Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (viac)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

noriaki

Pro mě zatím překvapení roku. Někdo seriál přirovnává k předloňskému Černobylu, já jsem si vzpomněl na první řadu True Detective. Pereval Dyatlova nedosahuje stejné preciznosti ani přístupnosti. Potřeboval by trochu obrousit hrany, postavy místy působí příliš strojeně a občas je vidět skromnější rozpočet. Ve všem ostatním - od herců, přes výpravu až po atmosféru se svým americkým protějškům v klidu vyrovná. V kameře je i předčí. Poslední díl je až nepříjemně vtahující a vyčerpávající. ()

Skeksis

Väčšinou neznášam mysteriózne bludy, ktoré ku koncu nedávajú nijaké racionálne vysvetlenie. Ale tu mi to, naopak, chýbalo. Z niečoho, čo by som viac ocenila ako mystérium, sa vyvŕbila banálna, racionálna príčina. Keby tam bol viac rozvinutý nacistický okultizmus, a nie iba v jednej či dvoch častiach, alebo mýtus o tej ježibabe v lesoch, či čo to bolo, tak by som dala plný počet. A hlavne, keby posledné dve časti neboli tak ztrochu muka. ()

manonfire

Spoiler: Moc nechápu to stýskání si zdejších, že to nakonec rozlousknul důvod nejlogičtější. Zpočátku jsem byl i dost zklamán tím, že se seriál dost na sílu tlačil do nadpřirozena o otočil směr reálno až v závěru. Pochopil jsem ale, že to bylo k přilákání a udržení duševně naivnějších diváků tak trochu nutností a výsledek tak beru jako jakýsi kompromis, aby se dívenky prahnoucí po tajemnu nasytily mystiky až po koule a zároveň celý příběh Djatlovovy výpravy skončil důstojně a adekvátně reálným hrůzám, jež si jeho členové prožili. Z možných příčin zkázy se postupně pomrkávalo skoro na všechny (snad s výjimkou Yettyho) což je tak nějak fér. Po filmařské stránce se Rusákům nedá nic vytknout. Scény pojali velkoryse, herci zahráli přesvědčivě a i když jsem tam shledal patosu o dost víc, než Verbouš, (hlavně toho vojenského) nakonec se člověk dokázal i decentně dojmout. Celkově pochvala. 80% ()

netahlo

Povedena vec z Ruska. Remeslne precizni, zejmena kameraman si hodne pohral. Jenom uz to tady nekdo psal - rozjizdi se to jako mysteriozni horor / thriller, ale konci to naprosto realne, coz je malinko skoda. Nicmene vynikajici herci - zejmena ta parta vyletniku byla vyborne zahrana. Rusove maji na cem stavet. Doufam, ze v budoucnu budou tocit podobne kvalitni serialy, protoze ty americky hyper - korektni sracky uz prestavam zvladat! ()

see_sawandrew

Je neskutečné, s jakou lehkostí dokážou tvůrci oscilovat mezi hororem, válečným filmem a klasickým dramatem, a jak dokážou stejně dobře dojmout, vyděsit i vyvolat mráz až v morku kostí. Minisérie perfektně vyvažuje mysteriózno a realismus a nechává divákovi dostatek svobody pro vlastní interpretaci. Klobouk dolů, že se tvůrcům podařilo celé téma ustát tak, aby nesklouzlo ani do jednoho extrému. Lepší pohled na zánik Ďatlovovy výpravy jsme si ani nemohli přát. 95% ()

Luciášek

Pro mě, jako pro člověka, který se tímto případem podrobně zabývá už roky, byl tento seriál příjemné překvapení. Ovšem jen do doby, než přišlo rozuzlení, že je zabila lavina. To je stejné jako tvrdit, že princeznu Dianu sežrala anakonda. ()

janesX

Každej epizóde som dal štyri hviezdy. Boli to vždy silné hviezdy a chcem preto oceniť túto stabilnú kvalitu. Bolo sa naozaj na čo pozerať a mám dokonca nutkanie ohodnotiť tento seriál ako celok plným počtom, bez ohľadu na to, že takému záveru neverím (to by som skôr uveril, že sa najedli durmanom). No ale, asi ostaneme pri tom nutkaní. ()

Marius_ss

Tragický koniec Ďatlovovej výpravy je záhada, ktorá ma fascinuje od momentu, kedy som o nej prvýkrát počul (čo je už dobrých - cca 15 rokov). Napriek tomu, že ide o jednu z najzáhadnejších tragédii 20tého storočia, sme sa (až do teraz) dočkali len pár, a aj to slabých spracovaní tohto fenoménu medzi “záhadologmi”. Čo je až trestuhodné. V 2013-tom prišiel jediný a dosť podpriemerný film, o dva roky neskôr dokonca PC hra (!), ktorá bola snáď ešte horšia...a ani na poli dokumentov sa nič extra neurodilo. Tento skvostný seriál tak konečne prináša kvalitu, na ktorú som čakal dlhé roky ! Aj preto som jemne nadhodnotil (srdce hovorí 5/5, rozum 4,5/5). Na jednej strane som možno trochu sklamaný, pretože ako človek, ktorý miluje záhady a tajomno, som v kútiku duše dúfal v mysteriózne, či dokonca hororové vyústenie (hlavne po parádnom úvode zahrňujúcom tajomný nemecký zámok ako vystrihnutý z Wolfensteinu), a nakoniec som sa dočkal toho najprostejšieho, najreálnejšieho vysvetlenia, ktoré sa zhoduje z nedávnym výsledkom šetrenia v Rusku (nuda). AVŠAK... na strane druhej, aj keď som nedostal, to, po čom som túžil... dostal som niečo nečakané...možno ešte lepšie, a síce - 1. Skvelo vyrozprávaný a uveriteľný príbeh o priateľstve, o obetovaní sa pre druhého (bez zbytočného patosu) v krásnom retro kabáte 2. Kvalitne spracované postavy, ktoré si človek zamiluje a ľahko sa s nimi stotožní 3. Dych-berúci záver, ktorý nepustí až do konca a žmýka emócie čo to dá. Čo viac si želať... čo viac si želať. Tento seriál tak beriem ako peknú spomienku na deviatich členov Ďatlovovej partie, ktorí tragicky zahynuli pod horou Cholat Sjachyl v noci z 1. na 2. februára 1959. Poznámka na záver - na plný počet hodnotím hlavne epizódy venujúce sa priamo výprave. Epizódy, ktoré sa zaoberajú vyšetrovaním sú o hviezdu nižšie, kvôli niektorým slabším, či nelogickým pasážam. ()

MIMI.kry

Nejvíce mě zaujaly první tři díly a všechny černobílé pasáže, kdy sledujeme výpravu ještě žijících členů expedice. Zakončení trochu slabší, než bych předpokládala. Místy to bylo bohužel přeromantizované jako telenovela. Záhada konce  Ďatlovovy výpravy mě nenechává chladnou, už pro to, že pro každou z těch (současných) bezmála osmdesáti hypotéz a možností co se tam asi tak mohlo stát vždy stojí nějaké proti, proč tomu tak vlastně být nemohlo. Souběh několika tragických událostí, které možná opravdu v počátcích spustila nějaká přírodní pohroma jako je lavina je nejracionálnější zdůvodnění, kterému bych ráda věřila, ale i toto vysvětlení má svoje slabiny, pokud o případu máte něco nastudováno. Seriál klame různými mysteriózními narážkami a báchorkami, ale není to mysteriózní horor. Až na pár iracionálích výjevů (například nepříjemně působivej hrad Wewelsburg) to je obyčejný seriál o neobyčejné, divné události. Potěšili Mansijci, je to dobrá vsuvka. Atmosféra celkem dobrá, neokázalá, nic vyhroceného, celkově lepší průměr. Nakonec mi tento způsob zpracování celkem chytnul za srdce. ()

petikacka

Ty vole, to bylo tak neskutečně skutečné a uvěřitelné, že to snad ani nemohlo být ruské. Timur a jeho parta šli na výlet, který se posléze zvrhnul a zanechal nám tady "nevyjasněnou hádanku". Co mě ovšem vytáčelo nejvíc, tak to byly české titulky a jejich překlad na "výletníky"! Co to jako mělo ku*va být?! V originále to byli "Turistpartija" , takže turistický oddíl, ale v těch 50.-ých letech bylo asi všechno divné a hlavně možné... Nicméně seroš je opravdu vymazlený co se týče dobovéhoreálsocialismu a hlavně ve vlaku a posléze i v dalších situacích... Za mě 90% ()

Flopik

Rusko raz za čas príde s nejakým prekvapením a ja som teda opäť nadšený. Túto výpravu som poznal už dávno pred seriálom takže som si to nemohol nechať ujsť. Prvé diely skvelo mysteriózne, predstavujú nám nadprirodzenú možnosť smrti tejto výpravy a postupné vyšetrovanie ponúka viac otázok ako odpovedí. Takisto sa zoznámime s našou výpravou v každej párnej časti a sledujeme čo sa im "naozaj" stalo. Chválim spôsob natočenie a rozdelenia seriálu na časti vyšetrovania a časti výpravy. Postavy mi sadli, natočené je to naozaj veľmi pekne. Nato, že som dúfal v nejaké nadprirodzené veci na konci ale dostal som realistický survival v zime som prekvapivo nadšený. Záver vyšetrovania krásny, no a posledný diel výborne natočená podívaná. Do toho skvelý soundtrack a vy len sledujete nevyhnutný koniec. "Položili život za iných. Prečo to urobili ? Mohli by ste žiť, keby ste to nespravil? " U mňa rozhodne za 5* a vrelo doporučujem. ()

nonick1

Tak tohle se tvůrcům povedlo (s drobnou výhradou k zakončení s "nejpřijatelnější verzí")  Mysteriózně pojatý seriál o dosud nevysvětleném tragickém konci Ďatlovovy výpravy, prokládaný flashbacky z konce 2. sv. války, dokáže divákům místy až nahnat husí kůži. Do sebe zapadající seriálovou mozaiku tvoří střípky (neo)dokumentárních záběrů výpravy, nacistického okultismu, všudypřítomné KGB, střídajících se různých formátů i barev obrazu, skvělé hudby a - last but not least - scénáře a režie. Pro mě osobně jde o překvapení roku - proto plná palba. ()

ddf76

Tak serialova pecka roku. Vyborny scenar. Skvele skombinovany okultni naci tema s datlovovou vypravou. Casting hercu taky dobry. ()

Untentrauer

Tady není o čem diskutovat. Pro lidi, kteří se o tento incident zajímali a zajímají je to splněný sen. Pro všechny ostatní je to skvělý zážitek a věřím, že většina lidí, kteří to spatří poprvé si o Djatlovcích ihned začnou zjišťovat víc informací a podrobností. Myslím, že tato záhada nakonec zaujme opravdu každého! Já patřím k té první skupině a jsem velmi nadšený ze zpracování a z ohromného množství informací, které dokázali autoři  přenést do seriálu. Autoři si dali záležet na detailech a to od oblečení Djatlovců (dle reálných fotek) až po nevysvětlené drobnosti, jako třeba Zolotarovovi hodinky na ruce Brignola a nebo dva foťáky na krku Zolotarova. Přiznám se, že zejména to oblečení bylo pro mě děsivé, protože ta reálnost byla, jako by je opravdu oživili. Samozřejmě, že zde není vysvětleno a zpracováno úplně vše - to snad ani nejde, ale to hlavní a podstatné pro potřeby pochopení a vysvětlení celé události tam je. V neposlední řadě musím pochválit výběr herců a důkladné zpracování jejich povah a osobností, které jsou tak důležité pro děj a pro diváka. Pojetí autorů je velmi rozhodné a samozřejmě individuální, nicméně důležité je, že se drželi skutečných faktů a snažili se o nejpravděpodobnější scénář. Je to vlastně obsáhlý náhled do případu za využití všech nejznámější teorií a variant. Autoři to zde udělali opravdu chytře a tak se postupně dočkáme vyřazování všech těchto možností až dojdeme k poslední a dle autorů k nejpravděpodobnější. Toto dílo musí uspokojit i všechny konspirátory. Nenechte se odradit začátkem a ani se nenechte odradit hraním si autorů s “nadpřirozenými” silami a s "duchařením". Jak říkám - ono se to postupně vybarví, ale, aby uspokojili nejširší spektrum spekulantů a že tento incident má opravdu velmi silnou základnu fanoušků....Tak museli autoři opravdu zahrnou vše co šlo. Žádný díl není nudný ani natahovaný. Pro někoho ovšem může být některý díl vyloženě fantaskní. Každý druhý - sudý díl je přitom zpracovaný, jako přímý náhled do výpravy Djatlovců formou černobílého filmu a dle zápisů v denících a dle skutečných svědectví se snaží co nejpravděpodobněji popsat jejich cestu formu přímého filmu. Liché díly nám pak ukazují vyšetřování a snaží se zahrnout veškeré možné i nemožné scénáře. Poslední díl je pak emotivně velmi silný zážitek! A upřímně je ten konec i velmi pravděpodobný. Kdo tedy chce vědět, jak to dopadlo a již o Djatlovcích něco ví, tomu stačí si pustit poslední díl, ke kterému není třeba vidět všechny předchozí. Skutečnou pravdu se však nikdy nedozvíme, snad nám tedy aspoň tento skvělý seriál dopřeje klid, nebo aspoň možné odpovědi nad otázkami, které mají oficiálně zůstat nezodpovězené. Protože odpovědi na všechny detaily NIKDY nebudeme znát s jistotou. ()

warrenur

Kedze bola turistika moje velke hobby, obcas som pri sledovani pocitoval nostalgiu. :) Co sa tohoto kuska tyka, som velmi prijemne prekvapeny, aku atmosferu dokazali tvorcovia postupne divakovi predstavit. A hoci si to ustrelia i do 'myticna', ci dokonca sci-fi, zaverecne vysvetlenie dava hlavu a patu. Uveritelne zahrane postavy a cierno-biela dodava az dokumentarny raz. Odporucam pozriet si aj film o filme. ()

zahadum

Výborne spracovanie stále záhadnej a nevyriešenej udalosti z roku 1959. Naozaj kvalita je špičková, točenie na 16 mm rozhodne poznať a každá párna a nepárna časť je točená podľa toho či zobrazuje " súčasnosť vyšetrovania " udalosti alebo ideme očami študentov od plánovania výpravy až po jej tragický koniec. Dobrý nápad boli aj flashbacky z druhej svetovej vojny ktoré veľmi verne zachytávajú špinu, utrpenie a smrť.  Chválim aj to, že autori postupne naznačia všetky možné príčiny a teórie prečo došlo k tejto tajomnej udalosti a sami nám predostrú verziu ktorej oni sami najviac veria. Podľa mňa je to asi najpravdepodobnejšia verzia aj keď (SPOILER ALERT ! ) snehová lavína nebola nikdy dokázaná v mieste tragédie predtým ani potom.  Chválim výber hercov, chválim výpravu a hlavne digitálne efekty ktoré sú dokonalé práve preto, že ...ich neuvidíte. Takto si predstavujem priam dokonalý seriál a jeho úvodné časti majú aj zaujímavý nádych hororu.  U mňa seriálové prekvapenie a počin roku 2021. Ak má niekto záujem o výbornú knihu ktorá opisuje túto udalosť tak odporúčam : https://www.databazeknih.cz/knihy/kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy-expedice-327566 ()

dannyyy

Devět jich šlo, devět jich zemřelo, přesto jeden přežil! V roce 2019 nám HBO naservírovalo impozantní příběh dle skutečné události Chernobyl a ruští tvůrci o rok později vrací úder s Pereval Dyatlova, taktéž dle skutečných událostí. Na konci prvního dílu jsem si říkal, jak to asi bude pokračovat, když to má až osm dílů. Zvládli to. Ani jeden díl nenudil. Líbila se mi forma střídajících se časových intervalů a v černobílém podání to bylo dokonalé. V posledním díle se tvůrci snažili, co nejvěrohodněji popsat, jak k oné události došlo, kde bylo i vysvětleno, proč byli hlavami směrem ke stanu. Tvůrci poslední díl neodbyli a díky tomu můžeme sledovat poslední chvíle života "devítky", které jsou tak nepříjemné, že i když je venku počasí na krátký rukáv, tak mně byla ze sledování mrazivá zima. Klobouk dolů! 95% ()

JB2203

Docela mě překvapuje tak vysoké hodnocení na ČSFD u ruského seriálu. U seriálu, jehož výrazová melancholie je bytostně ruská, v němž naturely postav jsou typicky ruské, a jehož narativní forma ulpívá v toku klasické ruské jímavosti, v prameni vyvěrajícím z tvorby autorů, jakými byli například Tolstoj, Pasternak či Michalkov. Je zde vše, co definuje onu pověstnou ruskou duši v nejčistší umělecké formě. Prostá výrazová naivita, bolestná i naplněná láska, pokora vůči neslitovné přírodě, víra v dobro i víra v člověka, a také všeobjímající existenciální chandra, rozčarování plynoucí z pocitu mravní či morální neukotvenosti. Nejde zde ani tak o samotný příběh, jako spíše o lidi, o protagonisty tohoto příběhu, kteří stojí tváří v tvář svému neblahému osudu. Osudu s velkým O, osudu jenž jim může být prokletím, démonem či bohem. Po filmařské stránce není co vytknout. Třem časovým liniím odpovídají tři rozličné formy obrazového ztvárnění. Vše je umně propojeno a i drobné mystické odbočky dávají v kontextu duchovního vyznění celku uspokojivý smysl. Leckteré postavy jsou interesantní, leckteré prostě jen sympatické. Dobře zrežírováno i zahráno. Postupně odhalovaný děj dokáže v intencích svých záhadných aspektů udržet divákovo napětí po všechny díly série. Přesto si myslím, že seriál není určen zdaleka pro každého. Zvláště českému divákovi bude vzhledem k neblahým dějinným zkušenostem potřeba jisté kulturní vybavenosti a empatie, jistého naladění na ruskou uměleckou strunu, aby dokázal seriál ocenit a pozitivně přijmout. ()