Film Gepard (1963), adaptace románu Giuseppa Tomasiho di Lampedusy, nás zavede na Sicílii 19. století. Na pozadí bouřlivých událostí let 1860-61, kdy ostrov dobyla Garibaldiho revoluční vojska, vypráví o šlechtickém rodu Salinů - který měl ve svém znaku právě geparda. Konfrontuje odcházející svět hrdé, ale konzervativní šlechty a nových, nastupujících společenských vrstev s poněkud rozdílnými hodnotami i morálkou. Ve filmu, který získal Zlatou palmu na MFF v Cannes v roce 1963, zářili Burt Lancaster, Claudia Cardinaleová či Alain Delon. Viscontiho film je velkorysou podívanou glosující společenské změny - a je velkorysý i svou délkou: tu však vyváží vynikající umělecký zážitek, kde se mistrovská režie spojuje s neméně výbornými hereckými výkony, kamerou, kostýmy (Piero Tosi nominován na Oscara) i výpravou a hudbou (Nino Rota). (oficiálny text distribútora)

ilclassico

Musím přiznat, že knížka mě bavila mnohem, mnohem víc. Nenudil jsem se, ale v tomhle případě jde spíše o staticko-estetickou záležitost, vizuální orgie, kam se příběh už nevešel. Tento krásný obraz si mohl Visconti namalovat sám v soukromí, a pohyblivé obrázky přenechat někomu jinému. Například někomu, kdo dbá i na dynamičnost filmu. Také mě zklamala hudba, Nino Rota zahltil film zvukovou clonou bez jediného výraznějšího motivu. A tak jedinou radost mi udělal výkon Serge Reggianiho. V rámci žánru za 3. ()

pollstro

Film zobrazující události, které se odehrávaly na Sicílii v 19. století, přesněji se jedná o zánik Království obojí Sicílie a následný vznik Italského království z důvodu dobití Sicílie a Neapoli revolučním vojevůdcem Giuseppem Garibaldim. Il gattopardo vypráví o šlechtickém rodu, který v tomhle období existoval a společně s ním prožíváme tohle značně divoké období. Po vizuální stránce se jedná o vskutku krásný film. Sicílie v 19. století působí úchvatně, nádherně a majestátně, její příroda a scenérie nabízí jedinečné pohledy, na které by se člověk mohl dívat celý život. Pohled do vyšší vrstvy tehdejší šlechty, veškeré ty obrovská sídla, nástěnné fresky, tehdejší výzdoba, oblečení a celkový způsob žití působí velmi zajímavě a skvěle. Obrovským problémem je, že film nedokáže diváka dostatečně vtáhnout do děje a poskytnout mu dostatek informací o tehdejší době a probíhajících událostí, což má za následek, že v pozdější fázi příběhu se člověk nedokáže absolutně vůbec vcítit do jednotlivých postav a jejich názorů, protože neví absolutně nic o historii tehdejší Sicílie a Itálie celkově a jakmile dojde řada na konfrontaci zcela odlišných šlecht, kdy jedna zastupuje konzervativní skupinu a druhá tu nově přicházející, tak veškeré ty myšlenky o obyvatelích Sicílie a jejich povah, názorů a stylu žití jdou absolutně mimo. Ve směs tříhodinová prezentace tehdejší doby, která ale není schopna nabídnout něco víc než krásnou vizuální podívanou. Atmosférické a dlouhé filmy mám rád, ale pořád se tam musí něco dít, nebo mě to musí nějakých způsobme zaujmout a vtáhnout do filmu, ale tohle je absolutně mimo. Některé scény jsou naprosto zbytečné a nic nevypovídající a to je při takhle dlouhé stopáži naprosto vyčerpávající a smrtící. ()

Gortyna

Tohle je druhý film v řadě, který se mi strašně těžko hodnotí, natož komentuje. Ten předchozí byl Ve znamení démonů (to jsou paradoxy). ()

brasek

Nezvykol som si na pomalé tempo a samotný príbeh ma tiež nezaujal. Na druhej strane film dýcha atmosférou doby, kostýmy a výprava sú pozoruhodné a celý snímok je umelecky vyrozprávaný. ()

hn253

Prostě krása, jak na pohled, tak při poslechu hudby Nino Roty. Závěr trochu nostalgický, ale kdo vydrží trochu pomalejší tempo filmu, určitě se do něj zamiluje. Lancaster je úchvatný, Cardinale krásná a živelná, kostýmy a výprava nádherné. ()

Atron

Je mi to líto, ale bohužel jsme nevydrželi čekat, než se objeví CC.. já chápu, že v šedesátých letech měli na všechno dost času, ale tohle je asi tak 2x delší než by měl. ()

OwenBobby

Pomalé filmy mi obvykle nevadí, naopak si je užívám, když mají dobrou nosnou myšlenku nebo technické provedení. Jenže Gepard jsou jen tři hodiny nudy zabalené do opulentního pozlátka dobových kostýmů a Sicilských scenérií. Burt Lancaster je stěžejním bodem, bez jehož charismatického Salinského prince by se celý film utopil v nekonzistentnosti a nezajímavosti. 5/10 ()

buchannon

Tak tenhle přestárlý geront, bezzubý gepard by nepokousal do prdele vůbec nikoho. Jak psal YURAyura: hemoroidy se dají uhnat i příjemnějším způsobem. Další nudná, nekonečně pomalá, užvaněná sračka, no, mělo mě varovat už to, že v ní "hraje" debil Delon, ano, ti bystřejší z vás uhodli, že ho nemám rád. ()

Nemo7

Film samotný je výborný, ale co mně nejvíce utkvělo je Claudie Cardinale. V tomto filmu je fakt, fakt, fakt krásná. Je tak pěkná, až to vyrazí dech. Pokud jste fanoušci Claudie Cardinale, tak tento film musíte vidět. ()

arpage

Nádherný historický film, herecké výkony každého člena rodiny jsou perfektní, především Lancastera, Cardinalové a Delona. ()

strohm

Zatiaľ najslabší Visconti pre mňa. 3 - jedine za estetické kvality filmu a Burta Lancastera. Hudba NINO ROTA, tak isto sklamanie ! ()

winifred1

Starší snímek, který ale rozhodně neztratil na aktuálnosti o 50 let později.....jen gepardi už téměž vyhynuli a svět ovládly heyeny.... ()

Dr.dogous

scénař 1 režie 1, výprava 4, herci 3, celkem 9 hodnocení 45% Utahané, vlekoucí, dalo by se vyjádřit jednou větou :"Být partyzánem, znamená vraždit ve jménu svobody. ()

Peabody

geniální adaptace vynikající Lampedusovy knihy, kterou asi opravdu mohl udělat jen člověk s rodokmenem Viscontiů. Nechápu, jak mohl Američan zahrát italského šlechtice jako tady Burt Lancaster, sebestředného a arogantního, do morku kostí prosáklého tradicí a významem své rodiny. Současně ale respektuje dobové změny, roli peněz, nové politické poměry-  Základní myšlenka, že musíme mnohé změnit, aby věci mohly zůstat při starém,  je pro mne velmi silné vyjádření dějinné kontinuity (viz katolická církev). Chce to cynismus, pragmatismus, ale současně vizi. Pozvolna (pro některé dutohlavy bez děje) procházíme risorgimentem, sjednocením Itálie z malých státečků do státu. Krásné exteriéry, skvělé kostýmy, nádherně primitivní a živočišně krásná Claudia Cardinale, okouzlený Alain Delon a jejich vztah. V paměti mám scény venkovního pikniku, paláce - palác, ve kterém člověk zná všechny místnosti je tak malý, že nestojí za to ho vlastnit. Přitom je tady zdokumentovaná i úcta venkova ke  šlechtě, o kterou nás připravilo možná už husitství, ale jistě Bílá Hora. Nikomu to nevnucuji, ale pro mne je to jeden z deseti filmů na pustý ostrov, pokud tu hru znáte, víte, co myslím. Jo a taky to mám za jednu z nejlepších adaptací literární předlohy a že jich znám. ()

iamblichos

Nadherny film, s dokonalymi obrazmi ako od maliara, s preciznou kompoziciou a vynikajucim vykonom Lancastera. Napriek svojej dlzke ma film ani minutu nenudil. ()

Valmont15

Nádherný film, jak je u Viscontiho zvykem. Vizuálně i hudebně skvělý (co čekat od Roty, že...) a herectví Burta Lancastera si člověk může vychutnat. Když přidáte krásnou Claudii Cardinal a zajímavý scénář podle výborné předlohy, je 5* na místě. 93% ()

malenka

Jo, tak když do místnosti vejde mladičká Claudia Cardinalová, tak se tají dech nejen Alainu Delonovi, ale i divákovi. Jinak Viconti snad ani nemůže zklamat, moc pěkný film. ()

Kosir

Dávám 4 v zájmu spravedlnosti vůči jiným čtyřkám. Díval jsem se ovšem doma, takže jsem mohl odcházet ke sporáku, kávovaru, zakouřit si na balkon i vypustit vodu. Prostata zatím díky Bohu slouží, takže na toaletu jsem šel spíš proto, že jsem nějakou nudnou pasáž nemohl vydržet. Nedovedu si přestavit, že bych to viděl v bijáku, to bych nedal. Visconti se evidentně svojí exhibicí bavil, ajdea sice dobrá, odsejpalo to ale jako voda v močálu. ()