Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Fr

„OSUD JE VŠE!“ /// To se tenkrát grupa vysmátejch Dánů s copama ve vlasech i fousech rozhodla, že k Anglickejm břehům se nemá vozit radost, ale starost. Zřejmě proto je (už předem) obyvatelstvo posraný strachem a já neshledávám nic, co by mě na tom nemělo bavit. Nejedná se (zatím?) o nějakou mimořádnou ságu (jasně že myslím GOT!) i když ani tady se s lidským životem moc neserou. Vyprávěj o chlapci, kterej je napůl Dán a napůl Sas a jeho cestě za pomstou, slávou, majetkem a (hlavně?) stát se mužem. Baví to mnohem víc než jednotvární Vikingové, páč Dánové plení Anglii, vysmívaj se „našemu“ bohu a z králů dělaj vládce ničeho. Ovšem nic se nemá přehánět. A jak dopadl Uhtred? Jeho cesta pokračuje… (což je dobře!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Bernard Cornwell, jsem nečetl. 2.) Vožralej Dán se mnou chce hrát hru „na svatýho Šebestiána“ a neznám pravidla. 3.) Thx za titule „hermionablack, LuAn a Bobisudka“ /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ * /// 2. Série “A PŘIJDE DEN ZŮČTOVÁNÍ...“ /// Nový dobrodružství Uhtreda jsou stejně frajerský jako ty předchozí. Mrkne se na votrokářskou loď, zadobejvá si hrad… a já hltám každej díl… možná víc krve by tomu neškodilo i když Ragnar ve 4.díle předvedl dobrý jatka. Přehlídka chlapů schopnejch držet slovo, hrdost, čest… samozřejmě i nechybí zbabělost a podlý intriky. Anglánská historie podaná jednoduše a stylově pro prostou lůzu, jako jsem já. Není divu, že všichni Uhtredovi věrní jsou zase blíž mýmu srdci. Tenhle seroš je fajn i když „jen“ vypráví. Takže zvedám na 5*! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Spolíhám na osud. 2.) Stará mi zdrhla z Dánem. 3.) Thx za titule „teamu - hermionablack, Bobisudka, Luna a Standovka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 3. Série „KRÁL MUSÍ ROZHODNOUT, KOMU VĚŘÍ A KOHO SE ZBAVÍ. MUSÍ POCHOPIT MYŠLENKY SVÝCH NEPŘÁTEL I PŘÁTEL. MUSÍ POCHOPIT, ŽE PODSTATA ČLOVĚKA NELEŽÍ V ZEMI, KDE SE NARODIL, ALE V JEHO SRDCI...“ /// Alfréd umírá... boj o moc může začít! Dramatickej a historickej seriál s prvky fantasy... plnej intrik špinavejch Dánů. Sympatie se přelévaj z jedný strany na druhou, ovšem jdou vždycky s Uthredem Tenhle seriál je víc dramatickej než akční, ale s životy se tady neserou. Prostě středověk. S fajnovým hrdinou... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Užiju si oslepení bez umrtvení. 2.) Pochopím, proč je Anglie Anglií a ne Dánskem. 3.) Thx za titule „need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 4.Série „BOHOVÉ CHTĚJÍ, ABYCH SI VZAL CO JE MOJE...“ /// Neexistuje asi lepší telenovela pro chlapy! Tentokrát je to o rodičích a dětech… Jistou roztahanost vynahradí dobrý bitvy a často krvavý záběry. Všechno je osud! Tak honem další sérii… /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 5.SérieNÁSLEDUJTE MĚ A MÁTE SLOVO SASA I DÁNA…“ Není nic drsnějšího, než rodinný vztahy! Jako vždycky parádní vyprávění, takže nezbejvá než doufat, že někdo dostane odvahu zpracovat další Cornwellovy knihy  /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Sérii „Saské kroniky“, kterou v letech 2004 – 2020 napsal Bernard Cornwell, neznám. 2.) Chci se stát králem!  ///  Thx za titule „Eva Dostálová“.             PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * () (menej) (viac)

Freemind

Když dva dělají totéž... a podobné banality. Samostatně bych tomu čtyřku nedal, ve srovnání s Vikingy ale musím rozlišit. "The Last Kingdom" měl skromnější produkci, ale za to nemrhal penězi a soustředil se na tom nejdůležitějším - dobrém scénáři a hereckých výkonech. Bojové scény jsou úsporné, ale středověce brutální, kulisy skromné, ale autentické. Na nízký rozpočet doplácí jen CGI, které je někdy až rozkošně neohrabané, to se ale doufám časem spraví. Na druhou sérii se dost těším. ()

Tom_Lachtan

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima. ()

filmmovier

Velice kvalitní historické drama z nádherného období Vikingů. Seriál Vikingové sice nesleduji, ale tohle mě zaujalo nejen proto, že je to inspirováno rozsáhlou knižní ságou (zatím se mi to číst nechce) a točí to BBC - a jak jinak, než zatraceně dobře, nákladně a působivě. Poslední království je sice dalším seriálem s hafo postav, jejichž jména si nepamatuju, ale zároveň mě taky bavilo mnohem víc, než třeba GoT, která mi při vší své nekonečnosti už občas začíná lézt na nervy. Seriál si prodloužení pro druhou sérii rozhodně zasloužil, protože má bohatou, filmovou výpravu, fantastickou, místy až nechutně nepříjemnou atmosférou, perfektním scénářem a skvělým obsazením. Je to drsné, brutální, nádherně se na to kouká, má to Iana Harta a slušnou hudbu... v letošním roce je to rozhodně nejlepší historický seriál a možná, že nejen letos. Nevím, jak ostatní, ale já se velmi těším na pokračování, protože tahle ohromná pecka si to vážně zaslouží. 90%. ()

Ediebalboa

Přímočará středověká jízda, kde navzdory současným trendům není prostor pro žádnou vatu plnou mytologií, plytkých příběhů vedlejších postav z hospody nebo draků, nemrtvých a jiných potvor. Amen. The Last Kingdom se skálopevně drží svého hlavního hrdiny Uhtreda prostor pro ostatní nechává jedině, když jejich osudy hýbou ústředním dějem, potažmo celou historií. Na poměry dnešní filmařiny možná triviální, leč s uplývajícími sériemi vhodná strategie, díky které se seriál vyvaruje slepých nebo nedořešených dějových linek. Ono to dost dobře ani kvůli bravurní předloze nejde. Britští filmaři si ze všech knih vybírají to nejlepší a vyjma poněkud laciného úvodu svou historii v maďarských studiích tvoří jen bezchybně.***Neplatí pro 5. sérii, která si z knih i historie bere už jen naprosté minimum a její děj se rozutíká do všech možných směrů. Stále však zvládá tato poslední Uhtredova etapa seriál uzavřít s mnohanásobně větší grácií, něž svého času dokázali géniové Benioff&Weiss u pohnojeného konce Game of Thrones. ()

Galéria (1 487)

• Seriál je inspirován knižní sérií Bernarda Cornwella „The Saxon Stories“ („Saské kroniky“). „The Last Kingdom“ („Poslední království“) je první kniha ze série. (Doomcourier)
  • Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)
  • Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD