J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

geimz

Teším sa na deň, kedy CIA odtajní svoje dokumenty, a my sa tak (snáď) dozvieme celú pravdu. Dovtedy môžme len tápať, ale s teóriou objasnenou v tomto snímku sa milerád stotožním. Vyjadrovať sa o formálnej stránke nemá zmysel, tam je všetko dokonalé, film je však prešpikovaný toľkými efektnými dialógmi, že počas troch hodín neposkytne priestor na vydýchnutie a ženie sa obrovskou silou do finále v podobe súdneho procesu, kde sa mi na polhodinku zastavil čas. A to aj vďaka ako o život hrajúcemu Kevinovi Costnerovi. ()

patrik221

Nemám slov.....kurevsky vynikajúci film ktorý je jedným z najlepších akých som vydel!!! Stone padla mi steba sánka a zautočil si na moje citlivé miesto... Zbožnujem filmy o systéme, politike a konšpirácií a v tomto majstrovskom diele je všetko - zlo víťazí, spravodlivosť je slepá, klamstvo je pravda....JFK je megalomanský film v tom najlepšom duchu Sydneho Lumetta. P.S Keby som to vydel v kina zatlieskam. P.S http://youtu.be/XrWzHAeGlq4 ()

LBsmoke

moc velké drama, ale zajímavý Costner.. vypadá pěkně k smíchu, uzavřený ve své konspirační bublině .. ale jinak je to docela neuvěřitelná a podstatná část amerických moderních dějin.. /lepší ale ve Stoneovu dokumentu !! ()

ArthasKarfa

Jo takhle to asi nějak bylo Kennedy byl horká krev a na politickou scénu nastoupil dvěma opravdu závažnými činy: dopustil invazi do na Kubu (zátoka Sviní, která jeho pomalým rozhodováním a neposkytnutím druhé vlny letecké podpory zcela ztroskotala) a vyostření situace na Kubě tak, že ve dnech (dnes označovaných jako Karibská krize) málem dopustil začátek třetí světové války, která byla mezi Ruskem a U.S.A na krajíčku a zažehnána v poslední chvíli, kdy ruské lodě směřované na Kubu nesoucí další hlavice a nosiče raket, byly Chruščovem na poslední chvíli odvolány. Čistka v úřadech CIA a FBI mu na popularitě mezi vlivnými politiky a federálními úředníky taky zrovna nepřidala a rozšířila tak řadu jeho nepřátel (kam patřili jména jako Castro, Guevara, John Edgar Hoover, atp.), že už se dnes, ani po otevření tajných spisů z roku 2013 nedozvíme kdo a jak za tím tehdy stál, ale tento film bravurně ukazuje jak to tehdy mohlo opravdu být a že jeden člověk dnes opravdu svět nezmění, ani když je prezidentem Spojených států amerických. ()

H4ku11

Ako to v skutočnosti bolo si budeme musiet ešte pár rokov počkať, ale zatiaľ si môžeme užívať aspoň tento skvostný film. ()

bobstock

Kdo jiný nežli Oliver Stone umí popíchnout a zabrousit do nejtemnějších koutů ´´totální democrasy USA.´´ Volíme si populární ksichty za nimiž stojí páni ve stínu či takzvaní kuřáci, kteří teprve a skutečně hýbou s politikou světa. Stačí nálepka v zájmu národní bezpečnosti a jde zařídit cokoliv. Dechberoucí soudní výpověď v podání Kevina Costnera. 85% ()

Kill Bill

Nejožehavější téma novodobé americké historie. Kdo to vlastně střílel ?! ... Oliver Stone si v takových tématech libuje a tohle rozpitval velmi sympatickým způsobem. Costnerovi to nadmíru sedlo a režijní ruka byla bezchybná - ergo - skvělý film. ()

jednaveta

Naivní mišmaš manipulativních spekulací a prokazatelných lží, který může uspokojit jenom lidi, kteří v životě nepřečetli jedinou historickou knížku. ()

no2

10/10 - 20.2. 2007 17:42, DALLAS - Demokrat John F. Kennedy byl zavražděn 22. 11. 1963 v Dallasu. Ze šestého patra školní knihovny na něj podle oficiálního vyšetřování vystřelil Lee Oswald. Podle vyšetřovací verze vypálil tři střely, které Kennedyho zasáhly. Kennedy však měl mnoho nepřátel mezi ultrakonzervativci a objevily se teorie, že Lee Oswald nebyl tím, kdo atentát spáchal, že byl jen nastrčenou figurkou, která měla odvést pozornost od skutečných pachatelů. Podle jedné z kospiračních teorií díry po kulkách v kabátě neodpovídají dírám po střelách na těle prezidenta. (zdroj: CNN) -- Jsem rád, že i téměř šestnáct let poté mohu říct: "Bravo, pane Režisére!" ()

Emzet

Je to film? Je to dokument? Je věrohodný? Je až ZNEPOKOJIVĚ věrohodný? Seděl mi tam Costner? Seděli mi tam Oldman i Jones? Bylo to přehnaně dlouhé? Chci vidět další filmy Stonea? Je to na pět hvězd? (Ano. Bůh ví. Ano. Ano. Ne. Ano. Ne. Ano. Ano.) ()

Nekgro

Kdo vlastně zabil Kennedyho a jak to tenkrát bylo, si budeme muset počkat do roku 2038, kdy by měla být odtajněna Warrenova zpráva, ale do té doby, se můžeme jen domnívat. Nicméně Oliver Stone natočil strhující příběh s vynikajícími hereckými výkony a těžce konspirativním dějem, avšak tím nelze říct, že to tak ve skutečnosti nemohlo být. Válka je těžkej byznys a v dnešní době lidé prahnou jen po penězích. I když se mi teda nechce věřit, že by ta "zákulisní moc" byla schopná odstranit prezidenta USA. Nicméně některá fakta tomu nahrávají a to zejména: vystřelit z ručně nabíjející pušky 3 střely za 6 vteřin a zasáhnout při tom pohybující se terč? teorie "kouzelné" kulky, která si prouplula mezi 2 těly a x krát změnila trajektorii? Smrtící rána do hlavy, kdy se jeho tělo nárazem kulky posunulo do zadu, což neodpovídá střelci v knihovně? A mnoho mnoho dalšího... ()

ChillThomas

No tak tento film jsem viděl až po přečtení knihy a pár zhlédnutých dokumentech o vraždě Kennedyho. Původně jsem čekal že to bude zobrazování jak jsi Warrnerova komise vedla skvěle a že byl jen jeden střelec a to byl Henrvey Lee Oswald a ten vstřelil ze skladiště. A ještě k tomu jsi to vzal do parády Oliver Stone tak jsem čekal hodně proamerickou verzi .. ale světe div se on to vzal za správný konec a všem nám lidem ukázal že není vše založeno na 100% pravdě co se člověk dočte v dějepisu základních škol.. Celkově mám rád různé konspirace a spiklenecké teorie . . . Ale tato událost je snad nejasná každému kdo jen trošku sledoval oficiální vyjádření a zajímal se o to aspoň o maličko .. Film je perfektní hlavně tím že neukazuje jednu pravdu ale shodne se na tom že oficiální verze je prostě jeden velkej paskvil nesrovnalostí a křivých výpovědí svědku. Stonenovi dávám velikánský plus za to jaký herce obsadil do rolí, musím přiznat že se mu povedlo skutečné osoby a významné lidi ztvárnit s naprostou jedničkou, ať už to byl Joe Pesci v roli Davida Ferrieho či Tommy Lee Jonese v roly Clye Shawa a nebo Gary Oldmana v roli Lee Oswalda .. Film prostě celkově obdivuji hlavně několik přidaných scén z místa činu několik přesných napodobeninách například atentát na Oswalda byl s úžasem totožný se skutečným. Hudba Williemse tomu dodává správnou atmosféru, na filmu není ani jediná chybička klidně mohl být i delší .. . dávám 5* 95% Proslov Kevina Costnera je ultra magicko-epický . To mě hodně dostalo :) ()

Echelon1

Čo sa týka vraždy prezidenta J. F. Kennedyho, zastávam ten istý názor, ako Oliver Stone a tento film je skutočne niečo neuveriteľné, už sa vám stalo, aby ste tri hodiny pozerali na televízor a pozorne počúvali každé slovo? A čo sa týka spracovania filmu, pri vyšetrovaní a skúmaní, skutočne takto perfektnú a pútavú prácu som ešte asi vo filme nevidel. ()

masiko

Genialne vystaveno, skvele zrezirovano, famozne zahrano... Neni vubec dulezite, jestli Stone rika pravdu, pripadne co vsechno divakovi zamlcuje, nejedna se preci o dokument. Dulezite je, ze i kdyz clovek neprijme Stoneovu obrovskou konspiracni teorii uplne, filmovemu pozitku to vubec nebrani. ()

poet

Toto zrejme nie je politicky korektný americký film a už dlhšiu dobu čakam niečo podobné na tému 9/11. Ak chcete zabiť kráľa tak musíte obetovať aj pár pešiakov. Toto bola geniálne natočená šachová partia, ktorá síce trvala dlhšia ako väčšina filmov, ale nenudila rozhodne. ()

Mattij

Tři hodinový, z drtivé většiny konverzační, spektákl, který přitom není přece tak dlouhý. Po jeho zhlédnutí jsem ba naopak dostal chuť študovat celý případ sám osobně a toužil se dozvědět ještě víc (snad abych se při brouzdání skoro bál, jestli mě někde z vyšších míst nenapíchli síť a nechtějí mě odstranit, že si to vůbec čtu!). Ať už je to pravda či nikoliv, herci výborně zahrané a ještě lépe zrežírované dráma. [93%] ()

Nolanofil

Škoda tej prvej polovice, kde sa všetko ešte len rozbieha a mená postav sa nám predstavujú, ale aj miešajú. No druhá polovica je natoľko geniálna, že núti vás byť v plnej pozornosti a sled udalostí sledovať s neuveriteľným prehľadom. Je až neuveriteľné, že ako boli v 60 a 70.rokoch (podaktorý) američania slepý a uverili takému veľkému klamstvu. Teda o tom ma presvedčil Stone, čo z neho robí majstra. PS: 80% súčasných Američanov, je presvedčená o tom, že za smrťou JFK je vláda a mafia a že Harvey Oswald bol len obeťou konšpirácie. ()

ursinko

Včera som dočítal knižku 22.11.1963 od Stephena Kinga a kukni ho, večer STV 1 20:20 JFK, akurát som mal na tento film zálusk. Knižka mi viac brala, samozrejme je to úplné odlišné poňatie udalostí v Dallase. Zaujímavý film, človek sa radšej nezamýšľa ako to všetko bolo..... ()

arcticsky

No jo, náš salónní levičák Stone. Film je svou povahou (spiklenecká teorie) podprůměrný, ale kdo by odolal, když se tam producíruje 10 - 15 elitních herců. Mimo klasického překrucování faktů a fabulace je tu citát Lyndona Johnsona: "Když mě zvolíte, budete tu svou válku mít" Ach jo....kdyby ten svět byl tak jednoduchý...Kennedy - "komunista" který nám nechce dovolit takovou maličkost jako je oddělání Castra - sem už patří regulérní smajlík. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)