Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

Nach

Vizálně nádherné. Dějově rozmělněné, ale přesto nesmírně působivé! Zasloužený Oscar pro Emmu Stone a jeden z těch filmových zážitků, které se mi hned tak opakovat nebudou. Škoda jen té příšerné hudby, která některé scény až zkazila. Přesto ale zvedám palec kolmo vzhůru. 80% ()

wampilenka

Podezřívám snímek, že se snaží být jen tak experimentální a podivný, aby byl snesitelný. Bezprostředně po filmu jsem byla nadšena zážitkem, ale pak jsem si říkala, že mohl být někde trochu víc nepříjemný a jinde zase trochu míň. Např. bylo vážně podivné, když mužským postavám přišla f*ckable žena s mozkem (a chováním) dítěte. Nedokážu se ubránit srovnání s loňským hitem - film mi přijde jako vizuálně temná verze filmu Barbie: cesta nějakého ne-člověka za poznáním světa a stávání se člověkem, ženou. I ty fantaskní, snové kulisy mají něco společného. Zatímco Barbie je problematická tím, že je to vlastně korporátní produkt, u tohoto filmu mi vadí, že to je cesta hrdinky, která je tak nějak opět nazíraná mužskýma očima, a to nijak zvlášť invenčně. Mesmerizing? Eh... ()

Lenka.Vilka

Neskutečně krásně natočený film, ve své podstatě strašně křehký, s bravurním výkonem ze strany Emmy Stone, která byla prostě úchvatná. Chudáčci jsou film, který můžete vnímat tak, jak ho vidíte a neřešit žádnou hloubku a sdělení. Zároveň ale můžete i z té druhé stránky autorského sdělení. Z obou pohledů si ten film lze strašně moc užít. A to se mi zdá hodně fajn. Protože tohle se opravdu moc povedlo :) ()

Fleinka

Alenka v říši divů (adult only). Namísto Alenky se objevila Bella, kloboučníka ztvárnil Dr. Godwin a králíka vystřídal Duncan W. Snímek, který je natolik originální, s nádhěrně 'výtvarným' zpracovaním, že mě naprosto ohromil. Naivní, humorný, snový, nahý. O cestě objevování světa a hlavní postavy Belly, která zemřela, aby se zrodila. ()

dubinak

Lépe než POMO to už asi napsat nedokážu, protože mi ta slova úplně bere z hlavy, jenom ode mě by zněly asi dost neobratně. Všechny podnětné postřehy už tu byly napsané i od jiných uživatelů. Takže co oceňuji na Chudáčcích já je bildungsromanový koncept s prvky sci-fi i fantasy, jež je zabalen do nádherného vizuálního a audiálního hávu, ověnčen fantaskními elementy, které připomínají návštěvu obrazové galerie a působí tak jako celistvý umělecký zážitek, k čemuž přispívá i úžasná výprava a kostýmy. Fenomenální výkon Emmy Stone jako Belly, která prochází svým vývojem a zároveň usiluje o zvučné slovo v patriarchální, sexem řízené společnosti a nachází tak svůj vlastní hlas. O krůček za ní je ale hned Mark Ruffalo, jehož výkon mě taktéž ohromil. Co na Chudáčcích oceňuji méně je ta ustavičná přítomnost sexu, která ve mně vyvolávala pocit, jako že je to dějový středobod, což nebyl. Pak i některé scény působily díky určitým dialogům nebo monologům trochu moc na sílu a ve finále spíš zapůsobila atmosféra kina s řechtajícími se diváky než samotný humor. Potom také fakt, že Yorgos začne po tomto skvostu pomalu ale jistě i se svou vysoce artovou formou kvůli hollywoodskému hereckému obsazení komerčnět, ale to už je holt ta evoluce evropských úspěšných režisérů. Takže, pravděpodobně kdyby se ubralo na explicitním sexu a strojenosti humoru v některých promluvách, na těch pět by to zcela jistě bylo. ()

Sludger

Jeden z najlepších filmov za dlhé roky, ktorý ma totálne dostal mimo hororového žánru. Rovno môžem povedať, že je to čistokrvné bizarro ako ho poznám z literatúry. Odvážne, nespútané, sexuálne, nápadité. Prekvapenie číhalo v každej minúte, vizuál skvostný, kreativita po každej stránke - scenár, kamera, prostredie, charaktery a tie kreatívne nápady všade (viem, už to druhýkrát spomínam, ale musel som to zdôrazniť). Dielo dokázalo znechutiť, hneď na to rozosmiať, potom vytiahnuť hlbokú myšlienku a následne to vrhnúť do sexuálneho tripu. Utekaj do kina. Tento film si plátno zaslúži ako máloktorý. ()

C0r0ner

Bizár jako svině, který je místy fakt zajímavý, místy vtipný, nepochybně originální, ale taky dost divný (což se dalo čekat) a na můj vkus příliš dlouhý. Celkově tedy velmi rozporuplný zážitek, kterému nakonec odpovídá i hodnocení. 70% ()

Ondatra

Velice zajímavý film, který přišel ke konci roku 2023. Ani nevím, kde mám začít, protože v tomto filmu se toho událo tolik, že jsem ještě všechno nedokázal ani zpracovat. Někdo to nazývá homofobním filmem jako byla Barbie, já to spíše nazývám naprosto něčím novým, co tu doposud nebylo. Příběh mi totiž ve své podstatě dost připomíná klasiku Frankensteina, protože Willem Dafoe je mu vesměs dost podobný. Má svou laboratoř díky ní zachrání Bellu Baxter, kterou hraje výborná Emma Stone, tím, že jí vymění její mozek s mozkem jejího dítěte. Akorát to má samozřejmě jeden háček a to takovej, že Bella se bude chovat jako dítě. Emma Stone tuhle roli zahrála naprosto skvěle a hlavně kvůli ní dávám tak vysoké hodnocení. Řekl bych, že se zatím jedná o její nejlepší film v kariéře a jednoznačně bych jí přál toho Oskara. Její postava totiž po celý film prochází značným vývojem a právě to vystihla výborně. Na začátku se jedná o retardovanou dívku, která sotva mluví a chodí, ale na konci se jedná o "vznešenou" dámu, která je schopná založit rodinu a chová se jako "normální" člověk. Z ostatních herců musím zde také vyzdvihnout Marka Ruffala, kterého je fajn konečně vidět v nějaké jiné roli než Hulka. Velké plus patří rozhodně taky kameře o kterou se postaral Robbie Ryan. Celé prostředí filmu totiž kombinuje mnoho lokací z mnoha zemí a krásně se prolínají dvě doby. 19. století, kde vždycky mám v hlavě Londýn, průmyslovou revoluci a jak všechno začínalo jezdit na páru, a pak vzdálenou budoucnost, kde auta levitují. Někdo by mohl říct, že jakej debil tohle vymyslel, ale za mě je to velice dobrý krok, protože spolu s nádhernými barvami celého filmu to tvoří fakt hezký výsledek. Když je ještě film doplněn o hudbu od Jerskina Fendrixe, která je velmi úderná, tak celý film posouvá zase o laťku výš. Silné momenty více zveličuje a zvážňuje, naopak vtipné a romantické scény více zvolňuje a uhlazuje. A dostáváme se k té největší kontroverzi celého filmu. Základním a největším tématem a pointou celého filmu jako tomu bylo u Barbie je totiž ženská emancipace. A to samozřejmě vyvolalo hromadu negace a kritiky. Jenže ono to není tak jednoduché a nejde pouze o ženskou emancipaci. Jde hlavně o to, že to je jako z pohledu mužů. Proto si často utahují ze společenských konvencí a hlavně z mužů. A to je základní rozdíl mezi Barbie a právě tímto filmem. Tady se Bella osvobozuje tělesně, a proto zde najdeme hromadu sexuálních scén nebo scén, kde Bella masturbuje. Na někoho těch scén může být až moc, ale když divák pochopí, co se tím tvůrci snažili říct, tak to ani člověku nevadí a moc to nevnímá. Celkově je to za mě dílo, které je pro mě posledním a nečekaným překvapením roku 2023. Zlaté glóby si to naprosto zasloužilo a doufám, že si ještě letos odnesou aspoň nějakou tu oskarovou sošku. Film bych doporučil zejména lidem, kterým se nelíbila Barbie, protože ne vždy musí být téma ženské rovnoprávnosti ve filmech špatné a ne všechno musí být hned homofobní. A tento film je toho nádherným příkladem. 9/10 () (menej) (viac)

Martrix

Lanthimosova tvorba ulpěla na mém mozku zatím třikrát. Toto je pokus číslo čtyři a mám v plánu prubnout i Špičák. A to přestože jsem v případě Humra, Favoritky i Posvátného jelena nevytasil lepší hodnocení než 3*. To ovšem neodráželo kvalitu zpracování, protože filmy to průměrné nejsou. Je to spíš jakýsi vážený průměr...má neschopnost objektivně je zhodnotit. Což bych sice nemusel, protože nejsem profesionální kritik, ale k některým tvůrcům chovám něco jako úctu, takže se o trochu objektivity aspoň snažím. V případě Poor Things (odmítám český doslovný překlad v jeho běžném významu), to budu mít podstatně snazší. Ostatně jak je vidět z hodnocení cca pěti tisíc lidí na CSFD, tentokrát tvůrci neraftovali v bahně podivného bizáru, ale spíš diváka přizvali na výletní loď, která se proplétá souostrovím lehkého bizáru, radosti z objevování sexuality, dobrodružství, světa, zmatku z pout společenských konvencí a ze spletitostí života, frustrací z omezování osobní svobody a pokusů o vlastničení... . Předloha, nebo scénář toho nabízí hodně. A přestože je i tentokrát Lanthimos "pouze" v roli režiséra, pro většinu lidí je to jeho film. Snad je to tím, že se mu opět podařilo stvořit audiovizuální podmanivost, která se vidí jen málo a má zásadní vliv na vyznění obsahu. Což je ovšem i kontraproduktivní. Scénář mu totiž dává prostor "vyhrát si" se zbytečně naddimenzovanou pasáží týkající se sexuality. Byl bych mnohem raději, kdyby se autor déle pozdržel ve společnosti přátel na lodi, než v nevěstinci. Kdyby se poznávání světa nesmrsklo především na to sexuálno. Na druhou stranu to mohlo dopadnout hůř, mohli jsme po vzoru Forresta Gumpa sledovat Bellu třeba jako revolucionářku a kdoví co dalšího. Nicméně pravdou je, že první půle a poslední třetina mě bavily víc. Ve skutečnosti jsem byl už prvními záběry okouzlen. Kamera a celkově výprava...vizuálno filmu je fantastické. O hudbě se to sice říct nedá, ale nelze než uznat, že se výborně hodila k tomu, co se odehrávalo a má výraznou zásluhu na atmosféře. Skřípání a dishudba ladily k pokřivenosti postav i jejich skutkům. A tady se dostáváme k postavám...hercům. Vynikající...všichni do jednoho. Stone odskakuje ještě dál od rolí v komediích a ukazuje, že pro dobrou roli je ochotná udělat ledasco. Koordinátoři sexuálních scén, tady museli makat pěkně přesčas. Takže abych to shrnul, tak po technické/řemeslné stránce je to moooc dobrý. Obsahově jsem byl i přes ty výhrady spokojený...samozřejmě bych scénář vedl trochu jinou cestou co se týče Paříže a nejspíš bych v závěru prohodil mozky trochu jinak :-)  Nejspíš bych se tím dostal na snesitelnější max. dvě hodiny stopáže, což by jistě ocenili hlavně diváci v kinech. Ale to je jen frflání, které nic nemění na tom, že jde o velmi dobrý film. Z goth romantiky Tima Burtona jsem už vyrostl, nastává holt čas Yorgose Lanthimose. ()

campix

Zjevení. Pro mě byl Lanthimos vždycky až trošku moc a víceméně jsme se míjeli. Poor Things jsou zajímavým úkrokem směrem k mainstreamu, ale určitě bych se neděsil. Pokud máte rádi Lanthimosovi vizuály a poetiku, tady jí najdete dostatek a úkrok je to opět hodně maličký. Minimálně úvod by mohl spoustu diváků hodně vyděsit. Stylizace je opravdu místy hodně přestřelená, ale rozvedení původní premisy je hodně povedené. Herecky je to vynikající (i když mě překvapilo kolik Emmy Stone vlastně člověk uvidí) a celkově se jedná o černohumornou pecku. Jeden z těch filmů, kde se necháte slepě vést a těžko se odhaduje, kam se bude příběh posouvat a jak ve finále skončí. Lanthimose beru, ale tímhle u mě zaskóroval. ()

BoXBe

Čistě o vkusu. Vlastně mi Poor Things přijdou jako docela zlý film. Jako ne špatný, ale zlý. Asi rozumím všemu, ale nejsem na stejné vlně, ani notě, ani asi noze. Minul mě příběh. Minula mě hudba. Zbytek byl ok, kulisy nemusím a u magického realismu jsem se trápil stejně jako u Benjamina Buttona. Pár úsměvů, spousta nápadů, úctyhodná práce, určitě i Emmy Stone. Přeju všem, ať odchází spokojenější, není to špatný film, není ani dokonalý. Viděl jsem letos dokument Tack a ten šel o dost víc na dřeň v hodně blízkém tématu. Asi jsem ovlivněn i tímto. Příště raději ten tajemný hrad v Karpatech. ()

LasT_Olt

Artovka jako prase, originální, vtipná, svěží a ve všech ohledech nekonvenční. Padesát lidí v malém sále se přes dvě hodiny co chvilku smálo a přítelkyni jsem snad v životě neviděl vyjít z kina více nadšenou. Moc se líbilo. ()

FrankSusta

Bizarní - slovo, co by dokázalo vystihnout naprostou většinu z podstaty tohoto filmu. Ale ono to nestačí. Ono je to celé mnohem složitější. Napadají mě taky slova, jako je perverzní, nevídané, nebo dokonce pohádka. Neuvěřitelně hravý a (nejen) v dnešní době sotva napodobititelný film, kde slepice mají prasečí hlavu, ženy s mentalitou mimina skalpelem probodá obličej mrtvému muži a Willem Dafoe rozebírá svůj proces, jenž musí předcházet k jeho onanii (která by mimochodem svou silou rozsvítila půlku města), ale nikoho to nepohorší. A ke všemu Emma Stone začne vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi jablkem a okurkou - a Vy se jen zamyslete, v jakém slova smyslu. Ale vůbec nic z tohohle filmu není ani trochu pohoršující, nikdy to nezkazí příjemnou atmosféru, jakou film nepřetržitě po dobu trvání předává. Vše to podává zcela přirozeně a cokoliv, co by Vás kdekoliv jinde pohoršilo, Vám toto nenuceně vysvětlí, že to prostě nějak patří k životu a když se prostě odpoutáte od toho, abyste se furt báli něčeho a budete o ''tabu věcech'' normálně mluvit, vůbec nic to nezmění. Ale to samozřejmě není vše a raději začnu pěkně od začátku. Film začíná a Vy si jen říkáte, co se asi stane. Najednou se začnou objevovat všechny ty bizarnosti (které Vám ale na konci ani náhodou nebudou připadat bizarní) a Vy si říkáte, do čeho jste se to zapletli. A najednou zkrátka nadejde čas, kdy Vám je představena krása filmařiny v praxi. Nápaditost a hravost, nadšení, se kterým tvůrci museli ustavičně pracovat, aby stvořili tuto novodobou klasiku, je z toho zkrátka ustavičně cítit. Neustále překvapující kamera (cením natáčení na film), zábavné efekty (vypadající jak 50. let, jen s tím detailem, že prakticky převedeny do roku 20. let 21. století), barvitá výprava a kostýmy, ale především pak herecký ansábl, kde se nedá najít jediná chyba. Tomu všemu ovšem holduje Emma Stone, která zkrátka a dobře předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů... jestli čekáte nějaký dovětek, tak nečekejte, protože ten nebude. Je to jeden z nejlepších hereckých výkonů. Tečka. A ostatní jí s neuvěřitelným nadšením sekundují. především pak Willem Dafoe a Mark Ruffalo, který je tedy o něco méně sympatický, ale tak to být má, takže nevadí. Film též disponuje mnoha zajímavými a chytrými myšlenkami, které srozumitelně, chytře a nenuceně mluví o našem světu, o pokrytectví a o tom, co je v životě důležité (a o průměrné mentalitě lolkohráče: ,,Ty vole, ta žena mluví!!!''). Yorgos Lanthimos (nebo jak že se tedy opravdu píše, protože tohle už je třebna třetí verze jeho jména, co jsem našel) vytvořil zkrátka téměř dokonalý film (to téměř je tam kvůli několikero minutám na závěr, které ne, že by byly špatné, jenom už nešlapou tolik na plyn a je to škoda), který si snad se vší radostí pustím kdykoliv znovu. Bella Baxter je jednou z nejzajímavějších filmových postav (a důvodu není pomálu) a tohle je jeden z nejpozoruhodnějších filmů, co vznikli. Jinak nevím, jak to popsat. Instantní klasika a nucená povinná četba (respektive zhlédnutí). 9,5/10 Více ZDE: (jestli to tedy je více, protože jak je vidno tady, ono se o tom nedá moc srozumitelně mluvit - je to prostě super). P.S. na Oscarech má konečně Oppenheimer rovnocenného soupeře (ale osobně tedy asi fandím Nolanovi, sry) P.P.S. Jestli bude někdo tenhle film používat k propagaci ženské samostatnosti a feminismu, tak mě fakt nasere. Ano, ve filmu je nezávislá žena, ale rozhodně se to nesnaží nijak nutit. A taky je samozřejmě absolutně jasné, že ženy jsou nezávislé. Tak prosím, nevyužívejte tenhle film k politickým důvodům (stejně, jako mnozí naložili s Barbie a noha a mnoha dalšími, i jinak orientovanými filmy). Prostě si to užijte a na světě bude hej. () (menej) (viac)

KajusaK

Tak moc zvláštní film až to bylo celé poutavé. Emma Stone mě dosud úplně nezaujala, ale nyní musím svůj názor přehodnotit. Chápu, proč si odnesla Oscara. Kdo jiný by měl. Parodie na Střihoruký Edward a Frankenstein se fakt povedla. Mark a Willem byli jen super doplněk. Emma skvěle táhla 99 % filmu. Krásná kamera, zajímavá hudba a ten fantasy vizuál - luxus. ()

CinemaRanger

Další neobyčejný počin od mého oblíbeného Řeka. Úžasné herecké výkony Emmy, Willema i Marka, krásný vizuál - úvodní černobílý akt skládá poctu starým hororům, zbytek poutavě barevný - podtržený tajemným soundtrackem. To vše zabaleno v osobním příběhu s klasickými Yorgovy autorskými prvky. Dojem kazí jen poslední část, která dle mne nikam nevede, je zbytečná a nudná. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky