UhLee

(8/10). I přes skutečnost, že Don’t Look Up sliboval velkou podívanou, tak jsem byl k filmu dost skeptický. Netflix dokáže občas i s hvězdným obsazením vykouzlit pěkný paskvil. Tento film je však velkou výjimkou. Nejenže dokáže prodat áčkové hvězdy na plátně přesně tak, jak je divák chce, ale je zabalené do sociálního tématu, které je víc než aktuální. Parádní střih tomu dodává pořádný švih a moc hezky se na to kouká. Teda do určité míry. Vtipy jsou inteligentní a někdy se divák směje i tomu, co je ve skutečnosti k pláči a ne k smíchu. Tempo filmu je začátku svižné a krásně to utíká, někde v půlce se to začne trochu zasekávat a skřípat, ale naštěstí konec je opět na vysoké úrovni a jenom to ujistí diváka, že viděl fakt dobrý film. Leo tady hraje dosti netypickou roli, která je mu podle mě celkem blízká. Jako aktivista mu toto téma muselo přijít hodně zajímavé a sympatické. Scény, kde prodává svoje geniální herectví jsou k nezaplacení. Kdybych tady měl hodnotit všechny herce, tak by to bylo zbytečně dlouhé, takže bych jenom zmínil, že tohle velké obsazení hrálo jako o život a já jim to sežral i s navijákem. Don’t Look Up hodnotím jako jedno z nejvíc pozitivních překvapení roku 2021. ()

Script

Tenhle film není fikce, ale realita současné společnosti. Zachycuje to jak komickým způsobem, tak dramatickým. Snímek nahodí na začátku znepokojující pocit, který je lehce potlačován komickou stránkou lidí a následně vyvrcholuje do extrémního závěru, který by v určitých částech předpovídal náš osud do jaké prdele směřujeme, když nic neřešíme co nás může zabít a snažíme se to zužitkovat. Vlastně ono se to i děje. Spousta lidí v tom filmu vidí, že meteor ve filmu představuje Covid-19, ale pravda je, že je to o ničení životního prostředí, díky kterému zabijeme život na planetě. Máme možnost náš zánik zastavit, ale stavíme se na stranu peněz, díky nimž děláme jakoby nic nehrozilo a zároveň se i pravdu snažíme zapřít mediální manipulací. Ten film je super, ale taky by jsme se mohli k tomu dokopat a řešit naše současné průsery, než bude pozdě. Originální znění super, ale musím vyzdvihnout i český dabing, který se taky náramně povedl. ()

wader

Super herecké výkony all-star teamu a akorátní střih ve skvěle vystižené fresce a zrcadle dnešní doby a západní společnosti. Napřed jsem to chtěl, já bláhový, minout, ale poté co jsem postřehl Verbalův komentář, kde K zemi hleď! přirovnává k Vrtěti psem krát 100, jsem neodolal, a bez dalších očekávání jsem si tu velkou parádu pustil, a nestíhal jsem zírat. Šlape to od začátku do konce, až do temné pointy. Víc takových filmů. ()

Remivsremi

Kvalitní shrnutí rozpoložení současného světa a společnosti. Krásná ukázka politiků jako loutek lobby, magnátů a superbohatých jedinců. Svárlivost všech na sociálních sítích, kdy někoho můžete doslova hlava nehlava pleskat přes ksicht důkazy, ale on si bude zapřisáhlé mlet tu svoji a všude okolo sebe kydat fake news, konspiračky a zatvrzelé fráze. Tohle je děsivý stav. Herecky je film zvládnutý bravurně. S tímto castingem se ani nedalo čekat jiný výsledek. Vyznění filmu je naprosto v pořádku, líbil se mi i zvolený konec. Jako celek mě to však tolik neoslovilo. Někdy jsem se nudil, mohlo se více tít do živé, jít dál na hranu. Pochybuju, že se na snímek někdy podívám podruhé, ale zcela uznávám jeho kvality a rozhodně bych mohl i doporučil jako ukázku toho, jak se vlastně momentálně lidstvo jako společnost chová a žije. 60% ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Konec světa? Přesně tak, zní to jako splněnej sen, ale bohužel to je jen na mý obrazovce. No nic, třeba se jednou dočkáme. Dženyfr náhodí červenýho mulleta, nebo aspoň takovou vadnou ofinu s pirsinkem v nose a hle, vidí kometu! Informuje profesorka Leonarda, ten udělá kvik maf a jede se. Tam je samozřejmě pošlou do prdele, jde se kam? Do TyVi, tam to Kejt nedá, ale profesora fo nesere, protože se z něj stane MILF pro astronomy nebo tak něco. Zašuká si zatímco Kejt tvrdě maká za kasou, kde potká takovýho usmrkance, počkat, šukání konec, Leonardo se pěkně nakrkne a rozjede kampaň Mrkni na nebe! Ale to se nelíbí jiným, takže je tu kampaň Čum dole!, takže si jedou fajt, který je všem u prdele a nakonec nějakej teplouš se rozhodne vyprdnout nějaký drony na výkaly, co se blíží k Zemi. Ty se rozserou, prezidentka se taky posere a zdrhne, zatímco profesor s Kejt už spokojeně žerou zbytky, co našli v místním storu. Hele jo, je to chvilkama i ftipný, nápad dobrej, ale začátek to celkem brzdí, až když se pořádně naserou, tak to začíná být zajímavý, ale co se týče nějakých výplodů tohoto roku, tak jde o slušnej matroš. :)  ()

octopuska

No to teda čučím, jak Amerika natočila a nejen o sobě dech beroucí výpověď o lidské populaci, která uhání jako Fitipaldi k totální likvidaci sebe samé. Možno aplikovat na jakékoliv sračky, které momentálně otřásají světem a hlavně Evropou a následně naším národem, který se totálně popřel a vypadá to, že z nás nezbude, ani ten mastnej flek. Tím zdravím všechny pozérské sluníčkáře na sociálních sítích, co si náramně libují v modro žlutém běsnění za dostatek lajků a zviditelnění se. Zpět k filmu. Výborní a naivní Leoš a Jenni, kteří po zjištění, že nás sejme do půl roku kometa a všem je to u prdele, neboť jedou v oblíbeném modu hrabat pod sebe a vše ovládat, začnou střízlivět a uvědomí si, že lidstvo a Země nikoho z vrchnosti nezajímá. Lhát, lhát, až do úmoru. Rychle vymyslet plán, jak planetu opustit s hrstkou vyvolených a na zbytek hodit bobek a udržet to pod pokličkou co nejdýl. Výborná Streepka v roli  bezskrupulozní prezidentky, kterou s přehledem strčí do kapsy naše oblíbená prodavačka z T-mobile Markétka Pekarová, která má virtuozní kondici a za ní v závěsu zbytek bandy v čele s bruselským poskokem Fialou. Velmi silná výpověď a alarmující signály, jakým směrem se ubíráme. A konzumní západní diktatura a totalita si veřejně obnažuje záda, bez jakéhokoliv studu. Výborně natočeno, skvělé herecké výkony a oceňuji toto závažné téma, které nechceme vidět a snažíme se ho všemožně popírat. A nejvíc mě ovšem dostal konec, kde spolehlivě platí, kdo čím zachází, tím také schází. Ptáčci byli úžasní, došlo jim hned-tuhle pakáž musíme zlikvidovat hned, jinak bude hodně rychle K zemi hleď!!!! ()

Motinski

Trefná satira na spoločnosť. V kontexte doby akú žijeme nesmierne dôležitá ale čo som nečakal, neskutočne nudná. A to nepreháňam ani trochu. V druhej polovici som si pri každej ďalšej scéne vravel že do konca je tak 15 minút. No nebolo a fakt som mal nutkanie si film pretočiť. Veľká škoda lebo zo začiatku som bol spokojný. Humor, obrazové vychytávky, šikovný scenár a herecký ansambel ktorý tak skoro pokope určite neuvidíte. Na prekvapenie ma najviac bavili Cate Blanchet s Meryl Streep a nie hlavná dvojka. V určitom momente ale prišiel zlom a stávala sa z toho priemerná záležitosť so zbytočným naťahovaním. Aj humorných situácii ubudlo, no koniec to zachránil. Ten sa mi páčil, a veľmi ()

dvopet

Přestože Don't Look Up pracuje s naprosto obecnými principy, které platnost jen tak neztrácí, mám pocit, že film docela rychle zestárne, resp. že k němu v budoucnu nebude mít publikum důvod se vracet. Snad krom vyobrazení toho, jak to společnost zvládá posrat, to je nadčasové. Oceňuji humornou linku filmu vzhledem k žánrovému zaměření, McKay ale režijně víc zaválel ve Vice. Jasně, tohle šlo víc vstříc mainstreamovému publiku a formálně to snímek povedený je. Herecky doslova perfektní. ()

Lachtaan

Asi vůbec poslední film roku 2021, který se dal považovat za očekávaný, zejména kvůli enormnímu počtu hvězd, jež se rozhodly tomuhle žánrovému mišmaši upsat. A přestože se nám Leo trochu zakulatil a jeho nerdovská vlnka na čele mi iritovala celé dvě a půl hodiny, tahle nevšední kombinace komedie a katastrofického filmu úžasně reflektuje dnešní mocí médií zkaženou společnost a nejednou jsem nevěděl, zda se smát nebo raději brečet. Bizarní konec tvoří trefnou třešničku na dortu. [viděno na Netflixu 26.12.2021] ()

Qitek

Mám podezření že tohle sledovat v jiném rozpoložení a nejlíp nahulenej, bude to o chlup lepší. Možná. Zároveň se nemohu zbavit dojmu, že zas taková pecka, až na tu trefnou satiru není. ()

JimmyII

Čekal jsem daleko víc. Satira je to dokonalá a sžírává, ale dobrý námět a pár vtipů nedělají dobrý film - zvlášť při stopáži 145 minut… ()

LiborGondek

Obvykle Američané natáčejí filmy, které je vykreslí jako hrdiny, jako ty, kteří spasí planetu. Tohle je opak, kde jejich blbost nemá hranic a popravdě, přijde mi mnohem reálnější a pravděpodobnější, že by to ve skutečnosti bylo nějak takto... ()

filmmovier

Rozhodně jeden z nejlepších filmů uplynulého roku. Báječná satira, která mě bavila od začátku do konce. Super vtipy, skvěle napsané postavy a hlavně famózní obsazení a na hercích je vidět, že si to fakt užívali. A já se jim nedivím, neboť tento film je vážně báječný materiál. První polovina je krásně ujetá, druhá trochu zvážní a také trochu ubere na tempu, což má za následek, že je taky nepatrně slabší, ale vzhledem k tomu, co se ve filmu děje, se rozhodně nejedná o nic nečekaného. Co nečekané je, jsou mezititulková a potitulková scéna, které jsem skutečným vrcholem celé dvouhodinové podívané a patří k tomu nejlepšímu, co v této kategorii lze nalézt. Na tomto stylu satiry neshledávám vůbec nic špatného. Zcela jednoznačně jeden z nejlepších filmů pravděpodobně všech zúčastněných. Na vládu ing. Bureše jsem si ve scénách s Meryl a její povedenou "zkušenou" vládou vzpomněl hned několikrát. No, očividně je to všude stejné. Závěr vlastně fajn. 80%. ()

Mrkvič

Absolutní pecka! Na jednu stranu jsem si říkal, že je ve filmu spousta zbytečností, že s trochou komiky a absurdity by šlo katastrofický film zvládnout o dobrou půlhodinu rychleji, ale potom by film neměl takové vyznění. Vtipný, ale docela i dramatický. S velkou dávkou lidskosti a sociální kritiky. Herecké výkony fantastické. Hlavně Leo a Rylance, to je prostě vrchol umění. Moc se těším, až uvidím film znovu. I když se obávám, že to nebude až takový mainstream a že chci film vidět znovu, si budu říkat možná i deset let a nikdy si ho už nepustím. ()

Johnny.ARN

Ale úprimne, bolo by to inak? A kto žije v tejto spoločnosti si praje takúto kométu už aspoň 10 rokov. Nie a nie priletieť. Film ako taký je len predražená, nafúknutá Shitflixová bublina, do ktorej obsadili každého, kto v čase nakrúcania nemal covid, spravili tomu klasický marketing, dali rutinerskemu strihačovi, lebo vie tie svoje parádičky a pustili medzi ľudí s dovetkom, že existuje nádej. Mohla to byť buď skvelá komédia alebo dramatický katastrofický film. Takto je úmorné dlhý mix oboch. Niekedy je menej viac. Ale, nešklbal som si kotlety, pár krát som sa dobre uchechtol a fandil som kométe, takže za mňa 4 z 5 ()

Honzíno

Takovy drsnejsi hrany WALL-E. Za WALL-E si dosadte Lea, za Eve vedecka fakta a jejich prime aplikace v dnesni dobe, za laskavy Disney/Pixar humor satiricky cernohumorneho McKaye, ktery je nekde na pomezi stroheho Tarantina a mene ukecaneho Scorseseho. Vztah Lea a vedy proveri oblouk filmu, kde je Zeme zamorena medialnim bramboroidem podle skutecnych udalosti, diky kteremu se velmi slusne snazime z hlavy vymazat jakoukoli konfrontaci s neprijemnem. Z vedeckych faktu si kazdy muze vzit, co se mu lip swipuje na jeho oblibenou stranu, vyjadrit se pak a jeho nazor musi byt verejne tolerovan. Sami uz si nespocitame ani rozpocet na zakladni nakup. Kolize se zda byti nevyhnutelnou. Jedine, co se da vytknout, je, ze ti, jez by se meli chytnout za nos, se budou rovnez kralovsky bavit. Urcite se tomu neda vytknout strih, scenar, rezie, casting a vubec ne Mark Rylance, jehoz karikatura je mrazive neuveritelna. Kazdopadne se to stane, jen jeste nevime, co to bude. ()

rockwoman

"Holka, vlastně ti chce říct, vytáhni si hlavu ze zadku a vědce už sakra poslouchej. Fakt jsme to posrali. Posrali jsme to tentokrát. Je tak blízko, že ji cítím hřát. Můžeš dělat, že je všechno v pohodě. Ale nejspíš se to děje právě teď. Oslavuj, modli se nebo plač. Dělej, co ti pomůže vyhrabat se z našich malérů. Protože zítra už možná nebude...." ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD