Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

Bogrant

Kolosálny film s veľkolepou výpravou, epickým príbehom a odvážnym duchom, ktorý aj napriek tým, takmer štyrom hodinám, prakticky nenudí a paradoxne, i keď je monštruózne natiahnutý, dokáže byť svižný a pútavý. Ibaže po tej legendárnej závodnej scéne je tých posledných 40 minút už výsostne zbytočných, i keď pekných. ()

fricek12

Jouda Benhurů to jako modrooký blonďák na Blízkém východě opravdu nemá lehké a dostává se do křížku se spolužákem ze základky, kterému odmítá žalovat. Po hádce se chová jako rozmazlený fracek, litá mezi Římem a Nazaretem a neváží si nového otce, který mu zajistil titul i teplé místečko na zámku. Jouda si poté nabrnkne paní Benhůrovou s trvalou, jezdí formule a šahá holou rukou na leprikóny. Veď ale ja som vam vravel, že to nebola lepra, stačilo sa po tej pivnici iba umyť. No a jaké je z toho ponaučení? Přece, že Ježíška na kameru nenahraješ. ()

danny70

Nádherná podívaná. Ač starý film, viděl jsem ho poprvé (což vnímám jako docela ostudu). Některé scény zařazuji do kategorie kultovní, především ten tolik zmiňovaný závod koňských spřežení, to už dnes nikdo takto nenatočí. Trošku mínus délka filmu, takže chápu, že to dopředu spoustu lidí odradí (patřím mezi ně), ale opravdu stojí za to, si ten čas vyhradit. Pro fandy filmu povinnost. ()

J.CTORN

Zcela upřímně jsem nadšen a nechápu jak to že jsem se ještě k tomuto dílu nedostal. Osobně miluji lór a prostředí až i Biblické a dost toho znám a různé reference co zde byli mě opravdu potěšily, např když bylo řečeno Boží jméno Jehova, nebo různé biblické osobnosti a proroci či města. Zasazení děje do doby Krista hrálo skvěle do karet, protože samotná myšlenka ,,miluj svoje nepřátele" je tu od začátku do konce krásně provedena. Přítomnost Ježíše tu není vůbec zbytečná a právě naopak hodně pomáhá ději a ústřednímu tématu. Film je plný úžasných argumentů a jedny z nejlepších hereckých výkonů ever. No a kámo kulisy či výprava a počet komparsu a praktických triků mě zakoval do křesla a já s otevřenou tlamou hltal každý záběr. Tolik péče a lásky k filmu se dnes prostě už nevidí. Stopáž mě vůbec nevadí, děj je energický a nikdy nezpomalí hlavní témata a motivace. Také je tu hromada postav ale ty jsou krásně a s pečlivostí propracovány a tak si každá krade scénu pro sebe. No takhle velkolepý a zároveň chytrý film jsem dlouho neviděl. Ano, mělo to pár historických nepřesností (Ježíš jako všichni ostatní z betléma neměl dlouhé vlasy či vlastně opravdu nebyl přibit na kříži ale na kůlu, ale to bych sabotoval názor většiny takže nebudu oponovat) ale to mě nebránilo si užít každý moment. 10/10 ()

Marcecek

Bol to čas veľkých filmov, bol to čas "sandáloviek", také filmy sa už nerobia. Ale tento spomedzi nich vyčnieval a vyčnieva dodnes. Monumentálnosť je v tomto prípade slabé slovo. Tri a pol hodiny je až desivý čas, ale nudili ste sa pri Návrate kráľa? Pretože tento film svojou epickosťou, charizmou, výpravou dosahuje výšin toho najlepšieho z najlepších. Pamätné scény, najmä tá zo závodov koní je legendárna. Charlton Heston sa zrodil pre túto rolu, je to prototyp silného charizmatické človeka s dobrým srdcom. Na pozadí sa odohráva alebo hlavný príbeh sa odohráva na pozadí, záleží ako sa nato človek pozrie, príbeh nášho Spasiteľa, celkom reálne vyobrazený, ale nikdy mu nevidíte do tváre, čo dodáva do tohto snímku určitú mieru mysteriózna a mysticity. Keď chcete zistiť prečo dostal tento film 11 Oskarov, tak choďte do toho, čaká vás 3,5 hodiny filmovej spásy a ešte sa vám bude zdať tento počet Oskarov malý. Bravoo! ()

BongoTM

Téměř dokonale sladěný příběh, neuvěřitelná výprava (viz komentář co napsal Maty) a herecké výkony. Při závodech koňských spřežení jsem ani nedutal. I když je film dost dlouhý, tak stálo za to ho vidět. ()

hito

11 oscarov? To bude asi tým, že v tom roku žiaden iný film nevyšiel. Alebo na tú dobu to je veľkofilm. Možno. Ale pre mňa nie. ()

Yodamylove

Překrásná podívaná se vším, co má v pořádném velkofilmu být. Akce, skvělí herci, romantika, napětí, víra, odpuštění, naděje. Kristus je zde zobrazen velmi krásně (není Mu vidět do obličeje, ale každý, kdo na Něj pohledí, je Jím svým způsobem uchvácen). Mihne se zde jen párkrát, ale v důležitých momentech a tím se v jistém smyslu stává hlavním hrdinou příběhu. Konec je řádně patetický, to je snad jediný zápor filmu. Ale rozhodně ne tak zásadní, aby ubral byť jen půlku hvězdičky z plného hodnocení. ()

StandikK

Těch 11 oscarů, které Ben Hur dostal, si rozhodně zasloužil...Pro mě je nejenom legendární scéna závodu spřežení, ale i vyobrazení ukřižování Ježíše Krista...Viva Charlton Heston, Viva William Wyler! ()

sedmdevet

Přes velkolepost scén, dlouhých a skvostných je film velice sugestivní, zachoval si tvář románové předlohy a vytvořil si svou vlastní. Je to film jistý se si sám sebou a moc dobře ví proč. ()

gastronom

Mám hrozně rád Charltna Hestna už od doby,kdy jsem viděl Planetu opic.K tomuhle jsem se dostal úplnou náhodou,nechápal jsem úvod hudby a pět minut se nic nedělo.Ale pak jsem se pomaličku začal zakoukávat a film mě naprosto uchvátil,jak vývojem tak hudbou ale hlavně propojením s Ježíšem.Naprostá bomba........až po několika shlédnutí jsem si všiml,že při scénách hlavního závodu Vozatajů,je v jednou záběru vidět na písku vyjeté koleje od pneumatik jedoucího auta s kamerou.To jest jediná chyba na tomto filmu a ta se dá prominout.:-) ()

Conriocht

Ak si nejaký film zaslúžil toľko oskarov, tak to bol určite Ben-Hur. A prečo má rovnaký počet oskarov aj debilita s názvom Titanic je už asi na iné úvahy ... Scény z hipodrómu a z námornej bitky patria podľa môjho názoru medzi jedny z najlepších v dejinách kinematografie, obzvlášť ak v danej dobe ešte nemohli byť použité digitálne triky. ()

StaryMech

Vyprávěnka, kterou koncem předminulého století sepsal jeden americký právník/politik/voják jako veleprodejný romantický příběh podepřený autoritou Nového zákona (knize prý požehnal sám papež), se dočkala dvou duchem věrných filmových zpracování. Na starším Niblově z roku 1925 mě příjemně překvapilo velkolepé provedení : výprava, množství statistů, mizanscéna, strhující akce... Měl bych ovšem dodat, že jsem dílo zažíval vyšňořené novodobým hudebním doprovodem Carla Davise - ten mi občas, zvlášť když byl v záběru tak trochu po siegfriedovsku ustrojený titulní princ, zněl až wagnerovsky. O čtyřiatřicet let později Wyler neriskoval krok stranou z prošlápnuté cesty, jen využil pokročilejší techniky : ty nejmalebnější a nejširokoúhlejší obrazy, jaké byl tehdejší Hollywood schopen vyrobit, útočí na cit diváků s až operní naléhavostí. Oskary neoskary (celkem jich bylo jedenáct), do "Nejlepších let našeho života" má "Ben Hur" daleko. Čemu nelze opravdu nic vy\tknout, jsou výkony kaskadérů. Proslulou sekvenci závodů čtyřspřeží v cirku ovšem nerežíroval čelný Wyler, nýbrž druhořadý Andrew Marton. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)