Frederick Henry (Rock Hudson) je americký dobrovolník, který se účastní bojů v první světové válce na severu Itálie jako řidič sanitky. Jednoho dne se v místním lazaretu seznámí s britskou ošetřovatelkou Catherine Barkleyovou (Jennifer Jonesová) a vášnivě se do ní zamiluje. Frederick ale dostává rozkaz k přesunu do hor společně s italskou armádou, kde probíhá rakousko-německá ofenzíva. Den před svým odjezdem se ještě jednou rozhodne navštívit Catherine a vzplane mezi nimi milostné pouto, které mu o to víc znesnadní odchod na frontu. Během krutých bojů v zasněžených horách se Frederick nebojí nasazovat vlastní život pro záchranu ostatních vojáků, sám však utrpí vážné zranění… (Česká televize)

DrifterSoul

Natočeno před 60 (!) lety a výrazově (a samozřejmě technicky) odpovídá tedy dané době. Nicméně lidské drama (drsný průběh WWI v Dolomitech; útěk milenců před válečným běsněním do Švýcarska; tragický závěr jejich vztahu), opírající se navíc o reálné osudy E.H., autora knižní předlohy, jsou podány poměrně přesvědčivě. Snad bych vytkl pouze křečovitou snahu tvůrců o častá humorná odlehčení děje. Příběh sám o sobě je velmi dojemný. Zvlášť když má člověk osobní vztah k místům děje (stačí procestovat nádherné, strmé Dolomity, které jsou dodnes plné pečlivě udržovaných vojenských hřbitovů, bunkrů, památníků; nebo alespoň jednou vidět Lago Maggiore po kterém oba veslovali za svobodou do Švýcarska; nebo si uvědomit fakt, že mnoho našich předků bojovalo za nesmírných útrap na opačné Rakousko-Uherské straně). Samotnou knihu jsem kdysi dávno četl. Patří jednoznačně k vrcholům světové literatury... ()

/Pablo

Sympatický pokus o zfilmování Hemingwayova stejnojmenného románu. Třebaže se filmoví tvůrci věrně drželi předlohy, stejně mi chyběla nezaměnitelně ponurá atmosféra knihy. A naopak humorné scény jsou ve snímku tak trochu navíc. Autentičnost přímo sálá z nádherných záběrů vojska pochodujícího do Alp na frontu. Líbil se mi výkon Vittoria de Sicy coby majora Rinaldiho. ()

J.F.B.

!Spoilery! Nakolik je tato adaptace věrná, posoudit bohužel nemohu, neboť jsem Hemingwayovu předlohu nečetl. Film má trochu zvláštní strukturu s žánrovými přechody, které jsou spíše na škodu. Takže tu máme úžasně monumentální přesun vojska do Alp, kde vidíme toho nekonečného hada mužstva a techniky vinoucího se po horské silnici někam k zasněženým vrcholkům, o nějakou chvíli později scénku jako z němé grotesky, která není samozřejmě špatná, ale do příběhu se nijak zvlášť nehodí, jelikož je následně vystřídána asi nejlepší scénou celého snímku – ústupem italské armády a civilistů. To je opravdu velmi dobře natočeno a jsou tam velmi dobře ukázány hrůzy války (snaha lidí přežít na úkor ostatních/klímající žena, která upustí nemluvně, jež je následně pravděpodobně rozšlapáno davem, kterážto skutečnost je ponechána naší představivosti). Totéž je příklad na to navazujícího vojenského soudu, kde v podstatě kohokoli podezřelého do minuty odsoudí a zastřelí. Milostná linka, která tvoří většinu děje má některé slušné momenty, ale i některé ne tak slavné, které i nudí. Z obsazení vyčnívá De Sica, ale i Hudson je dobrý. Rozporuplné pocity jsem měl občas z výkonu Jennifer Jones (i když to může být také způsobeno její postavou). Filmu by určitě prospělo, kdyby byl kratší. ()

Slartibarkfast

Je to tak někde mezi dvěma a třemi hvězdami. Ona sama knižní předloha je nesežvýkatelný kousek, který opravdu musíte chtít přečíst, protože zábavného ani čtivého na tom není vskutku nic. Proto jsem byl zvědavý, jak se s tím filmaři popasovali a musím uznat, že to byla pravděpodobně stejná nuda, jako kniha. Ony filmy v té době byly hodně ukecané, když to srovnáte třeba se Snídaní u Tiffanyho, ta je taky užvaněná a je to spíše nuda. Proto je třeba mít silné a zajímavé charaktery, brilantní dialogy, které samy zaujmou, ale to se tu moc neděje. Nejsilnější scéna z celého filmu tedy přichází až na konec a ta už to zkrátka nemůže zachránit. 50% ()

dopitak

Je to přeci jen už nějaký ten pátek, co jsem jeden z nejslavnějších a (což se ale nevylučuje) částečně také nejnudnějších románů světové literatury přečetl. Proto si nejsem zcela jist některými okolnostmi, například Henry se se svojí sestřičkou seznámí až po ranění v nemocnici a nikoliv předtím, ale bez záruky. Převést Hemingwayův drasťák, ve kterém se ale zase tak moc válečného neděje, na plátno, to chce velkou odvahu a zároveň jistotu počítat s tím, že to nedopadne nikdy na výbornou. Filmaři si v tomto případě dali záležet, aby se scénář neomezil jen na banální storku - poručík na frontě - zranění - nemocnice - sex - úprk přes jezero - známý konec. Prosadili do příběhu celou vedlejší linii, zcela ve válečné režii. A právě to nakonec filmu asi zlomilo vaz. On totiž závěr od útěku přes jezero až po těhotenství a porod Catherine je tak dobře natočený (a tak nedobře se na to kouká, když víte předem, jak to musí skončit), že by to samo o sobě stačilo na polovinu celého filmu. V tu chvíli už jsou válečné scény a hlavně epizodka s majorem Rinaldim poněkud nepatřičné, a filmu by víc seděla kratší stopáž. Ovšem klobouk dolů za odvahu, jak jsem řekl, román je nezfilmovatelný. ()

• Vittorio De Sica byl za roli Majora Alessandra Rinaldiho v roce 1958 nominován na Oscara jako herec ve vedlejší roli. (Karlos80)
  • Rock Hudson (Frederick Henry) odmítl kvůli tomuto filmu role ve filmech Sayonara (1957)a Ben-Hur (1959). Později prohlásil, že to byla největší chyba jeho kariéry. (Zdroj: IMDb.com). (Fugas.cz)
  • Původní režisér John Huston byl vyhozen po neshodách s producentem filmu. Právě kvůli hádkám s Davidem O. Selznickem od projektu odešlo spousta členů štábu. (Fugas.cz)

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (viac)