Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Aňa je fajnová lolitka. Ale všechno ostatní je jen téměř hmatatelná vzpomínka na jedno horké léto na začátku bouřlivých devadesátých. ()

sud

Léto, Jižní Čechy, kabriolet, dva týpci, holka a cesta. Jan Svěrák s partou svých kamarádů natočili během prázdnin jen tak pro radost a ze srandy jeden malý filmeček. Ovšem tak pohodový a upřímý, že punc kultovosti mu nikdo nedokáže odepřít. Zvláštní hudba skupiny Buty má taky hodně do sebe a její frontman Radek Pastrňák podal skvělý civilní výkon. Škoda jen polodementní postavy Aňi Geislerové a ne moc rozvinuté dějové linie s černým řidičem. Ale což, "Jízda" díky své osvěžující letní atmošce přímo nabádá vydat se na cestu, na nic nehraje a je druhým nejlepším filmem Honzy Svěráka (hned po "Obecné škole"). 85%. ()

akisha

Pohoda je naprosté a dostatečné vystižení tohohle filmu, na rozdíl od stejnojmennýho softwaru na účtování, co ve mě vzbuzoval přesně opačný pocity. A sehnat takovou perfektní trojici lidí od neuvěřitelných sympaťáků Pastrňáka a Špalka po Aňu Geislerovou tak sladkou, že už to víc ani nejde, to je panečku výkon. K tomu dnes už legendární hudba. A že film vzbudí "pouze" chuť udělat úplně to samý, sbalit se s autem a kamarádem a jet někam, je jedno kam a užívat si každou sekundu "jízdy"? Pro mě je to víc, než dost. Ale tak to bejvá, když se točí film bez vyšších ambicí s jednoduchým nápadem, kolikrát vznikne perla větší, než když film spolkne 150 milionů a řeší se v něm tisíc životně důležitých problémů. Svěrák je machr. ()

viperblade

Název filmu odpovídá skutečnosti - tohle je opravdu jízda s velkým J. Naprosto pohodový a skvělý film, kdy se na mě přenesla atmosféra "to neřeš, prostě jeď dál… je jedno kam, je jedno s kým, prostě jeď a užívej si to". Svěrák zde potvrdil, že byl talentem odjakživa a mladá Aňa… Prostě a jednoduše, kdo nevěří, že Češi zvládli natočit jeden z nejúžasnějších road movie filmů, tak ať se podívá na tohle. Jeden z nejpříjemnějších snímků, co jsem kdy viděl (nejen z Česka, ale všeobecně!), jehož konec vás dostane. Jasných 100 % s tím, že tuhle Jízdu si rád zopakuju. ()

castor

Nic si nekomplikovat, nikam nekvapit, užívat si. Protože ani tahle road-movie nemá cíl. Miniaturní filmový štáb tehdy vyrazil za sluncem, aby zpět přivezl osobitou výpověď, která se líbí i dnes. Příběh byl jednoduchý, zbytek byla improvizace. Rozhodovalo počasí, vlastní zkušenosti, vzpomínky, aktuální nálada lidí za kamerou i před ní. Jedno horké léto, dva kamarádi s károu bez dokladů, jedna stopařka. A zapálený Svěrák. Velmi působivé. ()

MM_Ramone

Jan Svěrák sa pokusil natočiť road movie na český spôsob. A či sa mu to podarilo? Ja tvrdím, že ani moc nie. Na filme je cítiť jeho nízky rozpočet; ale tam by som nevidel najväčšiu chybu. Za tú považujem herecké obsadenie tohto snímku. Aňa Geislerová podala tradične nadpriemerný výkon, ale to čo tam predvádza Radek Pastrňák nemá s herectvom nič spoločné. A tiež Filip Renč je omnoho užitočnejší ako režisér než ako herec. "Jazda" je asi najslabším Svěrákovým filmom. ** ()

D.Moore

Jízdu jsem zažil kdysi dávno před zaregistrováním se na ČSFD v televizi a nechtěl jsem ji hodnotit znovu jen tak zpaměti. Dobře jsem udělal. Včera jsem ji totiž viděl na velkém plátně, navíc z (místy fakt půvabně poškrábaného) 35mm filmu a z promítačky, která si v půli snímku řekla o nový kotouč a vyžádala minutovou přestávku. To všechno dalo dohromady milionovou atmosféru, která se k tomu bezstarostnému příběhu lidí jedoucích na jih prostě skvěle hodila. Lehounká Svěrákova režie, hezky barevná Brabcova kamera, hudba od Buty, svoboda, léto, přátelství, dobrá nálada... Tak co řešit? ()

Davies182

Pohoda. Totálně "na leháro" film a nejlepší lék na kocovinu. [Akorát si trochu myslím, že Svěrák na sklonku života přizná, jak to bylo celou dobu myšlený jako psychologický studium zrůdných sériových vrahů, kteří se z hlavních postav stali pár okamžiků po závěrečných titulcích.] ()

venus

Je tam ten správný feeling, slunce, rozmary a výjimečnost. Minimalistický koncept se stylem nostalgických devadesátek. Do totálního rozstřelu mi ale chyběly promyšlenější dialogy. Slovem mi to bohužel neznělo. ()

Xmilden

První česká road movie a dle mého velmi povedená. Hudba Buty nemá chybičku. Aňa zde hraje takovou tu malou mršku, která je rozmazlená až hanba. Konec mě rozhodně dostal. 80% ()

kinej

Jenom 75% je pro mě docela překvápko. Jízda je krásný film a podle mého si zaslouží víc. Nedočkáme se sice žádných dějových zvratů a zamotaných zápletek, ale tvůrcům se tak nějak podařilo zachytit obrovskou pohodu, která z filmu sálá. A Anna Geislerová, i když ji nemusím, zde ukazuje proč je tak populární. Předvádí zde přirozený herecký výkon a ne ty křeče, co ukazují ty mladé nové herečky, co nám pořád cpe ČT1 a NOVA v inscenacíh a seriálech. Anna má hraní v krvi. Špalka jeho role nenechala nějak rozehrát a Pastrňák, i když je zjevné, že je neherec je hrozně dobrej. ()

LiVentura

Jeden z mých prvních oblíbených českých filmů, je v tom příliš vzpomínek a nostalgie a dobrých melodií na to, abych zapomněl, či si to znechutil..! ()

paascha

jasná jednička mezi filmy JS. Tento film mi otevřel spoustu nových pokojů: Aňa, Jakub, Buty, jízda, docela jsem si to tenkrát užil:-)) ()

DJ_bart

Naprosto boží feel-good wannabe freestyle hippie buddy-komedie stylizovaná do béčkovýho pseudo-artově-observačního letního road-movie, který hledá krásu [ať už v rámci kamarádství, letní bezstarostnosti a bezčasí, nebo českýho post-revolučního mámvpičismu] v obyčejnosti a v jejich různorodých nuancích – a v tom tkví největší kouzlo filmu Jízda. Dokonalá Svěrákovina s neméně dokonalým devadesátkovým soundtrackem [Buty rules!] a svéráznou poetikou... přitom taková blbost, co? 9 kabrioletů z 10. ()

Big Bear

Bože jak jsme tehdy byli mladí... ! Jízda je mojí srdeční záležitostí. Jednak jsem v době kdy hrály Buty, Mňága, Brutus a další dá se říci provinční bandy tyto kapely poslouchal a pak dobře znám (zbožňuji) Krumlov, Zlatou Korunu i kraj rybníků a luk kolem Třeboně... Při sledování filmu se člověk vrací mimoděk zpět do pro mne krásných devadesátých let.... Pokud se zaměřím výhradně na film, tak je to asi jedna z našich nejlepších roadmovie vůbec. Svěrák si vystačil s minimem herců, u Radka Pastrňáka dokonce neherců :-). Radek i Jakub Špalek se dobře doplňují a z mladičké Aňi létají na všechny strany erotické jiskry... No a k tomu to léto... Zvlášť v zimně se na tuhle letní pohodičku kouká skoro s utrpením. A aby toho nakonec nebylo málo, tenhle film přispěl také svým dílem do databáze filmových zlidovělých hlášek dalšími perlami. - ,,Jedeme zadarmo!!'' - a - ,,Budeme si něco mejt? '' - ! * * * * ()

petaspur

Je to pohodička, když zlaté české ručičky vytvoří z hromady šrotu posouvání schopný kabriolet, upevní na něj francouzské značky a pak už nezbývá než s pečlivě nacvičeným cizokrajným "Bonjour" vyrazit brázdit jihočeské (asfalt postrádající) vozovky třetí třídy. Franta s Radkem si svojí jízdu umí užít, jednomu dokonce vítr čechrá vlasy a když se volné sedadlo zaplní zvědavou Annou, tak je jasné, že hranice života a smrti se může při jejich nekonečném blbnutí nepříjemně protnout. ()

ChewieDC

Ultra-levný, přesto ultra-zábavný film, který je sice v podstatě "o ničem", přesto "o něčem". Příjemné letní prostředí, příjemná hudba a pohádkový příběh s nepohádkovým koncem dokáže navodit příjemnou náladu a probourat skličující deprese. Můj nejoblíbenější český film vypadá právě takhle... ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)