Gerry

(festivalový názov)
  • USA Gerry

Alegorický příběh o dvou spolužácích, kteří se vydají na symbolickou cestu zvláštní krajinou nejmenovaného přírodního parku (natáčelo se v kalifornském Death Valley a v argentinském národním parku Valle de la Luna), aby posléze zjistili, že se ztratili v poušti a zůstali odkázáni jen sami na sebe. Putování hrdinů oba se shodou okolností jmenují Garry je metaforou cesty člověka životem a režisér Gus Van Sant vidí východisko z duchovní prázdnoty současného světa v úniku k jediným skutečným hodnotám k přírodě a přátelství, na kterém jsou oba hrdinové závislí. Gus Van Sant spolupracoval na přípravě scénáře s představiteli hlavních rolí Casey Affleckem a Mattem Damonem, jednotlivé scény jsou ovšem výsledkem improvizace obou herců přímo při natáčení. Jejich výrazná autentičnost zaujme v kontrastu s dlouhými poetickými záběry krajiny, které Gus Van Sant kreslí ve spolupráci se svým kameramanem Harrisem Savidesem. Sám se přiznává k výrazné inspiraci evropskou tvorbou, zejména filmy Andreje Tarkovského a maďarského režiséra Bély Tárra (Satanské tango). Závěrečné titulky jsou věnovány památce Kena Keseyho, jehož cestu autobusem napříč celými Spojenými státy na konci 60. let popsal ve své knize Kyselinovej test "The Electric Kool-Aid Acid Test" spisovatel Tom Wolfe. (oficiálny text distribútora)

uiu

Film začíná hodně pozvolna a ukazuje nám zcela obyčejné, typické a nudné věci. Dva nejlepší přátelé vyráží do americké pustiny, aby se podívali na nějaký turistický úkaz. Během cesty pustinou se ztratí a my jsme svědky jejich obyčejných rozhovorů o počítačové hře, o televizním programu... prostě typické rozhovory, které s přáteli vedeme my. Dlouhé rozhovory o ničem střídají dlouhé záběry na krajinu a ty zase dlouhé záběry na dvojici, která jde pustinou. Film si buďto zamilujete nebo ho budete zatracovat právě kvůli jeho neakčnosti a obyčejnosti. Po dlouhé době to byl ale film, u kterého jsem se zajímala, jak skončí (a že je spousta filmů, u kterých mi je to od srdce jedno a postavy mě nezajímají) a na jeho konci jsem cítila podivnou prázdnotu a smutek. Postavy si mě podmanili tím, že jsem se dokázala do nich vžít a oblíbila jsem si je, právě proto, že jejich život a témata na konverzaci jsou stejně nudné jako ty moje :D ()

Honzua

*SPOILER* Ty řeči o metafyzičnosti a metaforách na cestu životem bych asi nechal stranou. Nerad bych se pouštěl do pseudointelektuální pasti, byť vzhledem k tomu, že se oba Gerryové (film zavdává i tomu, že se ve skutečnosti jedná jen o jednu postavu) vydávají na cestu nepřipraveni a nevíme nic o jejich pohnutkách a motivech, zůstává tahle interpretace dost otevřená. Že východiskem z duchovní prázdnoty je návrat k přírodě a přátelství ale podle mě nekoresponduje s brutálním násilím na konci. Přišlo mi to spíš jako alegorie na dospívání, kdy "dospělejší" já, Damon, který je zodpovědnější, rozumnější, snaží se řešit situaci střízlivě a nevzdává to, nakonec v sobě zabije Affleckovo "dětské" já, které brečí, lehce se vzdává, hraje videohry a podléhá iluzím o jednoduchém řešení. Záchrana z pouště pak najednou přichází ihned po usmrcení svého dětského já. Za předpokladu, že jsou oba Gerryové jedná postava, tahle interpretace mi dává smysl. Bylo by zajímavé ji pak srovnat s Willem Huntingem, který stejné téma se stejnými herci zpracovává konvenčními filmovými postupy. Jistou odpověď člověk pochopitelně nedostane. Důležité ale pro mě bylo, že snímek funguje skvěle i po stránce autentické výpovědi o zoufalém boji o přežití v poušti. K tomu lahůdky jako rozednění za pouštního pochodu obou postav, kdy nedostatečné světlo brání divákovi rozpoznat, co je pohyb postav a co kamery. Výsledkem je luxusní scéna s optickým klamem, během které se zdá, že Gerryové jdou jedním směrem, ale postupné rozednívaní odhalí, že jdou opačně. Forma splyne s obsahem. Masterpiece. Díky těmhle flickům jsem se navzdory vyprázdněné naraci vážně nenudil. ()

klukluka

Jsou filmy, při jejichž sledování mi přijde rychloposuv jako jeden z nejlepších vynálezů všech dob. Gerry je toho typickým příkladem. ()

candy_daze

Ach, Gusi, proč?! Gerry je moje první zklamání, co se Van Santa týče. O to smutnější je, že se na týhle zradě podílel i další z mých oblíbenců- Matt Damon. Mám ráda Gusovy "prázdný narace", mám ráda neexistující dialogy v jeho filmech, mám ráda to ticho. Ale je tenká linie mezi akurátním množstvím a zmršeninou. Gerry se, bohužel, podobá spíš tomu druhému. Všechny aspekty Van Santových filmů, které mám tak ráda jsou tady dovedeny do absurdní přemrštěnosti a tím pádem je z divákova zájmu o vývoj filmu a napětí totálně v tahu, zbývá jen nuda a přání, aby už ti dva, ježíšikriste, někam došli. A už vůbec jsem nepochopila tu stopáž. Mít mírně přes hodinku, možná by to nebylo takové utrpení. Věčná škoda a přitom by se z námětu dalo vyždímat o dost, ale o dost víc. ()

woo-hoo-hoo

Film má svoje vlastné tempo s ktorým musí divák splynúť, čo si vyžaduje námahu a trochu pripravenosti. Úvodná jazda kamery preložená titulkami vynikajúco pracuje so zdĺhavým vylíčením scény. Prepísal som si riadky scénára do štruktúry básne pretože mi pripomínali akúsi metafyzickú poéziu života a hľadania hlbšieho zmyslu, spojeného s putovaním v strohom a čistom prostredí púšte. Gerry je bezpochyby umelecké dielo. ()

Petike

Pokus o zápis do Guinessovej s rekordne monotónnym a rekordne bezstrihovým filmom ? You decide ! I've already decided - 1 star. I'm being charitable. Zaujímavý komentár: molotov. Typický pseudointelektuálny csfd.cz komentár: Skrk. ()

PetrC.

Zajímavé a rozhodně ne špatné domácí video pánů Affecka, Damona a van Santa za poměrně neuvěřitelnou sumu 3,5 miliónu dolarů. Snímek vynikne až v uceleném rámci, který začneme vnímat až někdy po polovině. Původní dobrodružná legrace se mění ve stále vážnější zápas o vlastní existenci. Dobře jsou využity kamera, obraz a hudba. Děj je předimenzován do celovečerní stopáže, byť patrně účelově. 2* mi vychází především proto, že jsem zastáncem klasického gradujícího narativu, proto tento styl plně neoceňuji. Navíc, i když pominu určité nedostatky (dějové i technické), stále nejsem přesvědčen o zvlášť vysokých uměleckých kvalitách tohoto filmu. Umělecká kvalita, podle mého názoru, zdaleka nedosahuje úrovně například našich Démantů noci. 46 % ()

petite fille

jeden z najzvláštnejších filmov, aké som kedy videla. kto nemá rád minimalizmus, nech sa ani nepozerá, lebo sa unudí. dejovú vyprázdnenosť či absenciu poriadnej zápletky nepovažujem za chybu tvorcov, pretože práve preto má divák priestor dopĺňať, dotvárať a filozofovať sám. je krásne, ako sa van santovi podarilo dať dohromady pôvabnú "alinu" od arva pärta, dvoch skvelých hercov a púšť v celej jej nádhere a hrôze, vďaka čomu sa sama stáva treťou postavou. ťažké, ale výborné. ()

jafuska

tento film je spíš dokument o přírodě, ale jako film rozhodně ne, chyběly mě tam dialogy, nějaký ten děj, kamera si hodně zahrála s momenty panorama různých koutů přírody, tu chvíli záběr na oblohu, chvíli zase na poušt , atd, to jsem si mohla prohlížet časopis s těmito momenty a vyšlo by mě to nastejno, v tomto filmu se prostě nic nedělo a to je hodně špatný, nápad hodně zlý. ()

kedu

je zde jeden komentář, se který nelze jinak, než souhlasit. Pouštějte si to místo rohypnolu:-) Filmů o sebevraždách nebo se jich nějak týkajíchc je obrovské množství, protože sebevražda je velmi silné téma. Osobně si o filmu Gerry myslím, že Gus Van Sant vůbec nevyužil možnosti a divákovi odprezentoval pouze fragment z natočeného materiálu, což je velká škoda, protože ten film mohl být o mnoho hodin delší a výrobci rohypnolu by konečně zkrachovali. ()

ervina

Tak tenhle kousek fakt není pro každého. To už je pro opravdu náročnějšího filmového fanouška. Chce to překousnout tak třetinu, pak začne herecké umění. Strach, bezmoc, rezignace. ()

Martyyn

Pro mnoho lidí neskousnutelé, ale mně se to líbilo. Teda neříkám, že to bylo bezchybné, ale trochu šťávy to mělo. Hlavně Casey Affleck mě mile překvapil. ()

Gloster

Moje nejživější vzpomínka na film se, pravda, týká staršího, distingovaného pána, který se při promítání ve Varech v polovině filmu zvedl, se slovy: "Promiňte, že vás budím." pronesenými na celé kino překročil svého souseda a odešel středem, nicméně jsem si hluboko v nitru jistý, že Gerry má co říct. Divácky jde nepochybně o martyrium, ale když to přetrpíte, nejspíš si na konci odnesete opravdový Dojem. Film navíc obsahuje velmi zvláštní, sucho-suchý humor, který vám asi nejlépe přiblíží úvodní sekvence, v níž sledujeme snad 15 minut auto projíždějící Death Valley jakoby z perspektivy jiného vozu jedoucího za ním. Vzdálenost mezi kamerou a autem protagonistů se mění a v jednom bodě se zdá, že kamera vůz předjede, dostane se s ním téměř na paralelní úroveň... ale potom zase zpomalí a nic z toho není. V tu chvíli celé kino (které bylo v tomto bodě stále ještě schopné udržet pozornost) potichounku vydechlo. Podobný styl spiklenecké anhydridní komedie se ještě několikrát opakuje, vizuálně i v dialozích, během krátkých intermezz mezi hodně, hodně dlouhými scénami chůze pouští... Ale pokud se vám to vůbec nelíbí, nedokážete u toho vydržet a autora máte za neschopného onanistu, rozhodně vás kvůli tomu nebudu považovat za člověka s jakkoliv podřadným vkusem. ()

Ajay

Buďto je režisér tolik na výši, že už ho nikdo nechápe, nebo je to neskutečně nudný film. Přikláním se k té nudě! 103 minut stopáže bych raději věnoval jiné činnosti. Zbytečné plýtvání hereckým potenciálem, snad se Matt už nenechá přemluvit k takové hovadině. ()

blezg

Musel jsem si to pustit dvakrát, abych zjistil, jestli se mi to nezdá. Jestli nenajdu nějaký náboj, který se mi buhvíkde ztratil. Nemohl jsem přijít na to, jako co to toto a jakože proč... skvírikl. Určitě jsem nic podobného ještě neviděl a kdybych našel ten náboj, dokázal bych to ocenit. Takhle to zaměstnávalo jen můj cvrklý mozek, který začal téměř žhnout, a nic... určitě nemůžu najít dost vhodných těch... Hvězdička za každé shlédnutí, jinak to snad ani hodnotit nejde. ()

Mejkby

Ze začátku si říkám to sou ale volové, jak Pat a Mat. Vyjedou si na procházku do pustiny, u sebe maj akorát zapalovač a cigára, a zablouděj po 100 metrech:) Ale pak jsem začal zjišťovat, že o příběh vlastně ani moc nejde. Je to parádní filmařina! Nekonečný záběry, dosti psychedelická hudba. A ty zvuky celkově? Super!! Nedokázal jsme se od toho odtrhnout. Tohle si určitě někdy zopáknu. ()

JackieD

Tohle je přesně ten typ filmu, který bude polovina milovat a polovina nenávidět. Na jednu stranu hrozná nuda, dlouhé stopáže, neoriginální improvizace, krajina, která nenadchne a neurazí. Na druhou stranu (tak jak se autor snažil říci), není to jen o hledání ztracené cesty. Plus výborná kamera, nepřekonatelná hudba, dva kreativní Páni a krásy národních parků. Gus Van Sant není tradicionalista a vybočuje jak nejlépe to jde. Ale kdo říká, že je špatné jít proti proudu? ()