Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

klukluka

To je koncert! Concerto grosso! Tady je všechno! Letos to má 16 let a všechno je to furt tak neuvěřitelně in... Neskutečný, jak se to tehdy Wachovskim povedlo... Neskutečný! Kdyby se tomu chtěli něčím ještě někdy aspoň trochu přiblížit... Know how jak na to, už jednou měli, tak v čem je problém..? Já si chci ještě jednou v životě z něčeho sednout takhle na prdel. Prosím, ať mě ještě jednou potká podobně brilantní film! ()

Benedygtus

TOP10 Musim rict, ze tech necelych 20 let od vzniku se trochu podepsalo na efektech. Jsou porad skevele a paradni, ale prece jen se na nich zub casu podepsal, a tak si tak rikam, jestli stejne budu vnimat i filmy, ktere jsou dnes na pomyslne technologicke spicce... Ale Matrix je vic nez jen efekty a triky. Je to take nezapomenutelny pribeh pro ktery se dokaze, pevne verim, nadchnout kdokoli, kdo tomu da opravdu sanci, ikdyby sci-fi rad nemel. Pro tech malo jedincu, kteri se narodili..(nevim kdy) a pro ty, kteri jim z pro me neznamych duvodu tento film unikal, at uz jste fanousky jakehokoliv zanru, podivejte se. Nenechte si to ujit. Tu paradni zabavu, ktera ma uplne vsechno, po cem lidske srdce muze touzit. Toto, je film filmu a po dnesnim znovushlednuti ho musim umistit do TOP10, coz je pro me, verte mi, znacne nelehka a ojedinela udalost. P.S.: doporucuju precist si komentar uzivatelky GigaPudding ()

Vajonek

Na úvod podotýkám, že dlouhodobě zrovna moc nekamarádím se sci-fi a akčními kusy. Každopádně se světem Matrixu (i těmi dalšími, co se nám tu promítají - nevím vlastně, kolik jich je celkem) se asi míjíme fakt výrazně. Nebýt originální zápletky a zajímavých vizuálních efektů, které se filmu (i vzhledem k datu výroby) nedají upřít, a také hereckých výkonů (zejména charismatičtí Keanu Reeves a Laurence Fishburne), nemohla bych s čistým svědomím hodnotit ani těmi třemi hvězdičkami. ()

borec999

Dlho som pozretie Matrixu odkladal, pretože som tušil že ma na 99% nebude baviť. No a nemýlil som sa. Po trikovej stránke uznávam, že film musel v 99om pôsobiť dychberúco. No môj dojem z filmu je aj tak veľmi slabý. Možno to bude pre niekoho znieť smiešne, ale pre mňa je Matrix proste až príliš sci fi a úprimne sa dosť čudujem, že takto náročný film je tak divácky obľúbený, pretože by som skôr predpokladal, že pôjde o film určený len pre úzku skupinu ľudí. Nech je však ako chce, jedno viem isto. Matrix ma drvivú väčšinu stopáže šialene nudil a ani výborná technická stránka to nezachránila.  15% ()

sQelle

Kultovní film dětství, kdy nošení slunečních brýlí nebylo víc cool a při vybíjené se vyhýbalo ve stylu Nea nebo Trinity. Teď zhlédnuto asi po patnácti letech a všechno se to vrací. Jasně digitální efekty zestárly a taky ještě aby ne, u víc než dvacet let starého filmu. Co ale nezestárlo je právě ta kultovnost filmu, kde jsou nezaměnitelné akční scény a hudba. Zelená byla vždycky nejvíc nesnášenou barvou dětí, protože znamenala hnusnou zeleninu jako je špenát nebo brokolice, pak přišel Matrix. ()

Loki_Six

"I'd like to share a revelation that I've had during my time here. It came to me when I tried to classify your species and I realized that you're not actually mammals. Every mammal on this planet instinctively develops a natural equilibrium with the surrounding environment but you humans do not. You move to an area and you multiply and multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus. Human beings are a disease, a cancer of this planet. You're a plague and we are the cure." ()

cold

Vynikájící film, kterému bych byl schopen dáti i 5*, ale po zhlédnutí Reloaded a Revolutions jsem musel * ubrat. Jako trilogie to pro mě nemá vůbec žádný význam a to se to tak krásně rozjíždělo. Jako samostatný film *****. ()

DocBrown

Namet filmu se muze zdat velmi originalni (dokud jsem nevidel Total Recall), ale az do te doby, nez se nad tim clovek poradne nezamysli. Proc to vsechno ? Napada me jedina odpoved, aby se dal natocit film. Jinak videl jsem levnejsi zpusoby, jak produkovat energii. Prvni cast filmu jeste ujde, ale pak se cim dal vic projevuje, ze dej je tu jen kvuli tomu, aby se na nej mohlo nalepit co nejvic pocitacovych efektu. ()

Theraphosa

Na začátku chci říct, že jsem rozhodně pro, aby byl Matrix takto vysoko hodnocen. Důvod, proč dávám "pouhé" 4* je prostě ten, že na určitý efekty jsem hold alergickej a sci-fi nepatří mezi mé oblíbené žánry. Co se ale musí nechat, je naprostá geniálnost příběhu a ono "moderní" prostředí, které doplňuje celý film. Reeves byl jako Neo excelentní a Morpheus? To je nejlepší postava celé trilogie. 84% ()

markul

Skvělý nápad, který je bohužel zastíněn snahou udělat super mega akční film se spoustou vizuálních efektů. Šlo to určitě natočit líp, ale pět hvězd si to přesto zaslouží. ()

kery-

Výborný film který jsem žral roky a viděl jsem ho nejednou. skvělé efekty, scénář, obsazení, kamera a prostě vše co vás napadne :) Já jsem vyvolený! ()

Shakeus

První Matrix je opravdu síla. A pro mě ne tak až kvůli, jinak výbornému, námětu, tak spíše kvůli zpracování. Film jsem viděl shodou okolností opravdu hodněkrát a i přesto se mi nikdy neokoukal, dnes si ho o to vice užiji. Celý fantaskní svět objevujeme společně s mr. Andersonem a to velmi napínavou formou. Z celého Matrixu a agentů jde respekt a strach, takže když už se naturalizovaný Neo poprvé utkával s agentem, nebo když se pokazil návrat od Vědmy (která celý film, tak trochu degraduje a přesouvá do jiného žánru), ani jsem nedýchal. Nutno dodat, film je pro mě ukončený, Neo se stává neomezeným vládcem Matrixu a začíná revoluce, lidé budou osvobozeni. To co jsme viděli v dalších dvou dílech, dámy a pánové omlouvám se, je směsice hodně vytlačených velkých hoven, raději nevidět, zapomenout se to totiž nedá. ()

Nons3nse

Mám rád sci-fi filmy. A tak som si ani matrix nemohol nechať utiecť . Aj keď som si ho pozrel z menším oneskorením Matrix je určite jeden z najlepších sci-fi filmov aké som vôbec videl . Planéta Zem bola zničená a tak stroje vytvorili virtuálny svet aby mohli ovládať ludí - Matrix . Keď zomrú vo virtuálnom svete , tak zomrú aj v skutočnosti. Skvelý film, ktorý je "nabitý" špeciálnymi efektami- spomalené efekty, vyhýbanie a zastavovanie nábojov. Páčilo sa mi hlavne premiestňovanie pomocou telefónov. Tento film stojí určite za pozretie aj keď už nepatrí k najnovším titulom,a určite sa zapísal do dejín sci-fi žánru. Ak ste fanúšikom sci-fi (ako ja ) tak si rozhodne nenechajte utiecť tento skvost medzi filmami :-) ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)