Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

LittleWing

„...Nejsilnější člověk je ten, kdo se nebojí být sám. Jediné, čeho se musíš bát, jsou ostatní lidé. Právě oni budou říkat, co máš dělat a jak se cítit. Než se naděješ, promarníš svůj život hledáním něčeho, co tě poslali hledat druzí.“ ()

hruska.32

Tak tohle... je bomba. Pro každého, kdo má rád minisérie, či seriály s počtem dílu deset a méně (jako jsem já) tak si to užijete. I přes to, že v seriálu jsou hlavní téma šachy. Pro lidi, které mají šachy rádi, tak musí být tohle skvělá záležitost. Ale podle mě i rovněž pro lidi, které o tom nemají ani páru. To si mě získalo❤️. Přirovnávám to k Le Mans '66, kde jsou hlavním tématem auta, ale i člověk který se v tom neorientuje tak se do příběhu krásně dostane. Navíc tu je zahrnuto i víc témat. Například různé závislosti, romance a krásný progress hlavní postavy. Perfektní Anya v hlavní roli, ale i zbytek castu chválím. Za zmínku stojí Harry Melling a Thomas Brodie-Sangster. Ale vraťme se k Anye, u které nepochybuji, že to je jedna z mých nejoblíbenějších hereček. Ach, ale ten progress Beth... zkrátka pecka. Beth padá dost často ke dnu a prochází si peklem. A to je právě ta bomba... s tou postavou projdete všechno. Kompletně její příběh. Přirozeně a skvěle napsaná postava. Přičtěte k tomu skvělý střih a hudební podkres. Plus, po tomhle si dámu, či šachy určitě zahraju. ()

Bajo.

Za prvé jsem rád, že se o šachách ještě něco vůbec točí, za druhé mě štve že šachy tady hrají druhé housle a že hlavním tématem jsou životní útrapy a patálie E. Harmonové, to je ale čistě můj problém. Seriál je kvalitně natočen, dobová atmosféra je dech beroucí, herecké výkony skvělé hlavně teda Anya Taylor-Joy ta je nejdál a samozřejmě nesmí chybět podmanivý soundtrack. Jen škoda toho zkráceného prostoru na šachovnici ()

shaacul

Jsou režiséři/scénáristé, kteří vezmou univerzální a pro hodně lidí zajímavé téma a dokáží ho udělat tak že neuvěřitelně nudí a někdo dokáže vzít téma "Jak lehce asociální sirotek skrz šachy ke štěstí přišel" a natočit ho tak, že je z toho televizní událost roku. ()

shedlo

Úžasně obsazený seriál, na hlavní hrdinku jsem se z těch všech možných úhlů kamery nemohla vynadívat, je netradičně krásná. Její adoptivní matka Alma Wheatly, na začátku zdánlivě nudná postava, se vyvine v jednu nejzajímavějších a nejlépe obsazených vedlejších postav. Skvěle obsazený je i Beltik. Šachy nehraju a nerozumím jim, ale zde je tahle hra podána přitažlivě, napínavě, nenudí, a přitom se zdá, ten svět podivínů posedlých dokonalou hrou podává odpovídajícím způsobem. ()

Fapak

Soudě čistě podle hodnocení to vypadá na kvalitní film. Jakožto hráč šachu jsem se velmi těšil na šachovou tematiku, která mezi filmy není až tak hojně zastoupena. Nicméně v seriálu mi chybí kouzlo. Hlavní herečce sice nejde nic vytknout, ale jednoduše mi nepřijde sympatická, v čemž je asi hlavní problém celého filmu. Nepatřičně působí i zbytečné scény s pěstounskými rodiči (kteří taky nejsou zrovna atraktivní), které sice navozují atmosféru, ale vzhledem k filmu působí, že tam nemají co dělat. Naopak oceňuji šachovou terminologii a šachové prostředí. ()

t.b.kat

Kdyby měl seriál místo sedmi dílů jen tři, asi bych mu dal 4-5*, takhle je to natahované a naprosto zbytečně - nudil jsem se, občas usínal a proto standardní 3* ()

Parabot

Během studijního období jeden vážený profesor razil teorii, že každý prvek na světě, ve vesmíru, disponuje čtyřmi základními vlastnostmi. Je to jednoduchost, polarita, symetrie a...na ten čtvrtý jsem zapomněl. Později mě spolužáci přesvědčovali, že je to krása ale doteď si tím nejsem jistý. Dámský gambit skvěle rozebírá polaritu a symetrii lidské osobnosti, kde šachovou genialitu vyvažuje sebedestruktivní závislost. V celé minisérii se nenalézá žádný antagonista. Ten je pouze uvnitř hlavní protagonistky. Všem plusům dramatu ukázkově vystavěného dle Freytagovy teorie dominuje casting v čele s Anyou Taylor-Joy, od které jsem prostě nemohl odtrhnout oči. A to ve veškerých jejích polohách. Pokud akceptujeme to, že šachy patří mezi sport, tak při sledování vzájemných utkání - partií jsem naposled cítil takové vzrušení a napětí snad během Howardových Rivalů. Šachový balet Beth na ploše 64 černobílých polí je prostě famózní. ()

Drozdo57

Tak ja sa pridám k tomu zástupu ľudí, ktorí sú akože vraj pobláznení, pretože ide o novinku a je okolo toho obrovský hype a podobne. Ak by ste si pozreli moje predošlé recenzie, je vám jasné, že nemám problém ísť totálne proti prúdu. Takže mi je srdečne jedno, či sa tento seriál ľudom páči, alebo nie. Môj dojem to neovplyvní. A vec sa má tak, že som napriek vysokému hodnoteniu pristupoval k tomuto seriálu skepticky. Fiktívna super šachistka, ktorá to v 60tych rokoch natiera tým najlepším chlapom? To je utópia aj v súčasnej dobe. Podľa aktuálneho rankingu Fide je najlepšia žena, Hou Yifan, na 76tom mieste na svete druhá najlepšia, Ju Wenjun, nasleduje až s veľkým odstupom. Takže som sa bál, že zase raz pôjde o nejakú násilnú agitku. Cynizmus a chladné počty nabok, rozhodol som sa seriál si pustiť. A musím povedať, že som ostal zarazený z kvality. Prevedenia. Príbehu. Vizuálu. Všetkého. Seriál v, povedzme inkriminovaných témach nie je vôbec čiernobiely a naša hrdinka, hoci má skoro nadprirodzené schopnosti, je zároveň nedokonalý človek, prenasledovaný vlastným osudom, bojujúci s ťažkými démonmi. Jej mužskí súperi sú prekvapení z jej šachovej dominancie, ale opäť sa jedná o dosť realistické poňatie, kedy Elizabeth si síce svoju pozíciu musí vybojovať, ale neskôr je prijatá a uznaná ako seberovná. A tiež hlavní "záporáci" filmu, ruskí šachisti, nie sú jednorozmerní komixoví zloduchovia. Ale normálni muži, s cieľmi, obavami, motiváciou, po väčšine rešpektujúci kvalitného súpera a schopní uznať prehru. A celý ten jej boj a zobrazenie bolo tak prirodzené, že som vôbec nemal dojem, že sa mi niekto snaží vnútiť ideu "silnej ženy" (ochranná známka). Tu a tam sa iste nájde niečo, čo by sa dalo vytknúť. To sa ale robí ťažko, keď k tomu všetkému máme už toľkokrát omieľaný fantastický herecký výkon Anny Taylor-Joy, ktorú sledujem už od Split. Ano, Anna je skutočne seksy. A tým myslím aj bez pytlu na hlave, hlavne potom, čo začne nosiť normálnejší účes a oblečenie. Celé herecké obsadenie, vykreslenie tohto sveta a zároveň jeho podanie spôsobom, aby aj nešachisti si ho dokázali užiť je naozaj hodný uznania. A to som úplne na konci zistil, že sa jedná o adaptáciu knižnej predlohy od Waltera Tevisa, ktorý napísal môj obľúbený Spev Drozda. Knihu si určite prečítam tiež. Ale čo sa týka seriálu. Po dlhej dobe mám skvelý pocit zo zhliadnutého audiovizuálneho diela. Taký-ten, ktorý vám pripomenie, o čom film a televízia má byť. Nie iba plytký žrút času. Ale naozaj aj vynález, ktorý vás môže niečim obohatiť. Veľmi ďakujem za tento seriál. ()

Mamutol

Dávám plný počet. Šachy mě naučil můj děda, když mi bylo 8 let. Nikdy mi nenechal naoko vyhrát, aby mě třeba udělal radost. Naopak, drtil mě takovým způsobem, že mu babi vždycky nadávala. Když jsem ho poprvé asi po půl roce hraní porazil a on zadumaně koukal do šachovnice, byl jsem štěstím bez sebe. Teď už moc šachy nehraju, ale rád si je po tomto trochu zopakuju. Tečka. PS: Další šestou hvězdu bych dal Anya Taylor-Joy za ty její neuvěřitelně velký oči. :-) ()

Gortyna

Napřed z pohledu klubového šachisty: takřka vše, co se v seriálu odehrává na turnajích, je mimo mísu. Rozlosování uzavřeného turnaje je dané, šachista se to nedozvídá od pořadatele. V seriálu snad nepadlo slovo "remíza", což je jeden z nejčastějších výsledků. Hra s časem pět minut na partii je blesková hra, nikoliv rapid, jak se v sérii říká. Nelze radit hráči, který má v nastávající partii bílé, aby hrál sicilskou - tu vybírá černý. Jsou to prkotiny, ale nebyl by býval problém dát si na to pozor. Jinak to je dobře odvedená klišoidní pohádka, která pomohla k propagaci té nejúžasnější hry na světě, a to jí slouží ke cti. ()

Phex

Hype jak sviňa. Kdo ho žene? Ten kdo miluje barevné vzory tapet a povlečení šedesátých let? Ženy, který by rády dokázaly hrát šachy jako hlavní hrdinka? Ženy co by rády vytíraly s chlapama jako hlavní hrdinka? Děti ze sirotčinců? Členové šachových federací? Nemaželské děti Bobbyho Fischera? Může to být kdokoliv, sakra ! ()

cernakus

Tenhle seriáal a zejmén a jeho hodnocení dokazuje, jak málo stačí k tomu, aby se dnes něco dostalo mezi top filmová díla. Bohužel než aby to byl důkaz kvality filmu, respektive minisérie, je to důkaz všeobecné dekadence ve filmové branži a seriálové produkci především. Seriál je v podstatě o ničem. Je až nevkusně schématický a de facto se jedná o schéma dnes moderních superhrdinovek. Protože hlavní představitelka je jednoznačně superhdinka s nadpřirozenými schopnostmi stíhaná svými démony. Nicméně ATJ je dobrá herečka, její fretčí ksicht je zajímavý a relativně rychle si k ní divák vybuduje pozitivní vztah. Obecně většina charakterů jsou spíše příjemní lidé a celková atmosféra je nastavena pozitivně. Dokonce i Sovětští démoni jsou vlastně lidé... Obrovským plusem je, že přestože se jedná o netflixovku, tak se zredukovala femibuzi propaganda na absolutní minimum a kupříkladu buzilinie je velmi vkusně zakomponovaná v podobě jednostranně nenaplněné vyznání lásky hlavní hrdinky k fešáckému homoušovi, což hezky vysvětlí její jistou frigiditu v následujících vztazích. Taktéž se omezila politika a propaganda studené války na několik spíše odlehčených eskapád s agenty obou stran. Tedy celkové hodnocení je feelgood minisérie která si zcela určitě zaslouží čtyři hvězdy. Ovšem aby měla na to vlítnout do top 20, tak to ani omylem. ()

palmovylist

Osobně bych seriál rozdělil na dvě části...velmi dobré první 3/4 s velmi zajímavými charaktery, dialogy, nadhledem a příjemným uměleckým nádechem, závěrečná 1/4 pro mě ztratila většinu svého kouzla, děj zaměřený už téměř výlučně na Harmonovou, plný klišé prvků a uměleckých pasáží, které mě osobně absolutně nebavily...63% ()

kubilov

Takové prolnutí vysoce kvalitní seriálové/televizní tvorby a divácky totálně přístupné formy se jen tak nevidí. V první polovině možná až moc HLP, ale velmi vizuálně podmanivé, k čemuž pomáhá estetičnost samotného šachu. Fajn girl power a black power momenty. Vynikající výkon Anyi Taylor-Joy. Mít to první čtyři díly sestříhané na 3, bylo by to za mě téměř za 5*. Takto za velmi silné 4* a zásadní televizní zážitek. ()

Kinofil

|| TV-MA || Netflix || Rozpočet: N/A || "Dáma na E6. Šach mat!" Ne nadarmo se říká, že šachy odhalují skutečného člověka. Zde to platí dvojnásob. Smyšlený příběh mladé Beth Harmon, kterou pohltila desková hra víc než je zdrávo v žádné z epizod nepolevuje, naopak se nabalují další a další souvislosti ovlivňující jak ji, tak její hru. Ve zkratce je to typické "sportovní" drama o outsiderovi, ze kterého se stane miláček národa. Jen by si nikdo nevsadil, že nafilmovat šachy může být ohromná jízda a ve finále dokonce příšerný nervák, jenž je napínavější než všechny současné blockbustery dohromady. Co na tom, že je každá hra bleskový šach. O to víc vyniká její výjímečnost a nemusí se tolik stříhat. Ano, i u mě to okamžitě zvedlo zájem o tuto hru, byť preferuji spíš ty kouzelnické z Harryho Pottera. Jenomže jen o nich to není. Beth má problém se svou identitou a závislostí vyhrávat. Jde tak o paralelu mezi profi sportovci, kteří se uchýlí k dopingu, aby mohli porazit úplně všechny. A co pak? Do toho řeší adoptivní matku, milostný život a povinnou politiku mezi USA a SSSR. Neuvěřitelné, kolik věcí se na to dá nabalit. Francova režie si to podává na jedničku a zabaluje vizuál do podmanivých padesátek se skvělou hudbou. Být tohle film, Anya Taylor-Joy má jistého Oscara (Emmy je samozřejmost). Její proměna v umíněnou holku, která se bojí prohrávat, přitom prohrává sama se sebou je neskutečná. Každý její taneček nebo pohled do očí každého hned uhrane. Pozadu nejsou ani Thomas Brodie, a především Harry Melling (Dudley z Pottera), na kterého si musím dát bacha, ještě o něm uslyšíme. Netflix se vytasil se svým "Černobylem", který s každou další epizodou překonává sám sebe (nejslabší je povinný úvodní hodinový flashback) a vyvrcholí fantastickým finále v Moskvě, kde se všechny příběhové linky krásně propojí a důstojně ukončí. Na rozdíl od Disneyho Mandaloriana je Dámský gambit promyšlené dílo od začátku do konce a šach mat letošní seriálové nabídky. Jen doufám, že neoznámí druhou sérii. "Zahrajeme si?" 100%. ()

Blazis34

Šachy neumím a ani mě nebaví, o to více jsem byl překvapen, jak mě baví sledování velkých kláních, které se odehrávaly v každém dílu. Beth jsem samozřejmě fandil, ale mrzela mě její proměna a závislosti. V seriálu nejsou žádné vraždy, přestřelky ani honičky, přesto má slušné tempo a divák se nenudí ani chvilku. To je chvályhodné a dokazuje to dobrý scénář i kameru. Dámský gambit oceňuji na 4 hvězdy. Skvělá reklama na svět šachu. 80% - Šach mat. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby