Lékořicová pizza je nadčasový příběh Alany Kaneové a Garyho Valentina, kteří vyrůstají, dospívají a zamilovávají se v údolí San Fernando v roce 1973. (Magic Box)

castor

Ještě ani nebyl na světě a jeho otec už s Paulem Thomasem Andersonem natočil čtyři velmi dobré filmy. Že mu sedmdesátky jdou, dokázal režisérský chameleon Anderson už v Hříšných nocích, kde rovněž dbal na dobový detail, nabízel dlouhé záběry, budoval atmosféru a jeho svět dýchal a hýřil životem. Platí to i tady, jenže překvapivě nejvíc drhne hlavní dějová linka. On se snaží ještě něco vytěžit z několika někdejších druhořadých dětských rolí, ale zároveň chce rozjet vlastní byznys, protože se opravdu nechová jako typický teenager, ona mu s jeho četnými nápady začne pomáhat. A tak nějak sama v případě svého života nepočítá s lepšími zítřky. On tvrdí, že ona bude jednou jeho ženou, ona to vidí jinak. Navíc je mezi nimi zhruba desetiletý věkový rozdíl. Atmosféra, herci (debutující hudebnice Alana Haim nakonec ta prsa ukáže jen rovněž debutujícímu Cooperovi Hoffmanovi), detaily, chytlavý soundtrack, aranžmá scén – všechno je znovu vypiplané, všechno je opět v takové konstelaci, že z toho musí být divácký zážitek. Jenže není. Divák se totiž někde za půlkou definitivně ujistí, že ho kupodivu jejich příběh občas poháněný podivnými momenty moc nezajímá. Jsou to vlastně méně či více příjemné epizody z jejich dlouhodobého a měnícího se vztahu, jeho dramatická struktura se ale nečekaně brzy rozpadá. Anderson příliš nezískává ani ze svých (tradičních) temperamentních vedlejších postaviček. Chvíli jsem cítil Crowea, chvíli Linklatera, možná i Altmana. Za mě hrozně málo vtipné a beztvaré. Výsledek navíc subjektivně trvá ještě o půl hodinu víc. ()

Xmilden

Tak i Paula Thomase Andresona přepadla jistá vzpomínková nálada. Ach jo. Takže si to dáme zase pěkně znovu. Dobové songy, dospívání, lásky, občas nějaká ta kulišárna, v hlavních rolích neznámí lidé, camea naopak řádně natřískané. Co se mě snažil film sdělit moc netuším, koukalo se na to příjemně, ale podobných kousků vznikají každý rok dvě tuny a minule mě tenhle Anderson bavil určitě více. 60% ()

Real Tom Hardy

Dvojhodinové vyšperkované rozjímanie nad sedemdesiatkami, ktoré bude mnoho ľudí milovať až na smrť. Bezchybne obsadené (Cooper Hoffman po tatkovi hrdo prevzal štafetu), bezchybne odohrané, excelentne natočené. A Anderson vybrakoval knižnicu tej lepšej dobovej hudby. Tam ale zábava končí. Vzťahovka o 15-ročnom trpaslíkovi, ktorý túži prefiknúť jeho o 10 rokov staršiu kamošku. Našťastie, nie je úplne vyšľahaný a toto nie sú jeho jediné ambície. Počas výpravy položiť svoju vlajku na jej telo rozbieha niekoľko biznisov – s vodnými posteľami, herňami a japonskými reštauráciami – ktoré mu potom komplikuje ropná kríza roku 1973. Pocitovo jedna, max dve hviezdy, pod tri ale jednoducho ísť nemôžem. Jedná sa totiž o remeselne precízne odvedenú prácu. --- #1 Filmy, ktorými sa PTA pri tvorbe inšpiroval, sú iná liga. --- #2 Ázijským "aktivistom" zase j*blo :D --- #3 Excuse me. What the fuck? / You don't bring this idiot to Shabbat dinner here ()

DJ_bart

Nesnesitelně ambivalentní film. PTA je bezpochyby mistr svýho řemesla, tudíž není divu, že režie jako taková je naprosto špičková (úvod, scénka s náklaďákem anebo songem 'Let Me Roll It' jsou top!) a formálně tomu nejde nic vytknout. Jenže ač je snímek 'Lékořicová pizza' obsahově různorodá kalifornská pohádka na téma "Tenkrát v San Fernandu", dějově je prázdná a absolutně nicneříkající. Sedmdesátkový soundtrack je sice luxusní a nedocenitelný nostalgický pozlátko, ale hezký písničky tuhle sterilní retro romanci - která má k skutečný romanci hoooodně daleko - prostě nezachrání. Herecká camea ušla, Alana Haim a mladej Hoffman mezi sebou nemaj jakoukoliv chemii, no a Bradley Cooper ostrouhal. Oficiální trailer tak diváka nalákal na něco, čím 'Lékořicová pizza' reálně ani není...... přitom arytmický filmy kde absentuje příběhová struktura mám tak rád. Venca Neckář navíc pěkně kecal když zpíval o tom, že se láska léčí lékořicí. Hořký zklamání :/// ()

filmfanouch

Hříšné noci, Magnolia, Opilí láskou. Jen těch nejlepších záležitostí od režiséra a scenáristy Paula Thomase Andersona, který čerstvě u svých filmů obstarává i kameru (nutno dodat, že u Lékořicové pizzy se o kameramanské povinnosti podělil s Michael Baumanem). I když by se dalo snadno polemizovat nad tím, že PTA své nejlepší časy za sebou, ten člověk prakticky (jen Inherent Vice radši opomeňme) nenatočil špatný film a pořád by se dal zařadit na seznam nejuznávanějších či nejvíce vyhlížených režisérů současnosti. A jak dokazují i nominace na Oscara za nejlepší originální scénář, nejlepší režii a nejlepší film, Lékořicová pizza by měla tento status jen utvrdit. Já bych osobně bych ovšem možná zašel ještě dál a nebál bych se Lékořicovou pizzu prohlásit za návrat PTA na vrchol. A zařadit ho po bok Hříšných nocí a Opilých láskou v rámci jeho nejlepších filmů.   Lékořicová pizza je přesně ten typ filmu, který si už na samotném počátku dokáže diváka omotat kolem prstu. I když to zpočátku nevypadá, že by měl PTA zas tak velké ambice. Lékořicová pizza je ovšem něco víc než pouhá coming-of-age s láskou, které překáží především desetiletý rozdíl. Kouzelný a osvěžující příběh jde ve finále vnímat i jako milostný dopis 70. létům, který dokáže chvílemi připomenout Omámené a zmatené od Richarda Linklatera, především je to ovšem Paul Thomas Anderson. Což znamená nádherný vizuál (který je pořízen na 70mm film) a především ukázku scenáristického umu PTA, který zase natočil něco tak trochu jiného, ovšem dost možná nikdy tak sympatickým způsobem jako nyní.   Andersonova novinka přitom stojí na dvojicí hlavních představitelů, kteří doposud neměli herecké zkušenosti. Alana Haim je členkou skupiny Haim, Cooper Hoffman je zase synem Phillipa Seymoura Hoffmana, dvorního herce PTA, který ovšem svět opustil v roce 2014. Sázka na nejistotu se ovšem Andersonovi vyplatila. Cooper Hoffman se totiž očividně potatil, kdy jeho výkon je stejně přirozený a přitom silný jako nejlepší role jeho zesnulého otce. Hoffman Jr. tak už ve své první roli dokázal, že by v budoucnu mohl duch Hoffmana Sr. nadále žít v kinematografii alespoň skrze jeho syna a osobně bych se nedivil, kdyby se stal Hoffman Jr. stejně jednou tak uznávaným hercem. Stejná herecká síla ovšem vychází i z Alany Haim, kdy Anderson v rámci jednoho filmu objevil dva neskutečně herecké talenty, které především skvěle fungují ve vzájemné interakci.   Sebevětší herecká síla obou hereckých ústředních představitelů by ovšem byla k ničemu bez brilantního scénáře. PTA přirozeným a přesto silným hereckým výkonům dopomáhá scénářem, který z postav Alany i Garyho dělá postavy lidské, uvěřitelné, ale především zábavné. Lékořicová pizza je totiž bezpochyby nejzábavnějším filmem, který PTA ve své kariéře natočil. Což ovšem zároveň neznamená, že by slevil v tom, co se od tohoto tvůrce dá čekat.   Andersonův portrét mladé lásky, která s onou mladostí přináší i nezkušenost a chybování je vypulírovaný do nejmenšího detailu. Výlet od 70. let je v případě Lékořicové pizzy stejně autentický jako výlet do 60. let v Tenkrát v Hollywoodu Quentina Tarantina, kdy tomu dopomáhá špičková hudební dramaturgie (doprovázena opět solidním hudebním doprovodem Jonnyho Greenwooda), uvěřitelná výprava spojená s kostýmy i famózní Bradley Cooper v roli producenta a tehdejšího pantera Barbary Streisand Jona Peterse, skvělý Sean Penn v roli herce Jacka Holdena (pravděpodobně založen na herci Williamu Holdenovi) či Tom Waits v roli fiktivního režiséra Rexe Blaua, který Waitosovou nejlepší filmovou rolí za poslední roky.   Lékořicová pizza se navíc v průběhu jeví jako jako opojnější a opojnější záležitost, která je za pochodu neskutečně hravá, přitom nikdy nezavání vyloženou pohádkovostí. Nezpochybnitelná sladkost filmu ovšem přitom nevede k tomu, že by Anderson rázem vyprávěl příběh, kde o nic nejde. A koho pohoršuje, že je mezi dvěma ústředními hrdiny desetiletý rozdíl má nejspíš štěstí v tom, že nikdy neviděl Harold a Maude, protože to už by definitivně byla jeho smrt. Vždyť právě i z toho desetiletého rozdílu dokáže PTA vymačkat maximum, kdy do toho všeho dokáže zakomponovat i absurdní humor i ryzí romantiku, za pochodu ovšem pořád dokáže překvapovat, směřování příběhu je nevyzpytatelné a především pak člověk prostě nemá dost a chce víc. Více definovat kouzlo tohoto filmu snad ani nejde.   Nejnovější film Paula Thomase Andersona bezpochyby patří mezi nejopojnější filmové zážitky uplynulého roku, která není jen coming-of-age, ale i milostným dopisem 70. létům, film o sebepoznání a především o tom, že láska může být kurva, ale přitom může být i skutečně skvělá. Lékořicová pizza navíc představuje ten případ, kdy se při sledování snadno vyjeví pocit, že má člověk co dočinění s budoucí kultovní záležitostí. Čas kultovnost Lékořicové pizzy potvrdí, o jejích mistrovských kvalitách ovšem už teď nemůže být pochyb. ´´ I'm not going to forget you. Just like you're not going to forget me ´´. () (menej) (viac)

JohnnyD

7/10 Príjemné retro s dobrou atmosférou Californie 70tych rokov a sympatickým castingom, ale aj s pomerne nesústredeným scenárom, ktorý sa v druhej polovici rozpadáva. ()

HAL

Příjemně odpočinkový a hezky natočený film o ničem. PTA se opět vrací do dob svého dětství... a já po Inherent Vice opět dumám jak moc u toho vlastně chci být. 70s v Americe byly zjevně fajn, bylo permanentně léto, holky nenosily podprsenky, a příležitosti byly na každém rohu... ale asi to byla doba i dost povrchní, když nic co z ní Anderson ukazuje nedokáže a ani nechce tnout trochu víc do živého.  Dokonce i když nakousne bolestivý život gayů v té ještě nepříliš woke době, tak i to jen jako z půlky komediální intermezzo na pár minut. Prý pro něj bylo velkou inspirací American Graffiti, a přiblížit se tomuto filmu se mu povedlo tedy na výbornou... jenže to není moc velká výhra, když i onen Lucasův poslední film před Star Wars mě docela nudil. PTA film ušil na míru zpěvačce pro kterou roky točí videoklipy a synovi svého dvorního herce Philip Seymoura Hoffmana, vedle nich dal skvělé role Bradley Cooperovi a Seanu Pennovi, a je to od něj hrozně sympatické... no ale stejně doufám že příště nebude jen hladit, ale zase natočí něco co bude nekompromisně rvát koule jako Phantom Thread a Až na krev. 7/10 ()

Goldbeater

Lékořicová Pizza jsou jednak příjemně strávené dvě hodinky nostalgického pohledu zpět do bláznivých sedmdesátek a zároveň ryzí romantický příběh, vyprávěný prostřednictvím mozaiky příhod. Tohle já můžu. ()

dr.horrible

Kámo, to ti bol scenár! Generačné letné uvolnenie jak od Linklatera, ale pevne v Andersonovskom voľnom svete. Ako to nazvať? Obyčajní ľudia na pozadí doby? Vedľajšie postavy?    Najlepšie na tom je, že stále sa dá natočiť feel good film, aj bez úbohého, iritujúceho vybrnkávania a pozitivistických new age bullshitov. ()

sochoking

Licorice Pizza ma dostla a položila na kolená svojou výbornou retro atmoškou, kavalitnými hláškami, super kamerou a hlavne niekoľkými WTF situáciami. Tiež casting nemal chybu! Jarmuschov Tom Waits alebo Bradley Cooper v úlohe totálneho čuráka... No jedna perla za druhou! Hoci Alana Haim nie je žiadnou femme fatale ,  jej xicht však perfektne ladil s povahou vychcanej zlatokopky, ktorú stvárňovala.  LP je práve tým filmom, u ktorého by som si želal dlhšiu stopáž. ()

Anderton

Film, ktorého hlavným a asi aj jediným skutočným problémom je dramaturgia. Ono to občas v tak osobných projektoch chodí, že si režisér robí film pre seba a občas zabudne, že treba viesť aj divákovu pozornosť. Po subjektívnych troch hodinách sledovania som si všimol, že ubehla iba hodina z filmu, pričom našťastie tá druhá mala väčší spád. Je fajn, že sa PTA rozhodol do hlavných úloh obsadiť nie zrovna tradičný pohľadný pár či dvojicu a riskuje, že si divák k dievčaťu ani chlapcovi nenájde cestu. Zaujímalo by ma, nakoľko je scenár autobiografický. ()

DwayneJohnson

Moc milej a pohodovej film s perfektní hlavní dvojkou a naprosto božím soundtrackem. Pár známých herců už jen dokresluje tu bezstarostnou atmosféru sedmdesátek, kterou se tvůrcům podařilo vykreslit skoro dokonale. S trošku lepším scénářem bych šel možná i výš, ale i tak jsem nadmíru spokojen. Přesně něco takového jsem dnes potřeboval jako sůl. ()

silentname

"Licorice Pizza" je úplne pohodový film, ktorý ma bavilo sledovať. Síce by som mohol, že celú dobu film chodí okolo horúcej kaše. Buď z jednej alebo z druhej strany. A pôsobí to nekonečne. Na druhú stranu si hovorím, že tak to občas aj v živote chodí a nejako sa vnútorne nevieme pohnúť z vlastného miesta. Alebo si neustále nahovárame, že chceme niečo iné a podobne. Ale na druhú stranu sú tu vtipné momentky, ktoré filmu pomáhajú, hudba vo filme je excelentná, natočené je to fakt nádherne a herci tomu dali skutočne maximum. Pozeral som sa na našich oboch hlavných hrdinov a veril im asi úplne každý moment. Myslím si, že za taký môj osobný highlight ale asi považujem scénky s Bradleym Cooperom. Ten sa tu rozbehol asi ako nikdy. Úplný buvol v aréne. Lepšie to popísať neviem. Takže miestami ma to fakt nudilo a mal som pocit, že tápeme na mieste, no potom to prináša poctivú americkú zábavu. Vo výsledku som spokojný, ale mám pocit, že mohlo to byť celé podané o trošku zaujímavejšie, aby to ocenili aj trošku bežnejší diváci. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Už predstava pizze so sladkého drievka mi prišla hnusne, ale to som nevedel, že do hlavných rolí nasadili také ohavy. Vážne, režisér sa musel orientovať na nejaký antiestetický dojem, inak si to neviem vysvetliť. Nepozerateľné a dejovo nudné, čo umocňuje aj fakt, že tá nuda sa ťahá cez dve hodiny. Aspoň atmosféra rokov sedemdesiatych sa podarila. Vyprahnutý film, ktorý nemá čo povedať. ()

Marze

Film vam otevre nostalgii vlastniho mladi. Je radostny a lehky. Jeho nazev je podle obchodu v Kalifornii, ale San Fernando je v Ohiu? Jsou zde sny a ztraty, zakruty, ktere jsou obcas dnes aktualni. Chudal zidovsky hoch celi dotazu matky divky "Jak sakra vypada tvuj penis?". Skoda ze svet 70.let v USA nenavratne zmizel a kvuli male porodnosti techto prumernych stredostavovskych rodin s jednim ditetem a masivnimu prilivu pristehovalcu z celeho sveta ,promichanim vse moznych ras. Dnes je tu zcela jina, rozdelena Amerika s kulturni valkou.  Dve hlavni postavy jsou hudebnice Alana Haim a Cooper Hoffman a pro oba je to filmova premiera. Jsou pozoruhodni. Ale je to jako jako fotit mesic. Je majestatni, ale prenest ho na fotograficky papir byva plytke. ()

Chrustyn

P.T. Anderson je jedním z nejosobitějších a celkově nejlepších amerických režisérů současnosti a přestože se Lékořicová Pizza nestane jeho další klasikou, režijně není co vytknout. Jemná romantika, obalená ve vzpomínkovém balení na barevná 70. léta. Herecky příjemné, režijně bezchybné, bohužel zdlouhavé a častokrát takové bez chuti. Anderson si po vzoru mnoha jiných režisérských es, natočil "malý" film pro sebe a možná sedne i někomu jinému. ()

marhoul

Mladý Hoffman se potatil, což mě potěšilo, holka je jak zhmotnění Modiglianiho obrazu v 3D tiskárně, nezvykle obludná šišatost, přičemž jeho obrazy jsou TOP, film je nudná kravina. Navzdory obsazení, nic, s čím by divák měl ztrácet čas. Jedna hvězda za sympatického a evidentně talentovaného syna mého oblíbence, druhá za Bowieho Mars. ()

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

79. Zlaté glóby - nominace

79. Zlaté glóby - nominace

13.12.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 79. ročník Zlatých glóbů, které každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Předávání cen se má uskutečnit 9.… (viac)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty