Príbeh Rodriga Díaza de Vivara (Juan Fernández), kastílskeho šľachtica a vojnového hrdinu, ktorého príbeh sa odohráva v stredovekom Španielsku. (maramashi)

Cervenak

Ako sa z panoša Ruya stal hrdina s prezývkou Cid. Spokojnosť, dokonca veľká. Vlastne, ako tak rozmýšľam, je to asi najlepší rytiersky film/seriál od Kráľovstva nebeského. Pekný príbeh bez seriálových naťahovačiek, Denver je síce od všetkých o hlavu menší, ale hrá to výborne, solídne krvavé bitky, dobre zobrazený rozdiel medzi kresťanským a maurským svetom, dokonca aj tie "ženské dejové línie" sú znesiteľné (v týchto moderných spracovaniach klasík bývajú hrozne nasilu natlačené, ešte teraz mi je nevoľno z tej pomstychtivej lukostrelkyne v novom seriálovom Mene ruže). Fašisti na dobové reálie v tom zrejme sem-tam nájdu nejakú renesančnú stoličku a podobné blbosti, ale mňa tam nič nerušilo, dokonca som si vychutnával zaujímavé dobové vychytávky (Ježiš na kríži je pekne oblečený, bez krvi a tŕňovej koruny, rytieri pri turnaji nemajú medzi sebou ten plot, ale kľučkujú po kolbisku, drevce držia nad plecom a dokonca sa posmievajú chlapovi, ktorí drevec drží "novým normanským spôsobom" pod pazuchou, no a je tam čarovná scéna, v ktorej kočka princezná sedí na prevéte, dole chlapík s lopatou nakladá na voz čerstvé produkty a ona si potom z okolo sediacich vyšívajúcich dvorných dám vyberá, ktorú poctí tým, že jej chumáčom kúdele bude môcť utrieť zadok, čo sa aj naozaj stane). Bez obáv si to dajte, pre fanúšikov historických vecí povinnosť. ()

verbal

Cidovy city by byly dozajista raněny, vědět, že ho po Čárltnovi již podruhé ztvárnil nesympatický slizák a herec nevalných qalit. Jenže Cid už skoro tisíc let nic necítí, tudíž, jak by asi sám s bohorovným klidem prohlásil, „Joder!“ (pozn. překladatele: „Jebat!“). Tenhle Cid už není až tak proCIDěně svatý panic a pyjonýr jako jeho předchůdce, neváhá zasunout meč do jakékoliv pochvy, co se mu objeví v blízkosti pasu, a po druhé řadě se ještě pro samé prcání a zmítání se uprostřed bratrovražedných válek iberských degenerátů ani nedostal k vyCIDění jihu Španělska od islamistického moru. Takže, ač trochu telenovela, trochu fantasy a financující bolševický kokotporát udělal z jednoho krále sveřepého sodomitu a z jiného devianta, co se oženil s tranzistorem a mocinky se mu to líbí, Ciďáka překvapivě nehraje nějaký senegalský kabanos, postrádá to dávivý patos obvyklých anglosaských projímadel, jakž takž se to drží známých historických fucktů, je to na televizní poměry solidně výpravné, jakož i hlavopatoidně napsané, dobře zdramatizované, a utíká to rychleji než středověký řiťopich před inkvizicí. Být to trochu syrovější, temnější, špinavější a proeRkovanější, šel bych i do plných. ()

Fr

,,ČEKÁ NA TEBE SLÁVA, PTAČÍ CHLAPČE...“   Po prvním díle jsem měl strach, aby to nebyla nějaká telenovela. Zbytečně! Hodně se toho odehrává na čerstvým vzduchu, neříkám, že davových scén je hodně, ale nějakej ten kompars tady je (ta jedna velká bitva byla fajn). Intrikům vévodí ta, zabít krále a panoš Ruy je vcelku sympatická postava. Má to historickou váhu, takže se těším na pokračování.       /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Mluvím s ptáky (lítajícími).  ///  Thx za titule „mejsy“.              PŘÍBĚH ****  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * 2. série „…ŠTĚŇATA SE BUDOU PRÁT, DOKUĎ NEZŮSTANE JEN JEDNO…“ ///    Historickej seriál s intrikama v královský rodině a statečným Ruyem. Je v tom kus (Španělský) exotiky, ale hlavně chrabrosti a odvahy hlavního hrdiny. Navíc se nesnažej dělat z komára velblouda nafouknutejma epizodama. Mně se to líbí…   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Chci, aby mě sejmul někdo z rodiny.   /// Thx za titule „Tereza Němcová, Vít Bezdíček“ a „Nih“.  /// PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

El Cid je pro mne trochu zklamáním, ale vyloženě špatný to není. Bylo fajn vidět Denvera z La Casy de Papel po delší době v jiné roli a on je i největším důvodem, proč jsem si seriál pustil. El Cid má celkem poutavý příběh, kde hlavní hrdina začíná jako páže a musí si svou kariéru budovat ze spodu, což je téma, které mě baví. Vizuál i historické zasazení zdá se být věrné, intriky, zrady a politické pikle zde fungují víceméně stejně dobře jako v jakýchkoliv jiných historických seriálech, ale největším kámenem úrazu je bohužel akce, která zde téměř absentuje. Až tak by mi nevadilo, kdyby 4 díly byly dějové a ve finále tvůrci naservírují očekávanou dlouhou historickou řežbu, ale že dostanu ani ne 10 minutový battle v 5 hodinách to mi přišlo trochu jako zrada. Sice jsem se nenudil, seriál utíká rychle, ale jsem naštvaný, že se opět seriál vydává tímhle směrem. Proč zde vůbec dávát nějaké velké bitvy, když se diváci spokojí i s politickými intriky, že jo. Příběh****, Akce**, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10. ()

flanker.27

Konečně jsem se zase podíval na seriál, především proto, že středověkých záležitostí, které za něco stojí, teď moc není. Dal jsem tomu šanci a nelituji. Od eposu s Charletonem Hestonem (mého oblíbeného, budu muset brzy zopakovat) doba pokročila a tvůrci se samozřejmě snaží uspokojit i vkus dnešního diváka, takže nechybí intriky, zrada, nějaké ty horizontální aktivity a pro krev se tu taky nejde až tak daleko, ale oceňuji, že na rozdíl od tak asi 90 % současné produkce zde nic z toho nepůsobí samoúčelně jako u "it's not porn, it's HBO/Netflix" a podobně. Má to celkem logiku, není to zbytečně natahované (5 epizod na sérii je tak akorát), té krve není až tak zbytečně moc a když už, tak jsou boje poměrně realistické a přehledné. Větší výtku mám možná tak akorát k pojetí hlavního hrdiny, který je až příliš upozaděný na úkor palácových intrik, a hlavně není nijak zvlášť sympatický, k čemuž dle mého dopomáhá i ne zrovna nešťastnější volba jeho představitele. Jaime Lorente sice vypadá celkem přesvědčivě s mečem, ale jinak charismatu moc nepobral a jeho věčně křečovitě sevřené čelisti mi připomínají pasáž ze Saturnina o mladých mužích bojovně vysunujících bradu. Tu milostnou epizodku v Zaragoze si mohli odpustit, ale asi to potřebují do příště. Osobně mi nejsympatičtější byli princ Sancho a samotný král Fernando. Spousta pánů si určitě smlsne na doně Urrace, ale já bych asi ocenil, kdyby ji někdo procpal tím prévetem z prvního dílu a dole zametl. Tyhle ambiciózní kravky nesnáším. Každopádně jsem celkem spokojen a doufám, že to v další sérii nepokazí. ()

Necrotongue

Sice teď píšu komentář... pardon... recenzi (síla zvyku) k seriálu, ale už teď tuším, že půjde jen o první sezónu (leda by inkvizitoři na další řady nesehnali finance). Mně osobně se zdála být celá tato záležitost povedenou exkurzí do španělského středověku hlavně proto, že se zase nějaký aktivní jedinec neutrhl z řetězu a nepotopil to celé tím, že by si prosadil plnou plátovou. Tvůrci si dokázali pohrát s některými detaily (v jednu chvíli jsem si vzpoměl na seriál Černá zmije s popisem defekační místnosti s velkoryse pojatým a bohatě větraným odpadovým systémem), takže mi vůbec nevadilo, že manipulace a intriky zvítězily nad akcí technickým KO. ()

Morholt

Seriál tak trochu počítá se znalostí historie i samotné Písně o Cidovi, ale zvládne to i divák dějinami nepolíbený. První řadu beru jako takovou rozjezdovou a seznamovací. Cid tu vystupuje především jako panoš prince Sancha, který se dere pomalu kupředu. Zajímavější jsou palácové intriky, které si v ničem nezadají s těmi římskými, takže tu nechybí jed, zrada či nádech incestu. Tvůrci nastiňují i politickou situaci na Pyrenejském poloostrově, kdy nebylo nic výjimečného, když křesťané bojovali po boku muslimů proti jiným křesťanům. Samotná bitva u Zaragozy, která je vrcholem série, se dala zvládnout lépe, ale i tak se na ní dívalo dobře. Herecky solidní a na rozdíl od jiných jsem s Lorentem neměl větší problém. Ženský šmrnc tomu dodávaly Sarah Perles a nádherná Alicia Sanz v roli ifantky Urracy. Spokojenost a těším se na další řady. 85% ()

Wotan

První díl docela navnadil, ale pak už to šlo pomalu z kopce. Ale pořád dobrý seriál na odreagování. Teda až na toho El Cida, kterej má charisma popelnice. Zato ale musí mít zuby ze železa, protože vydržet 5 dílů s permanentně zaťatou čelistí není jen tak. To taková Urraca nebo Sancho se povedli daleko víc. Celá série pokryje necelé první 3 minuty z tohoto krátkého dokumentu. ()

punk_zero

Odporúčam. Príbeh o najslávnejšom Španielovi v histórií v pozadí bratsko-sesterskej láske medzi nasledovníkmi trónu. Láska, intrigy, odvaha. Jediné mínus tu bola obsadenosť hlavných postáv. ()

Flopik

Cida som sa rozhodol pozrieť hlavne kvôli Denverovi a som milo prekvapený. Amazon do toho nasypal nemalé peniaze, takže vizuál je krásny. Akciou sa tiež nešetrí, má to zvraty , rýchly dej a dobre sa nato pozerá. Prvé tri časti naozaj skvelé, štvrtá do polky ale od vtedy to nabralo hrozne nezáživný priebeh, ktorý dúfam druhá séria napraví. Je čo zlepšovať ale rozhodne prevláda skôr nadšenie. ()

AloeB

Nový El Cid pro někoho možná zapadne mezi mnohem známější historické seriály, za mě jde ale o velmi zajímavou podívanou. O reconquistě jsem toho moc neviděl a díky předloze je potěšující vidět i kladné arabské osazenstvo, zvlášť v dnešní době, kdy mnozí nejmenovaní rádoby odborníci démonizují vše arabské (včetně číslic). A možná jsem viděl profesionálnější bitvy (i v rámci seriálové produkce), ale v žádném nebylo součástí bojového proslovu notorické Allahu Akbar. Nevadí mi ani menší prohřešky vůči skutečné historii (např. anachronické použití stilleta) a dokonce ani občasně vyloženě bulvární děj (románek v Zaragoze), protože nic z toho překvapivě nepůsobí samoúčelně (což bude mít na svědomí stopáž kratší než jiné seriály). Jaimeho Lorenta mám v oblibě ze seriálů jako Elíte nebo La Casa de Papel, zde jsem k němu přistupoval poněkud skepticky, ale myslím si, že nakonec do své role sedí. Také mi nevadí černobílé vymezení v případě dvou postav - Rodriga Díaze de Vívar samotného jako největšího dobráka (s čímž se bojí poněkud zbytečná naivita ve srovnání s některými jeho vrstevníky) a na straně druhé conde Flaín jako padouch, který zneužívá svoji služku. Protože zbytek postav je veskrze nečernobílý v tom správném slova smyslu, kdy postavy nemají striktně kladné a záporné vlastnosti, ale jednoduše jednají jako lidé (ať už horší ti lepší v morálním slova smyslu). Za mě je tedy adaptace El Cantar de Mio Cid velmi příjemným seriálovým požitkem tohoto roku. ()

helrohir

Dejovo veľmi dobre vystavaný seriál, kde nie je núdza o dejové zvraty, kopu intríg a hlavne zaujímavé postavy. Priebeh deja asi najlepšie vystihuje prirovnanie “španielska hra o tróny”, nakoľko bratovražedný boj o vládu nad jednotlivými kráľovstvami je hlavnou náplňou celého seriálu. Ak to takto naozaj prebiehalo, človek sa nemôže čudovať, že samotná reconquista trvala až 700 rokov. Palce dvíham za historicky uveriteľné reálie a kostýmy, a aj solídne bojové scény. Trochu na tom vidno nedostatok financií, keďže v rámci seriálovej produkcie sme dnes už zvyknutý aj na dokonalejšie produkcie. Ale druhá séria už pridáva aj viac akcie, takže ďalšia séria (ak vznikne) bude snáď ešte kvalitnejšia. 80%. ()

Baltahzor

Příjemné překvapení, bohužel El Cid nesympatický stejně jako v Casa de papel. Trošku to napravují ženské výkony, škoda že je jich poskrovnu. ()

Emílio

Španielska telenovela v solídnych historických kulisách. Vzhľadom na súčasnú tvorbu sa tomu z gauča s prižmúreným očkom v pohode čtyri dať dajú. ()

Plaque

Musím uznať, že španielska hra o tróny ma celkom chytila a aj dobre odsýpala. Zopár detailov by som možno našiel, za všetky poviem, že ten cholerický emočný invalid by nevedel zorganizovať ani deti na pieskovisku, ale on chcel jeden vládnuť všetkým. Našťastie mal Denvera a ten to za neho vždy nejako vybavil. Od toho sú predsa naj kamoši, nie? Inak to bolo kostýmová, scénická a aj bojová lahôdka tak na dve večere. ()

hony23

Historické seriály z dob prádávných mě většinou moc nebaví, tento je ale natočen velmi dobře. Sice se tu moc neválčí, ale o to více intrikuje a touhu odstranit krále mají i členové jeho rodiny. Některé výhrady si ale neodpustím. Skutečný Rodrigo musí rotovat v hrobě, že ho v seriálu ztvárnil jeliman, který vypadá spíše jako bukanýr z Lunetiků, než jako chrabrý válečník. Maskéři si vůbec neuvědomili, že se děj odehrává v 11.století, dámy s depilovaným obočím i podpažím evidentně používající šampóny pro bohaté účesy, nagelovaní mládenci... Všichni vypadají, jakoby právě odešli z kosmetického salónu a ne ze středověkého hradu. Větší syrovost a méně naleštěné kulisy by seriálu dodaly větší autenticitu. ()

Slack

Za mňa bez váhania plná paľba. Amazon jednoznačne vedie v kvalite seriálov oproti iným VOD službám. Po Hernánovi je El Cid ďalším bez prestávky dopozeraným seriálom. Netuším, čí je to historicky presné a pravdupovediac ani ma to nezaujíma. Tých 5 častí ubehlo ako voda. Správna dávka akcie, romantiky, drámy a uveriteľných hereckých výkonov. Snáď to bude mať podobný osud ako La Casa de Papel a ďalšie série budú nasledovať. ()

futislav

Je to výpravné, dobře natočené, solidní herecké výkony, místy to má spád. Bohužel jenom místy. Podobně jako u většiny historických seriálů to s ubíhajícím časem sklouzává do rozvleklých popisů dvorských intrik a děj se pomalu vytrácí. Tak snad budou další díly svižnější. ()

sherpa

Tu jednu hvězdu do plných nedávám z pocitu, že cítím určitou seriálovou "lacinost".  Ale je to možná mou averzí vůči této formě filmařiny. Chtěl bych tímto zároveň za tuto averzi poděkovat našim tvůrcům seriálových paskvilů. ()