Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

(viac)

Zaujímavosti (75)

Oppenheimer (2023)

  • Oppenheimer je teprve třetím filmem, který získal Oscara jak v kategorii Nejlepší výkon herce v hlavní roli (Cillian Murphy), tak i v kategorii Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli (Robert Downey Jr.) mužskou roli. Získat Oscara v těchto dvou kategoriích najednou se dosud povedlo pouze filmům Ben Hur (1959) a Tajemná řeka (2003). (Good_Joe)

Dni hromu (1990)

  • Robert Towne prirovnal výzvu pretekárskych sekvencií filmu k tomu, ako vo filme Ben Hur (1959) boli tiež preteky vozov vzrušujúcimi a napínavými, hoci, rovnako ako v tomto filme, bolo vopred zrejmé, kto tie preteky vyhrá. (Arsenal83)

Burt Lancaster

  • Sám seba popisujúci sa ako ateista, odmietol úlohu v remaku filmu Ben-Hur (1959), ktorú zahral Charlton Heston, ale nasledoval v Hestonových šľapajach, keď si zahral titulnú rolu v Mojžiš (1974), 5-miliónovým televíznym epickým filmom vyrobeným britskou ATV-ITC a talianskou RAI Television. Keď ho novinár spýtal, či nasleduje Hestonove kroky v sandáloch, Lancaster odpovedal: "Ak bol Charlton uväznený v biblických filmoch, bol to jeho vlastný problém - prijal túto obmedzenosť." Aj keď Lancaster tvrdil, že je ateista, niektorí jeho priatelia mu neverili. (Pat.Ko)

Spartakus (1960)

  • Kirk Douglas chcel hrať titulného hrdinu vo filme Ben Hur (1959), ale režisér William Wyler chcel, aby túto rolu stvárnil Charlton Heston. V neskorších rokoch sa Douglas priznal, že tento film (Spartakus) natočil, aby ukázal Wylerovi a jeho spoločnosti, že dokáže natočiť rímsky epos, ktorý by sa mohol rovnať filmu Ben-Hur. (westerns)

Čierny Tulipán (1964)

Kam orli nelietajú (1968)

  • Clinta Eastwooda (Schaffer) zastupoval v nebezpečných scénách kaskadérský veterán a asistent režie Yakima Canutt, jenž pracoval třeba i na filmu Ben Hur (1959), kde pomáhal dotvářet scény závodů dvoukoláků. (Zdroj z knihy: Americký rebel-Život Clinta Eastwooda - Marc Eliot) (Mirokukii)

Osem hrozných (2015)

  • Tarantino natočil film na formát Ultra Panavison 70. V tomto extrémně širokoúhlém formátu (s poměrem stran 2.76:1) s nesmírně jemným a detailním obrazem byla natočena pouze desítka filmů, z nichž nejznámější je Ben Hur (1959). Naposledy se na tento formát natáčelo v roce 1966 historické drama Chartúm, takže bylo potřeba dát tuto historickou techniku do pořádku. Společnost Panavision vynaložila velké úsilí na to, aby zrekonstruovala devatenáct anamorfických čoček, které se původně používaly při natáčení historických velkofilmů. Ve spolupráci s Kodakem a laboratořemi Fotokem Panavision vyvinul ještě výrazně větší filmové zásobníky vhodné pro natáčení extrémně dlouhých záběrů. (pan Hnědý)

Zelené království (1959)

  • Spolu se snímkem Ben Hur (1959) je Zelené království prvním filmem natáčeným systémem Panavision. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

Sběratel (1965)

  • Když Fredie sleduje Mirandu, je vidět, že jde do kina na fil Ben-Hur. Režisér William Wyler Ben-Hura režíroval. (Chatterer)

Súvisiace novinky

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Včera bylo během úvodního ceremoniálu Star Wars Celebration oznámeno, že režisér Logana či Ford vs. Ferrari James Mangold natočí vlastní Star Wars. Snímek s názvem Dawn of the Jedi bude vyprávět o… (viac)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)

Reklama

Reklama