Clarice

Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, 2021, 9 h 12 min (Minutáž: 41–43 min)

Predloha:

Thomas Harris (kniha)

Hudba:

Jeff Russo

Rebecca Breeds, Nick Sandow, Kal Penn, Michael Cudlitz, Erica Anderson, Jayne Atkinson, Lucca De Oliveira, Shawn Doyle, Chris Farquhar, Simon Northwood (viac)

Od událostí z Mlčení jehňátek uběhl rok a agentka FBI Clarice Starlingová se vrací do terénu. Seriál sleduje její dosud neodvyprávěný příběh, v rámci kterého se snaží prosadit v mužském světě a zároveň dopadnout nebezpečné sériové vrahy a sexuální predátory. (TV Prima)

Recenzie používateľa Deleatur k tomuto seriálu (8)

Už žádné mlčení (2021) (E01)

Bohužel, charisma Jodie Fosterové je opravdu výjimečné, Breedsová vypadala jako tuctová vyšetřovatelka z nějakého temnějšího krimi seriálu. Přezíravost kolegů jen opakovali, neposouvali ji jako v případě Julianne Mooreové. Navíc mužský protějšky nebyly zajímavý vůbec. Profesionální chyba v důsledku sentimentu neodpovídá tomu, jak se agentka Clarice Starlingová chovala v i dějově předcházejícímu Mlčení jehňátek. Zbytečně emocionální nebyla ostatně ani původní senátorka, resp. nyní generální prokurátorka Martinová (Atkinsonová). Samotný případ epizodou tak nějak profičel, aniž by stačil pořádně zaujmout, natož dojmout. ()

Duchové na dálnici 20 (2021) (E02)

Lepší než 1. epizoda, asi jsem se už zorientoval v postavách. Ale teď zase podsouvali agentce Starlingové až škodolibost a pojetí prokurátorky Martinové mi pořád nesedí. Vzhledem k růstu alt right se téma separatistické domobrany dalo čekat. A ano, rasové kvóty jsou úspěšně naplněny: bílá Starlingová má černou spolubydlící a kolegyni (Tylerová) a hispánského parťáka (De Oliveira). V další epizodě přibude Ind (Penn). Praští to do očí, ale já s tím problém nemám. Nevadí mi ani to, že kvůli komplikovanému rozdělení práv nesmí být v seriálu zmínka o dr. Hannibalovi Lecterovi. ()

Jsi v pořádku? (2021) (E03)

Zatím nejlepší epizoda. Vrátili se jak k případu, který prosvištěl 1. epizodou, tak i k psychologických soubojům typickým pro lecterovskou sérii. Starlingové sice přeju, že si pomalu nachází místo mezi parťáky, ale je to proti vývoji stejné postavy v Hannibalovi, kde byl její nadřízený Paul Krendler pořád ještě v opozici (a navíc ho hrál tehdy podstatně mladší Ray Liotta). Nemám nic proti alternativnímu převyprávění, ale musí být lepší aspoň ty postavy (např. Mikkelsenův dr. Lecter). A to v tuhle chvíli nejsou. ()

Nemůžeš mě ovládat (2021) (E04)

Ještě o chlup lepší. Pokud se bude pracovat s emancipačními a feministickými motivy takto, tak jen do toho. Navíc už je nápadné, kolik je tam skoro návodných scén, jak by se měly ženy na pracovišti postavit šikaně, obtěžování a nevhodným poznámkám či nabídkám. Ale o prosazování se žen v mužské profesi a maskulinním prostředí už bylo Mlčení jehňátek. Ostatně si tvůrci vybrali stejně drobnou herečku. Dokonce i vysvětlili, že už tehdy udělala emocionální, nikoli racionální rozhodnutí. Jenže tam to bylo jedno, tady se k tomu Starlingová vracela tak často, až to působilo ufňukaně. A mrtvý pohled podle mě neměl seriálový vrah, ale terapeut Starlingové (Doyle). Přepískli scénu, jak pitvaná mrtvola jakoby legračně kýve hlavou kvůli rozevírání hrudníku. ()

Usmiř se s bohem (2021) (E05)

Zase neprofesionalita a nepůsobilo úplně přesvědčivě, když ji kolegové chválili. Hlavně ale většinu epizody zabral zase psychologický souboj. Nebyl jsem úplně spokojený s vývojem ničemnice, ale tentokrát Starlingové "zlomyslnost" byla na místě a mrazivá tím, koho připomínala. Trochu ubíralo napětí, že v polovině seriálu to nemůže dopadnout jinak, než jak to dopadlo, a ta střídavá ztráta vědomí byla nakonec trochu směšná. ()

Jaké to je, být tak krásná (2021) (E06)

Pojetí senátorky Martinové tentokrát lepší. Případ dostává temné pozadí, navíc je v dnešní době etika farmaceutických firem zvlášť aktuální. Do polyetnického obsazení přibyla asijská psychoterapeutka dr. Liová. Problém jsem měl ale s použitím hypnózy ("kognitivního rozhovoru") - to mi k mé představě o přísně racionální Starlingové prostě nesedělo. I když rozumím tomu, že mysl je složitá a od emocí neoddělitelná. A neseděly mi k ní ani ty dlouhé vzlyky. ()

Ošklivá pravda (2021) (E07)

Kvóty už naplněny i z druhé strany. Mezi Clarice a spolubydlící navíc skoro lesbické pnutí. Hlavní případ se posouvá pomalu, ale nalezená páka na vydírání Krendlera byla působivá. ()

Korálek do sbírky (2021) (E08)

Nevýrazný díl. Idealistický parťák nepřesvědčivý a důvěra ve Starlingovou jakbysmet. Nejzajímavější byl spíš jen letmo zmíněný případ ve světle dnešního haló kolem únosů dětí - zřetelně je umístěn někam do 70. let min. stol. a dle mého je to i zřejmá narážka na proslulý thriller Naostro z té doby. ()