Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

pakobylka

----- "Léta, která mě čekala, mi připadala zbytečná ... na vahách života byla smrt." ----- Válka pro ně nebyla lehčí jen proto, že neleželi v zákopech. Vlastnili křídla, která je vynesla až nad mraky, ale i tady jim na záda dýchala smrt. Příběh místy možná nepůsobí úplně autenticky - jakoby si nebyl tak docela jistý v kramflecích ... ale mladičká posádka legendárního bombardéru si 4* (byť slabší) zaslouží. ()

V.Silver

Je pěkné vidět, že jsou místa, kdy český film svou kvalitou přesáhne hollywoodskou produkci. Toto je přesně ten případ. Nenechte se zmást - Memphis Belle je kvalitní film, ale gradací ani postavami zdaleka nedosahuje Tmavomodrého světa, nebo Nebeských jezdců, kteří jsou z mého hlediska také o něco bližším subžánrem, neboť se na rozdíl od Tmavomodrého světa jedná o posádku bombardéru, nikoli stíhače. Nejvíc mě asi mrzelo, že žádná z postav nedostala tolik prostoru, abyste si ji mohli pořádně zapamatovat, vytvořit si k ní pouto, soucítit s ní, "prožít" s ní ten poslední a sakramentsky složitý nálet na Brémy. Amerického patosu se sice samozřejmě také dočkáme, ale v nijak škodlivé míře ;) Nicméně kolem a kolem dávám slabší 4, čili 70%. ()

JohnSmith

Jeden z mála filmů o letcích za 2.SV, kde se do děje nemíchá romantika a vztahy k ženám. Je to ryzí válečný film. Obsazení nebylo vůbec špatné, ale co mě odradilo od vyššího hodnocení, byla technická stránka filmu, jelikož efekty byly opravdu hodně slabý a to především ve srovnání se staršími leteckými filmy. ()

gudaulin

Memphiská kráska je vlastně taková americká obdoba našeho slavného snímku Nebeští jezdci. V porovnání s ním sice trochu pokulhává a díky tomu těsně ztrácí jednu hvězdičku, protože není dostatečně temná, bezvýchodná a realistická, je to zkrátka americký velkofilm, který musí na konci publiku potvrdit jedinečnost americké vojenské síly a glorifikovat hrdinství jejich hochů, ale přesto všechno je to výrazně nadprůměrný žánrový kousek, který s přehledem předčí celou řadu svých slavnějších amerických bratříčků, kteří ho na internetových serverech procentuálně předbíhají. Mohl bych mu vytknout řadu detailů, ale jako celek funguje velmi dobře. Celkový dojem: 80 %. ()

Gilmour93

Memphis Belle jsem viděl v 90.letech na VHSce tolikrát, že bych na místě bombometčíka trefil brémskou továrnu na letadla i přes clonu mraků a jako její zasloužilý divák si na ní cením dvou věcí: 1.) staré poctivé práce s užitím opravdových letadel a modelů, která sice při tricích může někdy vypadat směšně, ale zbylou autenticitou tenhle nedostatek plně vynahrazuje, 2.) možnosti vše porovnat s Nebeskými jezdci a být hrdý na to, že i my jsme v minulosti dokázali natočit film, který má (hlavně svým vyzněním) pořád navrch před hollywoodskými válečnými spektákly.. P.S.: Rád bych se zeptal spodního střelce Seana Křepelky Astina, jestli je nebezpečnější Messerschmitt Bf 109, nebo fellbeast osedlaný Nazgûlem.. ()

• K natáčení byly použity dvě z osmi funkčních B-17 Flying Fortress, které byly v té době k dispozici. Jedna z nich nesla jméno "Sally B". (Foxhound#1)
  • 8. letecké velitelství (v roce 1944 přejmenováno na 8. leteckou armádu) za dobu působení v Evropě (léto 1942 až jaro 1945) ztratilo přes 28 tisíc mužů. To jsou větší ztráty než měla Námořní pěchota Spojených států amerických. (liebgott)
  • Původní Mephiská kráska byla B-17 verze F, ale všechny B-17 použité k natáčení byly verze G. Bylo proto nutné tyto letouny upravit tak, aby se co nejvíce podobaly verzi F. Nejzásadnějšími úpravami bylo odmontování spodní střelecké věže pod přídí, přebarvení letounů na olivově zelené s šedým spodkem a nastříkání příslušného označení včetně malůvek "pin-up girls" na přídi. (Foxhound#1)