Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

hazaba

Popravdě moc nevím, co bylo na tomto filmu úžasného. Úlet s divnou kamerou a divnými postavami, u kterého jsem si dlouho říkala, jestli ho vydržím dokoukat do konce... ale uznávám, že pár zajímavých myšlenek v něm bylo a neodešla jsem. I když výrazné zklamání. ()

lemonova

Už ma prestávajú baviť filmy, ktoré majú diváka fascinovať obrazom a zvukom. Je to strašne málo, pokiaľ je rozprávanie tak nudné a ploché, ako je to v prípade Belly Baxter... ()

elessar04

Film o pouti poznání a dobrodružství. Nic víc vám neřeknu, protože tento film prostě musíte vidět. Artový snímek od tvůrce skvělého filmu Humr Poor Things je vizuálně tím nejkrásnějším, co přinesl rok 2023, a možná jedním z vizuálně nejkrásnějších, co jsem zatím viděl. Tvůrci se nebáli experimentovat s kamerou a různými druhy objektivů. Často používali rybí oko nebo průhled jakoby přes klíčovou dírku. Kombinovali černobílý obraz s barevným (stejně jako spousta jiných filmů z roku 23). Vše doprovodila velmi zvláštní hudba, která dokonale podkreslovala absurdita a nadsázku celého filmu. Už dlouho jsem neslyšel tak perfektní basy - naposledy možná u Jokera. Hrozně se mi líbila i grafika a vizuální ztvárnění filmu. Surrealistický svět přelomu 19. a 20. století působí překrásně. Podivná stvoření vypadala jako živá. A pitvy? To bylo dokonalé - obzvlášť řezání mozku. Střih si s divákem často pohrával velmi osobitým stylem - střih na kozu byl dokonalý a stokrát přezrálé záběry mi také nevadily (ty k tomu celému prostě patří). Nyní k tomu hlavnímu a to je Emma Stone ve své životní roli. Pro mě je jednoznačně jasnou jedničkou na letošních Oscarech. Její výkon byl úžasný. Číšila z něj radost a bylo vidět, že je Emma naprosto ve své roli. Mark Ruffulo byl také skvělý (jeho gesta, to bylo něco) a Willem jakbysmet. K dokonalému vizuálu pomohly i skvělé kostýmy a masky - obzvlášť ta Willemova - nebo také úžasná výprava. Snímek je výjimečný po všech stránkách. Je možná dlouhý - poslední sekvence se dala úplně vystřihnout - ale baví po celou svou stopáž. Pracuje s těžkým tématem, které zvládlo mnohem lépe než komerční agitka Barbie.  Film, který by měl vidět snad každý student medicíny!  (PS. V kině - i se mnou - jsme byli 4. Po skončení se promítal Karlos, který zaplnil více než 100 míst. Skvělý pohled po skončení tak vyjímečného uměleckého díla.) ()

tomik99

Jedinečné, průlomové, vizionářské. I takto se dá popsat film „Chudáčci“, ale asi většina z vás se tedy podiví, proč dávám filmu tak nízké hodnocení. První polovina šlape jako hodinky a my poznáváme nesmělou Bellu, která jakožto dítě žije v těle dospělého člověka se všemi jeho výhodami i nevýhodami. Film nabízí celou řadu témat od (ne)úmyslné pedofilie až po roztomilou naivnost většiny dětí. A s tímto tématem Yorgos Lanthimos pracuje velice dobře. Emma Stone podává svůj životní výkon a Willem Dafoe nemůže zklamat snad v žádné roli. Mark Rufallo působí jako skvělý zpestření, který do filmu přináší vtip a nadhled. Co se tedy pokazilo? Od druhé poloviny filmu, přesněji řečeno po doplutí do Paříže, se film pro mě stal nesnesitelným. Celá zápletka s místním bordelem byla pro mě navíc a z celého filmu bych ji vystřihl. To platí i o závěrečné dvacetiminutovce se „skutečným manželem Alfiem“, která byla dozajista nadbytečná. U posledních pětačtyřiceti minut jsem již odvracel oči, neboť určité scény (sexuální či vědecko-experimentální) mi přišly vyloženě nechutné. Nemám ale k filmu až tak zásadní výtky, umělecky ho stále cením. Jen zkrátka nebyl pro mě, což pro tuto chvíli naprosto stačí, abych dal něčemu takovému, od čeho odvracím hned několikrát v kině oči, jen (pro mě zasloužené) dvě hvězdičky. ()

PanMaur

Vůbec, ale vůbec nejsem fanoušek podobných filmů, nicméně výkon, který předvedla Emma Stone je jemně řečeno jinde. Soška za nejlepší ženský herecký výkon je za mě vyřešena. ()

Kedy

K dosažení maximálního diváckého zážitku by přispělo, kdyby se v některých místech trochu proškrtal scénář. Což by se dělalo těžko, protože vše je ve snímku skvěle vypointované, ale některé scény jsou lehce zdlouhavé... ()

Perth

Příběh legální pedofílie trefující se povedeně do morálních hranic společnosti. Jenže kupodivu je to i vtipný a vizuálně působivý. Klobouček. ()

HenryIvan

Snažiť sa vyjadriť pocity, ktoré vo vás vyvolá tento film, nie je jednoduché. Yorgos Lanthimos je jedinečný, nikto netočí filmy ako on a aj tak sa zdalo, že koncipovanie filmu akoby vyliezlo z niečoho od Wesa Andersona. Inak sa to pri postmodernej coming of age, emancipačnej dark komédii v podstate ani nedá. Emma Stone sa stala pre Poor Things Bellou. Bella je postavou, ktorá stelesňuje dramatický vývojový oblúk. V rukách šikovného režiséra a uceleného scenára však táto postava dokáže absolvovať celú túto náročnú cestu. Všetko vo filme kričí jasnou a štylizovanou presnosťou a to sa vždy cení. Ide určite o najodvážnejší počin Lanthimosa v Hollywoode. Dokonca aj Homár je menšia nálož. ()

phoenixer

Nejvíc zvláštní využití širokých a fish-eye záběrů, které doplňuje frustrující hudební doprovod. Už od začátku musí být každýmu jasný, že kouká na silnou artovku. Scénář je mix Burtonovského Frankenweenieho, erotické adaptace Alenky v říši divů a 12 opic. Myslím, že ještě dlouho bude film rezonovat filmovou scénou, ale to je nejspíš účel. ()

bararich8

Hodně originální záležitost, která zaujme nádherným svébytným vizuálem, velmi silnými hereckými výkony (Emma!) a dokonalým vývojem Belly. Po pomalejším rozjezdu to nabere krásně na obrátkách a posléze pak překvapí i svou perverzností. Tohle moc často neuvidíte, 5* ()

AngelG

Lanthimos je pro mě jeden z nejlepších režisérů naší doby, on a jeho filmy jsou pro mě vždy fascinující a myslím, že nikdo netočí absolutně ujeté příběhy jako on. Ráda vidím věci bez toho, aniž bych věděla o čem vlastně jsou, dle mě je to pak o to silnější zážitek a u jeho filmů to platí dvojnásob. Proto jsem se opět ráda nechala unášet vlnou naprosté příběhové a vizuální originality, kdy jsem sice nevěděla kam to celé směřuje, ale nemohla jsem se dočkat každé další minuty. Herecky jako ostatně pokaždé u jeho filmů naprosto dokonalé. V tomto případě Emma Stone, která právem sklízí jak chválu, tak ocenění a i přesto, že je zde opravdu fantastická, sakra odvážná a je tahounem celého filmu, tak za mě trošku částečně kradl show Mark Ruffalo, který ze sebe vyždímal co to jen šlo a stvořil tak naprosto dokonalou, slizáckou a nejvtipnější postavu. Opravdu fantastická práce. A dále musím ještě vyzdvihnout dialogy. Lanthimos měl vždy filmy propletené úžasnými dialogy, kdy postavy mezi sebou mluvili nepřirozeně, hodně upřímně, občas až dětinsky a naivně. A vzhledem k postavě Emmy Stone a jejímu ''stavu'' se sem tento způsob dialogů hodil o to víc. Věřím, že tohle hodně lidem nesedne (Lanthimosovi filmy jsou hodně Art, hodně satiristické a alegorické), tak to je u všech jeho filmů. ale já jsem byla v sedmém nebi, jsem ráda, že zůstává stále svůj a těším se s čím příjde příště. ()

Vabr

Rozhodně zasloužilý Oscar Emmě Stone v hlavní roli za roli Belly Baxter, v níž ztvárnila jak infantilní děcko, tak ženu s angličtinou na úrovni C2. Chudáčci jsou už od pohledu kvalitním filmem, a jedná se tedy o trefu na jistotu, kde člověk hodnotí ve většině případů velmi kladně. Což je i mým případem - 4⭐. Vše je zde zvládnuté skvěle: herci, kamera, výprava, sem tam nějaký ten hudební doprovod, děj, poslání, název. Já si nemůžu na nic z toho stěžovat. Třeba taková scéna v Alexandrii je nejsilnějším bodem celých Chudáčků, kde mi až pukalo srdce! (Což je i zároveň mínus, protože se nachází v polovině filmu a žádná jiná scéna ve mně nevyvolala tak silné emoce.) Nebo svatba. Nebo dělání štěstí, což byla docela sranda. Jediné, co bych na tomto filmu bohužel vytknul, je přespříliš dlouhá pasáž v Paříži, kde už jsem netrpělivě očekával Bellyn návrat do Londýna, a možná i ta stopáž sama o sobě, kdy už ke konci začíná být čím dál obtížnější být plně při vědomí (na rozdíl třeba od Anatomie pádu, kde jsem byl po celou dobu napnutej jak pružina a po titulkách jsem velice dlouho přemýšlel o plné palbě). Vyhodnocení: Můj 1000. komentář🥳 ()

Filmárik

V skratke je to ako keby Trierovu Nymfomanku točil Karel Zeman. Inak ide už o klasickú nádielku Lanthimosovej divnej originality. Je to proste geniálny no obávam sa že naveky štvor-hviezdičkový režisér. Dúfam že sa v tomto jeho označení mýlim a raz skutočne nadelí film viac prístupnejší aj ostatným divákom než len pseudo-intelektuálom a cinefilom. ()

Torgal

Vraj najnormálnejší Lanthimosov film! Pche, zlatá Favoritka. Žiadny z trailerov na nepripravil na to čo som nakoniec dostal. Obrazovo extrémne štylizovaný príbeh o uvedomení si samého seba, slobode a túžbe po kontrole. A k tomu, čo ma prekvapilo, kopec šukania. Emma Stone do toho dala bez preháňania všetko a jej herecký výkon patrí k najsugestívnejším čo som videl. Väčšinou som ale aj tak len z otvorenou hubou sledoval, čo sa to deje na obrazovke. Hrozne veľa vecí sa mi tu zdalo byť len na efekt - čiernobiely úvod, fish eye kamera, pazvukový soundtrack a vlastne aj celková fantaskná papundeklová štylizácia. Vďaka množstvu bizarného humoru a čitateľnému odkazu filmu ale uznávam, že i napriek celkovej divnosti je to najdiváckejší režisérov počin. Na štvrtú hviezdu mi to ale aj tak nestačí. 7-/10 ()

Chewy

Emancipační proces pojat velice stereotypně, jasné nevybočující archetypy postav, přebytek explicitních scén, které myšlenku předají i bez nich, ale chápu, má to smysl a záměr. K závěru trochu ztrácí tempo, ale sakra… já si to užil, nadmíru. Shrnuto podtrženo, špetka škody doslovnosti, kdy všechny myšlenky jsou řečeny a vyzobrazeny, film jde divákům naproti s podnosem (oproti Zabití posvátného jelena nebo Humrem), ale o to víc se můžete kochat krásným audiovizuálem a hereckým koncertem Emmy. Sekundující nabubřelý bručoun a zhrzenec Mark parádní. Williem si elegantně drží vysoký standard. 9/10, 5*. ()

KafuR

Zajímavé? Tak trochu. Bizarní? Určitě, takže se Oscarům vůbec nedivím. Surrealistický a rozhodně nekonvenční příběh o ženě s duší dítěte, která to má ráda stokrát jinak a rozhodne se svýma naivníma očima poznat kýčovitě pestrobarevný svět za okny svého až dosud dobrovolného vězení. Očima, které se postupně naučí ten svět a život v něm chápat. Vlastně je to v současné době asi dost populární námět, bořit tímto způsobem zaběhlé konvence a nastavovat současné společnosti zrcadlo. Jenom to asi nebylo nic, co by mě dokázalo strhnout. Pamatovat si ten film ale určitě budu. ()

Ihuj

Vwlmi, velmi podobný dojem jako Písně z druhého patra. Přesně mě do vkusu, miluju každou scénu. Takhle si představuju film jako umělecké dílo a zároveň zábavu. ()

levente

Po dlouhé době film, ve kterém ustálené formy filmového vyprávění nedostávají tolik prostoru. A to je sakra dobře. Emma Stone je výborná. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky