Pozadí událostí

• angličtina Behind the Curtain (festivalový názov)
Česko, 2022, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

blackrain

Tři hvězdy dávám za Jitku Čvančarovou a Marthu Issovou. Ty dvě si je zaslouží. Zbytek za moc nestál. Měla jsem jinou adeptku na vraždu. Ta Dolores Umbridgeová by si to zasloužila. Ale to by se celé stočilo jiným směrem a to nebyl záměr. ()

slunicko2

Vícevrstevnatá velmi vtipná minisérie mě oslovila i pobavila. 1)  Spoiler. Někteří diváci namítají, že příběh není realistický. Takhle to přece na škole nevypadá, prskají a třeba říci, že oprávněně. Nová děkanka se skutečně po zvolení nebude seznamovat se svými podřízenými vědeckými pracovníky, ty už dávno zná. Určitě ji žádná studentka nezačne fackovat. Vztah ke svému nejbližšímu podržtaškovi by jen stěží připomínal to, co vidíme na obrazovce. Asi ne všichni akademičtí pracovníci mužského pohlaví spí se svými studentkami. A ty otevřené dveře kanceláří..._____ 2)  S realitou na štíru jsou očividně i další skutečnosti. Šéf vyšetřovatelů nedělá vůbec nic, jen u výslechů sedí a kouká. Výslechy měly silný drajv, který ovšem shazovaly pointy - jakoby z klobouku vytažená alibi podezřelých._____ 3)  Tyto a mnohé další námitky (zejména vůči použitým stereotypům a klišé) jsou však plané. Háček je v tom, že právě uvedená nadsázka, přítomná v příběhu od první minuty, dává věci správný šmrnc a šarm._____ 4)  Díky ní se moje nejoblíbenější postavou stala právě děkanka Klusová se svým osobním kádrovákem, dále pak skrz naskrz protivná žena Vojtěcha Bohdanovského se svými svéráznými výtvarnými počiny a samozřejmě i Bohdanovský sám se svou sestrou. Ironické vtipné dialogy zmíněných protagonistů jsem sledoval s chutí a těšil jsem se, co dalšího provedou v nejbližším obraze. A navíc jsem se chvílemi i zasmál._____ 5)  Co tedy vlastně chce dílo sdělit? Za mne je to satira na extrémní projevy hnutí Me Too s použitím typicky české ironie a přátelského nadhledu. Věci hodně pomáhá  chytrý scénář a zkušená režie. Nevadí mi, že autoři trochu jednostranně fandí starším inteligentním mužům. Já jim taky fandím._____  6)  Minisérii lze leccos vytknout. Za sebe uvádím zejména určitou nevyrovnanost dílů. Po pomalém vstupu do děje prvního dílu následuje nezáživné vyšetřování v díle druhém. Až teprve třetí a čtvrtý díl považuji za výborné. Ovšem pak jakoby došly peníze, možná vypli proud, a tak se závěrečné katarze už v plném rozsahu nedočkáme. A já chtěl vidět děkanku tváří tvář novým volbám (na ty by si ale stejně divák musel alespoň dva roky počkat) a všechny ty postavičky, jak se vrací do každodenního života. Škoda, že to utli tak brzo. Deset minut bych přihodil._____ 7)  Z hereček na mě nejvíce zapůsobila boží 44letá Jitka Čvančarová (děkanka). 33letá Katarzía (žena Bohdanovského) parádně charakterizovala svou postavu, ať už  svou svéráznou slovenštinou, tak svým nehereckým projevem. I 43letá Petra Hřebíčková (sestra Bohdanovského) do role padla jako prdel na hrnec (promiňte, Petro)._____ 8)  Z herců se mi nejvíce zamlouval 42letý neobyčejně příjemný a přitažlivý Jiří Havelka (Bohdanovský). Jsou tu i další pěkní kluci: 28letý Mark Kristián Hochman (specialista na německou literaturu asistent Aleš Doubrava) s pěknou tváří i postavou, 38letý Petr Vančura (děkančin podržtaška), 28letý Vojtěch Vodochodský (podezřelý student) a 24letý Oskar Hes (podezřelý student). Zajímavý byl i 50letý Tomáš Bambušek (kolega vyšetřovatel). 9)  55letý Jan Hřebejk se svým dvorním scenáristou 56letým Petrem Jarchovským a 51letým Michalem Sýkorou (spoluscenárista) odvedli mně příjemně konvenující kvalitní práci. Už teď se těším, jak se u obrazovky znovu pobavím při opakovaném zhlédnutí. () (menej) (viac)

FilmFan24

Zajímavý námět závěrečný díl se silně přehrávající Čvančarovou s Vančurou v komediální vložce totálně zabil. No a (ne)herecký výkon který předvedla Katarzia nemá cenu komentovat. Nebyl Hřebejk v rauši když to točil? Jiné vysvětlení mě totiž nenapadá. ()

sofiapetra

Detektivkám střihlých komedií se obvykle obloukem vyhýbám, ale tohle mě moc bavilo. Nejvíc tedy Havelka s Hřebíčkovou, jako sourozenci byli nedostižní. A byla to parodie, což bohužel pochopil evidentně málokdo. ()

M.i.k.e

když budu Pozadí událostí brát jako oddechovou kriminálku s prvky komedie, pak sem se bavil víc než slušně. Na druhou stranu ve mě ovšem klíčí podezření, že si Hřebejk a spol, chtěli vzít na paškál vážnější témata současné doby (nerovné postavení žen, zneužívání postavení, střety zájmů, atd atd) a v tomhle ohledu pozadí dost skřípe a dost věcí mi tam přišlo na hlavu postavených. Nejvíc je to vidět na postavě děkanky, kterou Jitka Čvančarová hraje někde mezi dominou a Televarieté. Ta to celou dobu myslí dobře (i když některé věci řeší dost nešťastně) a ve chvíli kdy nechce aby se profesoři tahali se studentkami je víceméně vysmívána a označována za prudérní. Tyhle vztahy přitom budou vždy minimálně diskutabilní a i když je tu sice hned několikrát zmíněno že ona studentka nemá u jednoho z profesorů žádný předmět (a tudíž jí "neznámkuje") už tu trochu zapadá, že jí bylo jejím partnerem schvalováno stipendium a tam už to docela problém je ať už to omlouvám jakkoliv. A takových věcí na hraně je tu poměrně dost a bohužel žádná z nich nevede k ničemu rozumnému. Korunu tomu všemu nasadí poslední díl, který se zvrhne kamsi na hranu parodie a třeba "bitka" děkanky se studentkou je opravdu jak ze show Bennyho Hilla a vůbec sem nepochopil co tím chtěl básník říct. Ono vůbec to co je tady špatně, nebo minimálně divně by dalo na menší knihu a raději tak zůstanu u varianty neškodné zábavné kriminálky a budu dělat že zbytek sem neviděl...60% ()

Lanark

V životě mě nenapadlo, že se budu zastávat Hřebejka s Jarchovským. :) Dostat takovou bídu ze všech stran zrovna ve chvíli, kdy konečně vystoupí z šedých vod žánrových škatulat a rozhýbají je ve velkém. Tomu říkám fakt pech. Jasně, některé momenty jsou vážně nepovedené a u profesionálů člověka překvapí (Obsazení Katarzie, výslech v posledním díle, a pár jiných), ale divadlo, které se kolem minisérie roztočilo, je fakt úlet. Doporučuju všem kritikům podívat se na rozhovor s Hřebejkem v DVTV, někoho tak spravedlivě nasranýho a zároveň s humorem a nad věcí trpělivě vysvětlujícího to skutečné Pozadí událostí jsem dlouho neviděl. Za mě je to fiktivní Pozadí událostí zajímavě natočený žánrový mix, kterému vévodí dobří herci. Až opadne ten pokrytecký mediální humbuk, věřím že si ho dodatečně nebo zpětně objeví inteligentní diváci, kteří rozumí autorské nadsázce, která je navíc jedním z ústředních témat. Ostatně jak říká postava Petry Hřebíčkové: "To, že píšu o análním sexu ještě neznamená, že ho sama musím dělat, nebo ho mír ráda." ()

dr.fish

Překvapila mne ta "shitstorm", která se na to snesla, jelikož se jedná o úplně normální seriál, který nijak nevybočuje z tvorby ČT. Hřebejk řemeslo umí a natočil to profesionálně. Stejně tak je to i odehrané, možná jen s Jitkou Č. jsem měl zpočátku potíže. Musel jsem se tedy podívat, proč ta hysterie. A rozhovor s Hřebejkem mi to vyjasnil. V naší malé kotlince zase někomu šlápli na kuří oko. Takže se tu na fóru nehodnotí kvalita díla, ale jen to co se kolem toho děje. Výklady, spekulace, teorie. Kdo, jak, koho a proč tím myslel, označil, je-li to korektní, jsou hovada studenti nebo učitelé? Toto je filmařina, tudíž pravdu nehledejme a tím to končí. Seriál je zcela v klidu a řemeslo je slušné. 80% ()

angel74

Minisérie Pozadí událostí evidentně hnula žlučí mnohým televizním divákům a já se přitom docela dobře bavila, třebaže pár přestřelených okamžiků bych tu taky našla, zejména v závěrečné epizodě. Nicméně režiséra Jana Hřebejka mám ráda a tímto počinem moje sympatie v žádném případě neztratil. Když už nic jiného, tak seriál nabízí provokativní a pro někoho možná i pobuřující příběh, zajímavé lidské charaktery umocněné výbornými hereckými výkony hlavních postav a naprosto neodhadnutelné rozuzlení. Vše je navíc podáno vtipně, ironicky a s nadsázkou. A to rozhodně není málo. (70%) ()

LenkaAK

Velký špatný. Nechutně sexistické. Autoři se v tom vyžívali, ale naprosto mimo realitu. Narveme tam homosexuály, ať si můžeme odškrtnout kolonku o vyváženosti. Marthu Issovou hrála nějaká netalentovaná dvojnice. Katarziu už nechci v životě vidět ani slyšet. A ten závěr, ten byl za trest. ()

kocik1

Čvančarová jako pěkná karikatura  Velké sestry Mildred. Je to už pěkných pár let, co mě od Hřebejka něco zaujalo. Sešup pro mě přišel až se závěrem, který byl na můj vkus až příliš hard core. Anebo teda soft, záleží na optice pohledu. ()

SeanLSD

Komediálne nie je POZADIE UDALOSTÍ, ale skoro hysterická debata a rozhorčenie, ktoré to v českej spoločnosti vyvolalo, na tom sa dá skutočne pobaviť. ()

hanagi

Tak, že jde o nadsázku je snad už konečně každému jasné! Také nám to několikrát důrazně připomenuli v souvislosti s tím "kontroverzním" erotickým románem (a to snad ani nemuseli, podceňování diváka mě vždycky naštve!). Mrzí mě, že si tvůrci nevěřili v tom, že divák pochopí, oč jim jde, když jejich postavy sice působí civilně, ale zároveň se chovají jak debilové. A tak některé z protagonistů nutí až do neúnosné karikatury, včetně trapného ochotnického přehrávání. Já chápu, že to je záměr, ale opět mám pocit, že vlastně podceňují náš úsudek. A tak vyrobili takového "kočkopsa", a tím se nezavděčí nikomu. ()

Jolinar

Pobavilo, fakt že jo :-) hlavně poslední tragikomicko-satirický díl! Slušně ujetý oproti vážným předchozím dílům. Čvančarová jede! A Havelka skvěle uvolněnej. Líbilo se mi akademický prostředí. ()

velkyvezir

Aby pan Hřebejk se necítil dotčen, s hodnocením jsem počkal po odvysílání posledního dílu. No upřímně, už jen to, že v seriálu bohemista použil 'bysme' bylo signálem lajdáctví. Čtvrtý díl, zvláště dění u děkanky, to podtrhl. ()

Azurose

Ať si každá říká, co chce, tento seriál je úspěšný hlavně díky tomu, jak pracuje s žánry. První dva díly pro mne byly peklem, ale po tom, co jsem přistoupil na hru tvůrců mě to začalo bavit. Spousta věcí nedává smysl a člověk si říká o co tady sakra jde, ale to je kouzlo tohoto seriálu. Přestože seriál celkem cílevědomě útočí na různé skupiny osob, mrzí to především ty, kteří se v tom sami vidí a neumí si to přiznat. Tento seriál není nic, co by si člověk pustil jen tak z nudy, ale jako okénko do práce se žánry a satirou je to super. ()

Vajonek

Tak tohle bylo jedno velký špatný. Parodie snad úplně na všechno. Jestli to měla být krimi, tak ukázala policajty diletanty, jaké svět neviděl. Jestli to měla být komedie, tak se asi někam vytratil vtip a zůstaly jen buranské, trapné a sprosté hemzy a scény. Totálně nesympatické postavy. Úplně všechny. Mezilidské vztahy (partnerské, mezi kolegy...) na bodu mrazu, a to tak, že z toho bylo člověku úplně blbě, jak se tam ti lidi k sobě chovali. Jestli to mělo mít nějaký společenský přesah, s nadhledem poukázat na některá aktuální témata, tak se to dle mého názoru taky nepovedlo. Je to plné stereotypů, ohledně kterých člověk mnohdy úplně neví, jestli chtějí tvůrci upozornit na to, jak jsou blbé nebo jestli jim připadají vlastně v pohodě. Je to nepřirozené, působí to místy strašně černobíle, doslovně, místy naopak (nebo i zároveň, což je celkem absurdní) tak, že divák moc netuší, jakou výpověď by si z toho tedy měl vlastně odnést... Zůstává mi z toho jen taková nepříjemná pachuť a trochu zmatek, protože nevím, co jsem to vlastně viděla. A nedivila bych se (když si vybavím, jak se k věci např. v DVTV vyjadřoval režisér), kdyby ani sami tvůrci nevěděli, co natočili/chtěli natočit. 20 % za některé dobré herce (kterých ale tedy trochu lituji, že se něčemu takovémuto propůjčili). ()

sPaRk

Tak, a teď honem sepsat kritiku, kriticky se vyjádřit k již zveřejněným kritikám a ohlasům, usměrnit všechny pomýlené, zapojit se do nekonečných intelektuálních polemik samozvaných elitářů na Facebooku, vysmát se oponentům, jejichž světonázor se neshoduje s vaším, a zasvěcenecky se předhánět v tom, kdo víc "ví" a kdo je větší insider. Naučit se přiléhavě používat slovo meta a pyšně si kopnout do mrtvol, jejichž názor už dávno není relevantní. Následně pak podrobit důkladné kritice kritiky těch kritik, jejichž autoři vám mluví z duše, a alespoň na diskuzích se vzájemně poplácat po ramenou s autory a názorovými příznivci kritik, již se kriticky vypořádali s kritikami, s jejímiž autory nesouhlasíte. Dokud je vůči komu/čemu se vymezovat, ještě se neumřelo. ()

Rada

Z kraje roztříštěné pocity vystřídal zájem jak to všechno bude dál. Od tvůrců Hřebejk, Jarchovský bych čekala víc, ale co když pánové chtěli stvořit trochu něco jiného než se od nich běžně čeká? Série nikomu nevnucuje, že takto to opravdu na VŠ chodí, je to prostě pohled kdo nějaké školy a pohled do něčí rodiny, příchuť detektivky tomu dodala potřebu dívat se dál.  Bavila mě velmi příjemná hudba od Katarzie, ale její herecký výkon byl naprostá katastrofa. Ostatní zkušení herci nezklamali. ()

mira007

Pokud věrný divák veřejnoprávní televize napočítá kolikrát v tomto seriálu v hlavním vysílacím čase zazní sousloví "flaška ( od šampaňského) v zadku" a " anální sex"  tak pokud mu je nad šedesát, tak ho asi trefí. Za mne celkem schizofrenní dílo na jedné straně úchylné na druhou stranu zábavné , na jednu stranu vážné na druhou mrazivé, hloupé, ale i inteligentní, herecké výkony od ochotnických po geniální a do toho mix žánrů od thrilleru po grotesku alá Chaplin s rébusem, zda to autoři opravdu takto chtěli. Každopádně to nenechalo nikoho lhostejným, že něco takového existuje a mne to nakonec pobavilo. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky