Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

Spacecore

Obdobný případ jako se Zabijáky rozkvetlého měsíce a není divu, že se ty dva filmy paralelně setkávají. Opět jeden z režisérských velikánů v úctyhodném věku, který v době generických blockbusterů vysílá do kina historický epos a člověk si uvědomí, že do toho kina vlastně jít musí, protože výhledově už příští rok a ty další nebude moc na co. Nemluvě o tom, až všichni tihle režiséři opustí svoje režisérská poslání a nebudou tu. No a opět film nezklamává, leda v jediném. V délce. Paradoxně je tentokrát zcela opačný případ než u Zabijáků. Ideální by bylo, kdyby si prohodily oba filmy svoje délky a Napoleon měl tři a půl a Killers dvě a půl hodiny. Proto si šetřím pátou hvězdičku na Director’s cut. Každopádně já jsem obecně vděčný strávník veškerého umění a málokdy mě něco vyloženě irituje. No u filmů teda častěji, protože se stravuju vydatně vším. Ale obzvlášť v takových případech, kdy jdu na jistotu, se málokdy zklamu. A tady to jistota byla. Film má koule i grády, řemeslně bez chybičky (až na ten střih teda) a vlastně mě ta zkratkovitost i nevadila. Film odsejpal jak hodinky a jsem člověk, kterému nevadí si něco domýšlet v příběhu (čtu Granta Morrisona). Takže za mě fakt paráda a jsem rád, že takové filmy ještě jsou. ()

Rozjimatel

"You are the greatest leader in the history of the world and the world's only chance at peace."     Historický veľkofilm môjho obľúbeného režiséra, ktorý celkom nenaplnil moje očakávania a môj celkový dojem z neho sa pohybuje na úrovni hodnotenia na ČSFD (66%) i IMDb (64%). Na jednej strane ma zaujíma história okolo Napoleona a zdieľam aj režisérov kritický pohľad na jeho osobnosť (nevidím žiaden dôvod, prečo by mal byť oslavovaný do nebies, nech si francúzski patrioti rozhorčene vykrikujú, koľko len chcú). Vadí mi tu však to, ako skratkovito a skokovito je Napoleonov príbeh podaný (je možné, že režisérsky zostrih tento nedostatok napráva), bez vysvetlenia rôznych súvislostí, či bez objasnenia, kto vlastne bol Napoleon, ako získal takú obrovskú moc a prečo bol medzi ľuďmi taký obľúbený (či skôr uctievaný). Bojové scény ma, naopak, veľmi príjemne prekvapili, hoci práve tie ma na tomto diele lákali asi najmenej. Ide predovšetkým o bitku pri Slavkove, ktorá je podaná nesmierne atmosféricky a vizuálne podmanivo (výborná kamera Dariusza Wolského, pôsobivé pohľady cez ďalekohľad). Na druhej strane ma zaskočilo, že dôležitej bitke pri Borodine je venované tak malo času (len sa tak mihne na obrazovke), čo platí v podstate aj pre celú moskovskú (ruskú) epizódu (tie partizánske útoky "tatárskych" Rusov boli zato skvelé). Problém mám aj s hlavným predstaviteľom: Joaquin Phoenix sa proste do role Napoleona nehodí, hoci jeho výborné herectvo nespochybňujem. Napoleon mal totiž podstatne jemnejšie, také vznešenejšie črty, kdežto Joaquin Phoenix je takpovediac zloduch od pohľadu, s výraznými, ostrými črtami. Nech som sa snažil akokoľvek, v hlavnom hrdinovi som stále videl len Joaquina Phoenixa a nie Napoleona. Z ďalších hercov sa mi potom páčila Vanessa Kirby (Josephine Bonaparte), ktorá má pomerne nevšedný zjav a aj zvláštne vyžarovanie a celkom sa mi pozdával aj Edouard Philipponnat ako mladý cár Alexander.     "That might be what is most difficult in life. Accepting the failures of others." ()

Paldiny

Po väčšinu času epizódny zostrih udalostí, kde Napoleon cestuje od Afriky po Sibír a medzitým sa snaží dať Francúzsku potomka. Na iné nezostal čas. Ak si už divák zo školy nepamätá historické fakty, musí zapojiť fantáziu, aby pochopil politické motivácie, aké nútili Bonaparteho do slávnych výprav. Osobné vzťahy ani chápať nemusí, lebo s výnimkou šarmantnej Josefine sa tu nepracuje s nikým. Plánované pridané minúty tu budú k prospechu veci možno ešte viac ako pri Kráľovstve nebeskom. ()

Zero_Signal

Nemá zmysel to pozerať v momentálnej verzii - je to vyslovene ako prebehnúť na Wikipedii článok o Napoleonovom živote. Odporúčam radšej počkať na director's cut, ktorý teda hádam príde, lebo inak by to bola veľká škoda. Film ma potenciál byť skvelým, masívnym dielom o živote jedného veľmi neobyčajného človeka, ale musí byť v plnej forme - v takejto fatálne zostrihanej verzii je to naozaj hrozné. Scott avízoval čosi cez 4 hodiny, a to si Napoleon rozhodne zaslúži - aj historická postava, aj film. Verím, že sa následne na tomto portále hodnotenie filmu upraví do červenej farby a vzrastie min o 20%, lebo ako vravím, potenciál tam rozhodne je. ()

filipvrbik

Úchvatné. Asi největší kino zážitek od Gladiátora (samozřejmě nepočítám Avatar a Avatar: The Way of Water - protože tam jsem to čekal), ale tady jsem po poněkud divném začátku, kdy je naturalistická poprava gilotinou a pak taková jakási divná bitva v Toulonu - tak po začátku jsem naprosto nečekal, že na konci filmu budu mít (a to velké) dilema, jestli je film roku Oppenheimer, nebo Napoleon. A sice proč? Protože Joaquin Phoenix překonal nejen svého císaře Commoda z Gladiátora, a nejen svého JOKERa, ale překonal i samotného Russella Crowa... A co Ridley Scott? K tomu ani nemám slov, jen mě napadá "Vive Ridley!", protože, alespoň co se vizuálu týče překonal "nepřekonatelného" Gladiátora a ve svém věku 86ti let mě doslova šokoval, musím ale zmínit i fenomenální kameru Dariusze Wolskiego ( to jsem čekal, ale je to ještě lepší).. No k samotnému filmu - je to životopis a historický film ( z dějepisu jsem měl na maturitě za čtyři, takže mi omluvte, že mi byly historické nepřesnosti někde). Vizuál dokonalý, v první polovině ovšem trošku chybí ten lidský rozměr, toho se ale přesto dočkáme ve velké míře v polovině druhé (tak rád by si dal řezisérký sestřih 270 minut), ale co už, i z těch 158 minut stojí každá za to. Někteří možná okomentují jen monumentální bitvy, které působí hrozně naturalisticky a po všech těch CGI Marvelovinách je to vítáná změna, takhle to nedokázal ani Peter Jackson v LoTR... a to už je co říct. Ano, je to i film o lásce a osobních ambicích jak Napoleona, tak jeho vyvolené Josephine - jejich vztah dodává filmu ty pravé emoce, jak jsme u Ridleyho zvyklí.. Jinak Francii mám moc rád, a teď mám rád i toto veledílo (snad jen, že Napoleona mohli natočit Francouzi, teď už další verze nebude mít cenu). Ale i tak "Vive la France!". Napoleon psal dějiny, Ridleyho Napoleon píše dějiny filmu, bravo.... Viděno v kině Velký Špalíček (2D eng.)...100% ()

bobstock

Bez znalostí expertních recenzí z předpremiér, bez názorů historiků, kteří kolikrát už i sami zkresleně interpretují danou dobu a postavy, jsem se nechal uchvátit velkolepě výpravným pojetím postavy, která zahýbala nejen s tehdejší Francií. Obrazem jsem byl na kino plátně odstřelen, digitální triky, prostředí, kostýmy, kameraman Wolski je Scottova tutovka. Naopak z vyprávění na mne dolehl pocit zkratkovitosti a výtahu z jeho zásadních okamžiků života. Ono obsáhnout postavu Napoleona v jeho šílené jízdě 15 lety kariéry o 61 bitvách, všemožných "lásek", revolucí a převratů je hodně velký oříšek a na tomto je to prostě chtě nechtě vidět. Phoenix v jeho podání Napoleona ukázal ctižádostivého chlapíka se smyslem pro humor, jenže jsem si přál niternější přilnutí k postavě a k tomu bych potřeboval více jeho zákulisních scén a prožitků. Bohužel taktéž i z politikařením to je na štíru a bez hlubšího vysvětlení vám tu skáčou ze scény do scény. Celkově se obávám, že tato verze nebude průlomová jako to bylo s Gladiátorem. Sem tam se zašmodrchal scénář a Phippsova hudba nemá zapamatovatelný motiv, spíše se jen přispůsobuje místu a nepříteli. Člověk měl během promítání neukojený pocit, že tam bylo něco nevysloveného, a že z těch nádherně nakroucených bitev moc neviděl. 158minutová stopáž byla produkcí zřejmě vyhodnocena pro diváckou většinu jako dostačující a očekávám, že se na Apple+tv v budoucnu dostane slibovaná director´s cut se 4 hodinovou délkou. To samé bych očekával nebo spíše doporučoval pro BR disky. 75% ()

Oralfabet

Moc dlouhý a zároveň moc krátký. Ale občas celkem sranda, a bitva u Slavkova je dost nářez. O historii se příliš nezajímám, tak nemůžu moc soudit, jak věrný to bylo. A je mi to dost jedno. 7/10 ()

beseda.p

Napoleon nabízí fascinující spojení Ridleyho Scotta a Joaquina Phoenixe ale ne způsobem, jak ho známe. Více než kdy dříve bojuje s rovnováhou času věnovaného mezi romantickou zápletku a popisu hlavního Napoleonova příběhu. Phoenixova skvělá herecká práce je někdy zastíněna zbytečnými násilnými scénami a přílišnou pozorností věnovanou právě romantickému vztahu s Josephine. V tomto případě (bohužel) film nevyžaduje hlubší přemýšlení, Napoleon je vykreslen jednoznačně a diváka nenechá utvořit si vlastní obrázek, škoda. ()

laepus

Ano, pět si to nezaslouží, své mouchy to má a občas to trochu drhne, ale to jsou marginálie a tu pátou přidávám čistě jen proto, že současných 68 je směšně nízkých. Jestli někomu vadí historické nepřesnosti, ať si pustí dokument. Film jako médium má širší pole působnosti a hlavně ve Scottově podání je film umělecké vyjádření, se kterým se jeho příjemce musí/nemusí nějak ztotožnit. Je to obrovská podívaná a já byl spokojen. ()

H4ku11

Neviem, či je to tým, že Napoleonov život sa nedá vtesnať do jedného filmu alebo skrátka len Ridley chcel toho napchať tak veľa, že výsledný zostrihaný produkt videný v kine je vo výsledku strašne nesúrodý. Režisérova verzia bude pravdepodobne lepšia, kedže má skoro dvojnásobnú dĺžku, ale toto kino verzia je sklamanie. ()

Milky.

Nemastné, neslané. Hrozně roztahané, klidně by to sneslo nechat na podlaze střižny tak půlhodinu. A soustředit se míň na romantickou linku. Jinak bitvy samotné jsou řemeslně zpracované dobře, někdy ale stylem dost přestřelené (až gotická krajina Slavkovského bojiště) a hlavně mi přišly strašně sterilní. Postrádaly tak nějak emoce. Zároveň když už kritizuju Slavkov, tak musím říct, že je bitva hrozně zjednodušená. Což je ale asi problém většiny halyvůdských "historických" bitev. Ikdyž se Phoenix snažil všechno dohnat svým výkonem. Já osobně nebyl ani nijak nadšený z hudby, která se tam podle mě jaksi nehodila. Promarněná příležitost, Scott měl lepší filmy. Raději bych viděl lepší rozbor bitev než nicneříkající sedící herce co občas prohodí větu. Dal bych tři hvězdičky, ale za černocha v každém třetím záběru snižuju na 2. Go woke, go broke! ()

mira007

Výpravné, dobře zahrané, dobře zrežírované, ale ve výsledku tak nějak jen průměrný filmový zážitek. Nic z čeho by se člověk posadil na zadek. Život Napoleona od povýšení na generála po Waterloo proloženo jako vztahovka s jeho osudovou ženou, což se ukázalo zajímavější než většina bitev, které byly po technické stránce docela zklamání. Žádné wow se nedostavilo. Pouze ta poslední u Waterloo byla jako přesvědčivá poučná studie té bitvy samotné a filmařsky nejautentičtější.  Čekal jsem od Ridleyho Scotta víc. ()

MajkHany

Když se Arnold Rimmer setkal s Napoleonem, řekl mu, že Napoleon je jeho nejoblíbenějším fašistickým diktátorem. Mým nejoblíbenějším diktátorem je Caesar.. Proč o tom píšu. Já dal filmu krásné čtyři rudé hvězdy. Jenže dlouho mi to běželo hlavou. Někdo tady píše, že mu tímto filmem ukradli Napoleona. A tam mi to došlo. Kdyby tento film někdo natočil o "mém" Caesarovi, byl bych stejně spokojený? Hm.. Kdyby takto vypadal film o "mém" Caesarovi, tak budu zklamaný, jistě bych se cítil okraden o "mého" Caesara, věděl bych totiž, že film o tak epických osobnostech, může vypadat mnohem poutavěji. Takhle mi to připadá jako hodně prvoplánová akce (takovej bourák jako Scott natočí a takové ikoně jako je Napoleon), která je výborná, ale něco tomu strašně chybí a takových "něc", tam bude i více. Muselo to ve mě uzrát. Hodnocení měním po třech týdnech, kdy jsem se převracel na vlhkém prostěradle (abych byl upřímný, my máme pod prostěradlem Tencel a i pokud tam vylijete kýbl vody, vzbudíte se za sucha, ale já chtěl do mých komentářů nějak dostat prostěradlo a teď, teď sem cítil že je moje chvíle.. jak říká Eminem - pokud máš v životě jedinou šanci, využij ji.. No nic, z objížďky kolem mé hlavy se vracím zpět k filmu...) a budil mě sen, ve kterém tihle autoři natočili film o Caesarovi a všechna esa z jeho života, která mohli použít, spláchli do záchodu a máme tam Janky a desítky.. jako u pana Napoleona.. Phoenix je vynikající, ostatně jako vždy a všude. ()

Klajnik

Jak natočit film o velkém muži v éře dekonstrukce velkých mužů? Ridley Scott říká, že Napoleon byl komplexní osobností s bohatým životem, a proto si pro film musel vybrat nějaký výsek. Přijde mi, že chtěl Napoleona rámovat Josefínou, což se může zdát zvláštním rozhodnutím, ale osobně nepotřebuji další oslavný film a taky si dovedu představit, že by to fungovat mohlo. Zprvu se zdá, že Napoleon válčil a dobýval Evropu, aby si vykompenzoval, že nemohl dobýt Josefínu, anebo že na ní chce dělat dojem svými úspěchy, zatímco ji to nechává poměrně chladnou, ale přesto ho hodlá využít jako prostředek k obnovení svého postavení, které s revolucí ztratila. V tomto zvláštním vztahu hraje Napoleon poněkud submisivní roli, což ho, zdá se, vzrušuje a mě to poměrně bavilo. Otázkou pak samozřejmě je, zda byl Napoleon opravdu takový simp...> Během prvního italského tažení začal Napoleon slýchat fámy, že mu byla Josephine v jeho nepřítomnosti nevěrná. Popíral tyto fámy dokonce i před sebou samým a jeho dopisy byly v reakci ještě vášnivější: 21. listopadu 1796 Jdu spát se srdcem plným tvého rozkošného obrazu... Nemůžu se dočkat, až ti dám důkazy své vroucí lásky... Jak bych byl šťastný, kdybych ti mohl pomoci při svlékání, malé pevné bílé ňadro, ta rozkošná tvářička, vlasy svázané do šátku a la kreolština. Víš, že nikdy nezapomenu na ty malé návštěvy, víš, ten malý černý les... Políbím ho tisíckrát a netrpělivě čekám, až v něm budu. Žít v Josephine znamená žít na Elysejských polích. Polibky na tvá ústa, oči, ňadra, všude, všude." Zatímco on hlásal, jak chce tisíckrát políbit její malý černý les, ona byla orána Chadem. Pokud chtěl Ridley pokračovat v britské tradici zesměšňování onoho velkého Francouze, tak já s tím principiálně nemám problém. V jeho podání vskutku je Napoleon za šaška, který by rád byl velikánem, ale občas mu to nějaký trapný moment zhatí a Phoenix opravdu umí skvěle zahrát nejistého mamlase (viz Beau is Afraid nebo I'm Still Here). Já se rád zasměju a ač film nabízí pár směšných momentů, tak není ani na tomto aspektu pořádně založený. Později má jejich soužití jinou podobu, oba k sobě naleznou nějakou cestu a ač ten vztah zůstává poněkud toxický, tak mu oba něco obětovali a Josefína s ním být, zdá se, chce. Tím ovšem poněkud odpadá onen směšný aspekt, což by nebyl takový problém, kdyby to bylo něčím kompenzováno, jenže vyprázdněnost filmu tkví v tom, že je příliš rozkročený mezi politiku/kariérní růst, válčení a milostný vztah, který ovšem moc nefunguje, protože postavy nejsou dostatečně psychologizované, oba herci mezi sebou nemají žádnou interesantní dynamiku a Vanessa Kirby nejspíš roli Josefíny dostat neměla, protože si s ní moc dobře neporadila. Přijde mi, jakoby Ridley Scott neměl jasnou vizi a nevěděl, co chce přesně odvyprávět. Film je příliš zkratkovitý a úsečný... RS ale možná věděl lépe, co chce odvyprávět, ale mnoho musel vystřihnout. Původně totiž říkal, že plánuje director's cut o 4h stopáži a diváci theatrical cutu vyčítali, že nejspíš příliš mnoho zůstalo na podlaze střižny a že film působí nedodělaně, což nyní potvrzuji, protože jsem si několikrát všiml, že postavy reagují na něco, co se mezi nimi odehrálo, ale my jsme to neviděli. Já dosud čekal na plnou verzi, ale 3,5 měsíce po kino premiéře již není o rozšířené verzi filmu řeč, ačkoliv film už vyšel i na Apple TV+. Tak jako tak je to špatně a RS si podle mě schovívavost nezaslouží. Buď si má lépe rozmyslet, o čem chce točit, anebo si má lépe rozvrhnout, jestli se mu kýžený obrázek vůbec vejde na plátno. Ve svých letech a po svých zkušenostech by v tom takhle selhávat nemusel. Mezi další vyčítaný ohled patří historická nepřesnost, což RS negoval tím, že mu to či ono slouží jako zkratka při vyprávění. Podle mě by ale schopný filmař byl schopen (kdyby chtěl) vyjádřit věc i jinak a nemusel by nám předestírat, jak Napoleon pálí na pyramidy, protože si myslí, že to bude vypadat hustě ve filmu. Z nás trochu znalých by snad nikdo nečekal, že Ridleyho historický film bude historicky přesný, ale možná že, když už si režisér bere nějakou historickou událost, osobnost nebo rovnou období, tak by se měl snažit, aby to, co ukazuje, odpovídalo pramenům - o to víc, když je film točený v poměrně realistickém stylu a má být reklamovaný jako "historický". Kdyby to bylo výrazně stylizované, více ujeté, tak by asi nikomu nevadilo, že to není historické přesné, protože by se snadno vycítilo, že autor si nebere historickou osobnost/událost/dobu proto, aby o ní vypověděl v co nejdůslednější přesnosti. RS ale točí v takovém stylu, že to lidi stále dráždí. Když se ale podíváme na nějaké rozhovory s Ridleym, tak je zřejmé, že he doesn't give a fuck a je to také součástí jeho osobního kouzla. Možná ale, že kdyby se víc staral, tak by na jeden jeho povedenej film nepřipadalo pět blbých. Myslím, že ti, kdo o Napoleonově životě nic neví, z toho filmu nic moc mít nebudou. Ti, kdo Napoleona obdivují, budou nejspíš frustrovaní a ti, kdo do té látky tak zainteresovaní nejsou, budou jenom neuspokojení nebo znudění. () (menej) (viac)

ADIO45

Velkolepý film "Napoleon" od Ridleyho Scotta s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli je plný krvavých bitev, ale postrádá hlubší emocionální dopad. Phoenix v roli Napoleona osciluje mezi dětskou nezralostí a stoickým vedením. Film popisuje vzestup a pád Napoleona Bonaparte, ale je kritizován za přemíru titulků, které mu dodávají dojem středoškolského vzdělávacího snímku. Zobrazuje úspěšné bitvy a ruskou katastrofu, ale nepodařilo se mu plně zachytit Napoleona jako charakter. Sexuální scény jsou popsány jako nezáživné a strohé a film se zdá být více zaměřen na válku než na osobní příběh Napoleona Bonaparte. ()

Nethar

Tak nevím, co chtěl Ridley říct. Bojové scény jsou klasicky výborné, pomineme-li zasněžené velehory vypínající se vzadu za Slavkovem apod. Ale jinak tu té historie vlastně zase tak moc není a scény s Josefínou se dají přežít tak leda proto, že ji hraje Vanessa Kirby, jinak by to vyznělo nejspíš ještě o poznání trapněji. ()

Brejlil

Je to takové... Jak si u většiny současných superdlouhých filmů říkám, co všechno by šlo vystřihnout a nikdo by nic nepoznal, tak tady jsem si říkal, co všechno chybí. Nacpat Napoleonův profesní a osobní život do 2 hodin a 40 minut nezvládl ani Ridley. Honění dvou zajíců působí roztěkaně, postavy se zjevují a mizí, u mnoha z nich vůbec netušíme, kdo to vlastně je. Napoleonova motivace je ztracená na podlaze střižny, jeho vztah s Josefínou je divný... A pak přijde korunovace a rozvod a docela se to zlepší. Sice pořád něco chybí, ale už to není tak nesoudržné. Zkratkovité? To ano. Ale dává to smysl. Co ovšem funguje, je vizuální síla. Velkolepé scény, krásné kostýmy, kamera, všechno skvělé. Ridley to i v pokročilém věku, kdy jiní už jen slintají do polívky, má pořád v paži a zvládne bitevní scény stejně jako intimní rozhovor. Jen ty střihačské nůžky... Ty příliš nedovolí ani ocenit herecké výkony, Joaquin hraje svého Napoleona velmi úsporně a víceméně pořád stejně, Jeho Napoleon se skoro vůbec nevyvíjí. Vanessa je mnohem lepší, ale zase nemá tolik prostoru. Ostatek je spíše jen do počtu. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům