Mariko dorazí do Osaky, zatiaľ čo Blackthorne a Yabushige si musia zachrániť životy. (Disney+)

CaladanChmur

Karlito74 má svým způsobem pravdu, ale  dát odpad je speciálně pro jeho recenzi spíše důkazem, že si to zaslouží minimálně 4 hvězdy, protože ho to v rámci vlastních  emocí přinutilo napsat tohle dvouřádkové ( původně dvouřádkové ) zhodnocení. Kdyby to bylo na odpad, tak by ten díl zhodnotil jen obyčejně nudně a bez emocí.  Nicméně jeho poznámka ke způsobu seppuky žen je přesná a v knize několikrát zdůrazněná ( a mám dojem, že japonské ženy při seppuce z tohoto důvodu neměli žádného sekundanta).  Já jsem četl předlohu a viděl i první zpracování.  Problém se zpracováním nemám, ale mám velký problém v rámci celého příběhu s radikálními změnami ohledně děje a hlavně s nevyužitím potenciálu celé knihy. Myslím si, že tu neskutečně chybí vypravěč v pozadí, který by vysvětloval to či ono, aby se divák orientoval. A taktéž mi extrémně vadí ta krátká stopáž celé série, protože zejména díky ní, jsou všichni okradeni o tu promyšlenost v rámci intrik a postupující konfrontaci východní a západní kultury. Přijde mi to zprasené stejně jako trilogie Pána prstenů, kdy ti co nikdy nečetli úžasné Tolkienovo dílo,  tleskali a blahopřáli k Oscarům a přitom netušili, o co je Jackson a spol vlastně připravili až okradli.  Jackson totiž  udělal z něčeho neskutečně komplexního a originálně atmosférického, jen zcela obyčejný a až plochý lineární příběh, byť se super triky.  Ruku na srdce, bez těch triků, by Pán prstenů jen těžko uspěl. A tady je to úplně to samé. Luxusní zpracování, ale celkově pro toho, kdo je obeznámený s tím co, proč a co je za vším, to musí být z tohoto pohledu zklamáním. Příkladem je tady cesta Mariko z hradu. Cesta měla původně trvat o dost déle a její závěrečný souboj měl být pouze s jedním z Išidových samurajů, který ji evidentně nechtěl ublížit, ale zcela jistě byl v rámci šermu ( nejsem si jistý, ale mám dojem, že v knize s ním bojuje s mečem)  výrazně lepší a díky tomu to má v předloze výrazně silnější atmosféru ( žena, která by méně schopnějšího šermíře přemohla, má prostě proti sobě bohužel jednoho velmi schopného samuraje a je jasné, že i kdyby toho dotyčného přemohla, tak nastoupí další a další a další) .  Anebo proč si hlavní ninja poklepává na rameno před Jabuem a proč celý útok nevyšel. A proč je Jabu pustil dovnitř a zároveň zburcoval poplach. Případně linie Buntaróa. Celé je to zpracované na 120% a zároveň, v rámci příběhu a srozumitelnosti, odfláknuté tak na 70%. Za mě osobně, by si Šogun zasloužil tak 20-26 dílů a věrnější adaptaci, plus vypravěče. Tento díl je tak na 80%, přestože si v rámci předlohy říkal vysloveně o snadných 100%. A aby jsem nezapomněl, Cosmo Jarvis je neskutečně nevýrazný. Netuším či je to díky herci a nebo zpracování, ale opravdu hrají prim Mariko s Toranagou. Jiné výrazně udělané zajímavé postavy bohužel v v tomto seriálu nejsou. ()

kubas369

9.5/10. Asi mi úplně nedochází, proč by byl problém veřejně přiznat že jsou rukojmí, když to v téhle kultuře byly v podstatě normální. Jinak výborně vystavěné drama. Od posledního dílu čekám hodně jen doufám, že nebude moc otevřený konec protože by to celkové vyznění totálně zabilo. ()

AnubisFSH

Tak tohle byl strop ... totální emoční výbuch ... měl jsem si tento díl nechat na dýl, abych si mohl pustit ihned ten, co bude následovat, protože po tomto otřesu si budu chtít až do dalšího dílu seškrábat obličej napětím. ()

Drako_Ager

Tak nám kvetinka opadla. Uf toto som teda nečakal, teraz som rád, že som nevidel ani pôvodnú adaptáciu a nečítal ani riadok knihy, lebo toto je masaker. Sawai to dala na Paní! Cosmo mi príde stále ako také kolečko naviac. Asano šlape tiež gut. No bude problém vydržať do veľkého finále. ()

Karlito74 odpad!

Drží si to linii, každý další díl je blbější než ten předchozí. Knihu už zahodili úplně a koksem se nešetřilo. Jo a ženy už nedělají seppuku proříznutím hrdla, ale bodnutím na komoru přes kimono. Bože to je píčovina. Naprosto nevyužitý potenciál. Líbivá fasáda nezakryje stupidní a nelogické chování postav. Polidštění opice Andžina se nekoná. Připlul jako buran, zůstal buranem. V minulém díle chtěl vrátit meče, že už ho to neba a v tohle mu scénáristka předepsala koule, takže se cítí že svou věčně nasranou milou setne jednou ranou až ta se bodne do srdíčka. To v knize opravdu není. A všichni jsou pak děsně v poho. Blízkost smrti s nimi ani nehne. Mariko si vystačí s jedním výrazem celou sérii. Bože pane, kniha mistrovsky popisuje co si postavy myslí, co skrývají, jak se snaží aby na nich nikdo nic nepoznal, kdy se jim to daří, kdy ne. Tady je Andžin roura, Yabu estrádní komik a Mariko tupá slepice s premenstruačním syndromem a tvářičkou s evropskou rtěnkou(pardon americkou) se kterou nehne ani krása a estika čajového obřadu. No už je v pánu. Andžin místo aby námořníkům soukmenovcům sdělil že loď je opravená a připravená k vyplutí, rozbije prvnímu na kterého narazí držku. Ano jsem plný emocí, ale z toho jak nesmyslně je to udělané. Když se Andžin nabídl za sekundanta, vyprsknul jsem smíchy. S každou minutou jsem zklamanější. Na poslední díl se podívám jestli to nevyhraje Išido nebo tam nepřistanou mimozemšťani, protože lze očekávat cokoliv .. ()

dennymarky

Emocionálně devastující, vygradovaná epizoda plná emočních rollercoasterů, intrik a mimojiné také skvělých hereckých výkonů. Nečekal jsem, že se to ještě tvůrci dokážou - ale touto epizodou se opět překonali. 5* ()