„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

Amonasr

Jedna z nejlepších nejen českých komedií - dokonale vyvážená směs inteligentního absurdního humoru, neotřelých gagů, ironické nadsázky a parádních hereckých výkonů, kterým kraluje Iva Janžurová. A svým výsměchem armádám  mimořádně aktuální i v  dnešní době, kdy váleční štváči opět ovládli globální veřejný prostor a řinčí zbraněmi ve svatém křižáckém nadšení. ()

Daginka

,,Ty bezcharakterní stvůro, ty konkubíno vandránků, Ty...!" :D Nikdy mi (až doteď) nedošlo, že jsem herce Pana Tau viděla poprvé "mluvit" až v tomhle filmu... ()

Kenneth

V podstatě drsná až morbidní komedie, která je však zjemněna tak, že si to člověk ani neuvědomí. Třeba to, jak se Libíček zatváří a co pronese poté, co usekne Filipovskému ruku je příkladem toho, co se mi nejenom na tomto filmu tak strašně líbí. To se tehdy točily filmy, když jsme měli takové Herce. ()

Unka

Asi nejlepší česká (československá) komedie. V tom pravém slova smyslu. Film je nesmírně dějově košatý - ačkoliv jsem jej viděla snad desetkrát, vždy mě překvapí, neboť si danou scénu už ani nepamatuji. Brilantní dialogy, vtípky a gagy a geniální Iva Janžurová. Vedle výkonu Jiřiny Bohdalové v Uchu podle mě jeden z nedostižných vrcholů českého ženského herectví. ()

pekas

"To jsou ty vaše vopičky. Ale já vím, co udělám. Hned zítra nechám zrušit armádu. Vždyť vy zraňujete lidi!" Ze všech mladších českých komedií mám nejraději asi tuto. Člověk se nestíhá nudit ani chviličku, to je fór za fórem. Plejáda skvělých komediálních herců. Škoda Jirky Hrzána, jeho "B,B,Bobo" si pamatuju pořád. ()

LuNaj

Nemám rád sci-fi. A sci-fi komedie se mi příčí asi jako alkoholikovi Birell. Nicméně mám slabost pro české komedie, hlavně ty staršího data. Takže je jasné, že nemůžu dát méně než 4*. Sakra, ta Iva Janžurová byla ale kočka!!!! ()

Mykhaluu

Tohle nechce sledovat jako příkrm k sobotnímu odpoledni! Takový klenot si zaslouží pozornost!! Hlášky z filmu zná kde kdo! Ale že mu ty hvězdy vážně nelhaly je úžasné a díky, že Bobo je kamarád!!! "Což ovšem madam, při mém temperamentu může znamenat jedinné!!!" :-D :-D Mueheheee na druhou! :-D :-D ()

macetoma

Tak to je komedie jako řemen. Skvělí herci, absurdní situace a dějové zvraty na denním pořádku. Na některé hlášky z tohoto filmu rád vzpomínám dodnes. (Zavří oči brouku..., Abych z vás neudělal nezaměstananého..., atd.) Dávám 5 hvězd. ()

bedly

Jedna z mých nejoblíbenějších komedií s neuvěřitelnou Ivou Janžurovou, která zahraje part Evelíny Keletiové, posléze i astrologa Hampla - Jiřího Hrzána a na závěr šílenou vražedkyni Štubovou. Úvod s hlášením králi " Letadlo ........ už přistává " , useknutou rukou, ze které teče modrá krev a hláškou Jiřího Sováka " Já zruším armádu, vždyť vy mrzačíte lidi ! " , považuji za jeden ze nejtrefnějších sloganů zesměšňujících jakoukoli soldatesku. Povedené poznámky Miloše Kopeckého : " Že z vás udělám nezaměstnaného, vy somnambule ! " na adresu některého z týmu futuristických chirurgů jsou také nezapomenutelné. Helena Růžičková v miniroli vražedkyně mužů Štubové a svým " Zavři oči brouku " je démonická. Ten film je vlastně velmi odvážný, pletichy vysokých důstojníků, kteří chtějí odstranit krále, aby nepřišli o své dobře placené posty, jsou podány s humorem, nadsázkou, ale mají výrazný antimilitaristický podtext. Šílený chirurg v rukou po moci prahnoucího vysokého důstojníka , to je metla pro všechny... Abych nezapomněl, v tomto filmu není slabé role. Dokonalý Jan Libíček jako velitel královské gardy, Otto Šimánek jako domněle podváděný manžel, Čestmír Řanda jako zhýralý generál - " Trochu masochistické ? ", Olga Schoberová ve své obvyklé roli blonďaté naivky, Eduard Cupák jako skvělý intrikán v uniformě, Vladimír Menšík jako hospodský povaleč a lehkoživka, Lubomír Kostelka jako věrný sluha atd. Myslím , že dílko je svěží a koukatelné ještě dnes po 40 letech. Kdoví, co z toho se jednou splní , já bych začal u té armády.... " ooostatně, hvěězdy neelžou ". Bedly ()

lolaloka

Doslova bláznivé, šílené, herci se museli vyřádit :-)chtěla bych vidět záběry z natáčení, Janžurka, Hrzán,Libíček, fFilipovský, Menšík, Helena a Stella, Sovák...tolik komiků na jednom place...nic jiného ani vzniknout nemohlo (a podobného nikdy už nevznikne) ()

brzozin

Perla mezi českými komediemi. Jedna z poslední komedií uvolněných let 60. Tato bláznivá taškařice je tak neskutečně vtipná, že ji osobně považuji za jednu z nejzdařilejších českých komedií vůbec. Mnohé hlášky u nás doslova zdomácněly a výkony herců jsou naprosto fenomenální. Film se doslova hemží karikaturami snad všech lidských povah a vlastností a situace, do kterých se dostávají, jsou tak absurdní, že celý film vyznívá doslova jako fraška. Trochu mi to připomnělo Starého dobrého Goldoniho. Ve filmu se to hemží záměnami, nedorozuměními a prohazováním herců z role do role. Bravo Vorlíčku. ()

anyonecek

Skvělá komedie, která stojí za shlédnutí. Spousta dobrých hereckých výkonů a spousta zábavy + plno hlášek, které dodnes slyšívám. ()

subic

Všichni králové jsou bratranci. Abych z vás neudělal nezaměstnaného :-D Oblíbená komedie, i když si děj občas trochu pletu s pozdější špenátovkou, se kterou jí spojuje oblíbená trojka Vladimír Menšík, Jiří Sovák a Iva Janžurová. ()

ostravak30

Upřímně řečeno tenhle film zase tolik nemiluju. Ač je v něm spousty vtipností, dobrých nápadů a hlavně výborné obsazení. Celá herecká plejáda předvádí to nejlepší ze svého hereckého umění. Takže se vlastně díváme na herecký koncert od Ivy Janžurové přes Vladimíra Menšíka po Miloše Kopeckého. Osobně bych řekl, že jsou lepší komedie. Ale i já se při shlédnutí zasměju a jednou za čas opět rád znovu shlédnu naše nejlepší herce při vynikajícím výkonu svého povolání. ()

PAVLIS

70% Na dnešní dobu je možná už tempo vyprávění pomalé, stejně tak kadence vtipů, takže jsem si párkrát zívnul, ale co vtip, to většinou bomba a překvapivě často i černohumorná. Překvapila mě i stylizace. Zápaďácká, sedmdesátková a zároveň trochu "odjinud". Nemluvě o Janžurkou skvěle zvládnutém převtělování... ()

johnny01

Originální téma je docela dobře zpracované a zahrané herci. Jen možná mohlo být méně postav a poněkud srozumitelnější podání. ()