Scrubs: Doktůrci

USA, (2001–2010), 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvorcovia:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio (viac)

Mladý doktor John „JD“ Dorian si hned v první pracovní den ve fakultní nemocnici Sacred Heart uvědomí, že ho ani dlouhá léta na lékařské fakultě nepřipravila na střet s realitou. Tváří tvář svérázným pacientům se cítí bezradný, ostatní lékaři ho urážejí a znepříjemnit život se mu snaží i zlomyslný údržbář. JD si dokonce není jistý, jestli tenhle chlapík není jen výplodem jeho bujné představivosti. Zato jeho nejlepší kamarád a spolubydlící – chirurgický praktikant Chris Turk – je přesný opak a mezi elitářské kolegy snadno zapadne. A pak je tu ještě krásná mladinká doktorka Elliot Reidová, která Johnovi padne do oka. Na tři začátečníky dohlížejí přísný a občas zákeřný primář Bob Kelso, pohledná vrchní sestra Carla Espinosová a mrzutý doktor Perry Cox, jemuž však v skrytu duše na svěřencích záleží. Cox se postará o většinu vtipných situací. JD každou epizodu komentuje jako vypravěč. Slyšíme jeho úvahy a surrealitu seriálu dodávají momenty, kdy se dostaneme přímo do jeho hlavy. Hrdinové zažívají lásky a problémy, musejí čelit rodinným povinnostem, nekonečnému papírování a neustálému proudu pacientů. V nemocnici plné nevypočitatelných existencí není o zábavu nouze, i když se občas mísí s tragickými situacemi, které k životu zkrátka patří. (oficiálny text distribútora)

Ivoshek

Není to špatné nebo nekoukatelné, to ne. Místy je to i docela vtipné, hlavně když se na scéně objeví můj oblíbenec John C. McGinley (jeho role cynického doktora, který se vyžívá v týrání mladších kolegů, je super). Problém je, že se děj dost opakuje a asi po osmi dílech mi přišlo, že jsem to všechno už jednou viděl. Pokud máte rádi seriály typu "Přátelé", přičtěte si prosím k mému hodnocení jednu až dvě hvězdičky ()

AlfaNumerO

Prima Cool nám láduje jeden seriál za druhým. Tenhle počin bych přiřadil spíše k tomu lepšímu, i když kvalita jednotlivých dílů je pro mě hodně nevyrovnaná. Ovšem je tady John C. McGinley, který pro mě seriál vystřeluje díky svému xichtu do nebeských výšin. 78% ()

Ištván87

Když do toho započítám třetí sérii, tak za čtyři. Jinak je to až do šesté série perfektní, dál jsem zatím neviděl. Uvidíme, jak se to vyvine. ()

Jenda

Kruci, člověk se ani nenaděje a viděl všechny díly. A přitom se zase jedná o seriál, který vám s jeho postavami přiroste k srdci tak snadno, třeba jako mě kdysi MASH, Přátelé a Gilmore Girls... ()

luka4615

Většina komediálních seriálů či sitcomů postupem času a sérií uvadá a přichází o svou jiskru a náboj, nicméně Scrubs si svou laťku drží vysoko napříč všemi sériemi, což z něj činí skutečný broušený klenot seriálové zábavy. Nejoblíbenější postavy: JD, Turk, Elliot a doktor Cox. „Ladies and gentlemen, allow me to present, Man Not Caring.“ ()

Mikah

JD není cool. Jeho zájmy někteří označují za staromódní, zženštilé nebo prostě podivínské, a jeho humor většinou chápe jen on sám. Dorian se ale nesnaží změnit a vždy zůstává sám sebou. Občas působí jako vedlejší postava sekundující ostatním postavám, které jsou všechny taktéž osobité a dotažené do krajnosti, ať už se jedná o Dorianova mentora, který se snaží být za každou cenu zlý a nikdy nedat najevo jedinou pozitivní emoci, o sexistického primáře posedlého sladkostmi, anebo o údržbáře, který za celou dobu snad neřekl jedinou pravdivou věc. Celý seriál mě dokonale bavil a určitě mi bude chybět. ()

Handle

Scrubs je v podstatě ukázkový příklad toho, co si chci odnést z filmu / seriálu. Tak hlavně miluji, když se umí sladit komedie i drama dohromady. Scrubs je rozhodně spíše komediální seriál, s čímž nemám problém, protože je opravdu velmi zábavný i nápaditý (nejen díky výborným představám JDho). Vynikající vtipy ale v zápětí mohou vystřídat i drama momenty, pro které mám opravdovou slabost. Ač je to seriál z lékařského prostředí, všechny ty myšlenky a úvahy, které tam padnou, jsou řečeny tak výstižně a jsou tak ze života, že mám z toho vždycky husí kůži. A co se týče herců a postav, tak tam nemám také naprosto žádné výhrady. Co postava, to perla. Všichni Vám přirostou k srdci, protože jsou prostě úžasný. No a jak dopadá pravé a kvalitní komediální drama? No samozřejmě, že pocitem "feel-good... :) A proto je to naprosto jasně za 5*! ()

jerry12

90%. Po dlouholetém a trochu alibistickém odkládání jsem se do tohoto seriálu konečně odvážil pustit. Scrubs používá zvláštní formu humoru, která vás sice nenutí válet se scénu co scénu smíchy na zemi, ale originálním způsobem prezentuje atypické vztahy zajímavých a kupodivu (na sitcom) celkem sofistikovaných charakterů, jejichž humorná stránka se vymyká všemu, co americké televize doposud vytvářely. Dílčí gagy a provázanost JDho imaginací s charakteristickými rysy jednotlivých postav je velice jednoduchá, ale o to geniálnější, protože bez nich by ty humorné prvky nešlo rozvíjet. Narativně není Scrubs nijak zvlášť promyšleným seriálem, protože předkládá sitcomově primitivní zápletky většinou bez hloubky nebo katarze, stejně tak používá klasické sitcomové kličky v situacích, které bez následků vyznívají do ztracena a v zásadě tak každý další díl končí v mrtvém bodě bez nějakého strukturálního posunu. To ale vůbec nevadí, protože nejen že se to v situační komedii očekává a víceméně vyžaduje (sitcom si pouštíme, abychom se pobavili a odreagovali, nikoli abychom filozofovali nebo mysleli), ale především se daří ideální koncentrací vtipných gagů tyto "nedostatky" eliminovat. Netrvalo dlouho a mikrosvěty postav - a to především těch vedlejších, jejichž (minimálně humoristický) význam tady hraje paradoxně hlavnější roli, než u postav hlavních (Dr. Cox, údržbář) - mě uhranuly natolik, abych se v práci po celý den těšil na večerní dávku nemocničního sarkasmu a absurdity. Scrubs jako kdyby kombinovalo formu vyprávění z HIMYM (časté flashbacky, imaginární představy, velká část dvacetiminutové stopáže se pohybuje mimo přímou časovou linii), jednoduchost a tím i účinnost a sofistikovanost charakterů z Přátel (striktně archetypální postavy rozvrstvené do širších charakteristik) a absurditu a originalitu z Community (a to především znovu u vedlejších postav). Všechny tři zmiňované seriály patří mezi mé nejoblíbenější komediální televizní počiny vůbec, a tak do této elity nemůže nemít slušně nakročeno i Scrubs... EDIT: Vedle Přátel nejlepší komediální seriál všech dob. To myslím mluví za všechno v návaznosti na předchozí komentář, který jsem psal někdy v polovině první série. Od druhé řady to totiž byla jedna obří jízda zakončená špičkovým citlivě promyšleným závěrem, který jsem si musel pouštět několikrát, abych Scrubs dokázal dokoukat důstojně bez slzení. Samozřejmě je řeč o závěru osmé série, protože tu devátou, stejně jako každý fanoušek, považuji za jeden z největších omylů v dějinách televize, takže jí budu i pro potřeby hodnocení ignorovat. Ve prospěch předchozích osmi geniálních řad by totiž bylo nefér tu poslední v hodnocení zohlednit. Scrubs je seriál, který si vás buď získá, nebo nikoli, a pokud ano, nebudete chtít, aby skončil. A když pak skončí, uvědomíte si několik věcí - nejen, že Lawrence nějak, záhadno jak, dokázal negativně laděné dialogy (protože 90% dialogů je opravdu negativních až urážlivých) přetavit v dokonalou porci pozitivní zábavy; nejen, že dokázal ze skupiny zdánlivě obyčejných postav vytvořit něco tak osobního, že je lze po pár sériích považovat za rodinu, s kterou se naplno sžijete, dáte-li jí tu možnost; ale také objevil Zacha Braffa, který je neskutečně talentovaným a pravděpodobně jedním z nejnedoceněnějších herců Hollywoodu. A jestli jsem dříve psal, že se neválím scénu co scénu smíchy na zemi a že scenáristicky Scrubs postrádá hloubku a filozofické ladění, od druhé série mě díl po dílu Lawrence a spol. postupně vyváděli z omylu a každou další sérií postupně upevňovali ten kult, který ve mně vznikal, aby pak naprosto dokonalou závěrečnou (osmou) řadou smyli poslední střípky pochybností, že se Scrubs natrvalo zapíše na první příčky mých nejoblíbenějších seriálů. A John Dorian na první příčky nejoblíbenějších postav. Perfektní záležitost, kterou si dám okamžitě znovu. Jinak bych nespal. () (menej) (viac)

ScarPoul

Doktor John Dorian alias JD a jeho verný priateľ Turk, ktorý pracujú v nemocnici Sacred Heart sa potýkajú z nespočetnými problémami citového a morálneho hľadiska. Snažia sa nájsť svoje šťastie, nevybočujú ale zo svojej prirodzenosti. Nikdy sa na nič nehrajú a keď sú dementný tak sú dementný. A keď sú vážny tak sú vážny. Jeden z najlepších seriálov z nemocničného prostredia ukazujúci ľudí, ktorý prežívajú svoje drobné víťazstvá aj svoje drobné prehry, a popritom dospievajú. Všetkých osem sérií tejto doktorskej série sa môže pochváliť dokonalými vtipmi, skvelo vybudovanými charaktermi, aj tými vedľajšími aj tými hlavnými a dôležitým faktom u tohto seriálu je ten, že to všetko funguje. Nemám k tomu žiadne výhrady. Bavil som sa. Posledný diel poslednej série ma neskutočne dojal a je to hlavne skvelý medzník v tvorbe Zach Braffa s ktorého sa stal môj obľúbenec od vtedy ako som mal možnosť vidieť vrchol jeho tvorby Garden State. Deviata séria, ktorá skončila skôr ako skončil mala, nemala ani vzniknúť. vláčne, bez náležitej vtipnosti, a hlavne z naivnou snahou vytvoriť nové hlavné postavy, ktoré budú vtipnejšie ako tie staré. Nefungovalo to. Prvých osem sérií je čistých 100%. Čo sa týka 9 tak len 40% pre tých pár cameo roličiek. ()

6thSun

Expresivní zvuková i obrazová přirovnání jasně vykrádaj Ally McBealovou a nejsou vkládány tak citlivě jako u právnického seriálu, přesto je to prdel a první díl byl asi jeden z nejlákavějších pilotů, co jsem kdy viděl. Nejvíc mě dostává černošskej Zdeněk Izer (Donald Faison). (Po devátým dílu zvyšuju hvězdování na plnej počet). ()

maseer2

excelentní kombinace životních mouder a pravd, specifického a místy roztomile dětinského humoru, skvěle napsaných a charismatických hlavních postav (za všechny bych jmenoval například Údržbáře) a výborného hudebního doprovodu.. dokonce i 9. série, které jsem se na základě ohlasů docela bál a říkal si, že je po tak bravurním zakončení 8. série zbytečná, se mi nakonec celkem líbila.. je škoda, že ji tak násilně utnuli.. no abych to shrnul - prostě se mi po téhle povedené bandě doktůrků bude stýskat..... :) ()

Caszidy

Greys Anatomy jako sitcom? No a vlastně proč ne?! Seriál je opravdu vtipný a svým zvláštním způsobem ujetý. Zatím jsem viděl na přeskáčku pár dílů a ty mne zaujaly dost na to, abych si Scrubs přidal na seznam ke zhlédnutí. Tak se k JDmu a spol. snad za nějakou dobu vrátím a třeba i zvýším hodnocení. Uvidíme. ()

BoPo

Je tu osobitý nemocničný humor, ale nedokázal som si vytvoriť to najzákladnejšie. Vzťah k postavám. Nejako som si neobľúbil ani jednu natoľko, aby som sa tešil na jej chvíľky. Navyše na Carlu je naozaj škaredý pohľad. Už len dodám jeden postreh. Tie ozvučené pohyby mi pripomínali seriál Parker Lewis musí vyhrát. Toť dojem po dopozeraní prvej série. S odstupom pomaly dvoch rokov som náhodne narazil na 7. sériu a netradičné nemocničné chvíľky ma začli dosť baviť. Zoznam mojich obľúbencov: Dr. Cox, Jordan, Údržbář, Dr. Bob Kelso, Ted. ()

Lacike

Priatelia skombinovany s MASHom. Az na poslednu seriu, ktora pôsobi ako spin-off, kedze kopa pôvodnych postav odisla, to je pecka. 9/10. ()

bouncer

Místy neskutečně vtipný seriál, který ač je z nemocničního prostředí, tak to nebere jako hlavní výhodu a nestojí na moralizování a ubrečených scénách. Tedy většinou...je to docela nevyrovnaný seriál, úžasné scény střídají některé slabší až trapné, které jako by se sem vloudily z jiného seriálu. Už mám za sebou všechny díly do 7x06 a stále platí to samé. Postavy jsou mi sice čím dál bližší, ale nevyrovnanost i v rámci jednotlivých dílů tu je stále. Navíc některé blbosti jsou už přehnané. ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake