Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

ClapTrap

Film napumpovaný dechberoucími a nezapomenutelnými scénami, dokonale ozvučený s úžasným scénářem a takřka bezchybnou režií! ()

Nightswimmer

Filozoficky hlboko zavazna vec v uchvatnom spracovani a s odusevnenymi hereckymi vykonmi, ktorych ziarivym prikladom je Hugo Weaving a jeho slavny preslov k Morfeusovi - "Human beings are a disease, a cancer of this planet. You're a plague and we are the cure.." So, blue or red pill? ()

Stanix

Sci-fi akce, která udělala nádhernou nepřehlédnutelnou tečku za filmovou kulturou dvacátého století, dnes už s časovým odstupem prostá popkulturní aury, která za ní dlouhou dobu "vlála", stává se klasikou a ozdobou filmového plátna, která nezestárne ani za 20 let. ()

Jacccob

Tady neni co řešit. Nejlepší Sci-fi všech dob, které je dokonalé po všech směrech. Kdo to ještě neviděl, ať to kouká napravit. ()

sethi

ZLOM! I teď po tolika letech je to zlomové dílo světové kinematografie! Ani nevím, kdy jsem ho viděla poprvé, ale jeho úžasná cyberpunková atmosféra, první použití bullet-time, do detailu promyšlený svět, to všecko z něj dělá kultovní dílo. Taky soundtrack patří k mým oblíbeným a přestože neujíždím na latexu, je to všecko zatraceně sexy. ()

Chasida

Zcela jednoznačně nejlepší díl z celé série a rozhodně nejlepší Matrixová hudba! Skrze Matrix by se dalo definovat slovo "kult", neboť hestli tento film není zcela kultovní, pak už asi nic. Dobrý příběh, skvělé technické i atmosférické zpracování, přesvědčivé herecké výkony, skvělé akční scény a ještě něco navíc! ()

Chuppa

Kultovní snímek s revoluční technologií a triky. Nutno vidět! Jen škoda, že další díly již ani zdaleka nedosáhly kvality prvního. ()

PB2

Naprostý kult a naprostá bomba. Od uvedení se vyrojilo tolik seriózních knížek používající Matrixovské paralely a tolik neseriózních hlásajících, že má ten film ve všem pravdu, že se musel stát jedním z nejdůležitějších filmů vůbec. Virtuální realita snad ještě nikdy nebyla tak klamná jako tady a příběh Nea, který má být vyvoleným, i když to asi ani sám nechce, prostě chytne. Celově za atmosféru, efety, hudbu, spoustu kvělých scén nelze dát < 5* ()

Miro_CZ

V dnešní době už jeden z kultovních filmů. Film na kterej se můžu i po několika letech podívat znovu a stále mě baví. Není to jen další z akčňáků, má to v sobě i určitou myšlenku.. Dokonalé. ()

Bezda22

To že jsem Matrix nikdy neviděl (z mejch osobních důvodů, který bych dlouho rozebíral) asi neubere na mym hodnocení. Kdybych ho možná viděl dřív, hodnocení by bylo eště nižší. Je to kvůli těm důvodům, který nechci zmiňovat, protože bych to tu vysvětloval asi eště na Velikonoce a dnes je 4.1.2013, což je do Velikonoc dost času. Nepopírám, že je to nářez. Akce výborná, efekty pecka. Jenže to ve mě nic nezanechalo. Nic prostě. Dokoukal jsem to, naskočily titulky a nic. Je to pro mě dost podobnej případ jako u Klubu rváčů, kterej mi kamarád dost vybarvil a těšil jsem se, až se na to podívám. To samý, výbornej film, ale po konci sem měl eště míň pocitů, než na začátku. A já chci, aby mi film něco dal. Mísu pocitů a dojmů plnou prázdnoty nechci. Takže 4* ()

sima275

Tak Matrix jsem v blízké době ani neplánoval vidět, ale když se podíváte v pátek do programu a uvidíte, že na Nově je konečně něco dobrýho tak prostě neodolám, zapnu televizi, donesu dvě marsky k telce a jde se koukat. Ze začátku jsem to sice moc nechápal, ale po příchodu do roku 2199 jsem to už pomalu začínal chápat a čím dál tím víc mě film vtahoval do děje. Mamka, která se dívala se mnou usnula asi po 80 minutách. Já bych to asi nedokázal ani kdybych ten den nespal ani 1 minutu. Prostě usnout u tak napínavýho filmu se spoustou akčních scén a s takovým obřím napětím to bych fakt asi nedal. Jediná chyba v matrixu byl dabing. K morpheovi mi vůbec nesedl hlas takovýho hezouna. Spíš jsem si představoval hlas nějakého drsňáka, k jeho vzhledu. Jinak ale se mi líbil z těch postav co tam hráli asi nejvíc. A taky založím asi novou soutěž o nejlepší akční scénu. Jak chtěli zachránit toho morphea a ti policajti na Nea a Trinity stříleli a oni běhali po těch stěnách a stříleli, to bylo fakt hustý. Vždycky mě fascinujou ty kompy v těch filmech, jak jsou tam vždy jen nějaká čísla. Žádný windows, žádná plocha, atd... Prostě jen samá čísla. Tak to bylo i ve Skyfallu, samé grafy na těch kompech. A i efekty na tu dobu, fakt hustý. A ještě prosím tvůrce, ať mi dají ten vynález, jak pomocí toho učili nea to kung-fu, atd... byl by to docela dobrý nástroj na učení do školy. A jinak k tomu kung-fu, to bylo fakt něco jak tam neo v té tréninkové hale bojoval s morpheem. A jinak vidět herce, který hrál Elronda jako hnusnýho agenta, to je taky docela nezvyk. A stejně jako u skyfallu musím napsat, že se těším, až uvidím další díly. 90% ()

kyLuke

Společně s "T2" asi nejlepší akční sci-fi všech dob . Převratné a geniální triky , výborná režie a mistrovsky napsaný scénář. Matrix je prostě ten druh filmu , která vás naprosto okouzlí hned po prvním zhlédnutí a některé scény se snad ani nemohou nezarýt do vaší mysli . ()

hamir0

Neskutečnej nářez a zaslouženej kult! Vyladěný mix akce, napětí, filozofie, zrady, lásky, skvělých efektů a výborné muziky. To jsou hlavní součásti, které z Matrixu dělají skvělý film. Jenže celek je tentokrát ještě mnohem, mnohem, mnohem lepší, než součet jeho části. ()

eChoe

Jsou dva pojmy, které určitým způsobem částečně utvořily mou osobnost, a které jsou charakteristické pro mé období dospívání a vzdoru. Prvním pojmem je kapela Nirvana a tím druhým je právě film The Matrix. Film, který mě naprosto pohltil a navždy bude mou no.1 záležitostí. Obsahuje mnoho nezapomenutelných scén, geniálně podanou myšlenku o umělé inteligenci a životě, který nemusí být nutně takovým, jakým se zdá být a ten nejlepší soudtrack, kterému může konkurovat snad jen Fight Club. Neobyčejné dílo, které neztratilo nic na svém lesku, ani po uvedení dvou dalších pokračování, která již nenabídla nic nového. ()

sosi

Najlepší Sci-fi film, aký som kedy videl. Andy a Lana Wachowski majú na takéto vizionárske, pravdivé a revolučné filmy do budúcnosti talent. Po všetkých stránkach je tento film dokonalý. Originálny nápad, ktorý určite nebolo ľahké zrežírovať do tejto podoby, ale "bratom" sa to podarilo brilantne. ()

Colchack

Koľkokrát tento film pozerám stále žasnem nad jeho genialitou. Proste všetko tip top ako má byť...pre mňa TOP film čo sa Sci-Fi žánru týka. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)