Je krátko po vojne a život je ešte nepokojný. Nepríjemné a často tragické prekvapenia pripravujú obyvateľom horských samôt skupiny banderovcov, ktoré sa snažia dostať do Rakúska. Ovčiak Ondrej Baran sa jedného dňa vracia domov do koliby a zistí, že obydlie obsadilo päť chlapov, ktorí držia v šachu jeho rodinu. Ich vodca naznačí Ondrejovi, že zabije jeho deti ak niečo prezradí a privedie si pomoc. Keďže jeden z banderovcov je zranený, Ondrej je prinútený priviesť z doliny lekára. Nájde v sebe dosť odvahy a síl k nerovnému boju so zabijakmi, ktorí sú schopní všetkého, aby zachránil svoju ženu a deti? (RTVS)

Rozjimatel

"Ten by si nechal nasrať i na hlavu."     Dráma s neskutočne hutným, skoro až hmatateľným napätím, v ktorej neustále visí vo vzduchu predzvesť niečoho tragického. Na tomto dojme sa významne podieľa aj znepokojivá, osudová hudba výborného Zdeňka Lišku. Komorne ladený príbeh horala Ondřeja Barana (výborný Juraj Kukura) a jeho rodiny sa odohráva (hlavne) v malebnom prostredí horskej samoty a veľmi vierohodne vykresľuje pomery obdobia dva roky po druhej svetovej vojne, ktoré so sebou nieslo mimo iného aj problémy s vražednými Banderovcami. Film sa môže pochváliť tiež veľmi presvedčivými hereckými výkonmi, okrem spomínaného Juraja Kukuru napríklad aj Gustáva Valacha (doktor Valchar), či pôvabnej Marty Vančurovej (Tereza Baranová).     "On se ničeho nebojí. Ten nemá vůbec rozum. Je to horák. Tvrdohlavý jak baran. Však se dobře jmenuje." ()

Pauling

Inspirace: krizová situace, ve které se projevil charakter hlavních hrdinů obou stran. Film je natočen tak, že jsem se dokázal vžít do rolí a přemýšlel jsem, jak bych se zachoval já. Přesně vyvážené napětí situace. ()

Renfield

Vynucenost je znát, na Františka Vláčila slabší, ale stále silně nadprůměrné dílo. Ono téma banderovců je zajímavé a hlavně neokoukané... filmů o nich je snad méně než málo. Jak to doopravdy bylo nebo nebylo řešit nebudu, tady jde o příběh jedné rodiny, na jedné samotě (ano, na Berhof jsem si vzpomněl nejednou) a tak to mohlo být vlastně jakkoliv, třeba právě tak, jak vidíme ve filmu. Co mě trošku mrzelo bylo mlčení, to svým způsobem přidávalo na napětí a nejistotě, přesto bych ocenil, kdyby banderovci s rodinou, nebo alespoň Ondřejem Baranem více komunikovali, takto to bylo pomalu o očním kontaktu. I v parném létě, které je cítit, má film klasicky Vláčilovskou atmosféru plnou až mrazivých obrazů. Té sice dopomáhá i hudba, ale občas naopak i ruší, je jí totiž příliš, zde bych občasné mlčení ocenil více. Co se herců týče, oceňuji především jejich nářečí, příběh je tak více opravdový... ostatně, jak je u Vláčila zvykem. Juraj Kukura byl v roli Ondřeje Barana velice dobrý, z banderovců samozřejmě zaujme především (nejen díky jménu) Jiří Bartoška, ale do role se výborně hodil třeba i Augustín Kubáň. Nejen kvůli tématu jsem za Stíny horkého léta velice rád a ještě radši jsem za to, že je natočil František Vláčil. I když to bylo s příkazem, dal do filmu co mohl. 75% ()

ArthasKarfa

Film, který svojí atmosférou zachytil jedno velice horké léto v pohraničí, kde operuje skupina Banderovců. Samota, osudy členů rodiny a lékaře se na horké dny nuceně spojí dohromady se skupinou Banderovců, která nemá co ztratit. Zejména si film užijete někde na vsi, v létě a nejlépe na samotě, kde na vás dohlédne osamocení a možnost přepadu diverzní skupinou. ()

Vesecký

Velice dobe udělaný film o bandě banderovců, kteří se kvůli zranění jednoho svého člena uhnízdiliu na opuštěném statku v Beskydech. Zajímavou roli zde dostal Juraj Kukura. Poctivý, slušný a pracovitý člověk, kterého mají v městečku za podivína, je nucen čelit nečekané výzvě. A zhostí se jí i za cenu vlastního života. Nádherná je i role úchylného blonďáka Jiřího Bartošky, který jako by ukrajinskému Ivanovi z oka vypadl. A za povšimnutí stojí ještě i doktgor ve ztvárnění skvělého slovenského herce Gustáva Valacha. ()

petikacka

Velice silný a naturalistický film, který jsem viděla jako hodně dávno a stejně ho mám dodnes v živé paměti. A to hovoří za vše. Jistě je to díky režii Františka Vláčila, ale nesmíme zapomenout na scénáristu Jiřího Křižana díky jehož scénáři je film, tak geniální. Vůbec všechny Křižanovy scénáře jsou naprosto sqělé. Viz "Signum Laudis", "Tichá bolest" a např. "Je třeba zabít Sekala". To všechno jsou moje srdcovky. Ta neohrožená síla postavit se zlu a proti všem i za cenu vlastního sebezničení. To mi opravdu velice silně rezonuje s mým vlastním nitrem. Za mě 95% ()

Jeremiah

Další z filmových klenotů vytvořených panem Vláčilem st. Jeho drsná poezie, tak často vyjadřovaná mlčením a dusivou atmosférou, skvěle vybraní herci a okamžiky nevyřčeného, podmalované dobře vybranou hudbou, to je to, co vytváří z jeho filmů pro diváka dokonalý filmový zážitek . Škoda, že takových filmů je jako šafránu, a to nejen na naší domácí scéně. Pro mě 4 a půl. ()

Matli

Asi jsem na to měl čučet jako husa do flašky abych to ocenil, ale jako kulisa už je lepší patnáctihodinový záběr na uschlý křoví ve vakuu. 17% ()

Narciska

Přes každodenní činnosti jako je pasení oveček, sečení trávy a oprava střechy, přes rostoucí napětí a vzdor klidu, kráse přírody a duší tak nádherně ztvárněných, spějeme neodvratně osudu vstříc. Ať žijí muži jako Ondráš Baran! ()

Saur.us

Jednoduchá zápletka, která je bohužel zbytečně natahovaná na úkor zábavy. Jinak ale F. Vláčil dokázal tu dusnost nejen léta ale i situace vybudovat skvěle a na závěr ukázal, kdo je skutečný ČS akční hrdina. ()

rekkky

Děj filmu Stíny horkého léta je zasazený do specifického prostředí beskydského podhůří. Lze jednoduše ocenit kvality kulis měst Velké Karlovice a Štramberk. Dále je třeba vyzdvihnout ojedinělý mistrovský způsob jakým František Vláčil a jeho štáb dokázal zachytit kulturu v tomto regionu a zakomponoval ji do svého uměleckého díla. Perfektně napsaný scénář s vynikající hudbou podporují výjimečnost hrdinného příběhu Ondráše Berana (Juraj Kukura). Psychologicky dobře postavený příběh s minimálním počtem postav, ale za to s výživným obsahem, který svým koncem přesahuje kontexty poválečné, politicky komplikované doby, která je ve filmu vykreslována jen okrajově. Film již svým názvem naznačuje, že v létě 1947 panovaly nadprůměrně vysoké teploty a vržené stíny byly o to tím větší, protože od idylky má tato balada daleko. Ondráš, jak mu to svůj původ a výchova nařizuje, musí po nenadálém přepadení ochránit své nejbližší a chovat se tak, aby všem zachránil holý život, což vyžaduje hodně trpělivosti a odvahy. Vzhledem k zranění jednoho z členů pětičlenné skupiny banderovských mužů, kteří jsou na cestě z Ukrajiny do Německého exilu, dochází k nejednomu konfliktu s gazdou Ondrášem, jehož statek zajali jako svůj dočasný azyl. Po několika dnech dochází k rozhodující akci, kdy se Ondráš rozhodne zbavit nevítaných vykořisťovatelů. Svérázná akce, konaná v předvečer odbojové vlny místní četnické stanice, probíhá podle plánu až do okamžiku, kdy jeden z banderů nepředpokládaně vytáhne skrytou zbraň a zasadí hlavnímu hrdinovi smrtící ránu. Vyprávění je chronologicky výborně konstruováno a tak závěrečný funus se Štramberskou trúbou v perspektivě záběru přesně odpovídá smutnému vyústění života statečného rolníka. ()

yvona

Velmi dobré drama poválečné doby. Charismatický Juraj Kukura a hudba Z. Lišky zaslouží prostě o jednu hvězdu navíc. ()

Ombak▼Penari

I přes psychologickou stránku přeci jen poněkud zdlouhavé na to, jak málo se toho ve filmu vlastně stane. Jinak velmi atmosferické dílo se skvělým Kukurou a árijským Bartoškou. ()

MickeyStuma

Příběh Jiřího Křížana nese neobvykle zajímavé dějství s důrazem na hrdinství hlavní postavy. Přináší izolovanou rodinu na statku někde ve valašských horách, do kterého vpadnou cizí násilníci, o kterých by se dalo polemizovat, jestli jde přímo o banderovce. Ti drží všechny trumfy v rukou, což má za následek existenční a dokonce i vztahové ohrožení. Hlavní postava Ondřej Baran, kterého výborně ztvárnil Juraj Kukura, charakterově vyniká hlavně svojí uzavřeností, což především budí dojem své rezignovanosti. Jak hovoří motto filmu, je sám proti surovým zabijákům, kteří nemají co ztratit. On však co ztratit má. Režisér František Vláčil vsadil na lehčí poetiku, což dodává snímku na určité atraktivnosti. Atmosféra vyvolává pocit blížícího se konfliktu a divák jen čeká kdy a jestli vůbec k němu dojde. Prý se snímek označuje jako valašský western a není divu. Motivů je tu více než dost. Takřka pozapomenutý snímek, což dává vzniknout otázce: Proč? ()

kkarx

Film v posledních letech bohužel nabral na aktuálnosti a vidíme, že náš školský systém fatálně selhal a najdou se mnozí, pro které jsou banderovci dnes hrdinové bojující za demokracii. Mnozí lidé v zoufalé situaci na Ukrajině znovu propadli tomuto svinstvu a výsledkem je válka mezi Ruskem a NATO.  Tenhle film by se měl povinně vysílat ve školách nejen českým dětem, ale zvláště pak uprchlým dětem z Ukrajiny. ()

Denny

Osamělé stavení je obsazeno Banderovci a Kukura s nimi svádí nerovný zápas. Když chcete vidět blonďatého Bartošku, který ale nemluví, tak se podívejte na tenhle napínavý film. ()

Biopler

Kukurov výborný výkon vo veľmi dobre zvládnutom Vláčilovom filme. Najväčšie plus je zachytenie atmosféry "paseky" a strachu z Banderovcov. Výber Banderovcov bol na jednotku, až po dopozeraní som sa dozvedel, že blonďavý týpek bol Bartoška :) Postupné poetické budovanie dusna sa mi páčilo, ale celé to zráža nešťastný výber hudby. Tóny tajomna či strachu sú otrasné. A Vláčil ich veru používal hodne. ()

tranquill

Zoufalé situace si žádají zoufalé činy. Kdo je pak hrdinou? Kvalitní drama z poválečných dnů. Cením herecké výkony a skvěle zobrazené prostředí beskydské vesnice, včetně dialogů. ()

criticson

Nedovolím si komentovat tu třetinu, co jsem viděl a nezapírám, že mě od filmu odlákala hudba. Ne depresivní, ale až příliš rušivá na to,abych se mohl plně soustředit. Je to chabé odůvodnění,proč nedokoukat tak uznávaný thriller, žel nedá se s tím nic dělat. Snad mi i nálada bude příště víc nakloněna. ()

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)