Indonésie, rok 1965. Revoluce klepe na dveře. Zahraniční novináři, kteří přijeli napsat o rostoucím neklidu v zemi, jsou Sukarnovou vládou drženi stranou všeho dění. Ale se správnými kontakty se dostanete k velkým příběhům. Australský reportér Guy Hamilton je na stopě právě takovému příběhu, ačkoliv ví, že zveřejnění jakékoli informace odhalí jeho zdroj. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

Filmy zřejmě nejslavnějšího austrálského režiséra Petera Weira patří k těm, na které si vždy rád udělám čas a náladu. Poznávání exotického prostředí očima postavy příchozího cizince bývá Weirovým častým schématem, tentokrát se tak děje s náhledem do moderních dějin Indonésie v příběhu novináře uprostřed vzrůstající a záhy již rozpoutavé válečné hrozby. Neskutečně zajímavý děj s poutavou atmosférou kombinuje v sobě více motivů a linií včetně milostné romance, vnitřního boje novinářů v honbě za materiály a záležitostech ohledně jejich zveřejnění, přidává i jakousi mystickou legendu o loutkách a posvátné hře stínů... rozvíjí osud tří různorodých postav, z nichž domorodý trpasličí novinář se zálibou ve vedení složek dýchá zvláštně tajuplnou aurou a Jill v podání krásné mladé Sigourney Weaver dodává filmu i jistý půvab... přesto jakoby Roku nebezpečného života stále cosi scházelo. Nemůžu říct, že by mě zklamal, ale s výjimkou několika scén ke konci (zejména strastiplné cesty na letiště) jakoby se Weir navzdory tématu bál ho gradovat do vyloženě silné výpovědě a zůstal raději u toho zajímavého a poutavého náhledu. Což je možná navzdory všem kladům trochu škoda. Taneční scény s dobovými šlágry v pozadí sice dodají víc odlehčené atmosféry, ale měl jsem pocit, že filmu spíše škodí mírným narušením napětí. [75%] ()

Chrustyn

Typicky "weirovský" pomalý styl vyprávění, tentokrát o mladém reportérovi v revolucí postižené Indonésii, která se tím stává místem, kam by se nikdo dobrovolně nevydal. ()

dopitak

Na základě informací z obsahů jsem čekal mnohem víc akce v mnohem kratší době, nicméně výkon Lindy Hunt a to zatracené horko mi k celkově skorospokojenému pocitu stačily. Víc napětí by ale neškodilo, až s postupem času jsem byl nucen uznat, že i Sigourney mohla být docela "sexy". Potěšil skvělý dabing Vladimíra Dlouhého. ()

Ivoshek

Je to zvláštní - film o diktatuře a začínající občanské válce, kde se vlastně skoro vůbec nestřílí a vůbec je tu krutost režimu spíš cítit než vidět. Weir umí udělat atmosféru a podařilo se mu to i tady,. Úplně je fyzicky cítit to vedro, bída, pot, gin tonic (bez ledu) a přitažlivost Sigerney Weaver. Když už jsme u herců, všichni tři v hlavních rolích jsou skvělí - zvlášť v mužské roli obsazená Linda Hunt jako javánský trpaslík. Celkově: je to dobrý film, který zaujme hlavně atmosférou. Mohl být o kousek kratší, ale je je to zvladatelné (byť pro milovníky rychlé akce to může být nuda). Gallipoli mně asi bavilo víc, ale i tak se mi to líbilo. ()

mm13

Čo je najkrajšie na Roku nebezpečného života, nejde popísať. Ale rozhodnutie podať celý príbeh z pohľadu trpaslíka Kwana, nenásilne ho v tom jeho podaní orámovať alegorickou hrou s tieňovými bábkami, to pomohlo vytvoriť, v celej jeho krehkosti, taký mohutný spodný prúd, že sila zážitku zo sledovania je tu porovnateľná so silou zážitkov z tých najväčších príbehov, aké kedy uzreli svetlo sveta. Nie, nie je to len dobrá žurnalisticko-vojnová dráma s romantickým nádychom, už vôbec nie komentár k danému konfliktu. Je to hlavne tragický príbeh toho, kto nám to celé vyrozprával. ()

ScarPoul

Toto je jeden z tých filmov, ktorý je skrátka namixovaný dobre. Sú to tie drobnosti čo z neho robia zapamätateľný film. A je jedno, že má veľa podobností s Good Morning Vietnam alebo s The Killing Fields. Weir skrátka vie, aký príbeh chce prerozprávať. Gibson perfektný. Bože ako mi chýbajú tie filmy s ním, kedy jeho postava bola vždy inšpiratívna. Kedy bol akýmsi predobrazom hrdinu ešte pred tým, než prišli tie akčné hviezdy a začali všetko okolo seba rozbíjať. Morálny hrdina na rázcestí. Naozaj mi to chýba. Linda Hunt má jednu obrovskú výhodu. Sú jej robené role na telo. A tejto tu sa zhostila parádne. Ten film je romantický, ten film je úvahový a je tak trošku o tých revolúciách a strete bielych a " tých druhých". Podobne ako vyššie spomenuté filmy ani tento sa nebojí ukázať chudobu a miestnu komunitu, ktorá trpí. Mohol ukázať aj viac. A potom je tu Vangelis. Vtipné ako jedna skladba dokáže prinútiť mozog, aby si film zapamätal. Super ukážka toho, ako sa kedysi točilo. ()

Tommassi3

"Tak teď jsi to viděl, ten chlap je cvok !!" - "Asi je zamilovanej !!" ;) Hned zkraje se přiznám, že tenhle australský snímek mě trochu kacířsky zajímal jenom kvůli tehdy šestadvacetiletému Melu Gibsonovi, přičemž jméno režiséra Petera Weira, pro něhož právě Rok nebezpečného života znamenal jízdenku směr Hollywood, mi dodávalo potřebnou jistotu, že se neunudím k smrti, ale po pár minutách mě zaujal někdo úplně jiný než Mel Gibson, který však jako Guy Hamilton rozhodně nestojí stranou, ba naopak exceluje !! Koukám a říkám si: "Ty vole, ten trpaslík Billy Kwan vypadá úplně jako Linda Hunt !!" ;) Ale ne, ona to je Linda Hunt !! Musím také říct, že kdybych tuto nevysokou americkou herečku neznal, ani by mě nenapadlo, že se dost zásadní role Billyho Kwana ujala žena, a právě i díky tomuto faktu nemám k vítězce Oscara za nejlepší ženskou vedlejší roli za rok 1984 sebemenších výhrad, nejen za svoji odvahu si toto ocenění naprosto zasloužila !! Nejsem si úplně jistý, jestli je Linda Hunt jedinou ženskou držitelkou Oscara za ztvárnění mužské postavy, pravděpodobně však tomu tak opravdu je.. Mimo dvojici Gibson, Hunt musím zmínit ještě Sigourney Weaver, z čehož vyplývá velmi slušný stavební kámen v obsazení, soundtrack Maurice Jarreho mě rovněž doslova nadchnul, i když mám často problém odlišit právě jeho práce od těch, které vytvořil jeho syn, nepochybně známější Jean Michel Jarre, Peter Weir svůj rukopis rovněž nezapře, a tak film nabízí opravdu velmi hutnou atmosféru, která dokáže diváka až do závěru udržovat v napětí, byť tahle scénáristicky potažmo příběhově velmi slabá záležitost vlastně nic dramatického, mimo podivné milostné linie, nenabízí, což má samozřejmě jednoznačný důsledek, že na The Year of Living Dangerously za pár dní s klidným svědomím zapomenete, i když jistě ne tak rychle jako na velmi podobný kousek s Johnnym Deppem Rumový deník.. ()

Terva

V zajímavém snímku Petera Weira exceluje vedle hlavní dvojice Mel Gibson a Sigourney Weaverová maličká Linda Huntová v roli fotografa Billyho. Za svou přeměnu získal zcela poprávu Oscara v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Scénář : David Williamson, C.J. Koch. Kamera : Russell Boyd Hudba : Maurice Jarre. ()

Agatha

Většina na tomto filmu něco postrádá, já jsem v něm našel něco navíc...zdá se mi jiný, zvláštní, opředený mlhou, nevim momentálně to neumím popsat. Jedno vím ale jistě, nejneuvěřitelnější na tomto snímku byla Linda Hunt. Předvedla jeden z nejlepších "ženských" výkonů ve vedlejší roli, kterým zastínila všechny ostatní. Ano, její role je dobře napsaná, ale žádná jiná herečka (natož herec) by Billyho nedokázala zahrát tak jako ona. Bez ní by tento film nebyl ničím. ()

corpsy

Film, kde sa herecké obsadenie popri umeleckému prejavu javí asi tak 2 ku 1. Námet niečo káže, herci niečo javia, režisér nijak nereaguje. A koniec, ktorý je tak nejako ´´sladkobolnobieločierny´´, to len usudzuje. ()

sidzej

Zrejme najslabší Weirov počin ktorý stroskotáva na slabom príbehu. Nekonečné zdĺhavé zábery v ktorých sa nič nedeje v kombinácii s rôznymi tancami a inou zábavou ma dokonale nudili takmer celú prvú polovicu filmu, v ktorej sa okrem jednej zaujímavej demonštrácie neudialo prakticky nič. Za pozornosť tak stojí akurát záverečná 30 minútovka v ktorej sa dej konečne začal hýbať dopredu. Mel Gibson a Sigourney Weaver podali štandardné výkony avšak vďaka minimálnej psychológii postáv divák nemá možnosť s nimi sympatizovať. Tú ich romancu som im skrátka neveril pretože chýbali momenty v ktorých by sme pozorovali ich rodiacu sa lásku. Tu sa skrátka zoznámia, prejde zopár nenadväzujúcich scénok a dialógov úplne odveci a zrazu sa ľúbia. Dobrá hudba a zopár zaujímavých skratkovitých scén zachraňujú čo sa dá. Nebyť toho dramatického zlepšenia pred koncom bolo by to len za 2*. 55% ()

MissJ

Kruci, takový potenciál - nádherné lokace, výběr herců na jedničku, hudba (Jarre, Vangelis), téma...jenže jako celek to prostě nefunguje. Některé scény nezapomenutelné, ale jako kdyby se Weir nedokázal rozhodnout, jak bude film vypadat; výsledkem je politicko-romantický slepenec, v němž ani jedna linie nefachčí naplno (což je vzhledem k délce stopáže velké mínus). Romantická linka se měla dostat víc do popředí (fakt jsem to řekla?:); jednak to Weaver s Gibsonem dohromady sekne a zadruhé nepřesnost politických faktů sráží význam politické části. Dere se mi na mysl místní zprofanované: bylo to dobrý, ale mohlo to být i lepší. ()

Aiax

Peter Weir opět nezklamal, opět se tady vznáší opar zvláštního kouzelného mysticismu, který díkybohu není tak dusivý a halucinogenní jako v Last Wave. Všeho, co dělá Weira Weirem je tady akorát a dokonale se to podřizuje příběhu. Mel Gibson je výborný (snad poprvé a naposled), Weaverová přetéká charismatem a vynikající je i Linda Huntová v magické roli Gibsonova lliputánského přítele. Skoro pět hvězdiček. ()

rastlinka

Atraktívne prostredie aj herci (mladý Gibson sa s tou svojou tváričkou o filmovú budúcnosť strachovať asi naozaj nemusel:)), zaslúžené ocenenenie pre Lindu Hunt a tak trochu hollywoodsky záver (ktorý sa však dá zniesť). Mimochodom, myslím, že Gibson tu predvádza svoj najlepší výkon (spolu s tým vo filme "Signs"). ()

honajz2

Ten film má skvělou kameru, je velmi dobře zahraný, má celkem dobře promyšlené postavy a taky má silné téma. Po téhle stránce je všechno ok. Jenže je to celé taky poměrně utahané, chemie mezi Guyem a Jill nefunguje a co je úplně nejhorší (snad až tristní) - je tam minimum silných nebo zapamatovatelných scén. Nemůžu si pomoct, ale celkový dojem z Roku nebezpečného života mám takový nijaký a i přes všechny jeho klady ho nedokážu hodnotit nějak vysoko. A že těch kladů nemá málo, ale když si člověk po filmu o krutosti režimu řekne: "Ušlo to.", tak je asi něco špatně. Od Weira jsem rozhodně čekal něco víc. Nejlepší na celém filmu je posledních 20 minut, které jsou přesně takové, jak jsem čekal od celého filmu. I tak je to ale jen 20 minut ze skoro dvouhodinového filmu... Silné 3* ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022