Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

rerabinka

I pro nešachisty jistě zajímavé až napínavé s neokoukanými herci se asi zaslouženě zařadilo mězi nejoblíbenější seriály. Jsem se hodně těšila na tento šachový seriál a naplnilo mé očekávání hrdinky ve Fischerově stylu, inspirované skutečnými historickými postavami, jen smyšlená některá jména a situacemi obdobnými u Bobbyho Fischera, jenže v šatech a dnes tak populární feminizace i ve skutečném šachovém světě již dávno probíhá. Jen závěrečně ovace a adorace od Rusů mi moc nesedí k jejich skutečnému nacionalistickému přístupu. ()

Klara

Hodně dlouho jsem se tomu vyhýbala, až jsem kvůli nadšeným reakcím všude kolem mě podlehla - ale absolutně toho nelituji. Asi nejlepší seriál, co jsem letos měla tu možnost vidět. S každým dílem je to lepší, ale příběh chytne už pod začátku a člověk si po pár hodinách strávených u tohoto seriálu řekne, že i přes absenci logického myšlení by se možná ty šachy přeci jen chtěl naučit - alespoň to se stalo v mém případě a myslím, že asi nebudu jediná. Hlavní herečku nemohl hrát nikdo jiný, než Taylor-Joy, skvěle se na ni hodila. Nádherné kostýmy, úžasné herecké výkony i ostatních, tohle se prostě a jednoduše extrémně povedlo. A to jsem to zpočátku vůbec nečekala. ()

Pawlisman

Ano, líbivé a skoro 5 hvězd, ale spíše přeceňované myslím. Jedná se o Rockyho v seriálové podobě? všichni víme, jak to dopadne, drama sílí a to vše podkreslené skvělou hudbou a silným a skvěle zpracovaným napětím a atmosférou. Jinak nezapomeňme, že je děj poměrně dost prázdný a někdy až kýčovitý. Ano, napětí zpracováno skvěle, ale zbytek vlastně o lejnu. A to jsem šachista. A to nemluvím, že se to vše ani nezakládá na pravdě, což je vlastně zase o ničem .. ()

nonick1

Takhle ne, soudruzi... Takhle ne... Tahle hláška z Černých baronů mě napadla ihned po skončení posledního dílu této minisérie. Kde udělali soudruzi z Netflixu chybu? Po prvních dvou dílech se totiž zdálo, že to nebude taková nuda, ovšem další díly plné rošád a simultánek tuto naději postupně pohřbily, a tak namísto cimrmanovské hlášky o tajemství Bierhanzlově masti: „Kachny...... kachny...... kachny......“ můžeme s klidem napsat: „Šachy...... šachy...... šachy......“ tedy přesněji řečeno ještě sedativa a alkohol, neboť nevěrohodně vyfabulovaný příběh geniální(?) šachistky Beth Harmon, kterou přesvědčivě ztvárnily Isla Johnston a zvláště Anya Taylor-Joy, se neustále točí v kruhu šachy...prášky...chlast / prášky...chlast...šachy / chlast...šachy...prášky /. Ovšem namísto toho, aby se z hlavní protagonistky na konci tohoto začarovaného kruhu stala totální troska, adeptka na ústavní psychiatrickou léčbu či docházku k Anonymním alkoholikům, na Beth se to jako zázrakem nijak neprojevuje: stále vítězí nad mužskými protějšky a dokonce je čím dál hezčí, až je z ní spíše adeptka na Miss America. Hmmm, tady je něco špatně. A nejen to, že mezi dvacítkou skutečných nejlepších světových šachistů žádná žena není... Zdá se tedy, že polit-korekt genderově vyvážené přání se stalo otcem netflixovské myšlenky. Možná se tedy na Netflixu po seriálu F1: Touha po vítezství dočkáme i seriálu o F1, kde mladá, krásná a talentovaná pilotka monopostu poráží Hamiltona, Ricciarda i Verstappena, chjo... Autoři si také měli zjistit něco o reáliích života v tehdejším CCCP – americká šachistka by těžko mohla večer bloumat po chodbách moskevského hotelu a zjišťovat, co mají sovětští šachisté za lubem, protože na každém patře seděla nesmlouvavá „děžurnaja“, která by této její kratochvíli udělala ráznou přítrž. A za co že je tedy ona jedna hvězda? Inu za ty její kukadla, přece. ()

majec4

Super. Od prvej, po poslednu cast to bolo zaujimavo natocene. Pacilo sa mi ako sem tam prepli do minulosti. Z celej miniserii bola slabsia asi jedna cast, inak ma to fakt bavilo. Sachy mam rad, aj ked nehram den co den. Vdaka Beth si zahram castejsie. Ten uspech som jej doprial, presla si zaujimavym zivotom s nevydanym talentom a kopou komplikacii. ()

Warhorr

Ač jsem si říkal, že po seriálech a minisériích jako Band of Brothers, The Pacific, Lost či Prison break, už nikdy v novodobé historii na nic tak úchvatného nenarazím, tak jsem sakra rád, že mě něco takového posadilo na prdel. Naštěstí existují lidé, kteří z něčeho tak nudného a nezajímavého jako jsou pro mě šachy ( omlouvám se všem ortodoxním hráčům ), dokáží vytěžit absolutní maximum, že i když o té hře víte úplný prd, tak se od té obrazovky neodtrhnete. A díky bohu za uchlastanou a napráškovanou Taylor-Joy, s kterou bych si dával teplý srpchy až do rána. Snad se ještě někdy v budoucnu potkáme. Stačilo 20 minut a už jsem věděl, že tady se schyluje k něčemu velkému, zatraceně velkému. ()

Davideeeekkk

Nikdy bych jsem nečekal, že mě bude bavit seriál o šachách natolik, že tomu dám 4 hvězdičky. Nedělal to ale jenom příběh. SKVĚLÁ kamera , skvělý střih a nebo například skvělý herci. Doporučuji i lidem, co ho tolik nezajímají šachy, jako mě.  Milé překvapení. ()

Brylin

Vzestup a zrání nadané Beth ve skvělém podání Anyy (dvě tvrdá y za sebou jsem dlouho nenapsal) Taylor-Joy. Šachy hraju rád a užíval jsem si tedy i sportovní stránku seriálu. Mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. ()

M1k9

První dojmy: Skvělý psychologický film-seriál o unikátní komplikované postavě. Nečekal bych, že zaujme tolik lidí a bude mít tak dobré hodnocení. Negativa: Zhruba od třetího dílu jakoby seriálu došel dech a nevěděl co dál říct. Slušně řečeno se děj odvíjí velmi pomalu. Pozitiva: Je fajn, že máme možnost v klidu studovat psychologii génia ze všech stran. Není to jen o jedné straně. Je to o vítězství i o prohře. O daru a obětování. Navíc bezesporu skvělá reklama na úžasnou hru šachy. Je to seriál, kde se nestřílí. Wow. To je pohlazení na duší. Závěr: Bezesporu něco úplně jiného. Doufám, že tak vysoká popularita není jen z důvodu ženské protagonistky.   9/10 ()

Jaroslaf

Seriál, který má velkolepě našlápnuto k něčemu fakt podařenému, a je zpočátku velmi chytlavý každým dílem skomírá a skomírá pod vlivem zcela nepravděpodobných událostí a oslích můstků, kdy se rozhodne absolutně každý, koho Beth Harmonová ve svém krátkém životě potkala, ji přijít na pomoc. To vytváří dojem, že život je jednoduchý a nastavuje nezdravá očekávání od života všem pubošům, co toto dílo budou sledovat. Seriál se vůbec neštítí zkratek a berliček v podobě bývalých milenců nebo kolegyň, kteří neváhají zaťukat v nejtěžších chvílích života Beth Harmonové doslova na dveře. Hlavní postava se ani jednou nerozhodne kontaktovat někoho sama, ani jednou sama nezavolá o pomoc, nemá totiž vůbec proč, osud jí zkrátka hází random postavy, co za ní vše vyřeší, přímo pod nohy. To vytváří dojem, že žít sobecký a introvertní život je v pořádku, on se přeci vždycky najde někdo, kdo vám pomůže! Závěr v Rusku je již čirá patetická fantasmagorie, kdy Beth Harmonové pomáhají TŘI (!) Bývalí milenci najednou, přičemž nikdo z nich neřeší v rámci její (asi) psychické rovnováhy, že s ní každý z nich něco měl a fandí ji celý sovětský svaz, což je dle seriálu nakonec velmi přátelské a fajnové místo. Sovětský svaz v šedesátých letech. Skutečně. Pořád jsme čekali kdy hlavní postavu někdo aspoň zabije, otráví, či ona sama že propadne do tenat šílenství a domnělé schizofrenie, ale nic z toho se nestane, hlavní postava dokonce jen tak ze dne na den, čistě z plezíru, překoná svou dlouholetou závislost na lécích a alkoholu a seriál je ukončen tím největším možným patosem, jaký si lze představit. Překonání závislosti je mimochodem třetí ťafkou k divákovi, kdy si nezralé duše mohou myslet, že závislost na lécích a a lkoholu lze překonat ze dne na den a je i fackou všem ubohým duším, (Matthew Perry například) které se z této závislosti nikdy nevymanily. Upřímně nechápu 90kové hodnocení, seriál je extrémně nadhodnocen a pohrdá nejen divákem, ale i lidstvím a člověkem jako takovým a ukazuje nevyzrálým osobnostem, že být labilní svině je v pořádku. ()

vtelenie

Jediná škoda je, že je to totálna fikcia. V ženskom šachu bola jediná veľmajsterka porovnateľná s mužmi iba maďarská židovka Judit Polgár (a po nej už iba jej dve sestry), možno sa dočkáme aj seriálu o nej. ()

ddf76

Povedeny serial o nadejne sachistce. Skoda, ze u nas nevysla kniha od Waltera Tevise. Jinak v ceskych titulcich od Netflixu dost hapruje sachova anotace. Mala poznamka sachove partie se neodrocovaly, ale prerusovaly. Ale to je jen drobnost. ()

katalog

Neotřelé, svěží. Báječné proplouvání příběhem skvělé šachistky, plné zvratů osudu i pádů jí samotné dělá z této mini série výtečnou podívanou, nemluvě o výborné kameře, výpravě, soundtracku a v neposlední řadě hlavně hereckých výkonů nejen hlavní protagonistky. ()

Lukin413

Vybroušený klenot, který sice sleduje osudy geniální hráčky, nicméně do hlavní role dosazuje šachy a dělá z nich neuvěřitelně sexy hru. ()

janculeeh

Dave, jako určitě je to super seriál, kterej tu ještě nebyl, lidi teď začnou hrát šachy ve velkym a takový ty věci okolo. Ale na mě byly některý scény strašně dlouhý, tempo bylo takový pozvolnější a až tak hluboce mě to nezasáhlo. A přitom pomalý tempo mi nevadí, viz Mindhunter. Tak ale třeba tomu s Niky dáte šanci při probdělých nocích. :D ()

tomashrabek

Úplne chápem, prečo je to tak obľúbené. Je to prostučké, priamočiare, podľa 'underdog' šablóny, s ľahko čitateľnými, skoro až divadelnými hereckými výkonmi, dobre natočené. Ale mne proste strašne vadilo, že na dej som sa nemohol emocionálne napojiť, bolo mi to celé ukradnuté a hlavná postava bola vyložene nesympatická (chcela teda, aby jej macocha bola šťastná, alebo ju to sralo?). Vôbec som netušil, prečo by som jej mal fandiť v čomkoľvek, čo mala za lubom. Možno len preto, lebo to bola ŽENA vo svete mužov? Ale moment, žeby sa ten seriál spoliehal na úplne rovnaký princíp, aký v deji kritizuje? Hm. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby