Tento deň by bol ako každý iný, keby sa na oblohe neobjavilo “niečo”, čo zabilo otca súrodencov Haywoodovcov. Bolo to UFO? Alebo existuje racionálnejšie vysvetlenie? Nikto nič nevie. Isté je len to, že to, čo sa deje okolo malej konskej farmy, kde žijú OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer), je čoraz znepokojujúcejšie a naberá to na obrátkach. Zatiaľ čo oči senzácie chtivých  amatérskych ufológov a záhadológov sa upierajú k oblohe v snahe zachytiť aspoň na chvíľu kúsok lietajúceho taniera, oči Haywoodovcov sa upierajú k zemi. Nemôžu predsa uniesť toho, kto sa na nich nepozerá. Alebo toto pravidlo neplatí? (CinemArt SK)

xxmartinxx

Nejhravější Peelův film, kde piluje své trademarky. Jediné, co chybí k naprosto dokonalosti, je za mě výraznější tečka, která by možná líp zužitkovala všechen nastřádaný materiál. ()

fuxoft

První dvě třetiny "Blízká setkání třetího druhu" (což je dobře), poslední třetina spíš "Kovbojové a vetřelci" (což není dobře). Celkově fajn a nejkomerčnější Peeleův film. ()

Marceloo

Rodina Haywoodovcov žije na odlahlej farme. Otec Haywood jedného dňa príde o život za záhadných okolností. Po jeho smrti sa na farme začnú odohrávať zvláštne úkazy, ktoré súvisia s tajomným oblakom na nebi. Jeho deti sa ocitnú v obrovskom nebezpečenstve, ale túžba odhaliť skutočný dôvod smrti ich otca je silnejšia než strach. - Som velkým fanúšikom hororovej tvorby Jordana Peelea, ale toto ma úplne minulo. Možno som naivne dúfal, že ako jeden z mála filmových tvorcov dokáže opäť vybudovať príbeh, ktorý bude silnou sociálnou kritikou, ale tentokrát tomu tak nie je. A zdá sa mi, že pokial sa Peele nesústredí práve na túto kritiku, film jednoducho nemá čím zaujať. Duo Kaluuya / Palmer je perfektné, ale ostatné postavy im absolútne nestíhajú sekundovať a každá scéna bez nich dvoch ma začala v druhej polovici filmu ubíjať. Nope nie je zlým filmom, ale každý rok vyjde jeden dlho očakávaný horor, ktorý mi vôbec nesadne. A tento rok to je práve tento snímok. Jordan Peele je ale stále tvorcom, ktorého sa oplatí sledovať aj do budúcnosti. EDIT: 03.09.2022 - No musím to dať aspoň na dve, lebo posledné dni furt čumím na oblaky, že či náhodou niektorý z nich nestojí stále na rovnakom mieste. ()

M.a.t.t.

Pekne nakrútené nič. Nevadí, že tu nie je sociálny presah a ani to, že to, že je to málo desivé. Peele sa nikdy nesnažil o prvoplánovosť a ani Nope sa nedá uprieť originalita, v jednotlivostiach funkčná réžia, či zase raz snaživí herci v hlavných úlohách. No vcelku banálna zápletka, zbavená akýkoľvek zaujímavo rozvíjaných myšlienok - nejaké tam totiž zákonite sú - mala tentoraz za následok, že mi bolo úplne jedno, čo sa vlastne odohráva pred mojimi očami a osudy postáv ma nechávali neustále chladným. A keď na tom nič nezmenil ani akčnejšie ladený záver, prvýkrát udeľujem Peelovi nie, čo ma i samého trochu mrzí. ()

Morien

Don't look up, hehe. První půlka dokonalá, potom to bohužel poleví. Tančící muži mňamka. A dospěla jsem k verdiktu, Peeleho největší silou je perfektní casting a precizní vedení herců. Co se týče scénáře, respektive dramaturgie, tak tam mi zatím v každém jeho filmu něco hapruje. ()

choze

Tísnivou atmosféru něčeho visícího ve vzduchu (tady doslova) má Peele prostě v malíku a umí diváka zaháčkovat záhadou i napnout. Ale celkově příběhu chybí větší drajv, ten autistickej hrdina mě unavoval a finále je velkej bizár. Shyamalanovka v dobrém i zlém. ()

Gilmour93

Blízká setkání Peeleho druhu. Obrozená spielbergovina o jednom špatně uvázaném šapitó chce být „elevated“, ale mě jen povozila v páternosteru a i když jsem se na ni celou dobu díval, nechala mě na pokoji.. Témat se nakousne hodně. Podívaná, od které nemůžete odtrhnout oči a propadáte závislosti na ní, respekt k fauně a způsobům, jak s ní zacházíte, biblické motivy andělů a nanebevzetí, ignorace černého odkazu v kinematografii, kompetice a ctižádost v branži či pochybné cesty za americkým snem, ale upřímně, nebýt van Hoytemových imaxových jízd a vykuleného stoika Kaluuyi, zajímalo by mě jen, jestli jde z Wincotta seškrábnout penicilin.. ()

Eliott

Ačkoli byla prvotní myšlenka výborná, na mě celkové provedení příliš nezapůsobilo a jen těžko se dá výsledek nazývat hororem (což samozřejmě nevadí). Bohužel (a to hlavně) měl film několik vcelku otravných prvků, které mi mé dojmy zhoršovaly. V prvé řadě byl plán na porážku záhadného stvoření přinejmenším hloupý a tak není divu, že byl závěr tak nahodilý. Pak mne vcelku otrávila délka, neboť se v určitých pasážích neděje vůbec nic zajímavého a stejnak to má přes dvě hodiny. A v poslední řádě mi ale vůbec nesedla postava otravné sestry hlavního hrdiny, která dostává ve filmu až přespříliš prostoru. Samozřejmě se zde najde i mnoho dobrého. ale to pro mne znevážil slaboučký konec.  Odpovídajících 60% ()

Botič

Nope je něco jiného. Jordan Peele stojící před podobnou rolí, jako kdysi M. Night Shyamalan. Divák chce šokující pointu, vždycky dostane šokující pointu. Divák chce sociální přesah, vždycky dostane sociální přesah. Jenže Peele si se svým třetím režisérským počinem jde vlastní cestou a přestává s divákem hrát tuhle hru na crowd-pleasera. Na místo toho tu rozehrává zuřivou podívanou s šimpanzem, mimozemským řitním otvorem, co by mohl chodit klidně po přehlídkovém mole a tepe do Hollywoodu. Závěr je možná v něčem parodický, ale úplně parádní. ()

Spiker01

Miluju mysteriózní thrillery a Peele ví jak na mě. Bohužel, leckdy je Nope až příliš zdlouhavé a ačkoliv se jedná o ryze originální námět, nejsem si úplně jistý onou autorskou vizí, jestli je opravdu tak hluboká, jak se nás autor pokouší přesvědčovat. A nebo je to jen ryzí žánrovka z jiného směru, než o Ufo častěji přemýšlíme. Interpretaci přenechávám chytřejším, já jsem nicméně docela spokojen a umím si představit, že si jako vždy výborného Daniela Kaluuyu pustím za pár let znovu. ()

castor

Za mě se Jordan Peele do pozice lídra originálních hororů neposouvá. Malá koňská farma dodávající zvířata na filmová natáčení má po (podivném) úmrtí otce potíže s penězi. Sourozenci (jedním z nich je pochopitelně Daniel Kaluuya) zase s vlastním vztahem (on je kliďas, ona hyperaktivní), nicméně jsou přesvědčení, že se v oblasti tajně vznáší mimozemská loď. A co takhle ze znepokojivých mračen něco vytřískat? Výsledek znovu nese Peeleův autorský rukopis a důmyslné využití kamery či zvukových efektů. Jenže zároveň byla tahle komorní záležitost na můj vkus příliš zdlouhavě vyprávěná a nedokázala na dvě hodiny udržet pozornost. Zatímco předchozí kus My atraktivní námět poztrácel ve zvláštní žánrové kombinaci, tady jsem nebyl ochotný (nebo jsem na to jednoduše neměl) přistoupit na režisérovu ctižádost a hravost, kterou mu neupírám. Silné je to znovu v detailech a jednotlivých prvcích, jinde (u něj) slušná atmosféra mě tentokrát pohltila jen na začátku a pak slábla a slábla… ()

D.Moore

Atmosféra za milion a tolik, tolik, tolik originálních nápadů... Jsem rád, že se ještě pořád točí (a do kin dostávají) i takové filmy, které nejspíš není možné napoprvé zcela pochopit, ale které mají takové kouzlo, že se na ně člověk rád podívá znovu a plně je pochopí až pak. Originální děj, realistické vyprávění, skvělé (a skvěle zahrané) postavy, pocit neustálého tajemna.... Není to horor, protože pak by musela být hororem i Blízká setkání třetího druhu, která tu Peele kombinuje s Čelistmi, Znameními a lecčím dalším. Originálnější design mimozemského "čehosi" jsem neviděl asi od Příchozích, celá řada scén je bez přehánění nezapomenutelných a moc se těším, až je zase uvidím. Myslím, že si Nene v řadě ohledů nezadá s filmy Christophera Nolana, a kdyby je místo Peeleho úplně stejně natočil právě Nolan nebo Dennis Villeneuve, bylo by zdejší hodnocení úplně jinde. ()

Davies182

Strašně to ve mně zraje. I přesto, že bych uvítal víc hororových a mysteriózních scén, tak v tomto případě musím jednoznačně hodnotit hlavně nápad, provedení, a onu celkovou znepokojivost, která se filmem line jako nápadně rudá nit. Začínám si poslední dobou všímat, že v Hollywoodu odrostla spousta fanoušků Akt X, stali se z nich režiséři, a plní si po dekádách své dětské sny - psal jsem něco podobného v mnoha minulých komentářích. Zkratka UFO už po Nope nikdy nebude tím, čím bývala. [SkyShowtime] ()

Big_Boss

Jordan Peele se svým třetím hororovým počinem zamířil vysoko ke hvězdám a zaměřil se na oblíbený fenomén UFO. Trailery opět šikovně nic zásadního nevyzradili, ale když během filmu vymýšlíte nový a nový teorie co bude ten hlavní zvrat, tak se po jeho odhalení nemůžete ubránit smutné myšlence: „To je jako ono?“ Z příběhu nic prozrazovat nebudu, ale osobně jsem měl z filmu moc velké očekávání, které Peele nenaplnil. Kinematografie, úhly kamer, přechody a všechno kolem je opravdu úchvatný. Jo a soundtrack krásně buduje už tak napínavou atmosféru. K hercům řeknu akorát to, že dvojice Daniel Kaluuya a Kiki Palmer mají perfektní sourozeneckou chemii – hlavně teda Kiki je neskutečně energetická. Na druhou staranu její bratr mi přišel celej film jak zhulenej, kdy ho absolutně nic nevyvede z míry a vypadá, že je celou dobu myšlenakama úplně jinde. Ano chápu, že je tahle jeho postava napsaná, ale sakra kámo… když ti nad hlavou proletí zkurvený vesmírný plavidlo, tak prostě nějaký emoce projevit musíš! No a teď přednesu svojí největší výtku filmu, což je celá ta flashbacková scéna z narozeninový oslavy seriálový opice Gordyho. Ano, chápal jsem, že měla ta situace nějakej emocionální dopad na kovboje Glenna, kterej podle toho ve filmu zaujal určitej postoj nebo roli, ale sakra, to všechno se dalo obejít a z filmu vystříhat 20 přebytečnejch minut, který vás pořád nutili přemýšlet, jestli má ta opice nějakou spojitost s UFEM… to je jak kdybyste si pustili X-Meny a ¼ filmu sledovali Magneta, jak řeší svoje problémy s močovejma kamenama. Říkejte si co chcete, ale kdyby celá ta vedlejší linka s Gordym a Glenem byla vystřižená, hlavní děj filmu by to nijak neovlivnilo. Za mě teda nejslabší film hororový trilogie Jordana Peela, ale rozhodně tím nechci říct, že bych se netěšil na jeho další hororovej počin. 7/10 ()

Xmilden

I u třetího filmu Jordana Peeleho musím znovu konstatovat, že mě svým způsobem opět dostal. Nope možná není chodící filmová dokonalost, ale je natolik jiný a originálně zpracovaný, přitom stále napínavý že mě to ke štěstí úplně stačí. Je to takové trošku Znamení, ale s minimem hororových prvků. 75% ()

darkrobyk

Jsou filmy, na které se chodí do kina a filmy, na něž to není třeba. A pak jsou filmy, na které člověk do kina jít měl, ale...neudělal to. Téměř třetina filmu je pomalejší a možná bych ho zkrátil, avšak bezchybný vizuál a stupňující se atmosféra vše vynahradily. Mraky se honí, jen jeden stojí. Jenže to, co vypadá jako mimozemská loď, je něco daleko strašnějšího. Skvělý nápad s nafukujícími se paňáky připomněl tak trochu Čelisti a ty jejich barely, samotná návštěva z vesmíru dala vzpomenout na Evoluci a závěr? Tak nějak jsem si vzpomněl na Ghostbusters 2. Zdařilé triky, některé obrazy byly vyloženě krásné - třeba závěrečný lov na OJ, kdy se z návštěvy stal smrtící exotický květ plující zvolna oblohou. Nu a kulturní vložka se šimpanzem? Ta byla jak z jiného světa... ()

Fiftis

Že som si ja radšej pred pozretím tejto snímky radšej nepovedal jej názov. Presne tak jedným slovom by som mohol napísať recenziu k tomuto filmu. NOPE! Zdĺhavé, nudné, (niektorí liberáli by povedali aj rasistické, lebo tam hralo málo bielych), a hlavne neuspokojivé. Nečakal som žiadne prestrelky medzi pozemšťanmi a mimozemšťanmi, ale dívať sa 131 minút na absolútne NIČ, to už je čo povedať. Okrem jedného lietajúceho taniera sa nedočkáme ničoho. Ani vysvetlenia čo chcú, kde sa tu vzali, kam berú ľudí, či prečo ich je tak málo. Naozaj toto by mohol byť megafilm keby to bol kraťas. Taká 15 minútová jednohubka. Miesto toho sledujeme černochov prevažne v noci (čo nejde do seba) ako hľadajú kone. Naozaj nerozumiem takýmto typom filmov a myslím že už sa vyhnem všetkému čo režíruje Jordan Peele a to mi už malo byť výstrahou pri Us (2019). ()

DJ_bart

No NENE, další hororový píling od Jordana Peela? Tentokrát je to víc než výtečný píling, protože Peele svůj tvůrčí rukopis vypeeloval takřka k dokonalosti.... NOPE (zkratka pro Not Of Planet Earth) je totiž poutavou dekonstrukcí konceptu "setkání třetího druhu" alá filmů s tématikou UFO. Je to taky už pěknou řádku let, co Cartman dostal od mimozemšťanů anální sondu, a pokud nepočítám Akta X potažmo Válku světů, od tý doby do tohoto konceptu nikdo nepích – navíc každý subžánrový zpestření je vítané, aneb co je doma (nebo na ranči) to se počítá.... Jordan Peele navíc není žádný kopyto a tam kde jeho předchozí projekty Get Out a Us pokulhávaly, tak tam NOPE exceluje na plný čáře. Ať už jde o precizní dynamický snímání kamery pod taktovkou Hoyte van Hoytemy, pomalou a přesto intenzivní gradaci, anebo způsob jakým si Peele pohrává s mantinely formy, fikce, různorodosti žánrů a divácký tolerance. Především pak to jak snímek pracuje s mysteriózními prvky a zvukem - ať už diegetickým či nediegetickým - vám udělá slušnej nepořádek v gatích. Herecký obsazení skvělý (Steven Yeun FTW!). Zážitek tak jedině kazí intermezzo se šimpanzem, scéna kdy se z lítajícího talíře stane (doslova) lítající koberec a relativně nejednoznačná pointa.... Možná je to ve skutečnosti fakt pitomá nicneříkající konina, ale zábavná konina, která pokládá mnoho prapodivných otázek, ale nesnaží se na ně odpovědět. Za mě jde o atmosfericky vtahující, pohlcující a řemeslně poctivej ufounskej spektákl, za kterej by se nestyděl ani Štefan Špilberg, a kterej jsem si jako fajnšmekr až mimozemsky užil (jestliže takový přirovnání vůbec existuje) – a to mi žádnej hororovej expert ani Logan Paul nevezme. Přitom jde o klasickou společenskou satiru, která je provokativním meta-komentářem o mediální senzacechtivosti. Takže nejlíp uděláte, když o NOPE nebudete vědět vůbec nic a půjdete do kina naslepo. Jestli ale máte rádi koně anebo se bojíte mráčků a nafukovacích balónků, nechoďte na to.... [VERDIKT: čistě subjektivních 8,5 koňských salámů z 10] ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (viac)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba