Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (viac)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

mrtvej pes

Na to, jak banální je závěr, se seriál snaží všemi možnými i nemožnými kombinacemi si diváka až do toho neosoleného a neomaštěného konce udržet. Rozeseje kolem spoustu střípků, aby nakonec nepoužil ani jediný. ()

Ivo

Temně podmanivá ruská bylina odehrávající se v retro KGB úřadech, veteránských sovětských autech i letadlech, uprostřed depresivně vzpomínkových válečných stříleček a zejména v mrazivých a větrných sibiřských domorodých horských pustinách. Možná jen malinká škoda že všechny ty po celou dobu naznačované mysteriózní i thrillerové linie se v závěru téměř beze zbytku rozplynuly a konec byl už poněkud realisticky materialistický a trošinku velkoobjemový (i když procházet bych se tam s nimi v tom finálním nočním vánku opravdu nechtěl) - na úkor třeba nedopovězeného romantického příběhu našeho tajného vyšetřujícího soudruha a jeho milé pitevní soudružky. A přitom co bránilo tomu přece jen dodat aspoň nějaký ten malý tajemný přesah?;) (temný duch Sore Nai i nebeští osvětlovači zklamaně kroutí hlavou... prý příště). Tak aspoň toho jasnozřivého domorodého dědušku (i pána prstenů) úplně nevymazali. Ale i tak to byla hodně slušná originální nálož s krásnou ruštinou, skvěle natočená, s mnoha atmosférickými momenty a místy i mrazivě temnou hudbou. Prostě takový docela pohltivý Bílobyl - a v hlavních rolích: nadrženaja děvočka, očeň krasivaja i něžnaja doktorka, smutnyj tovarišč komrad major KGB (vypadající jako bratr komisaře Cattaniho:) sa svojim bolšim tlustym asistěntom i domorodyj maľčik, katorij v ljese serjezno zabolěl... ()

LukasKalasek

Ruský Colinov Farrellievič, aka agent KGB a bývalý voják, přijíždí rozluštit záhadu Dyatlovy expedice. V druhý světový očividně bojovalo dohromady jen asi 50 rusů, protože hlavní vyšetřovatel buď zná nebo se za války setkal s velkou částí uralské populace. V rámci četných flashbacků se samozřejmě podíváme i na průběh války, protože ta nesmí chybět v žádném ruském filmu. Docela vtipná romantická zápletka je pak spíš na obtíž. Od prvních mysteriózních dílů, německých okultistických zámků, mrtvých lámů, opic v klecích, fotek nacistické výpravy do Himálají a snímků UFO se přesuneme k realistickému racionálnímu konci. Během dílů z pohledu členů výpravy si pak přijdete jako byste se expedice na horu smrti sami účastnili. ()

Tipko

Kvalitu seriálu vidím hlavne v dobrom spracovaní kamery, réžie, a výbornom hereckom mladom prevedení. Veľký prínos seriálu (napriek tomu, že  nezdieľam jeho okultné pozadie) je prezentovaný podľa mňa ešte v medziľudským, čistým mravných mládežníckych vzťahoch, ktoré už dnes prakticky nie sú. ()

vikino1

A pak, že se pořádnej Wolfenstein natočit nedá. Chce to jen pořádný koule a kvalitní scénář. Na to, že je to made in CCCP tak neuvěřitelně dobrý... Néé, že by poslední dva díly zklamaly, ale čekal zajímavější zakončení. Do 5 dílu naprosto super. ()

Tomcat.C

Výborné. Zasloužených pět hvězd. K tomu konci, takže následuje spoiler. Vykopáním plošiny pro stan narušili stabilitu svahu, takže se na ně v noci sesunula sněhová deska, která uzavřela východ ze stanu. V panice a sněhové bouři rozřezali stan. K botům, které byly u zavaleného vchodu se nedostali a podle mě strach z potenciální následné skutečné laviny je donutil ihned sestoupit níže do lesa, takže si nevzali ani bundy. Podle mě si mysleli, že rozdělání ohně v lese je ochrání před větrem a zimou i bez botů a teplého oblečení, jenomže bouře byla tak silná, že oheň vůbec nechránil a dřevo ani nechtělo moc hořet. Smrt z podchlazení potom už přišla velice rychle. ()

DavidWebb

Už v čase keď som videl prvú Harlinovu odfláknutú verziu udalosti som bol prekvapený ako málo ľudí (včítane mňa) vie o tom, ža sa niečo také v bývalom SSSR stalo a dodnes existujú iba hypotézy (podobne ako v prípade Tunguzky) k čomu tam vlastne došlo. Rusi v poslednej dobe točia fliky na slušnej technickej úrovni načo som bol pripravený, no aj tak som bol miestami ohromený – spôsob, akým rejžovia podávali scény divákovi je často takmer jedinečný, i keď mi v tomto smere v mysli občas prebleskol prvý HighlanderLambertom. Seriálu uberajú šťavu romantizmy medzi študentami, bez ktorých to mohlo byť minimálne o jeden diel kratšie a nechýbali by mi akože vôbec a konečné vysvetlenie tvorcov seriálu čo sa asi stalo sa síce snaží byť nanajvýš pragmatické (posledný diel), mne osobne ale moc nesadlo. Kto si už niečo o výprave naštudoval a videl originálne fotky mŕtvych bude vedieť prečo. Inak som to zbehol celé za jeden deň a nerozpakujem sa ísť na guľaté 4, aj za závan chladného vzduchu do môjho obýváku, v ktorom postrádam klimošku. ()

celticek

Já bych to nadšení poněkud krotil. Řemeslně je to dobré. Souhlasím, že kamera se snaží být zajímavá, ale kýžený efekt to nepřinese (vrtulník v úvodní scéně). U toho Messerschmittu se to povedlo. Na začátku se mi hodně líbil mysteriózní nádech, dávám palec nahoru za nacisty a okultní zámek Wewelsburg, tam bych se chtěl někdy podívat. Škoda, že se toho scénář nedrží víc. Líbily se mi i flashbacky do 2.světové, romance mezi členy výpravy jde mimo mě. UFO beru, to taky mohli více rozpracovat, ale asi chtěli, aby to vypadalo věrohodně. Což se jim zejména při černobílém provedení daří. Výborná konečná scéna. Kolem a kolem - lepší 3 hvězdy. ()

xsexbox

"Kreatívne konšpirácie sú zaujímavé ale jednoduchá pravda najpravdepodobnejšia". Absolútny skvost ktorý má mnohonásobne kreatívnejšiu kameru ako úvodné titulky prvého Deadpoola , a to už je čo povedať. ()

dkas

Tak tohle se povedlo! Dvě časové osy, rozdělené na barevnou a černobílou část, kdy barevná sleduje vyšetřování, černobílá pak mapuje postup výpravy. Herecky velmi dobré. Co mi ale trochu kazilo dojem, tak jsou příliš časté různé "efekty", které ale spíše odvádějí pozornost. Asi Rusové chtěli ukázat, že to taky umí, ale za mě je to spíše na škodu. Další výtku směřuji k některým nepochopitelným (nevysvětleným) věcem. Budu teď trochu spoilerovat, ale proč třeba utíkal ten bachař z toho lágru? Proč tam pak po všech střílel, jaký měl motiv? Ty dva umrzlé, které našli jako první, měli mít ohořelé ruce a nohy, ale v závěrečném díle sotva rozdělali oheň, tak z čeho byli ohořelí? A takových drobností je tam více, pro mě to lehce kazilo výsledný dojem. Ale jinak palec nahoru! ()

Solverino

Zatím první díl a velká pecka! Rusové umí když chtějí. Už se těším na další díly. Děkuji za titulky k prvnímu dílu. Super! ()

Mamlas

Seriál je natáčený poměrně neobvykle, ale zajímavě. Příběh budiž, místy však hodně a celkově trochu přitažený za uši tím rádoby bogatěrsko a mystery přístupem. Tvůrce je třeba pochválit, že z jednoduchého námětu nějak vyčarovali 8 dílů, z nichž 5 je slušných a zhruba 3 takové zbytečné. S trochou a místy s více přetáčením to šlo dobře dívat, i to bylo napínavé, neobvyklé a drželo to linii bez zbytečných podružných nesmyslů, které by jen uměle zdržovaly a jsou velmi často podstatným až dominantním obsahem naprosté většiny současných odpadních seriálů i filmů. (40%) ()

LAZARUS111

Tak toto ma dosť ohromilo. Táto záhada ma vždy zaujímala. Skvelo podané, herci boli vo svojich rolách prirodzený. Seriál mal docela dobré tempo, vôbec som nemal pocit že sa dej vlečie. 100% jednoznačne. ()

PaulCZE

Netuším proč někdo do příběhu zakomponoval podivné prostřihy z druhé světové války alá Wolfenstein a také linka okolo vyšetřovatele je docela lichá. Jinak kvalitně natočené. Stačilo by 4-5 dílů. ()

SAINTS

Jeden z najlepšich ruských tv serialov.Skvele je aj herecká obsadenie a vykony hlavne mladych hercov sú výborne.Dej je skvelý,tiež sa mi páčil spôsob rozpravania pribehov -dve dejove línie-študenti a vyšetrovatelVšetky tajomstvá budu odhalene.Výborne. ()