Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo... (Bontonfilm SK)

C0r0ner

Byla to taková komedie, až jsem se ani jednou nepousmál a bylo to takové drama, až jsem se celou dobu strašně nudil. K tomu extrémně nepravděpodobný obsah, příšerné vyznění a navíc mě to ještě dost sralo, takže ta jedna půlhvězdička je víc než dost. 10% ()

Azrael515

Je 5* nadsazenych? Rozhodne! Plnotucna styrka by byla asi objektivne dost. Stylisticky se o zadne uberprogresivni dilo nejedna a obsahove je to takova prosta prvoplanova alegorie. Nicmene ta pata je ryze motivacni! Sak to nikdo nevidel, a to je prece skoda. :D Je to hlupe a line presne podle meho gusta.. :D ()

Bush13

Vesnice horko těžko hledající rozhřešení. Sice stereotypy nabytá, ale jinak celkem vtipná reflexe české malosti a tuposti s jaromírobaldovským motivem. ()

zette

Jak mam Krobota rad, tady me stval. Ja myslim, ze prostredi od hasicu nabizi daleko vetsi potencial, nez tady toto. Neoslovilo me to. ()

campix

Kdyby radši hořelo je hodně divadelní záležitostí. Odehrává se na omezením prostoru jedné zapadlé vesnice a na dění v ní se dokresluje jak fenomény dnešní doby dopadají na člověka, který žije někde na okraji společnosti v zapadlé vesnici. Motivy se zde střídají s neskutečnou kandencí. Namátkou zde najdeme fenomén migrace, chemtrails nebo jiné dezinformace a jejich dopad na obyčejný lid. Trošku průhledné. Nepobouří, ale také ani nenadchne. Takový výplňový film, který by chtěl mít asi větší satyrický dopad, ale daří se mu to tak nějak na půl. ()

angel74

Celovečerní debut režiséra Adama Kolomana Rybanského je až překvapivě vyzrálý film odehrávající se v malé české vesnici. Kombinaci zahnilé méněcennosti, umanutosti, xenofobie a strachu z neznámého pod vlivem dezinformací podává v tragikomické formě, s bohatým využitím absurdního a černého humoru. Po herecké stránce vynikají vedle tradičně skvělého Miroslava Krobota také Michal Isteník a Anna Polívková, kteří zde hrají manželský pár. (80%) ()

alchac

Je sice chvályhodné, když se někdo v rámci české kinematografie pokusí o Trošku jinou komedii, nicméně toto bylo přece jen vychýleno směrem k opačnému extrému tak vydatně, že to ani opět vynikající prof. Dr. h. c. v oboru žlučovitých vesnických dědků neuhnátkoval výše než ke slabšímu průměru. ()

sir-dave

Sonda do českých vesnic. Krobot co věta, to perla. Kdo žije/žil na takové té typické menší vesnici se vcítí do spousty scének. Občas si zanadávame na černé, na politiku, zajdeme na zábavu, dáme několik piv v garáži. Je to dost krátké a díky tomu se nestihne ani příliš nudit, ikdyž ve druhé polovině jakoby lehce ztrácelo na elánu. Vy z toho cikána děláte málem Ježíše ()

Doudis19

Hezky vystavěný příběh, který v rukou Prušinovského mohl být stejně často citovanou modlou pro SDH, jako Okresni Přebor pro vesnické sportovní kluby. Materiál parádní, je poznat kdy by se dalo a mělo smát, akorát že v celé té utahané a depresivní náladě filmu se do toho nikomu nechce 😏. ()

UhLee

(7/10). Určitě to znáte -  jsou dny, kdy není všechno zalité sluncem a temné večery nechcete trávit o samotě. Tím pádem se nabízí možnost strávit večer v okruhu nejbližších u televize. Na ČT1 dávali český snímek, které toto veřejnoprávní médium sype z rukávu velice často. Tím pádem jsem od tohoto snímku neměl kdovíjak velká očekávání. Tato televizní stanice mi díky absenci reklamových přestávek nepije krev a filmy se na ni dají užít v rámci možností normálně. To však neplatí o stanicích typu Tv Nova nebo Prima, kde tok a náboj filmu zabije reklama na Air Bank. Kdyby radši hořelo mě však naprosto překvapilo. Snímek je celovečerním režijním debutem talentovaného režiséra Adam Koloman Rybanský, který je další z nadějných výplodů filmové školy FAMU. Tato naděje české tvorby nám totiž naservírovala velice osobité dílo, které chytře bruslí mezi satirou a komedií. Trefně nastavuje celé české společnosti zrcadlo. Nalijme si čistého vína - česká společnost není zrovna dvakrát nejinteligentnější a uvěří první fámě nebo dezinformaci, která se k nim donese. Poté to může přerůst do nepředstavitelných rozměrů, kdy jsou za pomoci nenávisti ovládány masy lidí. Sledujeme karikatury, které rozehrávají na televizní obrazovce opravdu bizarní podívanou, která však nepřestává bavit. Divák tedy na jednu stranu nevěří vlastním očí a v kapse se mu otvírá nůž, na straně druhé musí uznale pokynout nad kvalitním filmovým řemeslem, které mi svou tématikou Velikonoc neskutečně sedl. "Nic v tom dřevníku není, proč nám bráníte? - Protože na to nemáte žádné právo." ()

Mrkvič

Kéž by radši hořelo. Raději bych tuctovou komedii, než takovýto pokus o něco víc. Sice věřím, že předobrazy hloupých postav se tu u nás objevují a uznávám, že zveličování je standardním nástrojem filmu, ale musí mít nějaký důvod. Zde ho nevidím. Jen bandu hloupých postav se strašně pitomým příběhem. Párkrát jsem se usmál, ale byla to z mé strany spíš taková křeč. Zase ale pro srovnání lepší, než Díra u Hanušovic. ()

Johnny.ARN odpad!

Čím viac filmov o dezolátoch vzniká a čím viac si z nich robíme srandu, tým viac ma to irituje. A toto ma sralo každou minútou a každým ďalším dialógom. Do toho super nesympatické obsadenie a nemal som daleko od skoku z okna. Super ODPAD! ()

LEGACY

Tohle si člověk naplno užije jen tehdy, když v jedné takové vesničce žije taky. Byť je to zahnané do extrému a tak důvěřivý a xenofobní lidé nejsou, je to celkem trefná satira na dnešní dobu, kdy se propast mezi městem a vesnicí prohlubuje. ()

zdenny odpad!

12 %. Co kdybych ja natocil film o ceske mladounke sestnactilete holce, kterou znasilnil muz cerne pleti? Asi bych byl za nacistu a fasistu. Co je potom svazak Koloman, kdyz utoci na sve vlastni lidi? A co je kurva spatneho na tom, ze chlapi piji pivo? PS: Pred mozna ani desetiletim lide ve Svedsku nezamykali domy a auta. Dnes jim "modrooci blondaci" znasilnuji holky a strili v ulicich jine lidi. PPS: Radsi uz nepokracuji, protoze dnesni svoboda slova je jen pro nektere Kolomany. ()

fabecc1222

Kolorit tradiční našinské vesnice? No, nevím...Možná...No, ale spíš ne, tohle asi fakt ne. Jako jo, takovýhle nátury se u nás najdou, ale postavit na tom takhle film? To vážně nefunguje. Plus je tu klasický problém komedie, není vtipná, což je u komedie docela závažný problém. Krobot po sto padesáté nerudný dědek už se taky tak nějak okoukal. ()

Vironey odpad!

Ano, samozřejmě, přesně takto vypadá život na soudobé vesnici. Všichni jsme tu naprostý primitivové a burani, co se bojí čmoudů a chemtrails. Všade povlávají prostěradla napuštěná octem, všechno je omšelé a celková panoramata bezútěšná. Rázovitost místních občanů osciluje mezi tupou paralýzou u oslintaného pivsona a bodrým rasismem a tendenční xenofobií. Tak tak, jediná výspa inteligence a morálních ctností je v blahé Prahé, kde za peníze z našich daní natočila ČT tento hnůj, s kterým by vyběhli i v místním kravíně. ()

ghatos

Chápu o co tady jde, ale film je strnulý, marný a nefunkční 🤭. Téma strachu, migrace, informací... takhle ne 🥴. 33%. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)