Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

corpsy

Kultový film s ešte kultovejším soundtrackom. Sonda do hlbín feťákovej duše. Scéna Rentonovho absťáku je fakt úžasná, tak nejako si predstavujem ako to asi prebieha. Žeby s tým mali tvorcovia skúsenosti? ()

zablaga

Choose your future. CHOOSE LIFE! úžasná filmová poézia o stratenom svete a snahe byť opäť konzumnou bábkou doby, príliš zložité skončiť, ešte zložitejšie opäť nezačať. ()

Marek1991

Ďalší z radu filmov o drogách. Čo sa týka kriminalistických filmov, tieto nedosahujú kvalít mafiánskych filmov, aj keď v oboch témach je ešte, čím prispieť, najmä motiváciou, ospravedlňovaním si činov, rôznymi následkami. Myslím, že Requiem za sen je lepší film o nepatrnú štipku, ale zároveň si myslím, že obom filmom k vedúcemu filmu o danej téme ešte niečo chýba. Dokumenty zväčša vedia tieto silné témy lepšie popísať, ak sa jedná o film a mali by sme vytvoriť nejaký poučný a zároveň odstrašujúci príklad, chcelo by to spojiť Requiem za sen, Trainspotting a dodať tomu ešte niečo originálne s vecami okolo ospravedlňovania si činov a vecí, čo som vyššie popísal, ale aj mnohými ďalšími, lebo narkomanov je na svete dosť, špinavý biznis okolo týchto vecí sa deje ďalej a mnohí ľudia naozaj netúžia, vrátane ľudí, čo nie sú drogovo závislí, tak ako aj ja, po veciach ako hypotéka, práca od 09:00 do 17:00 a podobných stereotypných veciach, ktoré pri vyšších grádoch z ľudí vedia rovnako spraviť ovce, len v inom smere ako pri drogách a treba si uvedomiť, že tieto veci práve mnohých aj k týmto veciam privádzajú, nebýva to len nuda a bezvýchodiskovosť života. Opäť som vo filme videl isté halucinácie a najmä mi moje detstvo pripomenulo, keď hlavný hrdina počul každý menší zvuk omnoho viac a spôsobovalo mu to muky, keďže toto som si z doteraz nevysvetliteľných príčin zažil. Cítim ešte prázdne miesto, čo sa týka dílerstva a mnohých vecí okolo danej tematiky, ešte u mňa neprišiel film, na ktorý by som mohol ukázať prstom, to je on a ktorý by som mohol odporučiť drogovo a inak závislým ľuďom. V tomto filme sa mi na záver nepáčilo aj to, keď tvrdil, že toto je poslednýkrát, čo niečo zlé robí, tým sa zlo neospravedlňuje a zväčša to poslednýkrát ani nebýva a to je ďalšia medzierka filmu. Ewan McGregor zahral svoju rolu výborne, takisto tie akože temné 90. roky v Škótsku sú zaujímavo podané. Vo svojej dobe možno mierne prelomový film, ktorý sa stal pre mnohých klasikou na danú tému. Trainspotting uznávam, najmä kvôli mnohým použitým motívom, ale celú problematiku neobsiahol a bol niekedy aj nudný, čo mu uberá. Ja som si ho pustil počas dvoch nocí a dvakrát som zaspal, až neskôr som si ho dopozeral, ale zlý nie je, je vysoko kvalitný. ()

Torision

Vážně jen málokdy se mi stane, že bych jedinej film viděl během půlroku cca. 15x. Ale popořadě. Herecký výkony naprosto dokonalý a všichni aktéři naprosto přesvědčiví, dovolím si vyzdvihnout především McGregora a Robert Carlyle. Technická stránka naprosto perfetkní, skvěle zvládnutý in/exteriéry, svižnej střih, až překvapivě skvěle sedící hudba, atmosféra a celkově je to po režijní stránce prostě skvěle zvládnutý. A samozřejmě dějová stránka plná neskutečnejch zvratů, černohumornejch scének ("Ta holka dostala půllitrem.....") a všelijakejch vývojů postav. Takže jestli jste tenhle film ještě neviděli, rohodně vám doporučuju ho zkouknout. Jo a troufnul bych upřednostnit českej dabing, kterej podle mě dokázal originál s tvrdou skotskou angličtinou překonat. Největší srdcovka a číslo 1 v mý TOP10. ()

El Pistolero

Mít možnost vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si kariéru, vybrat si rodinu, vybrat si zasraně velkou televizi, vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy. Vybrat si jídlo bez cholesterolu, zdravotní pojištění, pravidelný splátky úroků z hypotéky, vybrat si první dům, vybrat si přátele. Vybrat si víkendovej ohoz v barvě kufru, vybrat si sedací soupravu na splátky v síti posranejch prodejen. Vybrat si sám sebe a v neděli ráno žasnout, kdo, do prdele, seš. Vybrat si dřepění na gauči a čumění na oblbující soutěže, co ti vygumujou mozek, cpát si do huby ty hnusný sračky z bistra. A na konci toho všeho pěkně zplesnivět, pochcávat se v ubohým domku a bejt jenom na obtíž sobeckejm, zmrvenejm spratkům, který jsi zplodil, aby tě nahradili. Vybrat si budoucnost. Vybrat si život. Ale proč bych měl něco takovýho udělat? Rozhod' jsem se nevybrat si život, ale něco jinýho. A důvody? Žádný důvody nejsou. Kdo potřebuje důvody, když má heroin... Kult! ()

F.man

Nemůžu jinak než jen takhle neoriginálně: Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourself. Choose your future. ()

curunir

Tak už aj mne sa podarilo vzhliadnuť kult, ktorý patrí medzi 10 najlepších britských filmov. Hodnotenie sa môže zdať automatickým, Trainspotting však naozaj nemá veľa múch i keď ako už bolo povedané, druhá polovica už nie je až tak suverénna. Vo filme ma najviac upútala scéna na záchode, kedy som naozaj nečakal až takú nechutnosť, ktoré predčila všetky moje očakávania. Za to patrí tvorcom moja hlboká poklona. ()

Kryton

Tak tento film musíte vidět snad jedině v náladě anebo na tripu. Já si vždy neskutečně užívám. Může za to hudba, téma a herecké výkony. Nejvíce mě do kolen dostavá scéna podělaného prostěradla u rodičů přítelkyně jednoho z hrdinů. Kdo nechápe ať se na tu scénu podívá! ()

EastWicka

Michael Caine v jednom interview klidně přiznal, že ho Trainspotting vyděsil k smrti... ta beznaděj. V jalovém mládí ovšem člověk víc než hrůzu vnímá tu zpropadenou zábavnost herácké story, její anarchistické kouzlo... Humor a tah a branku jsou u raných Boyleových snímků jako břitva. A jejich hořkost a smutek můžou být čitelné až v určitém věku. Poprvé jsem Trainspotting viděla kdysi dávno v roce '97 v jednom malém londýnském kině a jeho postavy mám ráda, jsou součástí mého dospívání, generační záležitost. ()

mad_ness

Veruže klasika. S efektne podanými nechutnosťami, vyperoxidovaným Millerom a správnou dávkou fetu s detailným záberom na žily. Ňam. ()

mis-ko

O drogách: ak to má byť komédia, tak Saving Grace. Ak to má byť dráma, tak Requiem For a Dream. Ak to má byť od každého trochu, s výbornou hudbou, tak potom Trainspotting. ()

ladko

Filmy s drogovou tématikou mám rád(stačí sa pozrieť na môj najobľúbenejší film...), tento ma však veľmi nedostal. Charaktery nesympatické(všetky do jedného na čele s trápnym Begbiem, ktorý sa celý film len rozkrikuje) a scény boli čudné(záchod) - niekedy až nechutné(Spud a jeho nočná nehoda v posteli a nasledujúce ráno...). Niektoré hlášky sú fajn("Who needs reasons when you've got heroin?"), ale jednoducho som sa nevyhol nude. A to som si myslel, že vďaka krátkej stopáži aj zvestiam o kultovosti mi to zbehne rýchlo a budem chrochtať blahom. Pesničkový soundtrack mi tiež extra nesadol(až na "Boom digi digi digi boom digi boom":-)). Sorry, ale viac emócii ako Trainspotting vo mne dokáže vyvolať aj pohľad na prázdnu krabičku cigariet. Nad tri hviezdy nepôjdem, ani keby ste ma zabili, či ukradli 16 000 libier. ()

baribal

Pro mě Trainspotting vyzrál v nejkrásnější film o fetu vůbec! McObiWan a Robert "Adolf" Carlyle jsou zde za největší frajery. Timhle filmem si Boyle udělal jméno a pro mě ve srovnání s Requiem za sen rozhodně vede, protože tohle je mnohem více lidsky pojaté a také mnohem vtipněji. Film, který můžu klidně označit za kult a nepustim si ho jen jednou. ()

Krissty

Jeden z nejhorších filmů, jaký jsem kdy viděla... Podle mého vrchol nevkusu! Miluju filmy o drogách, ale tohle? To je snad jen blbý vtip... Ten příběh nestál za nic, několik fetek fetovalo, fetovalo, někdo se ufetoval, někoho zavřeli, ... Tolik nesympatických postav jsem ještě nikdy v žádném filmu neviděla a přála jsem jim jen to nejhorší za to, jací jsou to idioti... Hvězdičku za Ewana McGregora a hudbu.. Dneska už může být kultem fakt každá ptákovina.. Jsem naštvaná, že mi tenhle film sežral drahocenou hodinu a půl mého života! ()

Krt.Ek

Čekal jsem více než jen lehce nadprůměrnou, no, velmi černou komedii s malým přídechem kritického náhledu na soudobou konzumní společnost (tenhle motiv mám v umění velmi rád). Nevidím zde totiž nic, co bych mohl označit přídomkem kultovní - kam se v hrabe Trainspotting například na Big Lebowského popřípadě na Pulp Fiction, jejichž kultovnost jsem ocenil už po prvním zhlédnutí. Škoda no, možná bych film lépe ocenil, kdybych ho viděl mladší, a nebo přímo v devadesátých letech. 75% ()

Pan Filuta

8/10 O čem je vlastně Trainspotting? Jednoduše by se dalo říci, že je o vzpouře porti konzumnímu způsobu života. Je o přátelích, kteří symbolizují únik z opovrhovaného světa rodičů. V neposlední řadě je o vzdorování návyku na heroin. Zní to jako otřepaná klišé? Ano rozhodně, ale není zde patrná snaha převychovávat a naopak velmi patnrá je snaha zachovat si kritický náhled na celou společnost. Rozhodně jedna z nejkultovnějších věcí devadesátých let, která reflektuje soudobé generční trendy a profiluje podobu následovníků. ()

SaNcHeZ_cz

Boyle servíruje společenskou kritiku v jednom z nejpůsobivějších drogových filmů. "Choose your future. Choose life. I chose not to choose life: I chose something else. And the reasons? There are no reasons. Who need reasons when you’ve got heroin? " ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu