„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

Stanmi

"Pane vy jste vdova!" je další povedený přírůstek do řady skvělých českých komedií, který vznikaly na přelomu 60. a 70. let. O scénář a režii se postaralo osvědčené duo tvůrců Miloš Macourek a Václav Vorlíček a příběh vypráví o astrologovi Stuartu Hampleovi (Jiří Hrzán), jehož předpovědi se nikdy nemýlí. Jednoho dne však vytvoří podivný horoskop, dle kterého se má stát dvojnásobnou vdovou, zabránit atentátu na krále a vzít si svou tajnou lásku Molly... Film je tak tou správně bláznivou komedií, kde nechybějí sci-fi prvky, trefné hlášky a také černý humor. Stejně jako u dalších komedií té doby je i zde kvalitní obsazení, kterému vládne Iva Janžurová, která si zahrála hned tři různé herecké polohy, ale povedené výkony předvádějí také další herci jako například Eduard Cupák, Jan LIbíček, Miloš Kopecký nebo Jiří Sovák, který jako král má v zásobě ty nejlepší repliky. Zkrátka "Pane vy jste vdova" je česká komediální klasika, která díky své originalitě a vtipnosti jen tak neomrzí. ()

swinevenca

Jeden by si myslel, že před filmem, ve kterém se do Janžurové vejde Hrzán i s Růžičkovou a ve kterém Zázvorková tutéž Janžurovou načapá in flagranti s Řandou, bude lepší zavřít oči, brouku. Ale ono je to dobře koukatelný nejen ve chvílích, kdy Janžurová přebírá Schroberovou homosexuálnímu Cupákovi. ()

natalanka

Tak nádherný humor a repliky.... to zamotání, zauzlení a rozuzlení.... to je jako kouzelnické vystoupení. A Iva Janžurová a její herectví a komediální parketa nemá chybu. Tenhle film nemá chybu !!!!! Díky hercům, scénáři, režii a kameře. Jedna s TOPEK v komediích :-) ()

Lex.San

Film, který jsem viděl nesčetněkrát a i tak mě neomrzí. Je to herecký koncert plný dnes již legendárních hlášek. Prostě klasika – 4* (8/10) ()

Simako

Pane Vorlíčku, BRAVO Bravissimo!! Fakt nedokážu pochopit, jak někdo dokázal natočit, tak skvělej film v této zemi a hlavně v roce 1970!!!! Vynikající výkon Ivy Janžurové, fakt super!! nevím co dále říct, fakt mě to dostalo!! za pět!! ()

Teron

Vy jste ho dorazil, vědátore. Abych z vás neudělal nezaměstnaného...prof. Somr jako by z oka vypadl černokněžníku Zababovi z Pohádek o mašinkách. Co na téhle perle, klenotu, genialitě vyzdvihnout? Celek. Harmonii, prostě ten způsob a lehkost, s jakou to všechno do sebe zapadá a přitom snad nic nezůstává vzadu nebo vyloženě vzpředu. ()

E.T.Martin

Vorlíčkovo mistrovské dílo, plod geniální spolupráce s Milošem Macourkem. Autoři od začátku sází jednu skvěle vypointovanou scénu za druhou, přičemž hlášky z filmu by se daly tesat zlatým písmem do sloupů Karlova mostu. K tomu jim všemu pomáhá propracovaná šaráda s vyměňováním mozků a tím také identit hlavních postav. Možnosti, které jim takovýto zdroj komických situací skýtá, vytěžují autoři do úplného maxima. Dovolil bych si říct, že film patří jak k zlatému fondu české, ale i světové komedie, a klidně by se mohl o čelní příčky dělit s díly Billyho Wildera. Vorlíček o filmu říká, že se s Macourkem snažili, aby ani jediná postava, ani jediná situace nebyly ve filmu navíc. Osobně si myslím, že se jim to podařilo na výbornou. ()

miza

Skvělá komedie která patří do nešeho zlatého fondu.Vše připadá jako krásné setkání herců,kteří si toto dílo moc užíváji. ()

Skretule

Nejí to zrovna nic moc světoborného ale skvělá I.Janžurová to zvlášť v závěru svým hereckým výkonem posouvá o třídu víš. ()

Komfidia

Po shlédnutí "špenátu" jsem nečekala nic moc. Ale Janžurčina dvojrole - Kellettiová x kus telecího, mě prostě dostala. Úvodní píseň si navíc pobrukuji ještě teď. Nejde nedat plný počet. ()

p.a.douch

Co napsat? Velmi dobrá komedie. Osvědčené obsazení tehdejších komedií (Sovák, Janžurová, Filipovský, Menšík, Zázvorková) doplněná o Hrzána, Olinku Schoberovou, Helenu Růžičkovou, Miloše Kopeckého atd. Scénář (Vorlíček, Macourek) správně ulítlej. Člověk se zkrátka velmi dobře pobaví. 85 %. ()