Sirota: Prvá vražda

• Česko Sirotek: První oběť (viac)

Príbeh démonického dievčaťa Esther z hororu Sirota má novú kapitolu. Psychicky narušená žena Leena Klammer je pre dobro sveta zatvorená v ústave pre duševne chorých pacientov niekde v Estónsku. Mimoriadne inteligentná, promiskuitná Leena je zlo v ľudskej podobe, má množstvo psychických porúch a vo svojich tridsiatich rokoch vyzerá ako dieťa. Jedného dňa sa jej brilantným spôsobom podarí z blázinca utiecť a rozhodne sa naplniť svoj rovnako dokonalý plán. Odchádza do Ameriky, kde sa vydáva za stratené dieťa Esther z bohatej rodiny. Jej zmanipulovaný a spokojný život malého dievčaťa sa však nečakane zvrtne. Esther sa následne dostáva do nervydrásajúceho súboja so svojou novou matkou, ktorá je pripravená urobiť čokoľvek, aby svoju rodinu ochránila pred vražedným dieťaťom. (Bontonfilm SK)

oveckaoa

Největší problém filmu je ten, že víme , že Esther přežije tudiž zde chybí moment překvapení a celkově víme už od začátku jak to bude probíhat čekal jsem i nějaké narážky na dvojku, ale ani ty nepřišly.  Ačkoliv se to jmenuje první oběť není to pravda jelikož je tam řečeno , že Esther už dříve lidi zavraždila a konec je hodně uspěchaný a nedává ani moc smysl jak by to chtěla vysvětlit, že někdo umřel zvláště poté co volala s manželem a říkala, že je vše v pohodě je zde i nedomyšlené to, že náhodné děcko prostě dojde řekne jsem pohřešovaná holka a všeci jí prostě věří. Film ani nevysvětlí proč ji z toho institutu nehledaly to nevysvětlila ani dvojka, ale tohle je prequel .  Konec je hnusný s těmi digitálními plameny jako je jasné , že točit to s reálnými je o hubu , ale tady to bije do očí speciálně ten konec kdy Esther prochází hořící budovou Jinak je to spíše průměrný horor 60 procent ()

Skeksis

Protivný krpatý ostarok s mašličkami to zase roztočil. Celé by to bolo nuda ako fras, ale v poslednej zhruba tretine nastal celkom zaujímavý zvrat. Maminka cool, braček tiež cool, až na to, že krpaňu mali vyhodiť z okna pri prvej príležitosti. By som takú protivnú piču zabila iba preto, že má mašličky. ()

JohnSmith

Na tomhle prequelu je jen jedno pozitivum a to Julia Stiles. Hodně drsná matka, které se dá fandit. Zbytek je hodně špatný a v lepším případě slabý. ()

blackkocour

Syrotek: První ojeb - ojeb na divákovo íkvé, že budeme věřit že herečka s 25 járama má vypadat na osmiletou žábu. To už začnu věřit, že Bohdalce je pořád svěžích a mladých 80 let. Okey, na lolitky mám menší slabost, ale i tady vyprchal její pedofilní šarm, a všem fanouškům babes porna, zůstanete neuspokojeni. Ta malá špína by vám stropila ještě celoživotní trauma, kdyby někoho napadlo zkurvit dívce její anální poctivost. (Neberu nic pod šestku..) Esther co by čakym do prdele uhodil, se až amatérsky angažuje v povoláním Dobrýho synka, a ďábelskou megerou Annie Wilkesovou. Tohle je do písmene bizár. Nejvíc mi pořád hučí v kokotovi, kdo by komu co sežral, že je Esther s řiti pevná jak sedmiletá? Pořád je to ale dobrá černohumorná břečka, co má jen účel si vyhonit, teda pobavit, a co dělá rodičům z ostudy šibenici a dobré jméno rodu, ale jebal to turek. A holka je svině, ale svině by měli držet pospolu, tak nebudu trhat partu. P.S. - Stejně mi to nedá se zeptat. To už nikomu nepřišlo podezřelé, co dělají vložky v zavazadle malý holky? ()

Anet21

⚪Spoilery⚪Už pred zhliadnutím filmu som si tu čítala všetky tie komentáre o zvrate v polovici a už vtedy, než by som o čomkoľvek vedela, som predpovedala dve varianty: za a) že sa psychopat Esther dostane do rodiny, v ktorej sú ešte väčší psychopati, alebo za b) že sa dostane do rodiny, kde jeden z rodičov zabil pôvodnú Esther, a tak ten bude vedieť, že nie je pravá. A čuduj sa svete, moje predpovede vyšli na 90%, netrafila som iba to, kto zabil pôvodné dieťa. A ak viete predvídať tieto ,,novodobé" zvraty múdrych scenáristov už takto dopredu (a neverím, že to som jediná, napadlo by to komukoľvek zručnejšiemu), nikdy to nie je dobre.⚪Totižto, rozšíril sa nám tu taký nešvar - poľudšťovanie záporných postáv, snaha scenáristu, aby s nimi diváci sympatizovali a držali im palce a ešte ich aj poľutovali - vidieť sme to mohli aj na nedávnom Muž v temnote 2, kde sa zo psychopata a antihrdinu, ktorí zabil niekoľko ľudí stal ,,dobrý chlápek," ktorý síce ,,má čosi na rováši," ale inak pomôže, ak treba. Veľmi podobne to funguje aj tu. Scenár chce, aby divák začal zo zápornou postavou sympatizovať, od polovice filmu, kedy sa objavuje spomínaný zvrat už doslova strieka z obrazovky, že Esther ako postava je tu ,,ten, komu treba fandiť," pretože je medzi slepými jednooký kráľ, teda, že jej nešibe až toľko, čo sa v praxi realizuje napr. narážkami postáv na jej výzor, na to, že je žena v tele dieťaťa, že nikdy nespozná lásku, pretože je iná, zrúda v detskom tele a pod. Paráda, už len to nám chýbalo.⚪Scenáristicky dej neponúkne zhola nič, obsahuje mnoho logických dier, aj takých, ktoré sú vyslovene hlúpe a účelové (niekto sa prihlási, že je vaše stratené dieťa, polícia neurobí testy DNA a len tak vám dieťa predá, postava Esther tu záhadne nemusí chodiť do školy, nerieši v podstate nič detské, od počiatku sa správa v rodine veľmi divne, vyspelo, vyslovene, akoby sa sama chcela prezradiť výberom slov, štylistikou viet atď., no nikto si to nevšíma, v závere Esther napr. šoféruje auto, zastaví ju polícia, ktorej to ale vôbec nie je divné, aj keď vedia, že by mala byť dieťa, zabíjané postavy sa nebránia, ak im aj vrah trieska hlavu o stenu, majú ruky pozdĺž tela a nerobia nič, iba pasívne čakajú, kým zomrú atď.) a využíva všetky možné klišé náracie žánru, len, aby bolo. Záver, v ktorom nerozumne postavy lezú na strechu namiesto toho, aby šli kamkoľvek inam, len aby potom mohli príhodne padať a ich smrť sa rýchlo vyriešila je úplne odfláknutý.⚪Pochvaly na kameru tiež nie sú úplne adekvátne - z 25-ročnej herečky ani cgi omladením nespravíte 12-ročné dieťa, je viac ako očividné, že v záberoch z boku či na celé telo je v zábere dublérka=dieťa a len v blízkych záberoch na tvár a do pol pása je hlavná herečka, asi kľačiaca. Celkom vtipné, ak sa na to divák zameria.⚪Inak, film zase len ťaží z nostalgie z prvej časti, na ktorú ale nedosahuje ani scenárom (aj tam boli logické lapsy, ale o dosť menej), ani kamerou, ani réžiou, keďže budovanie napätia sa v pôvodnom snímku vedelo skrz rôzne zaujímavé zábery, tu sa buď len recykluje, alebo používa klasická ,,b-čková" réžia. Ak by film nevznikol, nič by sa nestalo. A dúfajme, že táto značka sa už nechá ležať ľadom, naozaj nechcem vidieť, ako budú 35-ročnú herečku maskovať za 13-ročnú.⚪ () (menej) (viac)

sedm.1

Já osobně pokračování jistých filmů upřímně nevítám, spíš naopak, respektive je dokonce považuji jen za dojné krávy, parazitující na svém předchůdci, který se třeba konkrétně v případě Orphan kurevsky povedl a jednalo se skutečně o parádní thrillerový zážitek, který se mi dodnes nevypařil z hlavy, ale jednoduše jsem si prostě v tomto konkrétním případě vlastně ani nedokázal představit, že by se na něco takového dalo vůbec nějak navázat, a to navíc i v nějaké přijatelné kvalitě. Ovšem pozor, toto pokračování musím označit za čestnou výjimku, která svému předchůdci ostudu tedy rozhodně neudělalo a jedná se o sakra důstojné pokračování, které jsem si užil prakticky stejně skvěle, jako první ,,adopční dobrodružství ´´ Leeny Klammer. I zde totiž dokázali tvůrci mnohokrát šokovat perfektními zvraty, výborná je i postupná, vážně fungující gradace, a to až do nekompromisního finále, oslovila mě tu ale i navozená syrová atmosféra, která je více než rovnocenná první Orphan a co se týče násilí a hororových scén, tak ji dokonce i překonává, za což též určitě musím dát palec nahoru. Přítomnost neustálého napětí a dějová nepředvídatelnost pak patří k tomu nejlepšímu ve filmu a ani vůbec nevadí, že divák vzhledem k tomu, že se to celé odehrává před prvním dílem, ví, jak to dopadne s hlavní antihrdinkou. Obsazení se jinak též povedlo na výbornou, Isabelle Fuhrman pořád nic neztratila ze své výraznosti a děsivosti, takže opakuji, tento druhý díl skutečně není jen dojnou krávou, parazitující na svém skvělém předchůdci, ale obstál ve všech směrech i sám o sobě a za mě se tak i tentokrát jedná o vážně parádní žánrovku. ()

666Carnage

Není to tak zlé, jak to vypadá. Má to svoje světlé momenty a dobré scény i dokonce zvrat. Horor to není ale co dneska je. První díl je rozhodně lepší. Zde se jedná o prequel z fakt divný názvem první oběť, když to tak vůbec není. Na jedno shlédnutí to jde a hlavní představitelka i její nová mamka vlastně táhnou celý film, takže proč tomu nedat šanci. 60% ()

borec999

Nič som nečakal a možno aj preto som nakoniec tak veľmi spokojný. Bál som sa návratu po toľkých rokoch, že pri znalosti twistu jednotky uvidím len to isté (a tentokrát to bude navyše úplne predvídateľné), či tomu ako bude Esther vyzerať vzhľadom na to, že jej herečka nemá 11, ale 23 rokov. Prequel Siroty nakoniec od jednotky slabší je (ani najväčší optimisti nečakali opak), ale sérii rozhodne nerobí hanbu. Tempo je slušné, už od úvodu sa ide hneď na vec a veľmi ma potešilo, že tvorcovia sa vysrali na všetkých, čo jednotku nevideli a natočili tento diel výhradne pre fanúšikov, resp. tých čo videli originál. Príbeh sledujeme celý čas z pohľadu Esther (čo bola príjemná zmena) a približne v polovici prišiel zvrat (nie ten ktorý už poznáme). Logicky nie je 100% nepriestreľný ale osobne som s ním nemal problém. V jeho dôsledku sa zmenilo aj vyznenie filmu- už to nebol 100% vážny horor, ale odľahčenejší film s trochou čierneho a drsného humoru (smoothie), pár momentami trošku na efekt (pieseň Maniac od Sembella počas krádeže a šoférovania auta) a dokonca som sa pri pár scénach pristihol, že tej malej sadistickej vrahyni i fandím. Záver je samozrejme vzhľadom na udalosti z jednotky predvídateľný, ale cesta k nemu bola prekvapivo zaujímavá a užil som si ju. Najväčší podiel na tom mali herci- Isabelle Fuhrman si Esther znova vychutnala a film výrazne potiahla hore, no výborná bola aj Julia Stiles ako jej dôstojný protivník. Vraždy v pohode, nakuknutie do liečebne v Estónsku potešilo a tento prequel splnil to, od čoho sú prequely- objasnil veľa vecí z minulosti Esther, rozšíril mytológiu a ponúkol trošku odlišný zážitok než bol pôvodný film. Režisér William Brent Bell si od Chlapca pripisuje prvý film ktorým sa vážnejšie prihlásil o moju pozornosť a musím uznať, že dvojke Siroty až na pár nelogickostí, nemám príliš čo vytýkať. 4* a 70% ()

Han22

V prequelu sledujeme dospělou ženu v těle dítěte, která po útěku z blázince přijme identitu ztracené holčičky Esther a vetře se do její rodiny. Jméno režiséra Bella, který zatím zprasil vše na co sáhl nedávalo moc naděje. Tím méně námět - zatímco v jedničce hrála Esther 12letá dívka a twist byl v tom, že její postava byla dospělá, v prequelu už víme, že je dospělá, hraje ji dospělá 25letá žena a máme věřit, že vypadá jako dítě. A přes veškerou snahu to prostě vypadá tak otřesně jak když stará pornoherečka hraje "studentku. Když k tomu přidáte hnusný vyblitý filtr, nudu a rodinu, která nepozná podvodnici, přemýšlel jsem na 1*. Jenže zhruba za půlkou přijde ZVRAT jak prase (SPOILER co se stalo se skutečnou Ester?), který zcela změní dynamiku filmu, to komu budete fandit a rázem z toho byl zábavný psycho horor s perfektním i když béčkovým finále. A tak ikdyž jsem se na to opravdu netěšil, dávám nakonec trochu nečekané 3* ()

iXtr3m3

Zaujímavý prequel, kde som si hovoril, čo môžu takého ponúknuť, aby to nebolo celé o tom, že vieme, ako to má skončiť, tak to bude len omáčka. A ono to malo zaujímavé prekvapenie v strede filmu, len škoda, že ho to nevyužilo viac. Celkom slušný béčkový ľahko priemerný psychotrilerík, ktorí nenadchne, ale ani vyslovene neurazí, aj keď na prvú časť to samozrejme nemá ani zďaleka. ()

Kienast

Jednička byla parádní napínavá podívaná s finálním zvratem, který mě pokaždé odpálí z pantoflí. K prequelu jsem přistupoval, že vlastně nemá co dát.... a to se vlastně potvrdilo, je to zbytečné a víme jak to skončí. Takže jediné co chválit je Isabelle Fuhrman a že tvůrci vymysleli jakš takš fungující scénář a ano od půlky jsem fandil Esther. 4/10 ()

Adramelech

Pokračování Sirotka mi přišlo výrazně slabší než první díl, ale tak to chodí. Nevím, proč se prakticky celý film odehrává buď ve tmě nebo v nazelenalém šeru (včetně exteriérů). Herecký výkon představitelky hlavní role si zaslouží obdiv, nicméně doufám, že další pokračování se už točit nebude, neboť téma bylo vyčerpáno až do dna. ()

AdamesWWE

[5.5/10] Nenápadné pokračovanie, ktoré som ani nepostrehol, že je vo výrobe. Prvý diel je v rámci svojho žánru vydarený kúsok, o čom svedčí aj hodnotenie na čsfd v červených číslach a aj mne sa ten film dosť páčil. Toto pokračovanie potenciál určite malo, film začína dobrým úvodom, na začiatok poteší aj trošku krvavých scén no a potom už sa už začíname venovať hlavnej časti príbehu, začiatky našej malej "hrdinky". Herečka svojím výkonom nesklamala, ale neišla z nej taká zlá energia ako v jednotke, môže zato aj príbeh, ktorý nieje čistá kópia svojho predchodcu. Čo je samozrejme dobre, že to je nieje úplne robené cez šablónu, určité prvky sú tam to je jasné. Tvorcovia sa s tým mohli vyhrať ale lepšie, úvod je naozaj dobrý ale následné rozprávanie príbehu je ako na horskej dráhe, raz to má grády a inokedy je to nuda. Atmosférovo to je také suchšie, vrážd nieje veľa, vizuál skôr priemerný a ostatní herci okrem malej Ester, tak neviem neviem. Z filmu mám zmiešané pocity, na jedno pozretie horor okej, ale nemuselo toto pokračovanie vôbec vziknúť. ()

HonzysKISS

Podle názvu First kill to mohl být výborný zrod Esther, ale nakonec to tak bohužel není. Strašně promarněný potenciál. Je opravdu škoda, že to není o tom, kdy začala být poprvé psycho a zabíjet, takhle to má akorát naprosto lživý název. Na samotný děj a scény se nekoukalo špatně, i když příběhový zvrat byl docela divný. A celkově bylo hodně na herečce vidět, jak zestárla, takže jsem tu její liliputství nebaštil. Tady měla takový přerostlý ksicht, občas i vrásky byly viděny :D Každopádně samotný závěr je aspoň trochu fajn 50/100 ()

Kevadros

První půlka výrazně slabší, od troufalýho zvratu ovšem - top class černá komedie. Čekal jsem trapný pokus o opakování neopakovatelnýho a ejhle: od půlky jsem se královsky bavil a místy i nahlas smál. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 8/10    Art: 8/10    Akce: 8/10    Vtip: 3/10    Napětí: 7/10    Láska: 6/10    Soundtrack: 6/10         8/2022 ()

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér