Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Mitisko

Neskuteční podívaná, které nechyběla ani žádní homo-lesby zápletka anebo polemizování nad svým pohlavím. Úžasné herecké doslova autentické výkony, kde bylo jasné, že hlavní hrdinka něco tomu šachování musela dát i kdyby nechtěla. První půlka dílů byla jednoznačně na 5* ty další dle mého neurvali tolik potenciálu co se dalo, ale i tak, jako celek výjimeční podívaná. Doporučuji všemi deseti. Normálně mi to udělalo chutě si zahrát jdu na playok a chezz :D ()

Sharpooter

Tak tohle byla fascinující jednohubka. Tento miniseriál má úžasný příběh doprovázený skvěle napsanými postavami. Seriál je místy i dojemný, člověk si občas říká: "čas je náš největší nepřítel". Po dokoukání mám hrozně skvělé pocity, jasně bylo zde pár chvil, kdy jsem se nějak extra moc nebavil, ale těch moc nebylo a navíc, tyto chvíle byly vynahrazeny těmi úžasnými. Netflix opět udělal skvělé prostředí, tentokrát padesátých let. Herci byly úžasní, každý z nich hrál, jak nejlépe mohl. Prostě byl jsem ohromen. Nebudu už to dál protahovat, prostě tohle musí vidět každý, no a já jdu hrát šachy, tak zatím.. 9/10 ()

haWranka

Po první epizodě jsem byla ohledně svého postoje trochu nesvá a pak to ještě chvilku trvalo. Oblíbit si hlavní hrdinku totiž není vůbec snadné. Postupně jsem ale zjistila, že jí děsně fandím - nejen při hře, ale ve všech aspektech jejího života. Opravdu skvělá věc, kterou jsem určitě neviděla naposledy ()

boni

Aktivistický kýč, ale i tak kdyby nebylo té nudné střední pasáže, tak neváhám s plným hodnocením. Moc lepších kousků si na Netflixu naladit nemůžete. ()

samkko

9/10 aneb Dámský gambit se dá nazvat ještě jedním synonymem, skvost. Vypadá to nudně? Ano. Vypadá to jako netflixovský seriál pro ukojení tužeb feministického obecenstva? Ano. Bojíte se, že když jsme v životě neseděli u šachovnice soupeřovi čelem, nepochopíte oč v seriálu půjde? Pravděpodobně. TAKHLE TO ALE NENÍ. Dámský gambit je vskutku mistrovské dílo, které v žádném případě nefunguje jako feministická propaganda (ono se stačí podívat kdo snímek stvořil/režíroval/psal předlohu), v žádném případě to nepůsobí byť jen trochu nudně, seriál má příjemné tempo a krásných 6 hodin, které utečou jako voda no a na závěr se ani nemusíte bát, že šachy hrát neumíte. Anya Taylor-Joy hraje fenomenálně a hlavně uvěřitelně. Druhá dějová linie o jejím drobném problému s alkoholem a léky na předpis však pro mě byla skoro zajímavější a mohl se na ni tudíž klást větší důraz a vůbec bych se nezlobil, kdyby se seriál díky tomu protáhl o pár hodin. Vše po vizuální a audiovizuální stránce bylo bezchybné (ta kamera opravdu skvost) a soundtrack, byť na vás může působit skromně/komorně, odvedl přesně tu práci, kterou měl. Jsem tedy opravdu spokojen s tímhle malým veledílem a vřele s čistým srdcem všem doporučuji. ()

Flory14

Tak tohle se povedlo. Queen´s Gambit je snímek od kterého jsem neměl žádné očekávání, pustil jsem si ho hlavně díky Anye Taylor-Joy. Herečka mě více a víc baví a zde dostala moře prostoru. Nutno říct, že ho využívá na maximum a hraje opravdu výtečně. Užíval jsem si každou její scénu a právem se zařadila do největších nadějích filmového průmyslu. Příběh dokáže strhnout, i přesto že je z šachového prostředí a místy trochu předvídatelný . Beth začíná jako klasický outsider, poráží soupeře, dělá si z nich přátelé a vyvrcholí to skvělým závěrem, trochu ve stylu Endgame 😃. Vzhledem k tomu že je to minisérie, je zde materiálu více než dost. Tvůrci ho využili skvěle a dostanete komplexní psychologický rozpor, jedné geniální hráčky. Hlavní hrdinka je (vzhledem k jejímu tragickému příběhu) fanditelná ale zároveň má svoje velké mouchy a to ději dodává šťávu. Až na kovboje mě bavili i vedlejší postavy ale rozhodně nedokázali konkurovat hlavní postavě. Více takhle skvělých minisérií, potenciál na další řady to asi nemá respektive by to bylo zbytečné natahování protože konec řekl to co měl. Velice příjemné překvapení a já nemůžu jinak než dát plný počet. ()

celticek

Fantazie. Nádherně se na to dívá. Ideální stopáž, ideální počet epizod. Krásné exteriéry, interiéry, kostýmy. Luxusní soundtrack. Hudba se vždy hodí ke konkrétní situaci, teď si třeba vybavím příjezd do Moskvy. Z amerických hitů je naráz ponurý svazácký doprovod. Všichni herci hrají skvěle, už jsem ty jednotlivé ksichty někde viděl, ale nedovedu přiřadit kde (narážím třeba na šachisty Bennyho a ušatého Beltika). Kapitolou samou o sobě je výkon Anyi Taylor-Joy. Pastva pro oči! Ty má teda trochu dál od sebe:), ale vyzařuje z ní ojedinělá aura, jakou jsem už dlouho neviděl. Řekl bych, že roste díl od dílu (nerad bych zapomněl i herecké podání její mladší verze v sirotčinci), všechno do sebe krásně zapadá - na začátku defacto sledujeme i konec seriálu, atd, atd. Co vám budu - jsem uchvácen. Konečně. Trochu, ale vážně trošičku bych ubral na úplném závěru, na druhou stranu rozumím Netflixu i filmařům = graduje to vskutku famózně. Docházejí mi superlativy, takže to jenom všem s čistým svědomím doporučím. PS : Modleme se, ať nerozjedou druhou sérii a pokud ano, ať je ještě lepší než tento skvost (pokud to jde). Za mě creme de la creme! ()

Jan.Cada1

Tento seriál kopíruje sílu hry hlavní hrdinky - silný openning a slabší end game. První díly minisérie nasadily obrovské tempo, které se bohužel nepovedlo udržet až do konce. Anya ovšem povyšuje seriál o třídu výš. Hraje prostě skvěle - závislačka jak na šachách tak na chlastu. Dudley taky potěšil, i když jsem ho na první pohled vůbec nepoznal. Celkový dojem ze seriálu mám ale dobrý. ()

sunfreedom

Mám po tom všem spoustu otázek a ani jedna z nich není plodem tajemné zápletky nebo nepochopení děje. Spíš naopak. Nepotřebuju úplně aby holčičku nejdřív v děcáku znásilnili, pak ji drželi zavřenou ve sklepě a nakonec musela u pěstounů dělat služku. Rád bych ale, aby alespoň jedna vedlejší linka byla dotažená. Rád bych, aby byl příběh realistický alespoň v tom, že prostě nikdo neprochází životem se 100% úspěšností. Pouštíte si někdy na YT cool scény z filmů? Takový ty, kdy hlavní hrdina konečně vítězí, Thor si udělá kladivo apod.? Tak si představte věc, kde jsou jenom tyhle scény. A nic z toho, co k nim směřuje. I když to tak nemusí vypadat, je to hrozný. ()

TaNya_

Velmi povedený seriál s dokonalými kostýmy a nádhernou hudbou. Absolutně šachům nerozumím, nezvládám myslet víc než dva tahy dopředu, ale tohle provedení mě fascinovalo. Anya je rozkošná, ale vyčetla bych jí, že si nakradla všechen prostor pro sebe. Nebo je to možná výtka spíš na scénáristy, protože upozadily všechny vedlejší postavy, ač zajímavé. Třeba Harry Melling nebo Brodie-Sangster si zasloužili stoprocentně větší pozornost. Trošku mě to na konci zklamalo, protože to mohlo celý seriál pošoupnout o něco dál. ()

J.e.r.e.c

Když pominu poslední dekádu, americký šachy stály většinou dost za hovno. Ironií osudu však dva pravděpodobně nejtalentovanější hráči všech dob pocházeli právě z USA. Vždycky jsem se divil, proč Amíci o jednom z nich, Paulu Morphym, králi romantického období šachu ve druhé polovině 19.století, nikdy nenatočili velký film. Ten chlápek byl přímo učebnicovým příkladem génia s dostatečně pohnutým osudem na plnokrevné drama a navíc nosil bohovsky stylový účes, který by v případě úspěchu jistě spustil novou módní lavinu. Beth Harmon vystřídá těch stylových účesů hned několik a od jednoho ze svých ctitelů si dokonce vyslouží i přirovnání ke slavnému předchůdci, ale jinak je její postava inspirována spíš tím druhým legendárním krajanem, totiž Bobbym Fischerem, jehož souboje se zástupci neporazitelného šachového impéria made in CCCP napínaly svět zhruba ve stejném období, v jakém se odehrává i Dámský gambit. Objektivně to asi na pětikvalt není, ale na objektivitu sere Kasparov. Kolikrát v životě se mi stalo, abych s nějakým seriálem takhle žil? Honza Nedvěd mi napovídá, že dvakrát či třikrát to ne, i jednou je dost, a protože je skoro půlnoc, tak mu musím dát za pravdu. Přitom se nejedná o žádný velký umění ani hlubokou psychologii, je to jen krásně vypadající a perfektně hudebně ošetřená pohádka, která stojí a padá s jednou jedinou postavou... Jenže ta postava je ve své autistické naivitě a bezprostřednosti naprosto neodolatelná. Kromě toho je Anya-Taylor a Joy to watch a fetišistický kameraman ji s každým záběrem oblizuje jako mlsný kocour. Takže je to chess porno, fashion porno a taky trochu leg porno v jednom. A všechno to navíc vyvrcholí v nejemotivnějším finále snad od dob Rockyho IV. Copak je možný tenhle seriál nemilovat? Dokoukal jsem ho předevčírem a už se mi po něm stýská! 100 % ()

tlesk

Vždycky, když už začnu nad Netflixem a jeho produkcí lámat hůl, přijde nějaká perla. Tahle výborná minisérie je jednou z nich. Výborně napsaný a zahraný zážitek, který nadchne silou příběhu i příběhem hlavní hrdinky, u kterého se vám ani nebude chtít uvěřit, že je fiktivní. Už jsem skoro zapomněl, že jde něco natočit bez na sílu rvané politické agitky... ()

neo250

Nemôžem povedať, že bol zlý, rovnako ani to, že bol dobrý. Polovica dielov hluchých a zbytočných. Ak by seriál dali na 2 a pol hodinový film, tak by to postačilo a hodnotenie by bolo za mňa výraznejšie lepšie. ()

wege

Dlouho jsem ten seriál odkádal, ale když jsem si ho pustil, tak jsem nemohl skončit. Ještě že po koukání do 5 do rána, jsem nemusel do práce. Kdo by řekl, že šachy mohou být stejně dramatické, jako když Steve Gerald a spol otáčeli v 2005 v Istambulu proti AC Milán nebo když kopal David Beckham kopal rohy v nastavení na Camp Nou v roce 1999. Skvěle prodaná jinak docela nudná hra, dokonale trefená atmosféra doby. To Netflix opravdu umí. Kdyby to byl film, tak Anya Taylor-Joy musí dostat Oscara. Naprosto bezchybná, skvělá a více než na 100% přesvědčivá. Jinak šachy občas hraji, ale po shlédnutí seriálu jsem možná rád, že jen občas a stále dělám amatérské chyby. Seriál jen dokazuje spoustu příkladů z praxe, že skvělí šachisti jsou blázni, šílenci a většinově ne rozhodně normální lidi. ()

denulik

Šachovým partiám nie je čo vytknúť, seriál z toho vytrieskal toľko napätia koľko to len šlo, ale škoda toho farbičkového konca, ktorý je jednoznačne z ríše fantázie. Ten tomu celému dosť podtrhol nohy. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby