Ono

• Česko Ono (viac)

Dvanásťročná gymnazistka Tinja sa zúfalo snaží zapáčiť svojej matke posadnutej rodinnými obrázkami, ktorej populárny blog "Krása všedných dní" predstavuje idylickú existenciu jej rodiny ako stelesnenie dokonalosti života na predmestí. Jedného dňa nájde Tinja v lese zraneného vtáčika, prinesie jeho zvláštne vajíčko domov, uloží ho do svojej postele a stará sa oň, kým sa nevyliahne. Tvor, ktorý sa vyliahne, sa stane jej najbližším priateľom a živou nočnou morou a uvrhne Tinju, žijúcu pod dokonalou škrupinou, do zvrátenej reality, ktorú jej matka odmieta vidieť. Ono je fascinujúcim portrétom povahy materinského inštinktu, keď sa Tinja snaží vyrovnať so svojou naozajstnou citovou náklonnosťou ku svojej novej grotesknej a krvilačnej rodine a zároveň je konfrontovaná so svojím rozpadajúcim sa vzťahom s vlastnou náročnou matkou. (Film Europe)

Renfield

Vylíhnutý ptáček sice nevypadá nejlépe, přesto účel splní a svoji podobou jde stejně brzy dál, čímž je tento problém vyřešen. Větší horor navíc nabízí samotná rodina, jejímž nejnormálnějším členem je právě Tinja, která si svoji pozici zde začíná velmi brzy uvědomovat, částečně právě skrze ptáčka se postupně nabízí "řešení". Psychologická část je výborná, matka, která pro svoji vlastní sledovanost a neúspěchy terorizuje dceru a otec, jenž vůbec netuší, jak s ní mluvit. Dusivá atmosféra v domě je všudypřítomná a pobyt u Tera svým způsobem vykoupením, alespoň na chvíli. Ovšem základem všeho je právě velmi dobře vykreslený vztah matky s dcerou, v jejichž rolích jsou Sophia Heikkilä a především Siiri Solalinna výborné. Hanna Bergholm se navíc nebojí ve filmu přitvrdit, ať je to krmení, pes, nebo závěrečná scéna, ta především. 75% ()

Flopik

Jedna z vecí, ktoré sa tomuto filmu nedajú uprieť, je jeho originalita. Veď kde  inde ste videli, že dievča nájde v lese vajce, z neho sa  vyliahne divné kura, ktoré sa neskôr zmení na ňu ? Toto rozhodne chválim  a stým spojené masky, ktoré tiež neboli najhoršie. Škoda však, že nič iné v podstate nedostaneme. Čakal som troška viac hnusných vecí, alebo keď už boli nejaké zabitia, tak že aspoň niečo uvidíme, v tomto ohľade sa však film držal dosť pri zemi. No a koniec išiel teda úplne mimo mňa. Fínsky horor ma však zaujal, a tento počin určite neurazí. ()

Harpy

Toto bolo vskutku osviežujúce !!! Konečne niečo iné, originálny nápad, zaujímavý príbeh, ak už ste unavení z tých zombíkov, strašidiel, posadnutí a podobne, dajte si túto chuťovečku. Ja som sa bavila a so záujmom pozerala kam toto bude pokračovať. Ešte že nemám domáce zvieratko....inak vrany mám rada, asi by som dopadla ako hlavná hrdinka :D ()

Warhorr

Je pravda, že jakmile jsem uviděl toho metrovýho vylíhnutýho ptáka, tak jsem to chtěl vypnout a dát tomu odpad. Avšak nějaká část mého podvědomí mě přinutila chvíli vydržet a ejhle, až tak špatný to nebylo. Jo je to bizár jak prase, tohle musel vymyslet někdo sjetej. Metr vysoké mládě ptáka, které se stane Vašim kámošem a živí se pouze Vašima grckama a nakonec začne dostávat stejnou podobu jako vy. Má však také zabijácké choutky a vy jej musíte krotit, no prostě nářez. Do toho ještě vypečená rodinka, kdy nevíte, kterej z těch zbývajících tří je větší kretén. ()

Ydrosten

Tohle mi hodně nesedlo. Normálně horory vynechávám, protože mě nebaví a nudím se u nich ale tohle donesla manželka takže jsem se díval s ní. Po půl hodině nudy, přetáčela i ona. Závěr mi jen potvrdil mou nechuť k této látce, kdy jsem si u mnoha scén nedokázal k nikomu vytvořit vztah a žádná scéna mi nijak nepřišla dobrá a zajímavá. Jo a co mi teda v takových filmech vadí nejvíc, je to klišé že jakákoliv "entita" lidského vzezření, neumí chodit po dvou nohách ale pořád se plazí a nebo leze jak postižený pavouk po čtyřech. Hodnotit jsem to sice původně nechtěl ale pak jsem si to pustil ještě jednou abych zkoukl pár sekvecí. Asi 1 hvězdu za nápad a za to že Siiri Solalinna má docela potenciál něco dokázat i v jiném druhu filmu. ()

Rathalos

Severna Europa opat dokazuje svoje filmove umenie,konkretne Finsko a serviruje aspon pre mna hororovu lahodku,ktora sa mi bezpochyby neskutocne pacila,skvele herecke vykony,vyborne masky,trosku nechutne,drsne,napinave ci krvave,no jednoducho povedane parada...:-) ()

BOURQUE

Viacvrstvový horor zo Švédska, obsahujúci nemalý počet prvkov psychologického filmu. Predovšetkým oceňujem hereckú dvojicu Sophia Heikkilä / Siiri Solalinna, ktorá dokáže na seba upútať pozornosť jak v spoločných, tak aj v oddelených scénach. (Skvelý debut fínskej herečky Siiri Solalinna.) Príbeh sa šikovne dotkne takých „topicov“, ktoré priamo či nepriamo sa objavujú v dnešných „ideálnych“ rodinných životov. Záver do určitej mieri šokujúci a otvorený. Podobný snímok v Hollywoodskych šatách by spíš dal na efekty a nie na herci a ich postavy. A to by bol aj kľúčom ich neúspechu. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

domirovec

Pahanhautoja je přesně to, na co jsem se těšil = pěkný bizárek :) Celé to totiž chvíli na začátku působí poklidně, dobře a rozhodně ne zvráceně a nepříjemně. Ale jak to tak samozřejmě často (a z očividných důvodů) bývá, ne vše je krásné až do konce a proto na scénu přichází nějaký ptačí ''cosi'', co definitivně nevypadá jako nějaký ptáček, kterého uvidíte sednou na stromek na zahradě. Ba naopak, ovšem to zjistěte sami. Mám-li se však přiznat, tak mne Hatching velice překvapil. Přece jenom, čas od času nějaký ten ujetý bizárek neuškodí, že ne? Doporučuji všem milovníkům ptáků. 4/5 ()

KUFI

Zezacatku to trochu pripominalo Mazaci hlavu, celkove ale finum teda moc horrory nejdou. Nejlepsi od nich jsou Dark floors, ale ani ty nepresahujou prumer. ()

Hashirama

Perkele! Neotřelé, stylové, originální, s totálně mimózní patinou, jakou umí vyfabrikovat jen mumínci z kmene Suomi, kteří vylézají z děr v zemi. Film si vystačí s minimalistickým aranžmá i stopáží, a přesto dokáže funkčně vykreslit a skloubit bizarní zápletku, reálná sociální témata i creepy atmosféru postavenou na geniálně zvrácených postavách. Zábavný kontrapunkt k současné (nejen) kinonabídce, u kterého se člověk hlasitě baví a za pět minut pro změnu přemýšlí, co to sleduje. 7,5/10 ()

Hellknight12

Dnes druhý a zároveň aj posledný film zo škandinávie v kine. Pôjdem BEZ SPOILEROV. Poprosím vás ak si chcete bližšie pokecať o filme TAK TO OZNAČTE AKO SPOILER! Ďalší zaujímavý film a nápad na spracovanie. Znova kamera a hudba je na maximum. Čo sa týka charakteristík postáv je celkom slušná. Atmosféra filmu je síce na začiatku priemer ale časom sa zvýši na maximum. Čo sa týka konca, tak ten ma trochu prekvapil. Pokiaľ sledujete, tento film, tak vás môžu napadnúť 2 logické konce a dosť predvídavé a tretí, ktorému nedávate ani šancu na úspech, takže počas sledovania ho vypustite úplne s hlavy. Ak by som mal tento film k niečomu prirovnať, tak je to film Splice s A. Brodym z roku 2009. Viac k filmu nepoviem, keďže už by to bol SPOILER. Film môžem odporučiť, každému kto má rád trochu odlišnejšie horory. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

gemi

Yoko Ono je divný. Opravdu fest. Místy je tu nejen typická švankmajerovská kamera, ale taky absurdita. Jako horor to vůbec nefunguje, celé to nedává moc smysl, místy je to vyloženě směšné, ale člověka to motivuje dívat se dál, protože chce vidět, jak ta absurdita dopadne. Ale člověk nejlíp udělá, když si to vůbec nepustí. ()

Najt

"jsme obyčejná finská rodina" tohle ve filmu zaznělo. Chtel bych potom vidět neobyčejnou rodinu, protože tahle rodina byla slušně jetá. Film sice nabízí zajímavý příběh s překvapivým koncem a jsou v něm prvky hororu, ale rozhodně jsem se nebál. Co se tvora týče, tak k němu nebylo nic vysvětleno, to si prostě musíte domyslet. Natočené to je pěkně, zahrané taky, ale vadilo mě, že to bylo spíš bizarní a místy vtipný, než hororové. Takže pro mě průměrný horor na jedno pokoukání v pěkném, ale spíše pohádkovém, provedení. ()

adamix

Čakal som severskú artovskú banalitu a lá Lanthimos ale vo výsledku to všetko pôsobí ako zbytočne premárnený potenciál a po čase to ošklbané kura prestane byť niečím zaujímavé. Výstrel do prázdna. ()

boyjm

Za mne dobry. U nekterych scen jsem si vzpomnel na asijske "vomit" speciality na PHubu, ale filmu to na kvalite neubralo, ba naopak :D - jakmile jsem preradil naladu z normal na bizar, uzil jsem si podivanou plnymi dousky. ()

blondboss

Tohto škandinávskeho snímku je tak trochu škoda, lebo ako hororový žáner to oplývalo fantastickým námetom a v zásade aj scenárom. Kebyže je to zručnejšie natočené a vygradované tou správnou hororovou atmosférou, tak by to mohla byť aj žánrovka roka. Žiaľ, nefungovalo tu všetko, ako malo, a aj napriek silnému motívu tu absentoval presah na diváka a trošku zrozumiteľnejší prerod hlavnej postavy. Potešila sympatická hlavná predstaviteľka, ale ten operenec bol asi len zlý vtip. Osobne by som sa však nečudoval, keby sa toho chytil nejaký ten hollywoodsky režisér. 60 % ()

J.Mayen

Finove se museli pred vytvorenim neceho takoveho bud totalne zhulit v tom nejspinavejsim amsterdamskym kofee shopu, nebo je vsechny cerstve propustili z ty nejzatuchlejsi psychiatrie v celem Finsku a scenaristu rovnou z klecovyho luzka. Protoze vymyslet takovou totalni, nesmyslnou a silenou haluz nemuze snad ani idiot. A hele oni ty blby opravdu nehrali a vzniknul tenhle paskvil, na kterym si tu ve vysokem hodnoceni libuji radoby excentricti intelektualove tvrdic jak hluboka je ve filmu zakotvena psychologicka myslenka "smile". Navic opravdu odpudivi a nesympaticti akteri ve filmu a jejich totalne nelogicke chovani (to je omluveno idiotskym scenarem). Jedna hvezda za pekne prostredi vesnice ve finskych lesich, jinak nestoji ani za oprene rezave kolo. Pardon, ale ti kteri zde pisou o ztrate 86 minut sveho zivota maji pravdu. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)