Ctižiadostivý pretekár Cole Trickle (Tom Cruise) sa pokúša preniknúť do tvrdého sveta automobilových pretekov a časom sa skutočne začne prepracovávať k prvým víťazstvám. Navyše mu v ceste na vrchol pomôže významný promotér Tim Daland (Randy Quaid), ktorý mu ponúkne miesto vo svojom tíme. Daland dokonca pre Colea získa legendárneho trénera a mechanika Garryho Hogga (Robert Duvall). Cole sa zblíži s druhým jazdcom tímu, Howdym Burnsom (Michael Rooker). V hromadnej havárii na jednom z pretekov sa obaja, Cole i Rowdy ťažko zrania. Cole sa síce zo svojich zranení, najmä ťažkého otrasu mozgu spamätá rýchlo, psychicky však vyradenie z kolotoče pretekov nesie veľmi ťažko. Našťastie sa o neho po všetkých stránkach stará mladá lekárka Claire Lewická (Nicole Kidmanová). Vráti sa Cole ešte na pretekársku dráhu? (TV JOJ)

movie

Z různých přistupů k tomu jak točit automobilní-závodní žánrový snímek je asi nejvíce funkční umělecký (LE MANS, VANISHING POINT, TWO LANE BLACKTOP), zatímco dramatická zpracování (RUSH, FORMULE 1) většinou dopadají všelijak, především pomíjivě (ostatně artový přistup k tvorbě pomohl nejednomu sportovnímu filmu - viz. DOWNHILL RACER, ANY GIVEN SUNDAY...) . Nejinak tomu je u DAYS OF THUNDER. Je to sice snímek Tonyho Scotta, což znamená, že vypadá a zní velice dobře a hezky se na něj dívá, ale platí to stejné co u všech Scottových snímků - je jen tak dobrý jako jeho scénář a ten je v tomhle případě hodně vlažný (byť za ním stojí Robert Towne) a dramaturgicky trochu rozplizlý. Lze se ale konejšit typickou devadesátkovou hudbou Hanse Zimmera plnou epických rockových kytar, velmi dobrým castingem (Duvall, Rooker, Reilly) a celkem vtipným misscastingem (Randy Quaid coby majitel závodního teamu). A především sebevědomým Tomem Cruisem, který hned ve dvou scénách ujistí diváckou veřejnost, že má skutečně ohromný péro, ale jinak ho tu zdatně přehrává i Duvallův pes. 55% (Doporučují ke shlednutí jen pokud chcete vidět vše od Tonyho Scotta anebo se chcete 107 minut dívat na vynikající záběry Warda Russella) ()

ScarPoul

Tento film som kedysi mal veľmi rád. Teraz som sa k nemu po rokoch vrátil a stále ma baví rovnako. Neviem to nejako logicky odôvodniť. Takéto typy filmov nevyhľadávam, ale mám rád Cruisa, Kidmanovú a aj Duvalla. Pre mňa je to ten druh filmov, ktorý nie je hlúpy, ani zbytočne patetický. Je namiešaný zo správnych ingrediencií. Má skvelé tempo, fungujúce napätie a parádnu Zimmerovú hudbu. Také milé ohliadnutie sa za dobou, kedy sa filmy robili trošku inak. Tá špinavosť mi dnes trestuhodne chýba. ()

Shit

Podle mě to bylo docela dobrý, je pravda že ten příběh je dost jasnej už od začátku, ale vynahradí to svižný závody. Tony Scott do toho vložil akčnost a to těm závodům vydatně pomohlo a tom Cruise taky nebyl špatnej a role výbušnýho závodníka, kterej chce za každou cenu vyhrát mu dokonale sedla co se týče Nicol Kidman tak tady spíš jen tak paběrkovala a moc se do filmu nedostala, ale to mi nějak nevadilo a stejně jsem se dobře bavil ()

Fiftis

Duvall úžasný, Cruise úžasný, Kdman úžasná. Preteky, ženy, preteky, akcia, preteky... Kto má rád nascar musí vidieť. Tom Cruise v tomto filme dokázal že je naozaj dobrý herec, tento film zo závodného prostredia je skvele urobený film,a fanúšikov motorizmu nesklame. Na tomto filme ma zaujala v prvom rade hudba a v tom druhom obsadenie. Ako to píšem furt výborný Cruise a skvelý Duvall a nesmiem zabudnúť ani na Randyho Quaida a Michaela Rookera. Tento film je veľmi zaujímavý a dynamický a aj so skvelými vtipnými momentmi, kedy sa človek musí usmiať. ()

HAL

Průměrný sportovní film o závodníkovi-začátečníkovi který se konečně dostane na závody větší než ty na traktoru přes pole a zjistí že už by se tedy mohl začít učit řídit. V půlce filmu se konečně naučí zatáčet a brzdit, a tak to v první zatáčce napere do zdi. (to aby ve zbytku stopáže mohl řešit svoje trauma). Flm je většinou docela nuda, ale Tony Scott dokázal alespoň závodům dát do vínku trochu adrenalinové zábavy a tak jedině tyto pasáže a postava Nicole Kidman vytahují film z naprostého průměru. 6/10 ()

• Don Simpson bol nadšený, že ho obsadia ako konkurenčného pretekára menom Aldo a tvrdo pracoval na tejto úlohe. Problém bol v tom, že nemal žiadne herecké schopnosti a jeho scény boli hrozné, takže postavu Alda ako hlavnú vedľajšiu postavu zrušili a Simpson mal nakoniec len jednu krátku scénu. Špekulácie potom tvrdili, že Tony Scott nakrútil scény so Simpsonom zle zámerne, aby mohli eliminovať alebo výrazne znížiť jeho herecké úsilie. (Arsenal83)
  • Skladba "Show Me Heaven", ktorú pre film napísala a naspievala Maria McKee, sa dostala na prvé miesto v hudobných rebríčkoch Veľkej Británie, Belgicka, Holandska a Nórska. (Arsenal83)
  • Během natáčení navázali Tom Cruise a Nicole Kidman milostný vztah, který později vedl k jejich manželství; to se ovšem před několika lety rozpadlo. (ceskyhonza)

Brad Pitt usedne do skutečné formule

Brad Pitt usedne do skutečné formule

05.05.2023

Režisér Joseph Kosinski (Top Gun: Maverick) a legendární producent Jerry Bruckheimer (Skála) se po několikaměsíčních přípravách už brzy pustí do natáčení jejich závodního filmu pro Apple, v němž si… (viac)

Cruise zamítl seriálový Mission: Impossible

Cruise zamítl seriálový Mission: Impossible

26.03.2022

The Hollywood Reporter nedávno zveřejnil nový článek, který detailně popisuje rozsah problémů, do kterých se dostalo studio Paramount během produkce sedmé Mission: Impossible, a jak hlavní hvězda… (viac)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012