Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

CinemaRanger

Další neobyčejný počin od mého oblíbeného Řeka. Úžasné herecké výkony Emmy, Willema i Marka, krásný vizuál - úvodní černobílý akt skládá poctu starým hororům, zbytek poutavě barevný - podtržený tajemným soundtrackem. To vše zabaleno v osobním příběhu s klasickými Yorgovy autorskými prvky. Dojem kazí jen poslední část, která dle mne nikam nevede, je zbytečná a nudná. ()

FilMiki

ProBoha! Ježiš to bylo tak dobrý! Úchvatný. Obsahem a neméně podstatným vizuálem. Sprostý, drzý, prdlý, až na půdu vtipný a i když to po pivu téměř nešlo, udržela jsem celou dobu Čí - nechtěla jsem přijít ani o jeden záběr. Boží! Emma je boží. ()

HonzaBez

"Vzpomínky nepřežijí, zkušenosti nepřežijí..." S hodnocením tehle velmi originální variance ala Frankenstein jsem měl trošku problém. Z čisté objektivního hlediska je to perfektní filmařina (krásný úvodní černobílí vizuál i ten pozdější v barvách s nápaditými vyobrazením fantaskního světa, celkově velmi zajímavá kamera, rovněž skvělé masky) a herecky výkon v hlavní rolí je též famózní. Ze scenáristické hlediska jsem byl se základní záplekou spokojen se a potěšilo mě, že se člověk dočkal též  i nějaké té kloudne myšlenky ("může se člověk zdokonalit"?). Co ale považuji za přehnane, je rozsah sexuálních ("skákacích" 😀) scen. A moc se mi tedy nelíbilo zbytečne natahování děje po příchodu šlechtického manžela původní ženy na scénu. Dost nechutná postava, která děj nijak neposunula, jen zbytečně natáhla. V těchto chvílích jsem přemýšlel jen o třech hvězdičkach, ale uznávám že by to vůči celkovému filmu asi nebylo úplně fér... ()

Motinski

Zjavenie ktoré som si v kine vychutnával plnými dúškami. Výprava je nádherná, plná farieb, nevšednej kompozície a kamera správne podivná a jedinečne pasujúca k celkovému tónu. Rozbeh a vlastne celú prvú polovicu hodnotím ako veľdielo v rámci art bizaru. Polovica druhá už obsahuje pasáže čo ma až tak nebrali, dej prešľapoval na mieste a z hercov mi nie úplne sadol Mark Ruffalo. Dafoe predvádza stopercentne odovzdanú robotu, no ajtak všetkých tromfla Emma Stone. Najlepší herecký výkon roka, soška Oskara povinná bez debaty. Poor Things je omamujúci klenot, umelecký zážitok a film ktorý ma vedel rozosmiať, šokovať aj nechať v nemom údive. Geniálne dokázal rozobrať kvantum silnejších tém a ubehol expresne rýchlo ajkeď má cez dve hodiny. Obrazu som sa nevedel nabažiť, hudba je odzbrojujúca a nebyť pár slabších momentov tak s 5* neváham. Veľmi skoro si chcem dať repete. (verím že to plné hodnotenie potom aj dám) Má to gule, má to presah, má to šmrnc. Originalitu, veľa sexu a Emmu Stone. Odporúčam. ()

Triple H

O filme som okrem základnej premisy nič nevedel a nechápal som keď som pri rezervácii videl disclaimer "Nevhodné a neprístupné pre maloletých do 18 rokov a to ani v sprievode rodiča.", ktorý sa práve často nevidí. Po prvej hodine mi bolo jasné prečo tam je a úprimne poviem, že som pomerne prekvapený, že Emma Stone na niečo podobné kývla, v zmysle že je etablovaný A-lister, ktorý má už doma aj to prestížne ocenenie a teda až takto no povedzme expresívny film by som od nej nečakal. Nie je moja obľúbenkyňa a ani tu by som ju nepasoval na nejaké herecké absolutórium, ale nasadenie sa jej uprieť nedá. Ja by som možno prihodil ešte nejaký make-up či kontaktné šošovky, alebo niečo povrchné, aby bolo jasné že Bella je teda tá "Frankesteinova dcéra". Dafoe je štandardne veľmi dobrý, ale Ruffalo sa vytiahol asi najviac, lebo v podobnej úlohe som ho ešte nevidel, a zahral ju dosť dobre a uňho mi tie nominácie na ceny aj dávajú význam. Výtvarná stránka a výprava a kostýmy sú na tom celom asi najlepšie, tá kombinácia steam punku, Buriana, Burtona, Čarodejník z krajiny Oz (šaty Belly určite nie náhodou pripomínajú šaty Dorothy), Alica v Krajine Zázrakov, alebo Cesta na Mesiac Georgea Méliésa - je tam toho dosť a tu sa páni umelci naozaj vyřádili a podľa mňa to stojí za to. Príbeh je rámcovo aj celkovo inak prekvapivo konvenčný, ono ak si človek odmyslí všetky tie vizuálne a sexuálne a iné divokosti, tak je to klasická coming of age story, tzn. štruktúrou je ten film vlastne úplne učebnicovo akademický. Neviem či by som to pasoval na film roku, a určite by mne osobe nevadilo menej mužských prirodzení a zadkov, ale je to dobre spravená vec a paradoxne asi zatiaľ masovo najprístupnejší Lanthimos, napriek tomu že formálne sa z reťaze odtrhol najviac. ()

rasttea

What TF have I just watched?..... Příliš dlouhé - koncepčně ADHD roztržité - hudební doprovod iritující. Prostě taková onanie Emmy / Yorgose. Vždycky když vidím podobný typ filmu, tak se ptám: "A to není režisér zavřený a pod práškama?" Ale abych napsala přeci jen pozitiva - nádherný a jedinečný vizuál závěrečných titulků získává mou první hvězdičku. Druhou napůl sdílí tři hlavní herečtí představitelé, protože tenhle projekt dát chce hodně velké herecké koule a druhou půlku hvězdičky si bez diskuze zaslouží dynamický oblouk a proměna hlavní postavy. Což je minimum toho, co vyžaduje dobrý scénář a potenciálně film, který má dlouho rezonovat v divácích, kteří jej v ideálním případě chtějí vidět znova. A u mě se bohužel ani jedno nestalo. Neříkám, že režisér ve filmu nepoodhaluje určitá palčivá společenská témata, ovšem z tohodle pohledu na mě více zapůsobil scénář Barbie, sorry jako. Budu chápat, jestli za týden Emma získá Oskara, ovšem nedej bože, aby film převálcoval kategorie. Na to jsou ve hře kinematograficky silnější filmy. ()

UhLee

(7/10). Představitel řecké divné vlny Yorgos Lanthimos přišel se svým dalším filmem a musím konstatovat, že s přibývajícím počtem jsou jeho filmy víc a víc dostupné široké veřejnosti. Pořád se jedná o prapodivnou podívanou, ale alespoň se dá v těchto snímcích něčeho chytit. Jejich celkové vyznění se dá alespoň nějak pochopit a nezůstane vám v hlavě vyvrtaný pouze kráter, který nemůžete zaplnit žádným vysvětlením. Poor Things totiž od prvních minut jasně ví, čím chtějí být a to se nám také režisér snaží prezentovat. Z počátku to na diváka může působit kapku ujetým dojmem a ani já jsem nebyl výjimkou. Koneckonců jsem absolutně netušil do čeho jdu, protože Yorgos Lanthimos je nečitelnou knihou a vždycky přijde s něčím jiným. Kdo tedy očekával slušnou komedii, tak se během prvních minut stihl několikrát spálit. Tento snímek totiž rozhodně není pro každého a kdo je na citlivější na témata zneužívání dětí, tak jej může první třetina filmu patřičně vyděsit. Film vás doslova vhodí do celkového dění a divák je jím patřičně šokován. Je totiž svědkem surrealistického výjevu, který tady dlouho nebyl. Je to svým způsobem nesmírně kouzelné, protože na vás tím pádem film dokáže svým vizuálním stylem promlouvat a dýchat skrz obrazovku. Nádech futurismu dodává snímku finální kouzelný punc. Poor Things jsou v mých očích takovým dvojčetem od Barbie, protože zde můžeme sledovat řadu podobností. V první řadě jsou to filmy, které nezajímá, jestli přistoupíte na jejich hru. Pokud ne, tak budete po zbytek stopáže patřičně trpět. Kde filmy však splývají asi nejvíce je samotné téma, které se Poor Things daří prezentovat daleko lépe než jejímu růžovému dvojčeti. Bella Baxter vyráží do světa, jako nepopsaný list hravého papíru a zjišťuje, jaký venkovní svět doopravdy je. Včetně jeho světlých i stinných stránek. Na celkovém zážitku tomu hodně přidává hudba, protože Jerskin Fendrix dokázal dokonale vystihnout celkový tón filmu, který na vás díky tomu daleko lépe dýchá. Svůj podíl na tom mají samozřejmě i herci, v jejichž čele stojí kouzelná Emma Stone. Před tímto filmem jsem byl přesvědčený, že Oscara si letos odnese Lily Gladstone, ale po tomto snímku to bude ještě hodně zajímavé. Místy jsem až žasnul nad jejím detailním herectvím, kdy dokázala precizně zachytit výrazy a emoce, které by malé dítě nejspíše prožívalo. Po jejím boku je zde jako vždy spolehlivý Willem Dafoe a mnozí diváci by možná namítali, že těch pár jizev mu naopak přidalo na kráse. Posledním hercem, kterého nelze opomenou je Mark Ruffalo. S tímto hercem mám však zásadní problém a dokázal bych si v jeho roli představit někoho jiného. Třeba rovnou Colina Farrella, který hrál v posledních projektech režiséra. V konečném důsledku pro mě Poor Things nejsou nejlepším filmem tohoto režiséra. Toto místo stále drží The Killing of a Sacred Deer, který je mi svým tématem bližší. I tak se jednalo opět o jedinečný zážitek, který byl sice místy dosti natahovaný, ale nakonec to všechno hezky zaklaplo. "Mrs. Prim? Bella discover happy when she want. You are a sour face, but I fix you. Close eyes. - No! - Just wait. It takes a moment. - She grabbed my hairy business. She is sick! " () (menej) (viac)

PabloFuentes

Už dlouho mě žádný snímek nedonutil změnit hodnocení a názor. Původně jsem mu totiž dal "jen" čtyři hvězdičky, nicméně musím říct, že Chudáčci ve mně něco zanechali. Něco, co mě donutilo vyhledávat si informace, dívat se na rozhovory, popřemýšlet si o ději a mám dojem, že tento snímek určitě nevidím naposledy. Navíc herecký výkon Emmy Stone byl prostě fenomenální a bylo vidět, jak moc si užívala tuto roli hrát. Ten přerod od rozmazleného fracka po racionálně uvažující inteligentní ženu. Bravo. A Mark Ruffalo hraje stejně skvěle hned v závěsu. Pořád si ale myslím, že to mohlo být malinko kratší. To jen, abych si taky trochu rýpnul. Viděno v rámci čsfd projekce. ()

Johnny.ARN

Emma Stone v objektíve rybieho oka si ide roztrasenými nohami po ďalšiu sošku. Vidím to tak. Inak film nemá veľmi zmysel komentovať. Je veľmi komplexný, s rôznymi myšlienkami a témami. Treba si to pozrieť. O to viac ma teší, že konečne Lanthimos, pri ktorom som si netrhal kotlety a nechcel spáchať samovraždu. Nehovorím však, že to nemohlo byť o trochu kratšie. 4 z 5 (premiéra, Kino Mladosť) ()

Qitek

Vizuálně uhrančivě magické ( i když se na ty rybí oka u Lathimose stále nechytám a budu tvrdit pořád dokola, že jde o jeho doposud nevhodně nevyužitou manýru ) a obsahově zábavné prošoustávání se k vlastní identitě. Emmu Stone jsem nikdy nemusel, po tomhle má ovšem plusové body za odvahu. I nadále ji nemusím.Děkuju. Že jsem takovej kokotek. Muck ()

plechulka

Neskutečně mnohovrstevnatá záležitost - fantaskní příběh, skvělé herecké výkony, neskutečná výprava a kamera - všechno do sebe zapadá a i když to pravděpodobně není film pro každého, já jsem byla "ulovena" bez výhrad. Předchozí Lanthimosovy filmy mne fascinovaly vždycky, ale také trochu znechucovaly (hlavně ŠPIČÁK), tady jsem prostě byla okouzlena. ()

ywo666

Wau. Ja teda moc artove filmy neoblubujem a nejak vela som ich nevidel. Asi preto ma tobtak zaujalo. Vizualne neuveritelne, dejevo zaujimave a herecky dokonale. Akoze je to uplny bizar. Taky mix Rkoveho Wesa Andersona, Tima Burtona a Frankensteinovej nevesty. Bavil som sa kralovsky. 90% tesnych 5* ()

hroubek

Nádherný filmařský zážitek, který je po řemeslné a technické stránce famózní. S režisérem Yorgosem Lanthimosem to není nejjednodušší. Točí si filmy po svém, a jemu jedno jestli vás baví nebo ne. Důležité pro něj je to, že si k jeho filmu najdou cestu konkrétní lidi, kteří ho za ně budou vynášet do nebes. Naštěstí se Lanthimose umí přizpůsobit a natočit divácky vděčný film, který zvládnou i "obyčejný diváci". Tím filmem byla Favoritka, a představila Lanthimose širší veřejnosti. Ve Favoritce Lanthimos poprvé spojil síly s Emmou Stone a evidentně si padli do oko, jinak by nevznikl jejich nejnovější film - Chudáčci. Na tento film jsem se hodně těšil a o to více jsem si ho v kině užil. Chudáčci si pro mě připravili netradiční filmařský zážitek, který jsem nečekal, a jen tak ho z hlavy nedostanu, a na některé scény budu ještě dlouho vzpomínat. Režisér Yorgose Lanthimose mi znovu dokazuje jako moc je filmařsky a řemeslně zkušený. Lanthimose výborným způsobem pracuje s atmosférou, vizuální stránkou, přesnými kulisy a rekvizity. Jeho fikční svět je zajímavý, působivý a má jisté specifické kouzle a hlavně umí neustále překvapovat. Lanthimose si perfektně pohlídal vizuální a řemeslnou stránku filmu, a ke všemu výborně vede herce k jejich nejlepším výkonům v jejich kariéře. Navíc celému filmu dodal jistou osobitost a originalitu, a při jeho sledovaní máte pocit, že sledujete něco netradičního a svým způsobem i jedinečného, protože to, co se zde děje, jen tak někde neuvidíte. Desítky scén jsou filmařsky vymazlené do posledního detailu a je radost je sledovat. Koukat na tento film v kině je opravdový filmařský zážitek, a to nejen kvůli příběhu a některým scénám, ale i kvůli tomu, jak film vypadá a zní. Po technické a řemeslné stránce nelze filmu moc co vytknout. O kameru se postaral Robbie Ryana a odvedl sakra dobrou práci. Kamera si hraje s různými úhly, střídá netradiční záběry a skvěle umí navodit tu přesnou atmosféru, která umí být znepokojivá, veselá a i dojemná. Co si zaslouží velkou chválu je hudba od Jerskin Fendrix, jenž je velmi intenzivní a pomáhá prodat všechny scény, jenž ve filmu vidíme. Hudba krásně dotváří atmosféru a umocňuje zážitek z tohoto, co vidíme. Lanthimos odvedl fantastickou práci při vedení herců a dostal z nich perfektní výkony. Emma Stone mi několikrát ukázala, že je neskutečně moc talentovaná a šikovná herečka a já si jí užil v každém filmu, co jsem s ní viděl. Nicméně, zde mi předvedla naprosto dokonalý herecký koncert, po kterém se Stone musím hluboce uklonit. Každé ocenění, které za tento film získá je zasloužené a má můj obdiv, že do této role šla, protože to není snadná role. Stone jde zde fyzicky na dřeň a poctivě odmaká každou scénu. Má velmi těžkou roli a zvládla jí na výbornou. Od přesného fyzického projevu, nahoty, přes dialogy až k samotným hereckým proměnám, které jsou vynikající. Mark Ruffalo dostal jednu z nejlepší rolí ve své kariéře a zahrál jí perfektně. Ruffalo výborně zvládl všechny herecké polohy a je skvělý ve všech scénách. Umí být romantický, slizký, zoufalý a i naprosto směšný a odpudivý. Jako divák jsem měl chuť ho litovat, a zároveň jsem jim pohrdal za to jaký je slaboch a sráč. Willem Dafoe zahrál svou roli na pána a je vidět, že mu ta role hodně sedla. Dafoe má úžasné charisma a krásně si krade scény pro sebe a ke všemu má skvělé dialogy. Ramy Youssef předvedl velmi dobrý výkon a v této roli se mi hodně líbil. Má dobrou hereckou chemii se všemi herci. I zbytek herců ve vedlejším rolích podává přesné herecké výkony a skvěle doplňuje ústřední čtveřici herců. Z textu jasně vyplývá, že jsem s filmem hodně spokojený, přesto by se našlo několik nedostatků. Osobně mám trochu problém s délkou filmu, a s poslední dvacetiminutovkou, ve které se představí jedna postava. Kdyby to ve filmu nebylo, tak by mi to vůbec nevadilo. Takhle to ve filmu působí lehce na sílu. Další věc, která mi trochu nesedla, jsou explicitní erotické scény. Z mého pohledu je jich zbytečně moc. Samozřejmě chápu jejich význam, proč tam jsou, co znamenají, jaký mají význam pro hlavní hrdinku a její vývoj, plus tam taky vidím ten přesah, kritiku atd. Ale i tak to nic nemění na tom, že si myslím, že kdybych jich bylo méně, tak se nic nestane a film i tak bude v tom, co říká dost silný. Musím říci, že jsem si užil tu satiru, černý humor, přesah a samotnou pointu. Chudáčci jsou povedený a velmi dobrý film, který se vyplatí vidět v kině kvůli hereckým výkonům a audiovizuálně stránce. () (menej) (viac)

J.Lajner

Životní dílo spisovatelky Mary Shelley „znásilněné“ audiovizuálním obžerstvím a duševními pochody řeckého mimozemšťana. Metafyzická odysea sondující ženskou sexualitu, nezávislost a základní principy humanismu. Fyzicky angažované herectví Emmy Stone sleduje barvitou cestu hrdinky Belly Baxter. Sotva mluvící a trhaně se pohybující dívky z laboratoře, která podnikne spektakulární dobrodružství dychtivého samouka, aby se stala dokonalou verzí samostatné ženy. S aktuálními Chudáčky našel Lanthimos vyvážený kompromis mezi čistokrevným uměním a komerční kinematografií. Dokázal úplně to samé, co před lety dánský režisér Nicolas Winding Refn ve filmu Drive (2011), který byl také divácky vstřícný, ale zároveň nepopíral režisérův specifický rukopis osvojený ve změti špinavých kodaňských ulic. Yorgos Lanthimos se ocitl na tvůrčí křižovatce. Ačkoliv se v jeho novince opakují totožné režijní vzorce a tematické nápady, vše je nyní daleko větší a především lépe stravitelné. Svým budoucím počinem se režisér buď vrátí ke kořenům, čímž dost možná skončí v bizarním bludišti svých vizí, podobně jako zmiňovaný Refn. Může ovšem pokračovat v nově nastaveném kurzu a přiblížit se k branám komerční kinematografie až nadoraz. Doufám v druhou možnost. Bizarních, lehce cynických snímků s originálním humorem je jako šafránu. Lanthimos úspěšně dokazuje, že může zůstat svůj a přitom servírovat divácky zajímavé filmy. Soft-porno, komedie, sci-fi i drama. Snímkem Chudáčci překročil řecký mimozemšťan Yorgos Lanthimos pomyslný Rubikon. Odstranil přebytečnou vatu i línou statickou kameru a výsledek potunil úžasnou výpravou, kterou zdobí životní výkon Emmy Stone. Více. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky