Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

TeeAge

|| Scenár: Guillermo del Toro, Antonio Trashorras, David Muñoz | Hudba: Javier Navarrete | Produkcia: Guillermo del Toro, Pedro Almodóvar | Distribúcia: Warner Sogefilms A.I.E. (Spain), Sony Pictures Classics (US) | Štúdio: Canal+ España Good Machine | Rozpočet: 4.5 miliónov $ | Tržby: 9,459,000 $ || ()

Aluska88

Mnou očekávaná strašidelná atmosféra a podobně laděný příběh jako v mysteriózním Sirotčinci, plném dětských postav, dávných tajemství a skrytých místností, zde nebyla tolik silná a cítitelná, jak jsem očekávala. Ani jednou jsem se nezalekla, nedostalo se mi skoro žádného strachu, a napětí jsem pocítila jen několikrát. Základní chybku vidím v nedostatečném prostoru pro zpracování příběhu o duchovi chlapce. Přišlo mi, že ač by měl být tou hlavní dějovou linií, jíž je věnována většina prostoru, film se jí věnuje jen okrajově, toho největšího místa se jí dostane až v závěru. Kdyby šel trochu více do hloubky, rozvedl příběh a zapracoval na více duchařské a děsivé atmosféře, mohl být výsledek mnohem lepší. Hlavní dětští herci hrají skvěle a vlastně tak (ne)přímo táhnou celý děj kupředu. Ostatní obsazení, v čele s hajzlíkem Eduardem Noriegou, je taktéž výborné, ale více mě asi zaujali ti malí, snaživí klučíci:) Maska ducha je excelentní a už kvůli kvalitně a lákavě zpracované podobě snímku, nemohu hodnotit méně. Jen velká škoda toho nevyužitého námětu o dávno mrtvém chlapci, toužícím po pomstě. A v tomto případě ne s nenávistí na ostatních lidech, ale pouze na jednom člověku... Princ bez království rozhodně nenudí, má spoustu efektních pasáží, ale chybí mu to "něco", čímž by nabyl takměř dokonalosti. ()

genetique

Zvláštna kombinácia horrorovej línie a drámy, bál som sa zo začiatku, že mi nesadne, no Guilermo to zvládol skvelo. Horror je svojím spôsobom napínavý, no viac stavia na línii drámy, čo mi prekvapivo vôbec nevadilo. Pozdvihnúť takmer béčkový scenár k výbornému filmu, čo ovplyvnili aj kvalitní herci, ktorých Toro obsadil. 80%. ()

Madison

Guillermo del Toro je v istých smeroch génius. Aké iné miesto mohlo byť na rozpútanie duchárskej seansy lepšie než stiesnený sirotinec niekde v zapadnutej španielskej púšti s bizarne vykreslenými vzťahmi hlavných hrdinov? Hlavná záporná postava je šitá presne na mieru, niektoré scény desia aj napriek tomu, že námet spadá k treťotriednym brakom, no technické detaily či navodená úzkosť sú dôvody, pre ktoré ma Princ zaujal. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa režisér mohol trošku viac vyhrajkať so scenárom a dodať mu hlbší rozmer, no odhliadnuc od týchto nedostatkov, som spokojná. ()

kitano

Bravo. Gullermo ma skutocny talent, dar, schopnost s mnohych ingrediencii namiesak kompaktny celok, ktory bezchybne funguje po vsetkych smeroch. Horor, drama, mysteriozny pribeh, to vsetko funguje skvelo a predsa sa neda jednoznacne oznacit ani za jedno z nich. Jednotlive prvky su pevne prepletene bez jedinej chyby, ci zavahania. A to vsetko je zafarbene skvelo stylizovanymi symbolmi, ktore sa divakovi dostanu hlboko do mysle a nedovolia mu povolit zo sustredenosti ani na minutu . Zlovestna bomba ticho stojaca na dvore je priam hypnotizujuci prvok a zaroven dokaz Guillermovej obrovskej tvorivosti a fantazie. No a herecke vykony - priam nema zmysel niekoho vyzdvihovat. Su prvotriedne. Dufam, ze Guillermo coskoro znova natoci film v rodnom Mexiku, pretoze zatial vsetko co som mal moznost vidiet - Cronos, Devil's backbone, Pan's Labyrinth - su brilantne filmy, vedla ktorych vacsina ostatnych podobnych vyzera ako nevynaliezava odflaknuta robota. Este raz - BRAVO. (10/10) ()

Lavran

Chcete-li vidět víc, pokračujte Faunovým labyrintem. Vše, co je zde jen lehce naťuknuto, je v tamním mysteriózním ovzduší dovedeno k řemeslné dokonalosti. ()

Falko

Ak by som mohol tento film porovnat s FAUNOVYM LABYRINTOM (2006), tak labyrint sa mi pacil o nieco viac, nielen vdaka zaujimavemu mysterioznemu deju, ale aj krasnej hudbe. Princ mal sice ducharsky podton, ktory ma velmi bavi, len tu som mal trosku menej trpezlivosti a prilis dlho trvalo, kym prislo k tragedii, pricom aj dej zacal konecne naberat na obratkach. Za to bol zaver filmu (ne)chutne brutalny :-) ...11.06.2010 ________ Marisa Paredes - (Carmen) +++ Eduardo Noriega - (Jacinto) +++ Federico Luppi - (Dr. Casares) +++ Fernando Tielve - (Carlos) +++ Inigo Garces - (Jaime) +++ Irene Visedo - (Conchita) +++ Produkcia: Pedro Almodovar, Guillermo del Toro +++ Hudba: Javier Navarro +++ ()

psy.cho

Po dlhej dobe som videl excelentný horor! Španiely vedia točiť filmy a tento je toho dôkaz. Atmosféra sa dala krájať plus výborný dej a nie zlé herecké výkony vytvorili tento fakt podarený film. ()

D.Moore

Del Toro umí! Devil / Princ bez království / Ďáblova páteř (jestli znáte ještě jiný název tohoto filmu, doplňte si ho) sice nedosahuje kvalit mladšího Faunova labyrintu, nicméně podívaná je to téměř bezchybná. Ano, podívaná především, protože obzvlášť kamera a režie jsou skvostné. Příběh je sice béčkový (jak tomu u pana Guillerma bývá tu a tam zvykem), ale to, jak je podaný, z něho dělá opravdovou atmosférickou lahůdku. Trochu mě mrzelo snad jen, že k závěru víc negradoval. ()

MM_Ramone

Čo je to vlastne duch? Strašná udalosť odsúdená k neustálemu opakovaniu. Možno len okamžik hroznej bolesti. Niečo mŕtve, čo sa chvíľami zdá akoby ešte žilo. Pocit ktorý sa zastavil v čase. Niečo ako rozmazaná fotografia... Snímky mexického režiséra Guillerma del Tora majú charakteristický rukopis a svojskú amosféru. Težke nečakajte žiadný tuctový duchársky horror. Keď si pustíte titul "El Espinazo del Diablo", buďte pripravený na kvalitný filmový zážitok. **** ()

Niktorius

Poněkud omšelou příběhovou kostru s předvítalným koncem bohatě oprašuje a leští do nevídané záře skvělá del Torova režie a (vzhledem k žánru) překvapivě poutavé a dobře zahrané postavy. Navíc, i když samotnému příběhu trocha originality libí, o způsobu, jakým je podán (režijně i scénáristicky) to říct nelze - del Toro je prostě svůj. A to se cení. ()

Davies182

Wow. Dokonale mrazivý snímek, díky kterému Del Toro opět dokazuje, jak zručný a hlavně inovativní je režisér. Tohle je vážně příběh, jehož atmosféra je nezapomenutelná, a i když se mi film samotný trošku vykouřil z paměti, tak po přečtení obsahu mne polil ledový pot. Vzpoměl jsem si totiž, jak jsem byl tenkrát děsivě napnutý od začátku do konce a nevěděl, co přijde za pět minut. ()

Tom_Lachtan

del Toro se mi soustavně snaží dokázat, že Španělsko v době politických veletočů v první polovině dvacátého století nejenže bylo velmi krušným obdobím, ale také takže že se stalo semeništěm prapodivných patvorů a jiných nelidských entit. A stejně jako v (ne)pokračování v podobě Fauního Labyrintu mu to jde na výsost skvěle, pravda, že scénář je podivuhodně brakovitým, ale del Toro s ním skvěle pracuje, navíc je příjemným překvapením i to, že se nebojí porušit některé zaběhlé zásady (_(_)- spoiler -(_)_) jako například naprosto chladné odpravení dětských životů bez mrknutí oka a patetických scén na mrtvá tělíčka, což působí v pravdě depresivně. ()

liborek_

Když pominu příšerný film Blade II, který je jeden z mála, u kterých jsem měl sto chutí utéct z kina, tak mě mexický režisér Guillermo del Toro pokaždé uchvátil především vizuální stránkou svých snímků i umně zpracovaným příběhem. Podobně jako ve Faunově labyrintu zde del Toro mistrně spojuje drama španělské občanské války, tentokrát však s mystériem duchařiny. Do zapadlého sirotčince přijíždí se svým poručníkem malý chlapec Carlos, který zde po svém nedobrovolném přijetí navazuje kontakty nejen s ostatními chovanci, ale také se záhadným stínem, sténajícím duchem se zkrvavenou tváří... Nejde o horor v pravém slova smyslu, jak by se mohlo zdát. Spíše je Princ bez království drama s hororovými prvky, které se v průběhu filmu tu a tam vynoří, aby doplnily tajemnou a napětím prosycenou atmosféru odlehlé usedlosti v době válečných útrap konce třicátých let. Režisér skvěle vytváří napětí mezi dalšími postavami příběhu, zejm. v případě trojúhelníku doktor Casares - ředitelka Carmen - agresivní Jacinto, perfektně zvládá práci s dětskými herci. Udržuje diváka v napětí, jehož intenzita nepolevuje za celou dobu trvání filmu. Škoda jen, že finále celého příběhu postrádá větší dávku překvapení, pointa totiž určitě nevyráží dech.. Už od první třetiny, kdy se divák seznámí se všemi postavami a rozpozná základní souvislosti, dá se docela spolehlivě říct, kterým směrem bude osud obyvatele sirotčince vést. Ovšem i přes tuto slabší stránku jde o výborný snímek. Po Princi bez království a Faunovu labyrintu bych si však příště dal i čistě válečné drama.. Bez příměsi nadpřirozena - zkrátka bych byl zvědavý, jak by del Toro natočil např. Komu zvoní hrana... :) ()

Phobia

Povedený mix horroru a dramatu z válečné doby, který nepostrádá výraznou filozofickou rovinu. Odlehlý sirotčinec dává velký prostor pro vybudování temné atmosféry a očekávání "příchodu něčeho zlého". K dokonalosti mi něco málo chybí, ale přesto nezbývá, než hluboce smeknout před Del Torrem a ostatními, co se na tomto neobvyklém filmu podíleli. 85% ()

Hrabka

Na tento film jsem se docela těšil. Přece jenom už není moc filmů s nálepkou horor v červené barvě, které jsem neviděl. Ale bohužel mě to docela zklamalo. Prostředí je zajímavé, atmosféra je fajn, ale nějak mi tam nesedělo to duchaření. Od toho se možná mohli tvůrci odprostit a bylo by to chytlavější. Takhle to na mě po stránce dějové moc nezapůsobilo, takže hodnotím průměrně. 65% ()

MISSha

„Co je to vlastně duch? Strašná událost odsouzená k neustálému opakování, možná jen okamžik bolesti, něco mrtvého co se chvílemi zdá jakoby ještě žilo. Pocit, který se zastavil v čase, jako rozmazaná fotografie, jako hmyz polapený v jantaru. Duch...“ Působivé drama s duchařským podtónem který mám nejraději, protože atmosféra se chvílemi dala krájet. Jde poznat že Guillermo del Toro si vymazlil film do nejmenšího vizuálního detailu, zaujme hudba Javiera Navarrete a kamera Guillerma Navarrea. ()

Shakers

Dokonala ukážka del Torovej réžie, ktorá vás nielen pripúta k sedačke, ale dokáže aj vystrašiť. Film stavaný hlavne na detskej zvedavosti. Prekvapili ma hlavne dialogy a detsky herci, ktorý nemali problém potiahnuť film. S časti mi to prišlo ako skromnejšia a ducharskejšia verzia Faunovho labyrintu, aj keď ten je kvalitou ešte o chlp lepší. 75% - 4* ()

lamps

U mě je to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Guillermo je nejen velmi talentovaný a všestranný filmař, ale také velký experimentátor, jehož horory vznikají úplně jinou technikou než u ostatních tvůrců. Princ bez království je velmi zajímavě zpracovaný, chytře zasazený na odlehlé a temné stavení a příznivě nakloněný jak směrem k fanouškům duchařských hororů, tak i k náročnějším divákům, kteří chtějí vidět jednou za čas také něco nového. Příběh se ani moc nedá označit nálepkou "horor", protože ta je sice pro celý film důležitým a spojovacím prvkem, ale po většinu času ji překrývá osud hlavních protagonistů, kteří se musí vypořádat nejen s tajemným místem a duchem, ale hlavně sami se sebou. A to je přesně to, co se mi na filmu líbilo- žádné laciné lekačky nebo otravná klišé, nýbrž maximálně originální a zajímavá filmařina s nepředvídatelným vývojem a vcelku smysluplným scénářem, který je v daném žánru čím dál vzácnější. Na to, o jak ohraný námět se jedná, dokázal Del Toro skoro zázrak.. ()