Žiar tela

• Česko Žár těla (viac)

Advokát Ned Racine žije poklidným životem - ale jen do chvíle, kdy pozná "sirénu v bílém" (a s bohatým manželem) Matty Walkerovou. Ned brzy zjistí, že Matty je z žen, pro které jsou muži schopni i zabíjet. A přesně to také udělá. William Hurt a Kathleen Turnerová prudce vzplanou ve filmu Lawrence Kasdana Žár těla. Tento napínavý příběh plný sexu navazuje na "films noirs" čtyřicátých let, ale je nabit energií a vášní, které naplno propukly až v letech osmdesátých. Kasdanův odvážný režijní debut však už obsahuje i předivo citů, které se naplno rozvine v jeho pozdějších filmech Velké rozčarování, Náhodný turista a Grand Canyon. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si současné klasické pojetí hříšného žánru. (oficiálny text distribútora)

Padme_Anakin

Ten pomalý rozjezd mi vůbec nevadil, bavilo mě sledovat ústřední dvojici - William Hurt a Kathleen Turnerová.. Divák samozřejmě tuší, že je něco špatně, ale neví, odkud to přijde.. Plánování vraždy bylo zajímavé, ovšem šrouby se (ne)příjemně utáhly při vyšetřování a atmosféra houstla.. Prozření holt bolí.. Pochvalu zaslouží i John Barry, zpříjemnil mi filmový zážitek.. ()

filmfanouch

Když za sebou jako scenárista máte Star Wars: Impérium vrací úder a Indiana Jonese a dobyvatelé ztracené archy, váš režijní debut se nejspíš stane vyhlíženou záležitostí. Scenárista Lawrence Kasdan v roce 1981 po dvou úspěšných scenáristických zářezech pro Lucasfilm skutečně realizoval svůj režijní debut, překvapivě ale nedorazil dobrodružný velkolepý film. Kasdan si totiž za svůj režijní debut (ke kterému si pochopitelně napsal i scénář) zvolil erotický thriller Žár těla AKA Body Heat. Tenhle erotický kriminální thriller je možná tak trochu neprávem zastíněn legendárním Základním instinktem Paula Verhoevena a je to škoda. Kasdanův režijní debut totiž rozhodně stojí za to. O Kasdanovi za psacím stolem se už v té době nedalo pochybovat a to i přesto, že vstoupil v rámci jeho kariéry do dosud neznámého teritoria. Kasdanovo bravurní budování celého příběhu, práce s postavami a schopnost prodat dějové zvraty je obdivuhodná. Kasdan dokázal vytvořit neskutečně silný postavy a dodal jim neskutečně funkční dialogy. Každý charakter a jeho chování jde krásně rozebrat, funguje je to jako kriminálka, thriller i vášnivá romance a především jde jasně rozpoznat, že se Kasdan inspiroval starými filmy, které spadali pod žánr film noir a svým způsobem jim vzdává velice důstojnou poctu. Kasdan měl štěstí na casting - Především právě v Kathleen Turner a jejím podání ´´ bílé sirény ´´. Stejně jako Sharon Stone v Základním instinktu o pár let později Turner dokáže vyvolat pocit, že jde o ženskou, pro kterou by muž vraždil. Jenže to má pochopitelně háček. Hlavní hrdina v podání Williama Hurta je vtažen do nebezpečné hry, kdy je ovládán svými city a dost možná se mu to stane osudným. A funguje to právě i díky silnému výkonu Hurta a především díky tomu, že Turner i Hurt dohromady výtečně fungují. I ve zbytku castingu měl Kasdan strašnou kliku. Mickey Rouke, Ted Danson nebo Richard Crenna do svých rolí naprosto sedí. Takový Rourke například i na malém prostoru dokáže sehrát velké divadlo. Celé to působí tak, že takto přesně si Kasdan ty postavy představoval už při sepisování scénáře a i proto herci do těch rolí tak parádně pasují. Bohužel chvíli trvá, než dojde na pořádně lámání chleba a rozběhnutí hlavní zápletky. Jakmile na to ale dojde, míra budování i atmosféry je na tak vysoké úrovni, že diváka Kasdanův režijní debut jednoduše nepřejde. Kameraman Richard H. Kline zařídil, aby film vypadal tak krásně a do toho hraje výtečný soundtrack Johna Barryho, který ono napětí prodává ještě o stupeň výš. V součtu Kasdan dokázal, že kromě psaní bravurních scénářů dokáže obstát i jako velmi dobrý režisér. Jeho film se možná přece jen chvílemi vleče (délka ovšem nepřesáhne 2 hodiny, takže je to vlastně v pořádku) a problém je také v tom, že divák tak trochu prohlédne, že se děj bude ubíhat tak trochu očekáváným směrem, jenomže jinak si opravdu není na co udělat. Jde o thriller na vysoké úrovni, kde veškerá ta vášeň působí uvěřitelně, působí to natočené sebejistou režijní rukou a krásně se na to dívá. Velmi povedená podívaná, která je filmem 80. let až na půdu a bohužel je skutečně tak trochu přehlížená a v jistých okruzích i velmi nedoceněná. () (menej) (viac)

kajas

O tomhle filmu jsem se úplnou náhodou dočetla v jedné publikaci, jejíž autor si snímek pochvaloval tak, že projekce na sebe nenechala dlouho čekat. Pět ódy na podmanivost Kathleen Turner je nošením dříví do lesa, protože tahle dáma na mě zapůsobila snad ještě víc než Sharon v "Základním instinktu". Snad bych jí jenom vybrala jiného parťáka než "knírače" Hurta. ()

Sawy

Nikterak přelomový a předvídatelný žánrový kousek,který je ale natočený tak dobře a stylově,že se člověk během sledování mockrát nenadechne.Neonoir jak má být,se správně dráždivou atmosférou,nádhernou kamerou a napětím,které je ve spoustě scén gradováno až k maximu.William Hurt sice není člověku dvakrát sympatický (což by měl) ale hraje slušně a to ostatní člověku vynahradí chvilkové zjevení Mickeyho Rourkea.Celkově odvážný a zdařilý počin,kterému větší rafinovanost a více emocí chybí k dokonalosti.V rámci žánru ovšem super. 85 % ()

Arkanoid

„It’s the heat.“ Už jemné klavírne tóny pripomínajúce nočný zafajčený bar s mĺkvym osadenstvom dávajú najavo, o čo pôjde. Z opening titulkov sa plynule cez dym z podpáleného hotela prechádza na príbeh. Leto a jeho teplo sa nedajú zniesť. Vizuálne atraktívne potenie je zobrazené hneď na prvom zábere na chrbát Williama Hurta a spomínané jeho milenkou. Ich vzťah vyzerá byť prirodzený a úsmevný. Vidíme, že sa živí ako právnik a Ted Danson mu je konkurenciou, ale aj kamošom a pre jeho vtipné hlášky možno o rok neskôr začal so svojou osudovou postavou v Cheers. Richard Crenna nebol len Rambovým veliteľom, on bol ozaj hercom (dobrý výkon aj vo Wait Until Dark). Mickey Rourke za mladi opäť na nepoznanie. Kamera je dynamická a dotvára atmosféru. Príbeh dlho neotáľa a hneď v ôsmej minúte filmu hlavný hrdina naráža na svoju femme fatale, s ktorou poteší hravý flirt. Mám pocit, že klobúk z 37. minúty bol inšpiráciou pre ten Fredyho Kruegera. Dialógy sú veľmi dobré a vhodné do témy. Hlavný hrdina sa necháva ovládať svojimi hormónmi a podstupuje ťažký test dobývanej ženy. Niekto mi napíšte, ak poznáte ešte iné filmy, kde zvonkohra tak veľmi ovplyvnila konanie hlavnej postavy. Neonoir ako vyšitý sem tam prekvapí aj scénou mimo žánru, ktorou pomrká na diváka, ako obzretie sa za šoférujúcim klaunom nasnímané dynamickou kamerou a necháva diváka vychutnať si napínavú atmosféru ambivalentných charakterov, ktorým ide o krk. „You can stand with me here if you want but you‘ll have to agree not talk about the heat.“ „I’m the marreid woman.“ „Meaning what?“ „Meaning I’m not looking for company.“ „Then you should‘ve said: I am happily married woman.“ „That‘s my business.“ „What?“ How happy I am.“ „And how happy is that?“ „Not too smart, are you? I like that in man.“ „What else do you like? Lazy? Ugly? Horny? I got 'em all.“ „You don't look lazy.“ „Tell me, does chat like this work with most women?“ „Some, if they haven’t been around much.“ „I wondered. Thought maybe I was out of touch.“ „Can I buy you a drink?“ „I told you, I’ve got a husband.“ „I’ll buy him one too.“ „He’s out of town.“ „My favorite kind. We'll drink to him.“ „ Only comes up on weekends.“ „I'm liking him better all the time.“ „You better take me up on this quick. In 45 minutes, I’ll get up and go away.“ -„I need tending. I need someone to take care of me, someone to rub my tired muscles, smooth out my sheets.“ Get married.“ „I just need it for tonight.“ Maybe you shouldn't dress like that.“ „This is a blouse and a skirt. I don't know what you're talking about.“ „Then you shouldn't wear that body.“ –„I want to see the chimes.“ –„I had a dream last night so boring it woke me up. I was afraid to go back to sleep.“ „Nothing to tell. I lead a lonely life.“ „Right, and it’ll snow later on today.“ „And people are basically decent. Probably somebody I know, somebody in uniform.“ „Oh, come on.“ „No army personnel around. Waitress? Could it be? Oh, I know, I know. You finally got Glenda. How was it? Did she let you into the no parking zone?“ –„Lady, you want to fuck?“ „Gee I don‘t know. Maybe. This sure is a friendly town.“ –„Is there a living in it here?“ „I can afford to send out my shirts and eat here once a month if I don’t order an appetizer.“ –„ He didn't have the goods, this guy. He’s like a lot of guys you run into. They want to get rich, they want to do it quick, they want to be there with one score. But they're not willing to do what's necessary. Do you know what I mean? Ned: I'm not sure. You mean, do the groundwork? Earn it? - Edmund Walker: No. I mean do what's necessary. Whatever's necessary.” „Yeah. I know that kind of guy, I hate that. It makes me sick.“ „Mee too. „I’m a lot like that.“ –„That man is going to die for no reason but we want him dead.“ –„Are you listening to me, asshole? Because I like you. I got a serious question for you. What the fuck are you doing? This is not shit for oyu to be messing with. You ready to hear something? I want you to see if this sounds familiar. Any time you try a decent crime, you’ve got 50 ways you can fuck up. If you think of 25 of them, you’re genius. And you ain’t no genius. Remember who told me that?“ –„The door was unlocked, inviting illegal entry, which makes Oscar’s job so hard.“ –„Ned, someday your dick is going to lead you into a very big hassle.“ –Ted Danson: The usual, my sweet. „Two iced teas for Fred Astaire.“ Jazykové okienko: yokel; quiff. () (menej) (viac)

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018

Napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipace nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a… (viac)