Do poľnohospodárskeho družstva v typickej juhočeskej dedinke Hoštice prichádza na prázdninovú prax študent Šimon (Pavel Kikinčuk). Postupne sa zoznamuje so svojráznymi obyvateľmi dediny a pokúsi sa v miestnom kravíne experimentálne vyskúšať svoju teóriu o tom, že dojivosť závisí od kultúry prostredia. Vedenie družstva nechce o experimente ani počuť, ale všetko sa zmení, keď sa po dedine rozkríkne, že Šimon je synom predsedu krajskej poľnohospodárskej správy. Tiež sa totiž volá Plánička. Študenta ubytujú u vydarenej rodinky Škopkovcov, pričom ich dcéra Blažena (Veronika Kánská) dostane za úlohu vypátrať, ako to vlastne v skutočnosti je. Všetko však komplikuje príšerná žiarlivosť Blaženinho nápadníka Venca... (TV Markíza)

Tominni

Letní komedie, která tak nějak patří k létu, nejlépe k letnímu kinu. Helena Růžičková a sledování Angeliky, naproti tomu skvělý Stanislav Tříska s pivem, to je prostě paráda. Ostatní je už jen takový průměr, ale Slunce, seno, jahody celkem potěší. ()

Gamekeeper77

Úžasná jihočeská záležitost provázející mě od samýho dětství až do dneška. Výborný dialogy, přirozený herecký výkony a nespočet opravdu vtipných hlášek, z nichž snad každá druhá zlidověla. Tohle je bláznivá letní komedie přesně jak má bejt. 95%. ()

ostravak30

Film Slunce, seno, jahody je pro mě osobně výborná komedie, kterou dělají skvělou jednak přirozené herecké projevy neherců, hlavně drbny se blýskly, a pak samozřejmě Helena Růžičková. Je třeba si uvědomit, že Zdeněk Troška měl s filmem obrovské problémy právě kvůli zobrazení vesnice jako takové. Předseda JZD nosí kovbojský klobouk a žvýká u toho, dokonce zazní i aspekty hudby z vesternů, hlavně je slyšet při příjezdu Šimona Pláničky. Samotné zemědělské družstvo se v podstatě rozpadá a zaměstnanci si stěžují, že pořád něco není. Také farář má nezastupitelnou roli, kdy organiuuje, nebo se o to alespoň snaží se svými ovečkami, život ve vsi. Je to také on, kdo řekne Šimonovi, že má odvahu, když chce jít pracovat do družstva. Úvodní díl je vůbec trochu mimo klasické socialistické komedie. Já osobně mám tuto komedii, společně s pokračováním ...a pár facek, velmi rád. Hodně lehce vás totiž dostane do slunečné, letní pohody. Je to nenáročná komedie a vymyká se tradičním filmům, ale společně s prvním dílem Princezny ze mlejna, je to to nejlepší, co Troška natočil. A stejně se ani zde nevyhnul pohádkovému motivu, kdy se objevuje a mizí duch majitele mlýna. Slunce, seno, jahody je letní oddychovka, která mě do letní nálady spolehlivě dostane. A ta nezapomenutelná hudba k tomu patří. Závěrem si dopřeju trochu té teorie. Když jde Škopková do kostela, zastaví se na hřbitově a my vidíme náhrobek rodiny Podskalských. Právě Zdeněk Podskalský byl životním partnerem Jiřiny Jiráskové, která ve filmu hrála. ()

JosefTomas

Pro měšťáky zřejmě jediná možnost, jak se alespoň na chvíli ocitnout v jedné vesnici v našich končinách a sledovat, jak to tam vlastně chodí. Drbárna prověřená praxí všech tetek a babek ve vsi, které ví, co se šustne dřív, než se to šustne a které jsou rychlejší než internet. A kdykoliv je tento skvost v televizi, neváhám koukat a dokoukám. ()

Rayen1

Legendární trilogie, kterou táhnou hlášky, je dobrý ji jednou za pět let vidět, ale že by to byl film na každej den večer k Telče, to fakt ne. První díl je ještě relativně povedenej, další už jdou z kopce. ()

MiraZ

Nikdy jsem neměl Troškovy filmy v lásce, ale na toto se ještě dá dívat, pokračování už jsou krapet horší. S přivřením obou očí dávám dvě hvězdy. ()

MartyMcFly89 odpad!

Na tomto "veledíle" nedokáži najít ani jeden bod k dobru. Pro mě hnusná atmosféra jakoby "lidové a pravé" vesnice, která se k té normální ani neblíží (ale stejně je snaha o vyobrazení života na vesnici). Ač jsem z většího města, z Plzně, tak vím, jak to na vesnici chodí, nějakou dobu jsem v jedné žil. Vtipy mi přijdou stejně trapné, jako v kameňáku, zde však méně hrané, protože zde jsou myšleny vážně. Zápletka je velmi vtipná. Ve smyslu že vůbec není. Mám rád dobré komedie. Úsměvně hořké, jako Forrest Gump, bláznivě vtipné, jako Návrat do budoucnosti, britsky humorné, jako Black Books, Red Dwarf a nebo Monty Pythoni. Či klasické komedie, jako Járu Cimrmana, cokoliv, kde je Svěrák a má to být vtipné, jakožto i starší, třeba Vlastu Buriana, či komedie ze školního prostředí 30. let. Tohle zvěrstvo jim nesahá ani na podrážky bot. ()

matoon97 odpad!

Trápne, trápne, trápne! čo tým Čechom úplne preskočilo? Niekedy vymýšľali také pekné filmy, a teraz to je už len o erotike, a tak ďalej. A teraz???!!! čo to má byť? ()

Spielbergo

Říká se, že potrefené husy nejvíc kejhají. A hle! Tu jich máme celá hejna! Samozřejmě, že každý má jiný vkus, ale ty namyšlené kecy o "čecháčcích" k smrti nenávidím - stejně jako to samotné slovo. Jste zhnusení? Fajn. Je mi vás líto. Já jsem nadšen. Mě se třeba nelíbil Avatar. Suďte mě. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)