Ono

• Česko Ono (viac)

Dvanásťročná gymnazistka Tinja sa zúfalo snaží zapáčiť svojej matke posadnutej rodinnými obrázkami, ktorej populárny blog "Krása všedných dní" predstavuje idylickú existenciu jej rodiny ako stelesnenie dokonalosti života na predmestí. Jedného dňa nájde Tinja v lese zraneného vtáčika, prinesie jeho zvláštne vajíčko domov, uloží ho do svojej postele a stará sa oň, kým sa nevyliahne. Tvor, ktorý sa vyliahne, sa stane jej najbližším priateľom a živou nočnou morou a uvrhne Tinju, žijúcu pod dokonalou škrupinou, do zvrátenej reality, ktorú jej matka odmieta vidieť. Ono je fascinujúcim portrétom povahy materinského inštinktu, keď sa Tinja snaží vyrovnať so svojou naozajstnou citovou náklonnosťou ku svojej novej grotesknej a krvilačnej rodine a zároveň je konfrontovaná so svojím rozpadajúcim sa vzťahom s vlastnou náročnou matkou. (Film Europe)

Niki_Uzumaki

Ten začátek se mi zdál jak nějaký nízkorozpočtový TV film, měla jsem sto chutí to vypnout. Pak se to ale rozjelo a učitě stojí za to si na to počkat. A jak už bylo řečeno, je to takový bizár, že děj snad ani nejde odhadovat. :) ()

veverysiak

Ak sú podľa nejakej úžasne cenenej agentúry Fíni najšťastnejší človekovia na zemeguli, hovorí to jasne o dôveryhodnosti a dôležitosti tejto prachypožierajúcej squádre zbytočných analytikov, tu je dôkaz, neurotická mater s nenaplnenými vlastnými tínedžerskými ambíciami vybíjajúca sa na premotivovaných videjkách do modréhokoníka.shit, autistický otec lipnúci výlučne na neživých koníčkoch, ktorý nechce vidieť a riešiť rodinné sračky valiace sa naňho zo všetkých kútov krásneho domu, uhranutý predpubertálny zasran vrieskajúci na všetko a na všetkých a psychicky labilná kotniačka, ktorá si z nedostatku lásky a pozornosti okolia vychová zlostnejšiu a dôraznejšiu dvojníčku, ešte sa tu popretŕča údržbár Hans, ktorý podá rodine aspoň na chvíľu pomocnú ruku, lebo trtkačka je základ sociálneho zdravia a rozdrví tým idylický obraz šťastnej fínskej rodinky na prach, nnno, v podstate ani neviem, či mal byť tento kúsok o predstavách rozorvanej adolescentky, alebo pokus o rodinnú psychologickú drámu pomáhajúcu si akcentovať dôležité prvky cez nadprirodzené obrazce a javy, alebo či chlapi chceli len urobiť netradičný horor, pre mňa to bude nevydarená všehochuť bez pridanej hodnoty, takže 35%. ()

kpt_ROCOR

to je teda hodně nechutný porno! tadá chtěl sem říct celkem zajimavé skloubení, ať už tím básník chtěl srát cokoliv - no, a kdy se při sledování možná vynoří nejedna kapka, ...asi tak dvě..., ta klíčová lolitka měla teda naozaj otravnej kukuč! ()

vojacekr

Geniální práce s alter ego dospívající dívky, kterou neslyší její vlastní rodina. Po dlouhé době kvalitní horor, který sázel na minimalismus s až obsedantními detaily. ()

vinducha

Bizárek. Maminka , která je mimo protokol celá Gábina Koukalová , projektuje své neúspěchy v mládí přes svojí dcerku , kterou nutí , aby byla nejlepší . Tatínek největší submisiv a synek rozmazlenej spratek . Do toho vdovec Tero . No na 1 zkouknutí ano , ale jinak na mě až moc bramboračka. A všechno co se tam stane je vlastně mimo záběr. Nejsem cílovka takovýchto děl. ()

gogo77

2/10 ... och och och ... toto malo od horroru tak daleko ako Marecku podjte mi pero od spionazneho thrilleru ... triky ako zo slovenskych filmov   cele smiesne .... ale dopozeral som ... lebo som chcel vediet ako sa to skonci ... om com to bolo ? uz na prvy pohlad psycho matka bloggerka neustale fotiaca a natacajuca svoju rodinu pri vsetkych cinnostiach (rozumej vsetkych) sa pýši dokonalou rodinkou ... ktora samozrejme dokonala nie je .... popri tom sa chysta rodinu opustit s milencom .... zaroven svoju dceru neustale buzeruje byt lepsou gymnastkou a snazi sa vlastne naplnit svoj nenaplneny syn ... dcera to uz nervovo nezvlada a jedneho dna prinesie domov vajce o ktore sa zacne starat .... co sa nakoniec z vajca vyliahne a ako jej ONO zacne zasahovat do zivota vsetkych naokolo je uz jasne z trajleru ()

Accuphose

Mám rád ujetý filmy, a Finové umí být hodně moc ujetý :-D Líbí se mi, že se hraje podle pravidel, který si sám nastavil. Celou dobu se to poctivě vyvijí a ačkoliv ten film nemá zas tak velkej potenciál, využívá ho na 100%. Asi se na to znova nepodívám, i proto dám za 4. I když, kdo ví? ()

Miroslav.Zac

Pokud je váš život růžový až k poblití, máte buď kliku, nebo je vaše rodina naprosto šílená. Tinja žije v té druhé a protože je sama lehce labilní, ujme se vejce havrana (poté, co zabije její matku) a vychová ho k "obrazu svému". Už to samo dává tušit, že tenhle film není jen tak obyčejný horor. Že za ním stojí něco víc, snad soužití holčiny a té divné věci symbolizuje nějaký vztah, na konci přetransformovaný v přerod osobnosti, nebo že oškliví jsme jen uvnitř, ne na povrchu (tady to platí doslova), a prostřednictvím tohoto bizáru nám tvůrci předávají nějaké lidské moudro. ()

Meraxes

Značne, ale značne, značne silný bizár. Niečo tak divné som dobre dlho nevidel. Podobné záležitosti mám naozaj rád a s Pahanhautojou som značne spokojný. Matka posadnutá prezentovaním "perfektnej" rodiny na svojom blogu, zahladená do vlastného šťastia a úspechov akosi prehliada, že s jej detičkami nie je niečo v poriadku. Syna na preplesk ignoruje a obľúbenú dcérenku cepuje, aby vyhrala gymnastickú súťaž, lebo to bude super vyzerať online. Tinja je z toho značne na nervy, ale matku nechce sklamať a stavia ju to do role outsidera bez kamarátok, až na novú susedku, s ktorou ale ten vzťah najlepšie nedopadne. Keď si donesie z lesa vajíčko, začne rásť a vykluje sa z neho niečo divné a to sa postupne zmení na niečo super divné. Absurdnostiam sa tu medze nekladú, ale je značne cítiť vzťah a určité splynutie osobností medzi Tinjou a tým jej bizárom. Je pre ňu miestom útechy, kde nemusí byť perfektná ako chce jej matka, kamarátkou a sestrou, ktoré nikdy nemala a rieši aj jej duševné rozpory, nie však pre všetkých uspokojivo. Zopár ľudí a jeden psíček si to prekvapivo odnesú. No a otec má všetko na háku, okrem divných detí aj to, že ho jeho žena verejne podvádza. Proste taká normálna rodinka. Okrem toho, že je Pahanhautoja fakt divná, je aj nádherne znepokojivá, stiesňujúca a prekvapivá, rozhodne jej nechýba originalita. Má veľmi peknú a farebnosť a určitú modelovosť prostredia, hlavne vo vzhľade a spôsobe snímanie interiérov. Hlavné duo, matka s dcérou sú super, ostatný herci nič moc, ale nevadia. Naopak mi vadilo, že ten zázrak v prvej fáze po vyliahnutí ukazovali trochu moc, pôsobil vcelku blbo a vôbec sa tam nehodil. K nadšeniu mi ešte chýbalo trochu viac psychológie alebo drsnosti, ale predsa len niečo takéto sa tak často nevidí. 4* 80% ()

majki78

Naprosto mě ten film dostal. Pustil jsem si ho náhodou na doporučení mého kamaráda a dobrosní ... až pohádková fikce o  křehké gymnastce, která si přinese ptačí vejce domů a vylíhne se zněj škaredá potvůrka, která v celé rodině rozpoutá docela masakr ... herci v pohodě a triky působily věrohodně, takovej fajn bizarně ubíhající horůrek , kdo má rád trošku ulítlé filmy vřele doporučuji ... 👍😱 ()

caerol

Dávám 3* za závěrečnou půlhodinku, jinak to za moc nestálo. První půlhodinka mi přišla spíše jako hororová komedie, té bych dala tak 1*, další půlhodinka už byla o cosi lepší, to jsem si říkala dobrý, stoupá to na 2* a závěr mě mile překvapil, že jsem si řekla, zas tak špatný to nebylo, takže dávám 3*. :) ()

lineker

Je asi fajn, že někdy trochu omšelou a zaprašenou oponu hororového žánru rozhrne něco JINÉHO. Např. nějaký na severu natočený kousek, který se dá vnímat jakkoliv, jen ne jako tuctový. Uznání pro odvahu režisérky jít s timto na trh ( navíc jako s celovečerní prvotinou ) a obdiv pro Sirri Solalinna a její zvládnutí role. ()

DyingAngel

Skvelá záležitosť. Takéto "vtáčie" prekvapenia mám veľmi rada. Kde zoženiem podobné domáce zvieratko? Alegória v dokonalom prevedení. ()

vrch07256732

Fakt minimalistická pecka od Fínov s rovnako pre fínov typicky netypický rukopis. Nebudem tu sofistikovane rozpisovať akože ide o príbeh v dvoch rovinách hororovej a dramatickej, kde hororový príbeh poslúžil ako zrkadlo a filter sociiálnyhc problémov navonok ideálnej fínskej rodinky a bla bla bla ... jednoducho sa mi to páčilo, je to dosť ujeté a nie každému to sadne skôr naopak. ()

Soldier_666

Skvělé sociální drama říznuté finskou mytologií. Ve finském folklóru existuje Sielulintu, což doslova znamená duši ptáka. Věřilo se, že Sielulintu přinesou dětem jejich duši, když se narodí, a odnesou ji zase pryč, když zemřou. Jako milovník mytologie jsem si to užil asi krapet víc než se to bude líbit ostatním. ()

melmoth

Žiadny horor nečakajte. Ono je o niečom úplne inom. Občasná brutalita a krvavé úseky sú iba vedľajšími produktami ústredného motívu. Fínsky titul vsádza na dynamiku rodiny ovplyvnenej sociálnymi sieťami, vlastným sebaklamom a nevyhnutným vyústením psychicky nezdravého života. Akurát sa tvorcovia namiesto cesty vzťahovej drámy rozhodli kráčať osemprúdovou diaľnicou alegórie. Kvalita i zámer končia niekde na polceste za úspechom. Viac tu ()

Dalajlada

Naprosto perfektně vyobrazení psychického rozkladu mladého jedince. Každá jedna forma stvoření je obrazem toho, jak mysl dítěte funguje, když je vystavena traumatům. Zrod zhoubné psychózy je naprosto perfektní a dokonalý. Milovníci akce, lekaček a béčkových filmů by měli tento film přeskočit, protože je absolutně neosloví a bude pro ně jen odpadem. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)