Necrotongue

Tak nějak mě napadlo, že bych si mohl prodloužit své ruské období, a po třech filmech jsem se pustil ještě do seriálu. Docela si totiž užívám pohyblivé obrázky bez povinných kvót; být to americký nebo unijní počin, určitě by byl jedním z důstojníků KGB člověk, na jehož životě záleží mnohem víc, a vyjímal by se tady jako kokos na sněhu. Doslova. První epizoda mě nachytala naprosto nepřipraveného a zaskočila mě (příjemně) svou kvalitou. Rusové to popadli za správný konec a dařilo se jim, na co sáhli. Vizuál, zvuk i střih mě velice bavily, díl měl výbornou atmosféru a já se těším na pokračování. Jediným, co mě příliš nepřesvědčilo, byl nekompromisní, ale spravedlivý a empatický major KGB. Nemyslím tím herecký výkon Pjotra Fjodorova (ten byl fajn), jde mi spíš o to, že je pro mě Kostinův charakter málo uvěřitelný. Ale upřímně, tohle byl v podstatě jen kosmetický detail. Zatím velká spokojenost. ()

honajz2

No... uvidím. Nevypadá to špatné, natočené je to naprosto dokonale, má to dost zajímavých scén a sem tam i mysteriózní atmosféru, ale místy je to zase zbytečně vleklé a ty flashbacky z druhé světové mi tam přijdou jaksi navíc, jakoby si to Rusáci nemohli aspoň protentokrát odpustit, to jejich oblíbené válečné téma. Působí to na mě hlavně dojmem, že se Rusko snaží o vlastní Blue Book (a nejen o to, ale o tohle především), protože indicií tam na to je dost, jen je prostě dost poznat ta inspirace a to, že to není úplně ono. Ten pilot je takový mírně nadprůměrný, slibující dost do budoucna, takže mu nedám vysoké hodnocení, ale na další díl se budu těšit. A doufám, že oprávněně. Silné 3* ()

lineker

Z doby tuhé Chruščovovi diktatury se nám soudruzi ze Sovětského svazu rozhodli předložit tajemné sci-fi o jedné ne zela zvládnuté výpravě mladých komsomolců. Když jsem se dostatečně vychechtal nad exteriéry, které by spíše zapadli do SSSR sedmdesátých let než do doby, kdy v zemi zaslíbené neznali pořádně ani toaletní papír a nad těmi ušlechtilými vztahy soudruhů z doby, kdy jedna špatně naformulovaná věta znamenala cestu na Sibiř, zkusil jsem vnímat samotný děj. Technicky se to dá vcelku zkousnout a je možné, že dějově se to ještě slušně rozjede, ale prozatím pociťuji jen silný copyright západní produkce obohacený o patos a určitou naivitu. Šanci tomu vzhledem k vysokému hodnocení ještě dám. ()

• Hrad Wewelsburg, který tvůrci z neznámého důvodu umístili do Braniborska (ve skutečnosti je skoro na opačné straně Německa ve Westfálsku), nikdy z pochopitelných důvodů neobsadila Rudá armáda. Zde je navíc po odchodu nacistů zobrazen neporušený. Je přitom prokazatelné, že na jaře 1945, kdy se k hradu blížili spojenci, byl tento na přímý rozkaz Himmlera částečně (díky nedostatku výbušnin) vyhozen do povětří a zbytek byl významněně poničen následným požárem. Destrukci prováděl osobně Himmlerův asistent major Heinz Macher. (Hombre8)