Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory)

• Veľká Británia The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

Jednoho letního dne roku 1917 dorazí do malebného městečka kdesi ve Walesu dvojice kartografů - mladý Reginald Anson, který se vrátil z válečné řeže ve Francii a jeho zkušený kolega George Garrad. Přišli proto, aby změřili místní dominantu - Fynnon Garw. Když se však místní lidé dovědí, že jejich hora neměří tisíc stop a tudíž není ničím více, než jen kopcem a nebude zanesena na královských mapách, rozhodnou se zakročit a chybějících dvacet stop hodlají vlastníma rukama na vrcholek doplnit. Je to otázka vlastní hrdosti a cti ve chvíli, kdy všichni mladší muži z městečka odešli na bojiště první světové války... Proti tvrdohlavým Walesanům, vedených hostinským Morganem a reverendem Jonesem, se však obrátí počasí a začíná to vypadat, že Fynnon Garw zůstane kopcem. Zdržet Angličany v městečku je výzva pro chytré hlavy. A nakonec to není takový problém, zvlášť poté, co Reginald začne ze srdce přát smělému plánu, a to jen proto, že se zakoukal do hezké Betty... (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Tenhle film jsem viděl poprvé (a naposledy) tak před deseti lety a až letos jsem se na něj znovu podíval. Už tenkrát se mi líbil a naštěstí se mi líbil i teď. Krásný příběh, krásný film. Naprosto úžasné herecké obsazení (zejména Ian McNeice a Colm Meaney) a hlavní naprosto výtečná zábava, která má k úplnému hodnocení opravdu velmi blízko. Navíc má ten film naprosto boží atmosféru a nádhernou přírodu (nikde není krásnější příroda než v Anglii a tady je využitá skutečně na maximum) a příběh je taky perfektní (o čemž svědčí i geniální spoileroidní název, díky kterému mi film zůstal v paměti) a navíc (to je ale trochu na škodu) uteče jako voda. Romantiky se nebojte, ta tady téměř vůbec (díkybohu) není. V tomhle filmu by dost překážela, je totiž úplně o něčem jiném. Je o hrdosti, lácsce k národu a mnoha dalších obyčejných věcech. A je od začátku do konce ve všech směrech nádherný. A nádherně bude i vám, když se na něj podívate. 85%. ()

DwayneJohnson

Více co? Já si to klidně přiznám. Jsem úplně obyčejný, normální a skromný kluk. Nikdy jsem neměl milióny v bance, vydělávám, mám svou rodinu a svoje koníčky. Takže když potom tu a tam natrefím na nějaký romantický film, většinou to kvituji s potěšením. A to je přesně tenhle případ! Klasická, lehce předvídatelná "romanťárna", kterou jsem si moc a moc užil. Když pak vezmu v potaz mé oblíbené herce, výborný dabing a hlavně Taru s jiskrnýma očima, tak nakonec pálím pěkně na poctivo za čtyři. I když bych to v půlce filmu asi vůbec nehádal. ()

arkie

Nespravedlivě podceňovaný snímek. Neklade si vysoké cíle, ale funguje. Pivní atmosféra waleského venkova, ostrovní ostrovtip a osvědčený Hugh Grant ve své klasické roli, která mu sedí dokonale jako úzké kalhoty v Music and Lyrics - tentokrát (a to je dobře) nikoliv role hlavní! Colm Meaney anóbrž Morgan the Goat se musí vidět. A člověk si umí představit, že by se na to podíval i podruhé. Sice okousaných, ale pořád pět - pod podmínkou, že posloucháte originální znění. ()

kinderman

"Nevím, čím bych se tady mohl živit. Nemám žádnou kvalifikaci. Snad bych mohl učit," říká postava Hugha Granta v nejvtipnějším momentu tohoto příjemného filmu, který víc než o vršení "mohyly" vypráví o vzájemném respektu dvou protikladných (ale ve své podstatě stejně zarputilých) charakterů- starého pastora a sukničkářského výčepního. ()

honajz2

Válet se u toho smíchy po podlaze nebude asi nikdo, ale příjemně úsměvný film s ještě příjemnější atmosférou je to za mě určitě. Nemůžu říct, že by si mě to získalo po celou dobu a ta romantická dějová linie mě v tom taky moc nebrala, ale natočené to bylo hodně dobře, nějaké ty vtipné scény v tom taky jsou, postavy to má dostatečně sympatické a ačkoli jsem většinu času měl pocit, že to pro mě bude jen příjemný film na jedno zhlédnutí, s přibývajícími minutami jsem nabyl dojmu, že se na tenhle film ještě někdy určitě rád s chutí podívám. Proto nakonec ty slabé 4* dám. ()

• Hoci sa vo filme jedná o fiktívne miesta a názvy, film je inšpirovaný skutočnou dedinkou Taff´s Well a horou Garth Mountain. Režisér Christopher Monger, ktorý je zároveň aj autorom knihy a neskôr scenára k filmu a dokonca rodákom z tejto dediny, si vypočul príbeh o hore od svojho starého otca a miestnych obyvateľov. Potom, ako bol film uvedený do kín, sa "Ffynnon Garw" stal obľúbeným cieľom turistov. (lemonova)