Dogville

• Česko Dogville (viac)

Ďalšia z variácií na tému ľudskej dobroty a zla od kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera s Nicole Kidman v hlavnej úlohe. Dej sa odohráva v Dogville, bohom zabudnutom mestečku niekde v americkom Colorade. Sem prichádza Grace hľadať úkryt pred gangstrami, ktorí ju prenasledujú a chcú zabiť. Miestny intelektuál a spisovateľ jej poskytne ochranu a presvedčí obyvateľov mestečka, aby utečenkyňu prichýlili. Za ich pomoc sa im má odvďačiť domácimi prácami. Situácia sa však pre Grace komplikuje, keď gangstri zachytia jej stopu až v Dogville. S rastúcim nebezpečenstvom začínajú obyvatelia mestečka klásť stále vyššie nároky na Gracein vďak. To, čo sa spočiatku javilo ako veľkodušná pomoc, sa postupne mení na využívanie. Trier sa pri tvorbe filmu nechal inšpirovať Trojgrošovou operou Bertolda Brechta, celý dej zasadil do ateliéru s minimom kulís, kde vytvoril štylizovaný fiktívny svet na psychologickej presvedčivosti charakterov a ich hereckom stvárnení. (oficiálny text distribútora)

Gimp

Vyborny film... Absence jakekoliv vypravy neubrala tomuto filmu nic na pusobivosti. Mesto se nadherne meni z privetiveho prostredi do koncentraku, z dobrotivych lidi se stavaji ryzi svine. Tady teprve vynika herectvi N.Kidman... Zaver filmu = pata hvezdicka-takhle by podle meho gusta mohl koncit kazdy film, nebo alespon vetsina mexickych serialu (vcera kdyz jsem psal ten komentar tak jsem byl snad uplne mimo... takovejch stylistickejch chyb nemivam ani ve slohovce,upravuji) ()

kinej

Lars von Trier se ještě víc, než kdy jindy snaží odpoutat od efektů a scenérií a veškerou energii vkládá do příběhu. Ten je dobrý. Ukazuje lidi v delé jejich malosti. Vše umocňuje vydařené herecké obsazení. ()

Jamal

Už teď se těším na Manderlay, i když pro mě Dogville bylo dobrý psycho u kterého jsem občas dobrotu Nikole nechápal, chjo škoda jen, že nebude hrát v druhé části opravdu originálního filmu, (( :: ()

paascha

Přelomový, zásadní, normy bortící...to vše se dá říci o tomto nízkorozpočtovém kousku (troufám si tvrdit, že největší část rozpočtu spolkl honorář Nicole) Pro mě film z Top 10 ()

WillBlake

Brutální poselství vměstnané do nadčasové divadelní hry. Geniální zpracování prostoru a (ne)lidské psychiky. Závěrečnou střílečku si mohla Nicole klidně užít ještě více, přál jsem jí to. ()

burina

Na začiatku máte pocit, že sa nič nedeje a len čakáte, kedy to príde. Kedy sa konečne začne niečo diať. A potom začnete obyvateľov Dogvillu nenávidieť. A čím je Grace viac apatická voči svojmu osudu, tým viac ich nenávidíte. Koniec je krásna satisfakcia, každému, čo mu patrí. ()

lamps

Psychologický majstrštyk, po formální stránce naprosto mimořádný a ojedinělý. Výlet do městečka hrůzy prezentovaného jako jevištní pódium s minimen kulis sice působí po většinu stopáže nesmírně zvláštně, avšak Trier mě postupně dokázal nějakým zázrakem přesvědčit o tom, že jen a pouze tímto způsobem výpravy bylo možno dosáhnout natolik komplexního a silného emocionálního prožitku. Společnost kolem sebe můžete mít rádi sebevíc, ale myslím si, že po zkušenostech s Dogville se snad ani nejde ubránit jiskřičce pochybnosti. Neboť takhle precizní a podrobné začernění lidských charakterů, navíc korunované jedním z nejvíce šokujících zakončení, jaké mě kdy u filmu zmrazily, se prostě nedá vyhnat z hlavy pouhým lusknutím prstů. Minuty ubíhají rychlostí blesku, herci předvádí strhující výkony (u společných scén Kidman a Skarsgarda jsem ani nedýchal) a hororoví fandové si mohou do deníčku připsat název dalšího nepřívětivého místa s koncovkou -ville. Napoprvé se snad ani nedá všechno dost dobře pobrat, takže pátou hvězdu si schovám až na druhou projekci :) 85% ()

Jhershaw

Dogville jsem viděl v té skorotříhodinové verzi a musím říct, že jsem se navzdory obavám vůbec nenudil, naopak. Rovněž bych měl zmínit, že jsem dopředu věděl, že většina objektů je pouze nakreslených na zemi, a tak jsem s adaptací na toto prostědí neměl problémy. A co bych dále ještě řekl... jak se mi moc nelíbil Trierův Tanec v temnotách, tak mne Dogville uchvátil... všechno tam si IMHO zaslouží menší či větší pochvalu. Jen jsem mírně zmatený ze závěru - při sledování filmu jsem z něj byl tak nadšen, že jsem měl chuť začít tleskat, ale když jsem si přečetl Dadelův komentář, tak jsem znejistěl, jestli jsem třeba něco špatně nepochopil :-) ()

Niles

Do zapadnutého mestečka Dogville s 15-timi obyvateľmi prichádza Grace (Nicole Kidman), ktorá tu hľadá útočisko pred jej prenasledovateľmi. Chce, aby ju miestni prijali medzi seba, a preto im začne pomáhať. Spočiatku nikto nič nepotrebuje, ale keď zistia, že sa im môže hodiť, začnú ju využívať. Bohužiaľ, v takýchto situáciách sa prejaví typické pokrytectvo a sebeckosť ľudí. Najhoršie je, že všetci majú pocit, akoby jej robili obrovskú láskavosť, tým že jej dovolia ostať v meste, a tak považujú za úplne prirodzené požadovať od nej stále viac. Celé sa to stupňuje až po samotný záver, ktorý ma šokoval – veď uvidíte sami. Hneď na začiatku ma film prekvapil svojou divadelnou formou s minimálnymi kulisami a popravde, nevedel som si predstaviť, že celý čas to bude tak vyzerať. Neskôr ma však pohltil dej a všetky situácie natoľko, že som prestal vnímať netradičnú formu a zamýšľať sa nad nejakými logickými súvislosťami. Videl som 178-minútovú Director's cut verziu a keďže podnetov na zamyslenie bolo dostatok, ani som sa nenudil. Veľmi zvláštny, ale výstižný obraz zlých ľudských vlastností a úpadku morálky. ()

hippyman

vynikající komorní drama s excelentními hereckými výkony, nádherným květnatým jazykem, silným příběhem a famózním závěrem, to celé v provedení geniálně jednoduchém, přitom jednoduše geniálním... z minima vytěženo maximum. spokojenost. 90% ()

Rosomak

Trierův rukopis je vidět již od začátku. Jeho film, ovlivněn značně názory Bertola Brechta, působí jak je u Triera zvykem výstředně, možná až experimentálně... Tato jinakost se ale vyplácí, stíháme prožívat příběh a přesto být vlastně mimo a reflexivně vnímat konstrukci této fikce... ()

salahadin

Tak nevím jestli jsem náhodou nesledoval jiný film, ale tohle mě totálně odpudilo. Celou dobu jsem si říkal: co to proboha je!? Historky ze zákulisí? Blafy z maskérny? Nepochopil jsem. Trier mě opět nesejmul. Jinak se plně ztotožnuji s komentářem uživatele: flanker.27 ()

Deimos

DivX/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 2/10 Efekty 4/10/// +Nicol Kidman a Paul Bettany, exteriéry a interiéry -zdlouhavé, bez hudby, bez napětí, a ještě jednou pro pořádek, 3 hodiny je moc!/// Film bych určitě odsoudil nebýt závěru. Ono koukat na tento zvlaštní, svým způsobem originální film je velice náročné a zdlouhavé. A strávit u něj s přestávkami celé odpoledne (od 13-20 hod) je kapánek na pováženou. Naštěstí s překvapivým závěrem příchází i relativní pocit nepromarněného času a především pocit naplnení, či snad uspokojení. Celou dobu jsem tak trošku nechápal klid hlavní hrdinky, a její ušlechtilé chování a vlastně i celou dobu jsem si přál takový konec filmu jaký nastal. Ale stejně je to sfiňárna/// Celkem 52%/// ()

GilEstel

„Ukázalo se, že rozdíl mezi lidmi, co znala doma a lidmi, co potkala v Dogville, je menší, než čekala.“ Doprovodný komentář dodává celé podívané takřka literární zážitek. Ve spojení s opravdovým herectvím a originálním prostředím mimořádný zážitek. Jakoby člověk viděl do lidské mysli stejně snadno, jako do oněch domů, které nemají stěny. Svět, který je mnohem čitelnější, přesto stále stejně zrádný a překvapivý. 90% ()

S.Quentin QUALE

Křehoučká Nicole Kidman se jednoho dne objeví kdesi v horské díře jménem Dogville, kam ji zavál vítr při útěku před gangstery z doby někdy první poloviny dvacátého století. Městečko o pár barácích je komunitní, až xenofobní. Mladý spisovatel Paul Bettany, který uprchlici najde a v první fázi ukryje, se rozhodne zahrát na morálně-humánní strunu obyvatel městečka s cílem dát dívce šanci. Ta sice obstojí ve snaze se s obyvately sblížit pomocí manuální práce a výpomoci, ale časem se smyčka kolem zběha utahuje a usedlíci se začínají cítit ohroženi, což způsobí návrat k jejich já a odekrytí jejich pohoršujících, sebestředných a pokryteckých povah. Velice mírně řečeno! Celý film je cestou do hlubin lidských povah a duší, která je, ostatně jak už je u Larse von Triera zvykem, všechno jen ne příjemná. Atmosféra filmu je místy tak hutná, že je to při tomto zpracování až k neuvěření, což je pochopitelně velkým dílem precizních hereckých výkonů všech zúčastněných. Samotný závěr je už pak naprosto depresivní tečkou za už tak pochmurným příběhem jednoho pochmurného městečka. K tomu zpracování - tohle je originalita nade vše, protože celý snímek má podobu "jevištní inscenace" s minimem kulis, kdy jednotlivé zdi domů představují pouze čáry na zemi, takže v realtimu vidíte všechny postavy, které se momentálně nachází v městečku. Haluz! Doporučuju, ale je to strašně dlouhý a depresivní. ()

Allien.9

"V jednoduchosti je krása, " řekl si Lars von Trier a vytvořil "Dogville". Nevšední pojetí, silný příběh a nečekaně brutální trierovské vyvrcholení dělá z "Dogvillu" nezapomenutelný zážitek, jehož jedinou vadou je nepřiměřeně dlouhá stopáž (být film o dvacet minut kratší, neváhala bych dát plný počet). ()

HAL

Čekal jsem všechno, ale TOHLE ne. Nejen inteligentní režisérská hříčka, ale hlavně neuvěřitelně mrazivý a strhující film. 10/10 ()

ninon

Nenávidím Triera, i když dám nízké hodnocení, bude vrnět blahem a když dám vysoké, bude vrnět zase. Proč já se těm jeho "fackám" nechám vystavovat a nepoučím se! ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall