Godhaj

„Every single man, women and child on this planet is going to die.“ „I don’t like it. It makes me sad.“ Konečně se objevil pořádně satirický štípanec do současné internetové kultury plné lajků, sdílení, fejk ňůs a hromady lidí, co z toho mají slušný byznys. Katastrofický scénář střetu Země s kometou tu jen rozehrává kolotoč více či méně absurdních reakcí. Aby si však člověk film zcela užil je nutné se od děje trochu vzdálit a brát to spíše jako koláž současných nešvarů. Jinak je totiž film svým vyzněním nesmírně smutný. Překvapilo mě však, jak dokázali tvůrci občas nasadit i melancholickou notu. Výsledkem je velmi povedená, kousavá, ale trošku nadsazená satira s výbornými hereckými výkony a přesným scénářem. ()

hero_bk

Vtipe, vylez. Bohužel, Američani prostě politickou satiru neumí. Jedním ze základních znaků satiry je humor, který zde byl zcela nepřítomen. Opravdu, ani jedenkrát jsem se nezasmál. Dokonce ani neusmál. To, že je někdo naprostý kretén, není samo o sobě vtipný, víme? Tudíž, většina postav buď jsou totální kreténi, nebo se chovají jako totální kreténi, v ideálním případě obojí. Pete Isherwell nebo jak se jmenovala ta parodie na Steva Jobse, byl jednou z nejotravnějších filmových postav všech dob. Celkově to nefunguje jako komedie, nefunguje to jako drama a nefunguje to ani jako apokalyptický film, přičemž s výjimkou posledních cca 15 minut, kdy se někteří lidé konečně začali chovat příčetně, to byla ukrutná nuda. Je mi jasné, že někteří woke lidé v tom budou vidět paralelu na covid a na climate change, jenže ta paralela tam není, nebo možná tam být má, ale nefunguje. Slabé dvě hvězdičky za technickou stránku věci, která jako jediná za něco stála... P.S. Před tím, než někoho napadlo dát do scénáře tu chujovinu s drahými kovy, nemohl si o tom aspoň tři minuty promluvit s někým, kdo rozumí ekonomii? Drahé kovy jsou drahé, protože jsou vzácné. Pokud jich bude na zemi tři prdele, už nebudou vzácné a tudíž nebudou drahé. Takže... jak by jako měl kus kovovýho šutru vyřešit světový hlad? ()

Najt

Dobrý začátek a dobrý konec. Co se týče filmu tak holywoodska produkce se nezapře. Film má velké kvality, dobré herecké obsazení a jejich výkony jsou určitě k ocenění. Humorné prvky mě ale nesedly a film považuji za zbytečnou blbost. Mám rád katastrofické a post apo filmy, když je to ale řízlé komedií, ztrácí to pro mě význam. ()

Anianna

Spíš parodie na katastrofický film než komedie. Vlastně jsem se nesmála vůbec ničemu. Herci z nejvyšších pater Hollywoodu sice dělali, co mohli, ale scénář byl tak nejednoznačně nastaven, že se stali bezduchými figurkami na šachovnici. A těmi figurkami nehýbala vůbec kometa. Jako by o ni ani nešlo. Hýbala jimi lidská hloupost, omezenost a stádnost. A myslím, že řada herců, včetně M. Streepové, si s takovou náloží neuměla poradit. Vlastně nevím, co chtěl pan režisér filmem říci... ()

MFloyd

To bylo tak, když jsem poprvé uslyšel o filmu s DiCapriem na Netflixu, měl jsem lehce smíšené pocity. Je to jako koupit si lístek na závod, kde má jet mistr světa v F1, ale zároveň víte, že se pojede na okruhu Velká Teplická a spolu s mistrem světa tam pojede Pepa Vyskočil a Vojta Nováků. Prostě jako těšíte se, ale zároveň víte, že to bude celkem bída. Potom jsem si přečetl, že tady nebude Pepa ani Vojta, ale početná řada výborných herců a hereček. Přišli i očekávané recenze ze zahraničí a dost pozitivní. Ale stále převládalo spíše čekání na 24.12. Ne kvůli kaprům a salátům, ale že konečně Netflix vypustí tuhle Kometu "Brno" do světa, nebo lépe řečeno, na Zemi. První recenze dostali film do modrých čísel jen na lepší průměr. To mi mé těšení se oslabilo, na druhou stranu, mi to dodalo chuť si udělat na film názor, ač bude sebehorší. A nebylo to špatné! Byla to snad ta nejlepší satyra na téma rozdělení společnosti, problémy, které nechceme vidět, média, sociální sítě a jejich vliv, politika a věda... no prostě všechno, co do dnešní společnosti patří a ve spojení se situací s Covidem je to až děsivě reálné. Četl jsem o tom, že film ztratí po hodině tempo. Nemyslím si, možná je tempo první polovinu vyšší, ale rozhodně nejde o úpadek v druhé části, spíše o zvolnění tempa, ale tak, že správně vstřebáváte, co se na Vás po celou dobu hrne. Film je vtipný, ale samozřejmě nejde o bláznivou komedii, takže je tu rovnoměrně dávkován humor s jistou vážností a alarmem, který se film snaží spustit. Nakonec ale, stejně jako v reálném životě, nikdo se neponaučí a skončí to tak nějak uprostřed a to není "zlatá střední cesta", to je cesta do velmi hluboké řiti. Protože zůstane křičící menšina na obou stranách, která využívá médií a sítí k tomu, aby svůj "správný" názor vyřkli do světa a ovlivnili většinu mlčících. Ti ostatní se pousmějí nebo naštvou a u televize si vylijí srdíčko. A svět běží dál a pomyslná kometa padá dál... no ale třeba jsem myšlenku filmu nepobral úplně správně, ale jako každý člověk po svém. Naprosto úžasný film i přes dlouhou stopáž, kterou bych se nebál lehce osekat, ale na druhou stranu je tu tolik věcí, které nelze jen tak vyhodit. Bavili mě herci, kteří si to podle mě užívali, bavila mě hudba a jediná malá skvrna na kráse jsou efekty komety, vesmírných lodí atd... já chápu, nejde o scifi film, jde o komedii a satyru, ale strašně z toho čouhá rozhodnutí tvůrců, kteří všechny své peníze vyhodili za hvězdy a na efekty už nezbyli peníze. Jinak je to na 4,5* a přidávám se na tu jednu stranu v rozdělené společnosti. Ano, film, myslím že i záměrně, dělí diváky na dva tábory, kdy někteří to budou brát jako agitku hvězd a někteří jako zprávu, kterou je potřeba předávat. ()

makakus

Lepší scénárista a režisér by se dokázali rozhodnout mezi vtipnou a chytrou satirou plnou absurdit ve stylu Dr.Divnolásky, nebo vážnou, angažovanou agitkou o zaslepenosti pravicových politiků a jejich sympatizantů, kteří ignorují "vědecké poznání". McKay je však takový zbabělý nemotora, takže pro jistotu splácal všechno dohromady. Včetně zcela nadbytečné love story Jennifer-Timothée. Urputně seriózní a zmateně působící DiCaprio jako by hrál úplně v jiném filmu než skvělé a satiricky přepálené Blanchett a Streep. Korunu tomu nasadí emotivní a vážné finále, po kterém v titulkové scéně následuje přihlouplý komický dodatek ve stylu Mars útočí. O dalším posttitulkové scénce ani nemluvě. Haha. Je to prostě žánrový chaos se slabým dirigentem-režisérem, navíc o půlhodinu delší než měl být. Ale některé absurní dialogy, například o prdícím Stingovi nebo váženém generálovi podvodně vybírajícím drobné jsou super. ()

riza-do

Překvapivě velmi dobře fungující kombinace Absurdistánu a Armageddonu, tedy komedie na (až příliš realistické) téma hloupnoucí společnosti s katastrofickým filmem o blížícím se konci světa, se silným poselstvím a realistickým ač satirickým pohledem režiséra dosud přihlouplých komedií. Výborně odvedená řemeslná práce s perfektním obsazením v čele s excelentním DiCapriem, děsivým způsobem popisuje tragédii oblíbenosti hloupého obsahu sociálních sítí před fakty, honbou médií pro pobavení než informování, populistickými politiky a nitky ovládané miliardáři nadnárodních technologických společností. Divák se vcítí do neútěšné situace hlavních vědckých postav velmi snadno, možná se párkrát až rozčílí nad hloupostí (můj případ), podobně jako jsem to prožíval při čtení diskuzí na Novinkách či Facebooku. ()

Mateyf.Iks

Celej film jsem si rikal, ze je to levny. Na hranici trapnosti a casto to do ty trapnosti spadne. And not in a good way… Vlastne je to takovy maly a mistama fakt osklive natoceny. Konec to teda ale dost zachrani a vlastne me z toho vseho, jak se to blizi, mrazi. Nevim, jestli jsem u nakyho katastrofickyho filmu byl vic v pici, z ocekavanyho konce sveta. Ale mozna by mohli z tech 75M uriznout trochu efeku a dat vic na hezky obrazky a pohrat si vic se scenarem. Jasny 3 hvezdy ()

0verseer

"Koľko ešte?" Otázka, ktorú som si večer pri sledovaní Don't Look Up položil niekoľkokrát. Aktuálne a trefné zhrnutie súčasnej situácie, na druhú stranu na mňa McKay miestami so svojou spoločenskou kritikou pôsobil až príliš afektovane. Sčasti asi aj preto, že všetky ústredné postavy (s výnimkou Jonaha Hilla) obsadil hercami, ktorých najznámejšie úlohy nie sú spiate s komédiou. Vo výsledku som sa teda za tých dlhých 145 minút schuti zasmial prekvapivo málo. Mnohé situácie totiž vyznejú absurdnejšie a komickejšie v každodennej realite, v podaní autentických prílušníkov druhu homo "sapines". Sledovať tak s odstupom to isté, len zahrané podľa scenára (nekomediálnymi) hercami nie je zrovna výhra. (Ne)prekvapivo autentickejšie potom pôsobili vážnejšie ladené momenty (posledná večera) v znamení záverečnej katarzie, ktorá je prakticky jediným ako-tak originálnym prvkom filmu a pomyselným výstražným prstom, kam to všetko môže jedného pekného dňa dospieť... Sumár: Síce zdĺhavé, ale pekne natočené, realita je však v porovnaní s filmom smutnejšia a našťastie aj zábavnejšia zároveň... ()

instageek_cz

Strašidelná satira o tom, že lidská chamtivost, bezohlednost a hloupost nezná mezí. Právě tohle je na novince od režiséra Adama McKaye nejděsivější – a nikoliv fakt, že se k Zemi blíží kometa, která ji může celou zničit! To absurdní divadlo, jež se rozpoutá po zveřejnění katastrofické hrozby, vám bude jistě povědomé. Lidi se rozdělí na dvě skupiny, přičemž jedna prostě odmítá uvěřit, že kometa existuje, bez ohledu na naléhání vědců, na fakta, data a jiné objektivní důkazy. Prezidentka USA Meryl Streep je v první řadě parodií na Donalda Trumpa, ale vlastně může zastupovat libovolné politiky z celého světa, pro něž je za každé situace na prvním místě také jen jejich vlastní prospěch. A negativní roli sehrávají i média. Zpráva o konci světa pro ně jaksi není dostatečně atraktivní, proto ji po prvotním pokusu nechávají úplně být a dál se zaměřují na stupidní vztahová pseudodramata celebrit a jiné bizarnosti, na které se prostě bude klikat víc. Jak vidno, McKay se trefuje do spousty současných „špatností“, ale asi měl zúžit záběr, méně by bylo více. Ta satira je občas nedotažená, jindy zase naopak přehnaná (syn prezidentky). K zemi hleď! kvůli tomu tak úplně nedorazí do cíle a všude dostává hodnocení kolem 75 %. Celkově jde ale o kvalitní film a není divu, vždyť Leonardo DiCaprio ani v jiných nehraje! I tady znovu dokazuje, že je absolutním hereckým velikánem naší doby, a že bude jednou patřit k největším legendám všech dob. Jeho příběh zde má navíc perfektně vystavený dějový oblouk. Bohužel druhá hlavní postava, Jennifer Lawrence, dopadá podstatně hůř a její příběhový „side quest“ působí v celém filmu dost zbytečně, stejně jako přítomnost Timothée Chalameta. To za mě sráží body. Naopak mě neskutečně bavil Mark Rylance v roli křehkého triliardáře. Úžasná proměna, možná mu i konečně odpustím, že před lety vyfoukl Stalloneovi Oscara!:)) Hodnocení: 8/10.      ////      Více nejen filmových recenzí čěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

LdaVinci

Další filmík s DiCapriem, to je vždycky vyhlížený. Je to dost jinak pojaté, než obvyklé katastrofické filmy, a místy je to až divný a zvláštní. Čekal jsem, od toho mnoho, ale zase tolik mě to neodrovnalo, škoda. Má to ale spoustu myšlenek a docela líbivé zpracování, takže... spokojenost. ()

Dslike

Pre mňa osobne to bolo trochu desivé. Samozrejme miestami aj vtipné, ale na konci filmu som pociťoval strach a úzkosť. Toto nebola len nejaká paródia ,,čo keby" ale zrkadlo spoločnosti, v ktorej aktuálne žijeme. ()

oasismanik

Brilantné. Geniálne napísaná, zrežírovaná, ozvučená, zahraná a zostrihaná satira reflektujúca stav, v akom sme sa ako ľudstvo ocitli. Film roka. Jednoznačne. ()

Carlie

Tak tohle bylo něco geniálního. Perfektní satirický obraz naší dnešní společnosti a zároveň bravurní sci-fi. Ono je to vlastně dost depresivní a dalo by se v tom představit dost konkrétních problémů. Do jednoho filmu nacpaní jedni z nejlepších herců, geniální scénář a režie, téma, které zaujme a jeden z nejlepších filmů roku 2021 je tady. Netflix se opravdu překonává. ()

mark9th

Must-see movie of 2021. Rezia, herci, namet...10/10. Satira dnesnej spolocnosti zmaknuta na nejvyssi urovni. Spolier:Ako povedal Jonah v post-credit: Hi, everybody´s dead..so give it like and subscribe guys :D ()

iz67

Spousta skvelych detailů, dobře popisujicich dnesni ujetou situaci. Presto to funguje spis jako set skečů a ne jako ucelené dílo. Tady je silne nedotazeny scenar skutecnou skodou. ()

RigorMortis

Od filmu s takýmto hviezdnym obsadením som čakal viac. Základná myšlienka o tom, že ľudia sú schopní ignorovať problém aj napriek dôkazom a zobudia sa až o päť minút dvanásť bola dobrá. Prehlušil to však nekonzistentný príbeh, niektoré postavy sa vyslovene správali ako korunovaní idioti a dosť vadila až prehnaná amerikanizácia (USA ako stred sveta, ak nie pomaly stred vesmíru). WTF záver pôsobil ako z nejakej prvoplánovej komédie. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD