Ono

• Česko Ono (viac)

Dvanásťročná gymnazistka Tinja sa zúfalo snaží zapáčiť svojej matke posadnutej rodinnými obrázkami, ktorej populárny blog "Krása všedných dní" predstavuje idylickú existenciu jej rodiny ako stelesnenie dokonalosti života na predmestí. Jedného dňa nájde Tinja v lese zraneného vtáčika, prinesie jeho zvláštne vajíčko domov, uloží ho do svojej postele a stará sa oň, kým sa nevyliahne. Tvor, ktorý sa vyliahne, sa stane jej najbližším priateľom a živou nočnou morou a uvrhne Tinju, žijúcu pod dokonalou škrupinou, do zvrátenej reality, ktorú jej matka odmieta vidieť. Ono je fascinujúcim portrétom povahy materinského inštinktu, keď sa Tinja snaží vyrovnať so svojou naozajstnou citovou náklonnosťou ku svojej novej grotesknej a krvilačnej rodine a zároveň je konfrontovaná so svojím rozpadajúcim sa vzťahom s vlastnou náročnou matkou. (Film Europe)

PetrPan

Vlastně dokonalý divnofilm s pohádkovým nádechem. Jestli ona paní režisérka, když byla ještě pannou, neviděla Herzova netvora.  Ne nadarmo se zpívá, že na ptáky jsme krátký a tak není radno , a to ani ve Finsku (nebo hlavně tam ne?), kroutit vránám do bytu spadlým krkem. Nevyplatí se to stejně jako vracet vypálené sirky do krabičky.. A obzvlášť tehdy ne, máte-li diagnózu vypatlaný influencer a dysfunkční rodinu k tomu. Vašim citově strádajícím potomkům se totiž  pak nemusí jen v hlavách líhnout blbý nápady...  Osobně bych uvítal větší příklon k úchylnosti nebo laciné krvavosti, navíc jakmile upadl zobák bylo i po strašidelné fantasknosti. Třemi drápky lehce škrábu po tabuli.... ()

Arsenal83

Dievča podobajúce sa na mladú Avril Lavigne minimálne chrupom a nesúrodými vlasmi zabije havrana. Ideálny námet na strašenie ako z románu E.A. Poea. Len ten by dokázal premeniť statočného havrana na nejakého prehistorického zhrbeného pštrosa či ochrnutého pelikána, ako to urobili v tomto filme. Ale triky boli niekedy fakt na úrovni Raťafáka Plachtu, no pár pasáži vyšlo. Divné, bizarné, ale nie úplne márne.  Hrôzy a pochmúrnosti je ale málo na to, aby to nechalo desivé pocity. Skôr to šlo až do komediálna. ()

Chrustyn

Rodinné drama a zvláštní monster horor, kde nefunguje ani jedna z rovin. Strašení prakticky na nule a vztah dcery a matky, na kterém je příběh postaven je ohranný a nepřesvědčivý. ()

Othello

Kompilace nesouvisejících žánrových obrázků propojených vzácně nekompetentní filmařinou a obscénními hereckými výkony. Podezírám však herce, že za to úplně nemůžou a spíš jsou špatně vedeni. Často působí, že nevědí moc co mají dělat, přičemž v náročnějších pohybových aranžích se zdá jakoby se použily spíš záběry z kamerových zkoušek a spousta akce působí falešně. Scéna, kdy si úplně samoúčelně malý kluk vejde do místnosti s beztvářnou maskou, aby ta mohla být na plakátu a v traileru, mě urazila. ()

Necrotongue

Začnu zápory. Nepatřím mezi příznivce dětských herců (a hereček, abych byl genderově vyvážený) a člověko-krysolet mě svým vzhledem a pohyby taky dvakrát nepřesvědčil, takže jsem se poměrně rychle smířil s tím, že jsem si s tímto snímkem naběhl. O to příjemnější bylo mé překvapení, když se z filmu vyklubalo velmi slušné psychologické drama s hororovými prvky. Finové mi opět dokázali, proč patří mezi mé oblíbené evropské tvůrce, když dokázali, přiznejme si že z ne úplně ideálního tématu, vypiplat atmosférickou záležitost, jež nepostrádala napětí, naléhavost ani kritiku dnešních insta rodičů. Největším překvapením pro mě byl každopádně debut třináctileté Siiri Solalinna, která téměř nezmizela z obrazu a byla ve svých rolích sakra dobrá. Pochválit musím i režisérku snímku Hannu Bergholm, která ignorovala současné trendy, vykašlala se na feministickou agitku i angažování Afrofinů a natočila záležitost, jež mi svým depresivním vyzněním způsobila radost a slušný divácký zážitek. / Poučení: Když zvedneš oči od mobilu, uvidíš všude kolem život. A smrt. ()

JASON_X

Během mé dvoutýdenní divácké absence ve světě filmů se na trhu objevilo pramálo zajímavých novinek, konkrétně jen tahle jedna švédsko-finsko-lotyšská podivnost, ale ta zato stála za to. Seveřani potvrdili svůj talent k tvorbě ujetých, nebo aspoň nestandardních filmů, a přivodili mi tímhle prazvláštním bizarním horrůrkem tak nečekaně příjemný zážitek, že jsem dlouho uvažoval o maximálním hodnocení. Ale nemůžu se ubránit pocitu, že z tak skvostného námětu šlo přece jenom vymáčknout ještě víc... čeho vlastně... třeba "cronenbergovské" nechutnosti, brutality, děsivosti, pohanské animálnosti, zkrátka plnotučné horrorovosti, nebo možná aspoň trochu víc závěrečné dotaženosti, moc rád bych totiž před koncem viděl ještě pár nějakých dalších záběrů. Taky představitelka matky mi byla vizuálně silně nesympatická, ale na druhou stranu byla víc než dostatečně vyvážena mimořádně hezkou gymnastickou lolitkou v hlavní dvojroli. ()

ledzepfan

Finská lekce z mezigenerační, ženské hysterie. Jsem si skoro jistý, že mi to připadalo poněkud odtažité a vykalkulované především proto, že jsem chlap a tyhle emo psycho-introspekce dospívajících dívek mě nějak zvlášť nezajímají.. Natočené je to poměrně kvalitně a celé to působí nezvykle a lehce exoticky, přestože ta symbolika je většinou jak vytažená z nějaké popularizační obrázkové příručky pro úvod do psychoanalýzy. ()

Freemind

Osvěžující horůrek/satira, který příjemně vybočuje mimo žánrové mantinely. Kdyby to mělo ve střední části lepší creature design, byla by to velmi silná čtyřka. ()

Makky

Obrovský bizár s netradičným námetom a skvelými momentami. Lepšiu karikatúru šťastnej rodinky som ešte nevidel. Treba však poznamenať, že napriek krátkej stopáži som sa vôbec nebavil, film mi proste nesadol. ()

honajz2

Spíš 3,5*, ale budu hodný a zaokrouhlím nahoru, jelikož z moderních hororů jsem už dlouho neviděl takový, který by mě opravdu zaujal. Tenhle navíc má i originální námět, hodně silnou atmosféru a navíc i více vrstev, takže to je i celkem inteligentně napsané. A jsem hodně rád, že z toho nevypadla žádná pointa typu schizofrenie, protože to by byla strašně očekávatelná a i kdyby byla strašně promyšlená, působila by dost klišovitě. Ale naštěstí se tak nestalo, SPOILER monstrum skutečně existovalo a zároveň jeho existence a duševní propojení s hlavní hrdinkou mělo hlubší opodstatnění. Jen jsem teda čekal, že na konci umřou oba, ale skončilo to jen nahrazením a to mi přišlo celkem slabé. KONEC SPOILERU Stejně jsem ale doufal, že do toho bude víc zapojený její biologický otec a bratr, ten závěr taky mohl vypadat jinak (i jinak oproti tomu, co jsem psal ve spoileru) a že dějové linie s Reetou a Terem budou líp uzavřené, ale jinak jsem spokojený. Navíc cením i to, že dlouhou dobu je zde spousta černohumorných scén, které jsou na celém filmu možná i tím nejlepším a příjemně to oživují a dodávají k tomu všemu něco dalšího navíc. Slabé 4* ()

dubinak

Pěkně nastajlovaná finská hříčka, kterou bych si asi trochu víc užila na nějakém festivalu. Takhle doma to bylo jen celkem zajímavé pokoukání na fajnové herce, ale v příběhu s prázdnějším scénářem, který má potíž něco hlubšího říct a slabším monstrem, které spíš vyvolává v divákovi uchichtnutí. Za ten čas to ale asi pro okrajové publikum klidně stojí. ()

angel74

Severští tvůrci rozjeli docela slušný bizár s poměrně originálním námětem. Hned v úvodu mě úplně polilo horko z té lásky k živým tvorům. A pak už jsem jen nestačila zírat, co všechno následovalo. Během sledování filmu mi několikrát vytanulo na mysli, že taková krkavčí maminka musí být dozajista snem každé líbezné dívenky... Rozhodně nesmím zapomenout pochválit znepokojivou atmosféru a zajímavé rozuzlení téhle trochu morbidní podívané. (80%) ()

bizz_mjc

Komornější a na psychologii rodiny a vztahu přespříliš ambiciózní matky s dcerou, která se snaží ji udělat šťastnou, postavený hororůrek pohádkového typu, kdy se dívka musí vypořádat sama se sebou, svým vylíhlým - ji chránícím - strachem. Fajný bizárek v klidnějším tempu se slušnými maskami i výkony hlavních protagonistek. ()

xLIGHTx

Fínsky horor je skôr taká raritnejšia vec. A tak teda okrem blysnutia sa v hokeji (opäť), sa dobre predviedli aktuálne aj v načrtnutej oblasti. Áno, taká drsná, dark rozprávka pre dospelých (je tam cítiť šikovnú režisérsku ruku ženy) s veľkou štipkou bizarnosti. (Možný SPOILER.) Jemná dievčina, gymnastka Tinja sa dostane k vajíčku vtáka a ujme sa ho (neukradne ho) a trochu sa to začne celé zvrhávať a vyvíjať neželaným smerom. (Koniec možného SPOILERU.) Vlastne dosť (operený) úlet. ;) Dej sa do veľkej miery odohráva cez deň. Sympatická malá herečka v ústrednej úlohe. Záver je pomerne originálny. Snímka je vlastne relatívne jednoduchá, zbytočne veci nekomplikuje a aj tým je k divákovi dosť ústretová. Za štyri vrecká vtáčieho zobu, teda, štyri silné hviezdy. ;) (Dodatok a možný SPOILER, vrany mávajú v niektorých kultúrach posvätnejší charakter, ako padlo aj navôkol, stačí si spomenúť na komiksovú Vranu z 1994, v Pahanhautoja zohralo svoju rolu asi zabitie vrany a tiež pravdepodobne neúctivé pochovanie vtáka, podľa všetkého by sa fínsky názov filmu dal preložiť asi ako "zlé hroby". Koniec možného SPOILERU.) ()

borec999

"Prosím, odnes ho do koša, drahá. Bioodpad." Fínsky bizár o vajíčku, z ktorého sa vyliahne vták ktorý sa postupne mení na niečo iné (nebudem spoilovať načo) a odpratáva nepohodlných ľudí z okolia svojej "matky"- 10 ročnej gymnastky ktorá sa o neho stará pretože je sama trochu divná a nemá žiadne kamarátky. Hatching sa dá chápať doslovne ako monster horror, ale i ako prepracovaná psychologická metafora plná symboliky. Nie je to úplne zlé a minimálne koncept ukážkovo (ne)normálnej rodinky do blogu má určite niečo do seba. Herci (aj detskí) hrajú dobre, masky a aj ústredné monster vtáča sú na slušnej úrovni, dej je originálny a častokrát aj dosť nepredvídateľný. Akurát, že takéto absurdné bizarnosti nie sú úplne môj šálok kávy, preto je Hatching za mňa niekde medzi 2* a 3*. PS: ústredná usmievavá matka-videoblogerka bola v konečnom dôsledku najdesivejším elementom filmu. 45% ()

Azurose

Z tohoto filmu mám hodně smíšené pocity. Námět a myšlenka filmu je supr, ale provedení nestojí za moc. První ránou do obličeje byl nepovedený casting dětských herců, druhou ránou pro mě byla podoba tvora (ptáka). Celé to působilo spíše komicky a nepovedeně, než věrohodně. Celé vyvrcholení děje jsem čekal od 20. minuty filmu, takže jsem si žádný speciální zážitek z kina neodnesl. Tento divnofilm spíše nedoporučuju. Finská tvorba může nabídnou zajímavější kousky. ()

666Carnage

Dost zajímavý psychologický horor o fakt přehnaný rodině. Matka roku, otec k ničemu, syn vlastně taky a dcera co se potřebuje zavděčit. Pomalejší tempo, ale film dokáže udržet vaší pozornost. Konec nečekaný a to já rád. 75% ()

Michalechal

To teda byl divnej film. Ale jak moc byl divnej, tak moc jsem od nej nemoh odtrhnout zrak. Řekl bych, že ta škatulka "psychologický" na to sedí především, horor ano - možná mix mysteriózního a fantasy žánru. Úplně ideální dýlka. Ač nad tím filmem od včera pořád přemejšlim, co jsem to vlastne videl za vec, tak ty 4* jsou prostě adekvátní 👍 ()

Adramelech

Film o tom, jak skandinávská holčička vyseděla z vraního vejce plivníka a co z toho vzešlo. Nevím, proč toumto tvoru s poněkud zabijáckými sklony dala jméno Ali. Velmi zdařilý psychologický horor. – Také jsem jednou měl doma plivníka. Někdy v roce 1981 jsem navštívil výstavu drobného zvířectva. Vstupenky byly slosovatelné a já vyhrál černé kuře. Protože jsem na ně nedostal žádnou posadu, nesl jsem svoji výhru domů v rukou. Kuře se důležitě rozhlíželo ze strany na stranu a občas mě klovlo do ruky, jako by mě vybízelo k rychlejší chůzi. Doma jsem dal kuře do krabice bez víka a zamyšleně jsem si je prohlížel. Byl to prapodivně vypadající exemplář s tmavým hřebínkem zkrouceným do dvou rohů, prostě typický plivník. Jal jsem se obvolávat kamarády s dotazem, jestli by někdo nechtěl živé kuře. Štěstí mi přálo a nakonec jsem se plivníka zbavil. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)