Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Komédia
  • Akčný
  • Dokumentárny
  • Krimi

Posledné recenzie (1 926)

plagát

Tess (1979) 

Tento film akoby kričal frázu "všetci chlapi sú sviniari", alebo "neopieraj svoj život o chlapa". Jeden ťa zneužije, druhý ti nepomôže dôstojne pochovať dieťa a tretí nevie prijať tvoju minulosť, aj keď ste sa stali už manželmi. Pritom chudera dievča chce žiť a milovať naplno. Je to depka all in all zasadená však do krásnych reálií, na tomto si Polanski dal záležať a som cieľovka, ktorá to vie doceniť, hlavne sa mi páči, že nič neprikrášľoval, žiadne do očí bijúce kamerové filtre nie sú prítomné. Skvele sníme nočné scény, aj tie keď sa prediera zora, je presvedčivý, samozrejme, aj v interiéroch a kostýmoch. Roly Tess sa zhostila mladučká Kinski a treba uznať, že rejža riskol, ale správne. Vzhľadom na jej vtedajší vek a z toho vychádzajúcu istú nevinnosť, naivitu, neskúsenosť, odbáčanie pohľadom, atď... to všetko skvele vystihlo charakteristiky postavy. Avšak dielo je filmársky slabo podchytené čo sa týka emócií, taktiež vykreslenie vzťahu s druhým osudovým mužom mi prišlo veľmi skratkovité. Je to príbeh, ktorý má chytiť za srdce a vytlačiť slzy, no nič také sa nekoná. Akoby bol v diele neustále prítomný chlad aj keď všetko ostatné filmové hrá ako má hrať.

plagát

Duna: Časť druhá (2024) 

Film má parádny úvod, s divákom sa nemazná, rovno mu dávkuje akciu, rovno ho šupne do boja kde pocíti úzkosť i napätie, ktorým čelia preživší z rodu Atreides z prvého dielu. Hlavná postava, Paul Atreides, prechádza v snímke najväčším vývojom, jeho podmaňovanie si Fremenov skrz mnohé skúšky a preslovy je presvedčivé. O čosi menej jeho boje s pochybnosťami, ktorých je viac a viac, aby ich v poslednej tretine odbil, že on sa predsa len rozhodne byť tým žiadaným mesiášom. Film je megalomanský projekt, zahltí vaše zmysly dokonale, opije grandióznou výpravou a skvelými maskami. Smutne však konštatujem, že zatiaľčo je nám do detailov predstavovaný okrem Paula aj púštny svet i život Fremenov, podporený dokonalým využitím filmového jazyka, pri Harkonnenovcoch sa síce zaujímavo prepíname do bezfarebného sveta, ale vykreslenie Feyd Rautha, ako nového nástupníka po nevýraznom Rabbanovi, je odbité, nič sa o ňom nedozvieme. Akurát, že jeho nevykreslený sadizmus vysal aj farbu z kotúča. Jeho boj v aréne je nechutne digitálny, myslím to kymácajúce sa obecenstvo s nahratým burácaním. A celé je to až brutal kontrast, neviem či zámer tvorcov, ale akoby sme sa pri Harkonnenovcoch prepli do analógového sveta. Treba naopak oceniť ďalšie rozvíjanie postavy lady Jessicy i celkového vývoja sesterstva Bene Gesserit. Paulov vzťah s Chani prináša určité emócie do snímky, i keď sme v chladnom sci-fi svete, ich vzťah pretepľuje film obyčajnými ľudskými emóciami. Podobne kontinuálne dobre sa rozvíja aj Paulov vzťah s matkou, ak sú spolu na scéne, veríte im každé slovo. Duna duní pod Zimmerovou taktovkou, ale  ostrieľaný skladateľ nebol veľmi invenčný. Jednotka bola komornou snímkou, ktorá musí veľa predstaviť a odpustil som jej istý chlad postáv. Dvojka sa vydala cestou budovania kolosálneho pomníka nesmrteľnosti, s pohlcujúcim drajvom a ľúbivým vizuálom. Je to ťažkotonážna epika, ktorá však vo vnútri nazdieľala menej ako mohla a aj mala. Napriek všetkému sa jedná o obrovský kino zážitok, v TV to bude tak 50% max.

plagát

Vanishing Point (1971) 

Typická 70s neučesanosť a zaprášenosť snímky spolu so zaujímavým hercom Barrym Newmanom, ktorý sa zbesilo vydáva na cestu z Denveru do San Francisca za 15 hodín, sú v prvej polovici plusy, ktoré navnadia. Nedá sa opomenúť ukážková kamera. Avšak ďalej je to, vzhľadom na chýbajúci príbeh či zápletku, len zážitková jazda naprieč púšťou, ktorá je symbolom slobody spolu s rýchlym autom. Je až trápne ako hrdinu polícia nevie dolapiť za x priestupkov, ktoré nazbiera za 2-3 dni. Ako sú naivní keď sa na nich rúti s parťákom a húkačkou a oni mu nepochopiteľne naletia a uhnú. Kowalskeho motivácie hnať sa dlhú cestu do Frisca nie sú ozrejmené, a je to podľa mňa zámer, čo však ozrejmené je, že v závere dosahuje to čo si zaumienil. Metafora svetla medzi buldozérmi a jeho blažený úsmev bohate stačia. Určité epizódne postavy sú hodné rozoberania pri ďalších projekciách, určite minimálne nahá holka na motorke či chlapík chytajúci hadov v púšti.

Posledné hodnotenia (2 026)

Tess (1979)

08.05.2024

Duna: Časť druhá (2024)

29.04.2024

Vanishing Point (1971)

28.04.2024

Soudce a vrah (1976)

27.04.2024

Spomienky na vraždu (2003)

21.04.2024

Vrahovia mesiaca kvetov (2023)

20.04.2024

Zabijaci (2014)

18.04.2024

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

09.04.2024

Avatar (2009)

07.04.2024

Reklama

Posledný denníček (4)

Dejiny slovenskej kinematografie (1896 - 1969)

Pred spaním si so synkom čítame z vianočného filmového darčeka - prvého zväzku Dejín slovenskej kinematografie. 

Dejiny slovenskej kinematografie (1896 - 1969)