Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (viac)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

Pavelkedar

Rozhodně zajímavé a poměrně dost věrně natočeno podle dostupných skutečností(oficiálních) poskytnutých vyšetřováním  ve své době. Jinak z toho moc "neřvu" natolik, abych dal 4 nebo 5*. To dávám rozhodně až v momentě, kdy mě to vtáhne do děje a nemůžu se dočkat další epizody. O nějakém gradujícím napětí, či vypětí nemůže být zrovna moc řeč. Oceňuji obecně série, která jsou v originálním znění, to vždy umocňuje  autenticitu prostředí. Vizuálně velmi dobře řemeslně provedeno. Ale to je tak vše. Dá se říci, že očekávání nadprůměrně zde hodnocené série mě trochu zklamalo. Čekal jsem "wow !!", ale to nenastalo. ()

Martin.O

Vynikající ruský serial o incidentu,který je svým způsobem nevyřešenou záhadou dodnes. Špetka mysteriózna/nápaditá kamera/skvělé emocionální momenty které dokážou v ten správný moment přitlačit na pilu/hrátky s očekáváním diváka které vám tvůrci v zápětí zase vyvrátí/nebo flashbacky hlavního hrdiny do 2. světové války/ tohle všechno dělá z Pereval Dyatlova výjmečný seriál který stojí za to vidět ! ()

Agnostik

Naprosto super poutavě natočené drama o Ďatlovově výpravě a možnému vysvětlení jejího záhadně tragického konce.Seriál roku 2020! ()

Kajagogo

O „Pereval Djatlova“ som sa zaujímal odkedy som o ňom narazil na prvú zmienku. A to ešte predtým, než sa to stalo masovou módou. Neznášam somariny typu Akty X, preto som spočiatku pristupoval k seriálu skepticky. Od druhého (retro) dielu ma však totálne pohltil.  V jednotlivých dieloch sa dejovo prelína vyšetrovanie tejto tragédie (farebná sekvencia) so spätným premietaním  príbehu tragédie (b/w sekvencia). K tomu prichádzajú spomienky na vojnu, utrpenie vojakov i civilov počas dobýjania Brandenburska i Berlína (color). V spätnom premietaní vidíme organizáciu pochodu (tieto pochody boli v povojnovom Sov. Zväze veľmi populárne) s vtipnou scénkou odmietnutia poslucháča polytechnického inštitútu Borisa Jeľcina (pre mladých: nebol to výrobca vodky Boris Yelzin). Veľmi na mňa zapôsobili  zábery zo spacieho vagóna podfarbené retro- hudbou a keď dievčinky písali svoje denníčky, bol som skutočne dojatý. Dej sa zamotáva obvyklým spôsobom, chlapci sa „zamilovávajú“ do dievčat, dievčinky chcú „zmermomocniť“ chlapcov. Peknučká Ľudmila (Dubinina) chce k tomu dokonca použiť knižku Tumannosť (Hmlovina) Andromedy, moje obľúbené čítanie  z dôb detstva. Objekt svojho záujmu Ľudmila  presviedča, že aj dievčatá majú rady vedeckú fantastiku, nečítajú iba  dievčenské romány.    Ale veľmi im to nevychádza (v nejakej pitevnej správe, ktorá unikla na internet som sa dočítal, že obe chuderky zahynuli ako panny). Vo farebnej sekvencii vyšetrovania spoznávame udatného majora KGB (na ruských diskusiách ho nazývajú „náš Leonardo di Caprio“ ) a ľadovú kráľovnú-patologičku s jej mierne pubertálnym synom. Inak vyšetrovatelia sú vyšetrovatelia (ostrí ale spravodliví), miestny veliteľ KGB je skutočný tučko – dobrý, aj keď trochu spomalený, hrá klasickú úlohu pribrzdeného, ale verného  Watsona (z ruských zdrojov som sa dozvedel, že KGB skúmalo možnosť, že tie deti chceli na lyžiach  ujsť do Kanady cez severný pól, myslím že to dostatočne vypovedá o inteligencii „orgánov“). Cvak, sme zase v čiernobielej sekvencii, mladí idú na gruzoviku (nákladnom aute), lyžiach za koňom, sú tu prvé signály nebezpečenstva, ohrozenia. Major udatne vyšetruje, pritom ho však naháňajú jeho vlastní démoni prízrakov z vojny. Mládež napriek varovným príznakom pokračuje v ceste a speje osudovo k svojmu strašnému koncu. Autori sa priklonili k verzii s doskovou lavínou, áno je to jedna z možných príčin. Udatný vyšetrovateľ to napokon vyšetrí (pričom však nič reálne nezistí) a za pomoci starého,  múdreho šamana sa zbaví aj svojich démonov. Vyšetrovanie teda skončí  happy-endom aj s ľadovou kráľovnou. Bohužiaľ, happy end sa netýka výpravy, lebo veď táto  skončila ako skončila. Za mňa 5 hviezd. Malá poznámka: Tiež som v mladých dobrých časoch býval vášnivým turistom, ktorý sa nebál ani zimných túr do hôr. Aj mňa  na hrebeni Malej, či Veľkej Fatry pár krát chytila víchrica.  Akurát som v zime nestanoval, lebo odkedy som strávil pod stanom jednu celú zimu (pravda nie na Severnom Urale, iba v Českom lese, počas základnej vojenskej služby) nemôžem stany ani vidieť. Naozaj by som sa bál ísť do hôr Severného Uralu, do SKUTOČNEJ divočiny,  plnej divých zvierat a obkolesenej trestaneckými tábormi bez  aspoň jednej veľkorážnej guľovnice a dvoch riadnych drevorubačských  sekier na deväťčlennú (pôvodne desaťčlennú) výpravu. Veď my nežijeme v divočine a medveď nám tu behá  po meste (Martine). Na medvede tu človek narazí 200 metrov za mestom, každý rok je nejaký prípad poranenia.  A čo potom na šírej Sibíri!!! () (menej) (viac)

Sopholojong

Grandiozne hratky s kamerou (uvodny oblet letiaceho vrtulnika, nevludne mraziva sibirska tajga, betonovy Sverdlovsk, retro Moskva, ciernobiela 4:3 kompozicia ako zo starej soviestskej montaznej skoly), ultra-charizmaticky major KGB, vtahujuci kriminalny pribeh s mysterioznymi prvkami (UFO?, boh Smrti) a vsadepritomna komunisticka atmosfera. Preco ale nemozem dat najvyssie hodnotenie su prave ciernobiele flashbacky zo studentskej vypravy, ktore ma prakticky nebavili. A nepomoze im ani moja slabost pre sceny "s medvedmi" (jedine ten zaverecny "survival" je zaujimavy). Naopak flashbacky z druhej svetovej su vypapakane az do euforie (dal by som tvorcom nakrutit nejaky velkoepicky vojnovy film). Kriminalna vysetrovacia linia sa drzi niekde uprostred (skvele prestrelky s pytliakmi a neskor s Bulyginom, ale otravnejsia romanticka linia s patologickou a jej synacikom). PS: Roger Deakins ticho zavidi. ()

lineker

Tím největším plusem je to, že jde o opravdovou story mladých komsomolcu, kteří a to si přiznejme jsou skutečnými hrdiny. S touto výbavou do takového prostředí by se vypravil jen blázen. Také jsem nejdříve ulétal na sci-fi horor lince a ve smrti devíti mladých lidí hledal něco mimo zemskou realitu. Postupem času a také toho stále častěji poukazovanému Sovětského pohledu na válku spolu s nezbytným patosem u mne ztrácel seriál na atraktivitě. Vše alespoň částečně vynahradil závěrečný díl, kde si tvůrci se zánikem výpravy opravdu "prohráli" a slzám jsem se prostě nebránil. Ale horor? Horor to nebyl ani náhodou. ()

Thoth

Film (seriál) mě mile překvapil svým zpracováním. Obával jsem se, že se režisér chytne při zpracování tématu nějakého "logického" vysvětlení a bude se tzv. "držet nohama na zemi" ve vleku materialisticko-ateistického pohledu na svět. Nicméně režisér zpracoval téma realisticky a tak, jak nejspíš vše proběhlo. Seriál vysvětluje selhání Ďatlovovy výpravy tak, že jejich smrt zavinil duch hory, který horu chrání, a proto se hora také jmenuje "Mrtvá hora". Dovolil bych si to trochu doplnit svým současným vhledem do Vysoké Magie a šamanismu: Prakticky všechny hory jsou posvátná a silová místa, některá silnější, jiná slabší. Proto by člověk neměl chodit do hor s egoistickým cílem "horu zdolat" nebo "dobýt" nebo egoisticky v horách budovat "fyzičku a psychičku", nýbrž by měl na horu vystupovat s posvátnou úctou. Dokonce i duchovní lidé by neměli v rámci duchovní turistiky silová místa ždímat nebo jen "naciťovat", ale také jim tam kus své energie nechat a podpořit je. Přírodu a zejména hory obývají pochopitelně i různí duchové přírody a z různých hierarchií (různě staří, mocní, živelně orientovaní, ...). Mnohá horská místa jsou k lidem poměrně vstřícná. Ovšem existují taková místa, kde si duchové přírody svou horu chrání. Tak tomu je i na "Mrtvé Hoře" v tomto seriálu. Výprava devíti mlaďochů narušila posvátný klid hory a duchové přírody se snažili těchto narušitelů zbavit. Sylfové (živel větru) a Undiny (živel vody) přinesly silný vítr a mrazivý sníh a mlhu a potok pak rozhlodal jejich těla. Salamandři (duchové živlu ohně) bránili ohni, aby hořel, Gnomové pomáhali lidem uklouznout a zranit se po kamenech či na větvích stromu, na kterých se někteří snažili zachránit. Jiní duchové přírody mohli napadnout i jejich myšlení a uvažování atd... Nelze vyloučit ani to, že místo chrání duchové přírody spojení s mentálním útvarem (záměrem) nějakého šamana či mága, podobně jako je tomu u chráněných ("prokletých") hrobek ve Starém Egyptě. Duch přírody se umí skoro věčně energeticky dobíjet a mentální útvar mága mu dál úkol, co má dělat, či chránit apod. Je také možné, že na hoře jsou ukryti "mimozemšťani", resp. nějaká vyspělá rasa z dřívějších historických cyklů Země, Venuše či Marsu. Je možné, že na smrti má také podíl nějaký vojenský výzkum tehdejšího Ruského režimu nebo i místní obyvatelé, kteří návštěvníky neviděli rádi. Jako poslední možnost zbývá nejméně pravděpodobné a materialistcko-ateistické vysvětlení, že šlo o kombinaci náhod, nehod a chyb. ()

KarlN

Z některých komentářů jsem vyčetl , že i přes určité nadšení a spokojenost jim v seriálu něco schází...ať už vysvětlení v jiné než reálné rovině , nebo jim připadají nezáživné některé z úseků seriálu. Nedivím se, každý jsme přece jiný...ale za sebe musím říct , že už dlouho předlouho mne žádný seriál takhle nenadchl. Ať se jedná o celkovou koncepci, flashbacky a vzpomínky, nebo čb scény z vlaku (které jsem si vracel a pouštěl snad třikrát za sebou), války, natolik mne děj a vizuál vtáhl, že ani ve dvě ráno jsem nebyl schopen ukončit sledování. Navíc hudba při průjezdu vlaku tajgou, naprosto dobová a uvěřitelná, typická pro tuto oblast a ne jako v jiných rádoby moderních zpracováních kterékoliv ze starších, válečných událostí. Myslím, že právě tím, že se ze seriálu nesnažili tvůrci nakonec vykřesat AktaX či podobný nesmysl jako v Záhadě hory mrtvých, je pro něj velkým přínosem...když si totiž představím, jak bych asi uvažoval v této době já v roli vyšetřovatele a měl kolem sebe neustále řešit rozpory v informacích v podobě pověstí místních lidí o tajemné bytosti ochraňující horu, výpovědí turisty který se nezúčastnil a věřícího vlastním vizím, či svědectví nacistů o podivných pokusech v jimi obsazeném území, "masáží" nadřízeného politbyra, rád bych také určitě dospěl přes prvotní zdání mysticismu ke smysluplnému vysvětlení. Navíc to koneckonců nejvíce odpovídá zjištěným skutečnostem, tak proč to do seriálu plést . Tolik můj názor, každý si jistě ale udělá svůj. Podle mne opravdu pecka a uvažuji, zda také vůbec nejlepší seriál tohoto žánru. Doporučuji . p.s. Navíc jsem si i doplnil znalost historie o informaci, že se výpravy málem zúčastnil i Boris Jelcin. Je to pravda , či nikoliv, kdo ví? (díl 2,čas 3:24) ()

A_Shearer

Kakoja krasivaja rabota. Po prvním dílu mě u toho udrželo jen vysoké hodnocení, tak zabít nabídku šíleného napětí a tajemna se moc nevidí, ale nakonec se to hezky vypracovalo. Příběh je to lidský, všechny možné varianty naznačené, jen ty flashbacky z války byly trochu otravně bizarní a potřebovaly zahrát na ruskou vlasteneckou notičku. Celkově ale pěkná, s respektem udělaná věc. A pro příště si pamatujte, že prsten moci nikdy nesundavat, zvláště ne na zimním vandru! ()

davidh76

Husty serial, ktery mapuje vysetrovani i samotnou vypravu. Naznacuje mozne priciny zkazy vypravy, aby nakonec predlozil tu nejpravdepodobnejsi. Par dilu melo naproste neskutecnou rezii. A kdyz vezmu, ze to natocili rusove, jejichz dila zase takovou kvalitou moc neoplyvaji, davam 100. Jinak 90%. "Poslednich" 5 dilu jsem dal na jeden zatah. ()

caesar_sauce

Krásný dobrodružně budovatelský retro. Ty monochrom díly určitě. Po většinu času sledoval jsem bez dechu komsomolčí romantiku nadšeně. Netolik nadšen z "přítomnostní" linky, páč mě děsně sral vrtulníkově všudypřítomnej a všeovládající soudruh major Bond. A ta patoložka taky. Jak nesli hrdě trpíce své břímě, ble. Celkově přesto za poslední roky z ruský tvorby (toho nemnoha, co jsem viděl) top, jednoznačně. ()

premeny

Od  hororov,  thrillerov  a  pretlaku nekonečnej   akčnej  zábavy  utekám  na  hony.  Toto je  ale  celkom iný  prípad. ()

DrsnSpas

Poslední dobou si ujíždím na ruských filmech a tohle byla třešnička na doru. První záhadná půlka dílů mě brala víc, druhá popisně love story zaměřená už tolik ne. A Pjotr Fjodorov je prostě můj oblíbený herec! ()

ezop1012

Výborná kamera, miestami trocha slabšia filmová hudba dej je rozdelený na dve časti, párne a nepárne série. Nepárna je na začiatku zaujímavá potom, ale už nie, a to, čo je zaujímavé to je párna séria, ktorá opisuje udalosti Ďatlovovej skupiny. Mám jednu výhradu, a to, že je čiernobiele, nechápem prečo, nie je to dobre a prináša to menej než to berie. Hrdina nepárnej série je prílišne hrdinsky vykreslovany, niekedy menej je viac. Vyzdvihol by som výborne zahraneho KGB agenta v Ďatlovovej skupine a tiež jeho príbeh z vojny. Séria by podľa mňa bola ďaleko lepšia, keby sa držala len udalosti okolo Ďatlovovej skupiny. Tiež oceňujem jemnú mystériu okolo celého príbehu. Ďalšie pozitíva série sú v tom, že nikdy neviete kto bol za toto všetko zodpovedný, to vysvitne až ku koncu série. Gratulujem rusom, konečne je tu niečo, čo bolo iné ako západný hlavný prúd, lebo niektoré nové ruské filmy ho výrazne kopírovali. P.S tu by si mali západní filmári zobrať príklad zo zimy, kde v GOT bola natoľko odflaknuta zima a jej prejav na postavách, že to až trhalo srdce! ()

Meraxes

Moja najobľúbenejšia neobjasnená a neobjasniteľná záhada. Prvá polovica sa uberá krásne mysterióznym a mrazivým smerom a aj keď samotné rozuzlenie je nakoniec veľmi realistické, je tak silné, že mi vôbec nevadila strata tajomnosti a nadprirodzenosti. Nepárne diely sa venujú majorovi KGB vyšetrujúcemu záhadnú smrť turistov, zatiaľ čo párne sa s čiernobielou kamerou vo štvorcovom formáte vracajú k samotnej výprave. Celý seriál je k tomu popretkávaný vojnovými flashbackmi, ktoré môžu pôsobiť zbytočne, ale práve udalosti v nich sú kľúčové pre vývoj jednotlivých postáv. Formálne sa celý seriál drží na špičkovej úrovni, ale predsa len je tu určitý rozdiel medzi kvalitou jednotlivých dielov. Diely z vyšetrovania, ktoré považujem za slabšie, sa postupne začínajú vliecť a romantická linka medzi medzi majorom Kostinom a patologičkou tomu nepomáha. Zhruba v polovici to pôsobí tak, že už je riešenie záhady na svete, čo ma sklamalo, ale zbytočne, lebo nakoniec to uzavrú celkom inak. Avšak vysvetlenia niektorých bodov záhady sú tu veľmi nepresvedčivé (svetlá na oblohe) a nachádzalo sa tu nezanedbateľné množstvo drobností ktoré mi vadili. Napríklad prečo v tej zime nosí major Kostin len ľahký kabát s klobúkom, namiesto toho aby si obliekol niečo teplé a zakryl uši? Alebo prečo podozriví, ktorí so smrťou výpravy nemali nič spoločné napadli (stalo sa to dvakrát) vyšetrujúcich, vrátane členov KGB? Naopak z dielov z výpravy som absolútne nadšený, síce tiež nemajú veľké tempo, ale majú úžasné postavy, ku ktorým si vytvoríte silný vzťah, podmanivú zimnú atmosféru a nádherne ukazujú bezstarostnosť mládeže a silu ich priateľstva. Asi najlepší dojem na mňa urobil stárnuci inštruktor Zolotaryov, ktorý bol ku skupine pridelený. Je síce pravda, že ak zomreli tak ako tu bolo vykreslené, vôbec nemuseli všetci zomrieť aj napriek množstvu nešťastných náhod a chýb, ktoré urobili. Stačilo, aby mysleli na seba a nie na svojich priateľov. Ale je to veľmi emotívny, silný a smutný koniec, ktorý len podtrhol silu ich priateľstva, takže ich hlúposť im odpustím. Jediná vec čo mi v týchto dieloch vadila, bol totálne suchý ruský dabing miestnych Mansijov, kde sa ešte navyše výrazne miešal s originálnym znením a tento problém mali všetky verzie po ktoré som sa dostal. Ten istý problém bol u niektorých nemeckých vojakov vo flashbackoch. Celý seriál síce vyznieva zľahka tendenčne, nezlomná súdržnosť a priateľstvo sovietskej mládeže, spravodlivý a čestný major, ktorý aj vojne (takmer nikdy) neubližoval nevinným a obyvateľov nepriateľských území prišli oslobodiť a zachrániť pred hrôzami vojny. Ale celkový výborný, aj keď kvôli mnohým drobným výtkam nie perfektný, dojem to ani trochu nekazí. 4* 86% ()

Negrus

Velice příjemné překvapení. Nebýt těch zbytečně dlouhých dutých scén s rozesmátou nebo zamilovanou sovětskou mládeží, bylo by to za čistých 5 hvězd. Ale rozhodně stojí za to vidět. ()