Válečné drama i milostný příběh o přátelství, hrdinství a obětech i láskách českých stíhačů ve službách RAF za 2. světové války. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 oceněný čtyřmi Českými lvy  Film Jana Svěráka je komorním lidským dramatem, odehrávajícím se na napínavém historickém pozadí. Příběhu o statečnosti, hrdinství a nevděku historie, ale také příběhu o velké lásce, přátelství a chlapské cti vévodí Ondřej Vetchý v hlavní roli Františka Slámy, pilota, který po okupaci Československa v roce 1939 odešel k Britskému královskému letectvu bojovat proti Němcům. Do každodenního boje o život, ve kterém má přátelství cenu zlata, zasáhne osudové setkání s Angličankou Susan. Příběh připomíná odvahu těch, které historie zradila a na jejichž skutky by ani příští generace neměly zapomenout. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 byl oceněn čtyřmi Českými lvy (režie, kamera, hudba a střih), Cenou filmových kritiků, hlavní cenou na festivalu ve Varně a dalšími. (oficiálny text distribútora)

Sir-Filip

Moc dobrý film naprosto nesrovnatelný s Pearl Harborem, protože to dámy a pánové prostě ani srovnávat nejde. Válka v Pacifiku a americká účast ve 2. světové válce byla naprosto odlišná od účasti našich letců. Megalomanský vstup USA do války je opravdu nesrovnatelný s účastí našich letců v klíčové bitvě o Britské ostrovy. Proto je také správné, že je "Tmavomodrý svět" výpravou komornější. Válka v Evropě byla jiná, než válka v Pacifiku. Boje v Pearl Harboru byly svým charakterem zcela odlišné od evropské války. V prvním případě šlo pouze o jeden jediný útok, který nemohl na výsledku války nic změnit, ve druhém případě šlo o všechno. Oba filmy mají svoje, spojuje je pouze milostný trojúhelník a to je ta jediná chyba obou filmů. Zcela zbytečně moc romantiky, na úkor válečných scén a historického pozadí probíhajících událostí. "ENJOY IT !!!" ()

Casablanca

Upravuji své hodnocení a s odstupem času přidávám hvězdu... Proč? Důvod je jednoduchý - ve velké produkci českých filmů je Tmavomodrý svět přeci jen o stupínek výše... ()

standsiller

Otvorenie 21. storočia pre Českú kinematografiu vo veľkom štýle. Osobitý, civilný a výborne vystavaný príbeh Svěrákovcov. Je mi sympatické, že film rozpráva o veľkom a kostrbatom priateľstve a nerozmazáva to po celej metráži. Prirodzené príbehy priateľstva skrývajú pre film často obohrané námety, no tu sa vďaka originalite dosahuje iný smer ktorý divákovi nevnucuje, ale ponúka otázku čo je pre človeka dôležité. ()

zsn

Snad nejlepší český film, co je. A to je v množství těch českých sra_ček opravdu kompliment. Připomíná mi to americký Pearl Harbor nebo Rytíři nebes = stejně dobově romantická atmosféra. Na české poměry opravdový poklad. ()

solskjaer

Zklamání ! Naprosté zklamání a naprostý propad jak u mě tak i u všech mých známých. No ale když to srovnám z Pealem Harborem tak jde o naprostý klenot! Jenže, já teď nebudu srovnávat, ale hodnotit film jako celek. Film mě nudil a to dost. Že nejdražší scéna? To je sice fajn, ale filmu nic moc nepřipadala a přijde mi že tady producenti (a že jich bylo) mysleli spíše na zlaťáky než na samotný film a tak bych to také shrnul. Reklama na film - nepřehlédnutelná, Promotion - prvotřídní, Zábava - téměř nulová . ()

Danula13

Mám-li být upřímný, čekal jsem něco jiného. Chvílemi jsem se u filmu dost nudil, milostný trojúhelník jsem jim nevěřil ani omylem. Dávat víc hvězdiček jenom kvůli jménu Svěrák nebo z úcty k našim válečným pilotům prostě nebudu. ()

finx

Pro mě nejlepší český film. Válečné drama vypovídající o kamarádství, lásce, zklamání, ale i o tamní velice težké době pro české piloty a vojsko obecně. Skvělé herecké výkony Vetchého a Hádka. ()

ranp

Tak pravdivé a tak výborné. Tenhle film má strašně silný příběh a to jasně přebije i pár drobností, které by se daly vytknout. Jde o zážitek od začátku do konce. ()

lskala

Tmavomodrý svět mě nechal absolutně chladným. Viděl jsem ho celkem třikrát a výsledek byl vždy stejný - nuda. Mé čekání na podařené České válečné drama možná ukončí až Tobruk. 35% - 2** ()

mohamedsfinger

Tenhle druh filmů na mě příliš nepůsobí ani přesto, že jsou výborně natočené. I tak musím uznat, že je Tmavomodrý svět mnohonásobně lepší než Parl harbor. ()

Sdoom

Pearl Harbor po česku, sice o dost kvalitnější a nápaditější, ale pořád je to spíš taková válečná limonáda přes všechno neštěstí, co se ve filmu odehrává. Nebeští jezdci zdaleka nepřekonáni. ()

netahlo

Milostna zapletka sice prilis tlacila na pilu a chvilemi me rusila, ale jinak chvalyhodne vzdani holdu ceskym letcum ve sluzbach RAF, ke kterym se vlastni narod zachoval tak, ze to snad nikde jinde nema obdoby. Paradoxne za notneho prispeni nemeckeho kapitalu. ()

herr_carter

Tu světovost a velikášství, které je filmu přisuzováno, bohužel nesdílím - celý film jsem měl prostě neodbytný pocit, že si tu hrajeme na něco, na co nemůžeme v životě dosáhnout a prostě je to jenom napodobování již něčeho vzniklého. Na druhou stranu se ale zase nemůže Svěrákovi zazlívat, že se vydal do takové - na české poměry nevídaně obsáhlé - koprodukce. Že na to měl jednoduše lokty. A Ondřeje Vetchého fakt uznávám, patří mezi moje nejoblíbenější české herce vůbec, sem mi ale do titulní role nějak nezapadal..............moje hodnocení = 6 z 10. ()

gutshoter

Konečně jsem si našel pořádný čas na Ondru Vetchého coby stíhacího pilota Františka Fajtla v Tmavomodrém světě. Sliboval jsem si to už mnohokrát, různé pasáže z televize mně nestačily a díky, díky, že jsem na svůj slib nezanevřel. Film svými dějovými atributy působil spíše na hvězdy čtyři, nicméně jsem dostal, myslím, přesně to, co jsem chtěl a snad i potřeboval. Sentiment o přátelství, lásce a jakési morální zradě, jež ovšem nepůsobí tak parchantsky, což si nedokážu řádně vysvětlit, jsem dostal. A konec? (...) U mě zvítězil tentokrát cit. Svěrákům patří za jejich dění v české kinematografii obrovský dík! ()

klúčik

Na tento film som sa moc tešil. V Cineme som čítal každý mesiac ako sa natáča, čo ako???? Po zhliadnutí som nebol nadšený ale ani slkamaný. Je to podcivý film. Je to hold našim vojakom, ktorý bojovali za slobodu, ktorý keď prežili a vrátili sa tak vlasť sa im odvďačila tak ako keby boli kolaboranti. A ešte raz jeto dobrý film. 85%. ()

PALINO

TMAVOMODRÝ SVET je jedným z mojich najobľúbenejších českých filmov a zároveň je i jedným z mála českých filmov, ktorý spôsobom svojho natočenia obstojí aj zoči-voči celosvetovej konkurencií. Jan Svěrák i v prípade TMAVOMODRÉHO SVETA dokazuje, že je špičkovým českým režisérom a ako vždy mu pomohol i jeho otec, ktorý mu pripravil tradične kvalitný scenár a príbeh, ktorý pred našimi očami ožíva si skutočne počas 112 minút dokáže získať diváka a pripraviť mu kvalitný filmový zážitok. Silnú stránku filmu tvorí i vynikajúce herecké obsadenie, ktorému dominuje výborný Ondřej Vetchý a podobne dobre dopadla aj hudba Ondřeje Soukupa. Po formálnej stránke je TMAVOMODRÝ SVET rozhodne najvyšším vrchom, ktorý sa zatiaľ podarilo českým tvorcom zdolať a myslím si, že aj po kvalitatívnej stránke sa nachádza TMAVOMODRÝ SVET vo vysokej nadmorskej výške. A o to viac som bol smutný pri vyhlasovaní Českých levov, pretože pri všetkej úcte k Otesánkovi si myslím, že TMAVOMODRÝ SVET si pre svoju kvalitu zaslúžil viac túto sošku kráľa zvierat. ()

Bobek15

Pekný film s dobrými scénami so stíhačkami vo vzuchu, s peknou hudbou od Ondreja Soukupa a dobrými hereckými výkonmi. Taký český Pearl Harbor...Keby som ja bol Čech, tak by som bol určite pyšný na to, aký film sme dokázali stvoriť!!! ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

18.07.2018

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost… (viac)

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (viac)

Krev a mlíko za tvrdou měnu

Krev a mlíko za tvrdou měnu

27.04.2006

Už i Slováci (plus my, Briti, Rakušani a Maďaři a o spolupráci uvažovali ještě Němci, Turci a Italové) mohou říci, že mají vysokorozpočtový velkofilm a to ještě o spoustu milionů dražší (10 milionů… (viac)