Mare z Easttownu

• USA Mare of Easttown

V minisérii Mare z Easttownu sa predstavuje Kate Winsletová v úlohe Mare Sheehanovej, detektívky z pensylvánskeho mestečka. Kým Mare vyšetruje miestnu vraždu, jej vlastný život sa pomaly rozpadá. Príbeh, ktorý skúma temnú stránku uzavretej komunity, je autentickou výpoveďou o tom, ako rodina a dávne tragédie ovplyvňujú našu prítomnosť. (HBO Slovakia)

Mona-Lisa

Krása, úplně mi to sedlo, doslova rozsekalo. Je to civilní, strohé a takové nevyumělkovaně opravdové Kate je Kate a hraje jako vždy první ligu. Dost mi to připomnělo tou poctivou policejní prací seriál The Killing (USA/2011) ()

Majkak

Naprosto famózní Kate Winslet, ženská co neukočíruje vztahy, jelikož její matka si také řešila vlastní potíže. Autentické, výborně propracované prolíná detektivky a poměrů maloměsta, kde se jednotliví protagonisté plácají v potížích všedních dnů, s doprovodem alkoholu, drog a nevěr. Mare je zkušená policistka, nesoucí si trauma rodinného neštěstí, přičemž ale dokáže i drsně nakopat ty, kdo vstupují do sféry jejího zájmu. Dokonce se sníží k podrazu, aby si drsně vyžrala poznání, že účel nesvětí poznatky. Díky vyvážené režii není sentimentální, přesto v sobě dokáže nacházet smířlivost a odpuštění, pomalu, klopotně a neobratně, ale přece jen s jistými pozitivními výsledky. Napínavé, uvěřitelné, o lidech, kteří si nevytáhli jednoduchý karty. ()

lemonova

Mare ma v tom najlepšom zmysle slova prekvapila. Nedá mi neporovnať túto minisériu s Broadchurchom. Viac než tematicky sú tieto seriály podobné atmosférou  (užšia komunita ľudí, rodinné vzťahy medzi hlavnou vyšetrovateľkou a podozrivými, prostredie "zapadákova"..), až by sme mohli Brada Ingelsbyho jemne podozrievať, že "opisoval" :-)) Napadlo mi to najmä v prípade jedného podozrivého, ktorého správanie v nás vyvolávalo pocit, že je to náš človek, a napokon bol "očistený". (ak ste videli Broadchurch, isto viete) Každopádne vás tento príbeh čím viac vtiahne a verím, že oceníte, ako zaujímavo pracuje s osudmi hrdinov, ktorí preživajú osobné drámy na pozadí tragédie, ktorou je v tomto prípade vražda. Poslednú časť by sme mohli považovať za dosť rozvláčny epilóg, avšak ak budeme Mare vnímať nie len ako detektívny príbeh ale práve ako psychologickú drámu, má tento siahodlhý epilóg svoje opodstatnenie. Na záver už len dodám (asi zbytočnú) poznámku, že herecky ide o absolútnu parádu.. :) ()

Rockerman

Utrápená, ustaraná a někdy doslova strhaná Mare v podání zase, opět a jako vždy famózní Kate Winslet. A není divu, protože život se s Mare vůbec nemazlí. Osud ji uštědřuje spoustu ran. Vynikající psycho-krimi-drama, které dává nahlédnout do životů lidí na maloměstě, kteří se navzájem znají nebo jsou dokonce příbuzní. Navíc aktivisté, kteří ví, co je pro nás všechny nejlepší a jenom jejich názor je podstatný a správný mohou být spokojení. Máme tu postižené dítě, lesbickou lásku, dostatek barevných herců a samozřejmě dominantní ženy a většinou bílí muži v rolích slabochů, nevěrníků, lhářů ba i vrahů. Právě kvůli těmto povinným kvótám dávám jen čtyři hvězdy! Jenže už je to dlouho, kdy jsem slíbil, že kdykoli bude přítomna má milovaná Kate dostává film automaticky jednu hvězdu navíc. A tak tedy 4+1 je tedy stále ještě 5! P.S. Amíkům bych zakázal to jejich pokrytecké slovo Sorry! ()

Kopi1

Další skvělá detektivka z produkce HBO. S každým dílem to bylo lepší a napínavější, seriál vás navádí abyste si mysleli, kdo za to všechno může a stále se ale objevují nové důkazy a věci. Je zde ale zas spousta klišé, nevěra, smrt v rodině, špatné vztahy v rodině a šikanující teenageři. Některé věci ve filmu mi nepřišly podstatné a hodně scén zdlouhavých, tomu také odpovídá délka jednotlivých dílů, která by vždy mohla být tak o několik minut kratší. Jinak hezky napsané a napínavé, lepší 4 hvězdy. ()

JB2203

Celkem banální kriminální příběh utopený v oceánu všemožných rodinných i osobních traumat. Ani nevím, zdali mě to brouzdání v nich přišlo spíše ubíjející či úmorné. Přes očividnou snahu o co největší realističnost (v psychologii postav i formě vyprávění) u mě převládl pocit venkoncem dobře vyfabulovaného konstruktu. Vše poctivě odlito do kadlubu amerického nezávislého psychodramatu. Herecké výkony vynikající, filmová řeč bez většího uměleckého přesahu. Žádný zbytečný dekadentní symbolismus, který by dal divákovi vybřednout z marastu všední reality. Hodně detailů a polocelků, leč žádný očistný celek. Při zpětném pohledu mi z oněch sedmi epizod vychází jeden slušný dvouhodinový film. ()

anatheman

Jistě se jedná o kvalitní dílo, ale na 5 hvězd to asi není. Jistě, Katka je skvělá a je znát, že do role dala vše. Scénář je tak akorát komplikovaný a dokáže několikrát překvapit. Rovněž charaktery mají patřičnou hloubku. Nicméně... ani toto dílko se neobešlo bez řady otravných klišé. Nechci však na ně upozorňovat, jelikož nechci vyzrazovat děj, ale jistě na ně přijdete sami. Také mi vadilo někdy až přílišné tlačení na emoce. Párkrát jsem si myslel, že jsem na mistrovství světa v brečení. Jo... a opět jsme v komunitním mikrokosmu určitého amerického zapadákova, což jistě mluví za sebe. Snímku tedy uděluji 4 šluky z elektronické cigarety. ()

Trešlson

Nejlepší kriminálka od první série True Detective? Těžko říct. Nemám rozhodně nakoukáno žánrově tolik, abych něco takového mohl prohlásit, ale jestli se první řada True Detective řadí mezi špičku žánru, za mě je Mare ještě o level výš než vyšetřování McCounaugheye a Harrelsona. Namísto příslibu nějakého mysteriózna s uzavřením jako "každá tuctová" kriminálka nás Mare netahá za nos a od první minuty je to přesně to, jako co to vypadá. Vyšetřování kriminálního případu na straně jedné a hutné sociální drama na straně druhé. Pro každý seriál jsou pro mě nejdůležitější postavy. Pokud Vás nezajímají postavy, jejich motivy a počínání, k seriálu si budete jen těžko hledat cestu. V případě Mare mě hodně překvapilo, jak mě hned po prvním díle zajímaly osudy naprosté většiny postav. Lví podíl na tom samozřejmě mají herci, nicméně všem postavám byla dopřána prvotřídní péče a ani bych neřekl, že bych se za celou dobu sledování dočkal nějakého logického lapsu v jejich chování. Výborně natočené, výborně napsané, výborně zahrané a vypointované v obou směrech vyšetřování i sociálního dramatu srozumitelně a  parádně. Nelze jinak než plný počet. Mare z Easttownu je minimálně jednou z nejlepších minisérií, které jsem za poslední roky viděl. ()

Lyžař

Prvnich pet dilu je az moc popisnych, zdlouhavych. Pak se to rozjede a ma to velke grady! No ale jak jinak by to tvurci mohli udelat, kdyz je zde tolik osob? Tolik, ze i v poslednim dilu jsem premyslel nad propojenimi jednotlivych postav.. ()

chrispe

Mare s Easttownu je skvělá detektivka protkaná (hodně) sociálním a rodinným dramatem. Kraluje ji skvělá Kate Winslet, umí diváka rozhodit a (kromě toho třetího dílu, ten mi fakt nesedl) šlape jak má. ()

Jajar

Skvělá vztahová kriminálka z dílny HBO. Napínavé drama a zároveň chytrá, překvapivá detektivka. Úžasná Kate Winslet ve velmi komplexní roli ()

KafuR

Taková lehce depresivní sonda do nitra jedné z amerických maloměstských komunit. Zdánlivě poklidné vyprávění přeruší tragická událost, po které se nálada a vztahy mezi lidmi začínají rychle měnit. A k tomu složitý a nejasný propletenec vztahů, který je i pro místního detektiva oříškem. Uvěřitelná Kate Winslet, scénář, který se nebojí zvratů, a emotivní, těžko předvídatelné rozuzlení. Jenom škoda toho klasického laciného přístupu, že někdy se z celého dílu toho nejvíce stane právě v poslední minutě jenom proto, aby se navnadilo na další díl. ()

siloalampa

V prvom rade sa treba pripraviť na to, že tento seriál nie je mysteriózna krimi, ani krimi, či dokonca vypointovaná detektívka. Seriál o Mare je rodinná dráma v hlavnej úlohe s vyšetrovateľkou jednej vraždy, v ktorej od začiatku začínate stavať akési nezaujímavé obyčajné puzzle. Avšak obraz, ktorý na konci uvidíte za to stojí a rozhodne zamáva emóciami ako len máločo. Veľmi precízna a citlivá filmárčina. Ďakujem. ()

Torgal

Čisto z pohľadu detektívky by sa mi na vyšetrovaný prípad omnoho viac sadol formát filmu než minisérie, lebo prípad je skôr jednoduchý a väčšina minutáže padne na spoznávanie postáv a ich životov. Musím ale uznať, že v tom prípade by to bol celkom tuctový počin, lebo na Mare z Easttownu je najzaujímavejšie to, akým spôsobom zločin formuje vzťahy zomknutej komunite kde sa každý s každým pozná, či je dokonca rodina. Kate Winslet v titulnej roli absolútne vládne, ale tiež dostala výborne napísanú komplexnú postavu. Jej Mare je človek z mäsa a kostí s vlastnými trápeniami a pokleskami s ktorými sa musí vysporiadať a Winslet ju podáva s bravúrou. Škoda, že všetko nie je tak dokonalé ako jej výkon. Viaceré osobné zápletky mi prišli nadbytočné alebo nevyťažené (spisovateľ, milostné pletky jej dcéry), dejové zvraty sú občas banálne (odhalenie únoscu) inokedy zas na silené (nájdenie vražednej zbrane). Obe zložky (detektívna a osobná) teda majú svoje nedostatky, ale vzájomne si pomáhajú a výsledný dojem bol aj tak výborný. 8+/10 ()

Trias

Civilní, dobře zahrané (zejména podle očekávání dominuje Kate Winslet), jen tomu povětšinou chyběly výraznější momenty (samozřejmě kromě závěru). Někdy mi přišlo, že ty vztahové vsuvky jsou tam trochu navíc, a tím celý seriál jenom natahují. Celkově lehčí nadprůměr. ()

Dave Lister

Životní výkon britské herečky Kate Winslet a to v miniserii HBO, Mare z Easttownu. Tento seriál nedominuje jen hereckým výkonem Kate Winslet, ale také velmi silným, emotivním a dějově propleteným scénářem. Brad Ingelsby rozehrál opravdu velkolepou hru s city, emocemi a opravdu silným reálným příběhem. Tato seriálová událost roku, stojí na opravdu pevných pilířích, které drží dokonale a synchronně pohromadě, jako drží komunita v Easttownu. Výborný výběr vedlejších postav a na reálnosti tomu dodávají i nové a neokoukané tváře. Všech sedm epizod udržuje diváka v eskalujícím napětí a blížící se emoční tsunami. Tvůrce se však přirozeně vyhýbá jakémukoliv patosu a dějová linie na vás působí velmi reálně, jako by se něco podobného mohlo stát kousek od vašeho bydliště. Poslední epizoda je dokonalou explozí všeho, čeho se chcete od dokonalého seriálu dočkat a dostanete ještě bonus, v podobě dotaženého a minimalisticky epického konce. Za zmínku stojí výkony vedlejších postav, které předvádí velmi autentické výkony. Nad těmi všemi stojí za pozornost role matky (Jean Smart) a potulného spisovatele (Guy Pierce). Jsem celkem přesvědčen, že tento seriál sesbírá plno cen a především Kate Winslet, protože to musel být výkon přetěžký a emocionálně náročný. Pokud tomu tak nebude, tak sním svou sbírku čepic. ()

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

07.03.2023

Komiksové projekty se v současnosti netěší takové oblibě, jako v dobách Avengers: Infinity War a Endgame, přesto ale studiím vydělávají stále velké peníze, a tak éry Marvelu i DC směle pokračují dál.… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)